Anneme babasından miras olarak tarlalar kaldı en küçüğü 17 dönüm toplamda 97 donum kardeşleriyle anlaşamıyorlar satmak için tarlalar dedeme tapulu idi 25 yıl oldu vefat edeli annem bütün tarlalardan kendi hissesini tapulamak istiyor yeni kanuna göre 20 dönüm altı bölünmez dediler biraz araştırdım hak sahibi 15 Mayıs 2014 fen önce vefat edenler eski kanuna tabi diye bir yazı okudum yol gösterirseniz sevinirim kolay gelsın

I***** 8/2/2022 9:00:07 PM

Merhabalar. Durumunuz 6537 sayılı"TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN" hükümlerine göre çözümlenebilir. Bu kanun gereği ne yazık ki şu anda bölünme olmuyor. Ancak size tapularla birlikte müracaatınız halinde yardım etmek ve sorunun çözümünü en lehinize olacak şekilde üstlenmek isteriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Selam eşimin eski eşi vefat etti ve 14 yasinda (erkek)cocuk kaldi velayet davasi acilacak bu süreç ne kadar sürer kendim yurtdisindayim sahip cikani olmazsa yatili okula verebilme imkani varmi . Velayet gelene kadar vasi olmasi gerekmi ve 1 kisiden fazla kisiya vasi verilirmi.

H***** 7/29/2022 9:20:53 AM

Merhaba. Velayet şu an için sağ kalan eş olarak zaten babadadır. Ancak baba çocuğa bakamayacağını beyan eder ve bu hususta yetkili organlara başvurursa, çocuk Çocuk Esirgeme Kurumu gibi yerlere yerleştirilebilir. Yine aynı şekilde babanın velayeti üzerine almama gibi bir tercihi bulunmamaktadır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhabalar ben ankara alnıacık marketler zincirinde calışıyordum dogum nedeni ile 8 hafta rapor aldım raporum bitti bana ihbar name gönderecekleri söylediler 2senedir calışıyordum tazminat hakkım varmıdır ve maaslarımı sigortamızı20 sini geciyordu bi hakkım varmıdır.

s***** 7/28/2022 4:57:45 PM

Merhaba. Rapor usulüne uygun alınmış görünüyor. Bu nedenle tabi ki tazminat haklarınız geçerlidir. Bu konuda süreleri geçirmemenizi ve dava yoluna gidecekseniz mutlaka hukuki destek almanızı öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar kiracım 3 senedir oturuyor bu sene çıkmasını söyledim ve evi boşaltması için ihtar çektim kiracımın damadı bizi arayıp evi boşaltıcaz yok 14 günlük sürem var anahtar teslim edicem vs vs yalanlarla 1 ay bekletti ve çıkmadı bizde avukata danıştık tahliye davası açma süreniz geçmiş dedi kiracıda bunu kullanarak evden çıkmıyor kiraları düzensiz yatırıyor evi satmak istiyorum müsait günümü bekleyin diyor tamam diyoruz haftalarca evi göstermiyor bütün telefonlarımızı engelledi damadı üzerinden bizle iletişim kurmaya çalışıyor 3 sene öncesine ait tarihsiz tahattünamesi var elimde ne yapabilirim hukuksal yardım istiyorum çıkıcam diyip yasal süreyi geciktirmesi dolandırıcılığa girer mi bu konu da yardım istiyorum evimden çıkmıyor kiracı geç yatırıyorlar ve evi bilerek satmayım diye emlakçıya göstermiyorlar nasıl bir yol izleyebilirim ayrıca eski kiracı olduğu için yüzde 25 artışı kullanarak bedava fiyatına oturuyor evide çok hor kullanıyor ne yapabiliriz Saygılarımla.

E***** 7/26/2022 1:13:47 AM

Merhaba. Kiracınızı gerekçesiz olarak evden çıkarma hakkınız yok. Kanuni gerekçelerin bulunması (kendi ihtiyacınız, tadilat, satış vb.) halinde usulüne uygun ihtar çekerek süreci yönetebilirsiniz. Kira kontratı yapılan dönemde tahliye taahhütü imzalatmanız ise geçersiz bir işlemdir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ; 09.09.2019'da ilk kira sözleşmem duruyor. Ev sahibi 2 ay önce arayıp 850 tl olan kira ücretinin 1500 yapacağını söyledi. Bende kendisine yıl dolduğunda zam geçerli olur dedim o zaman veririz dedim. Devletin yeni kararı olan % 25 zam artışı olduktan sonra 3 gün önce arayıp evi vermeyeceğini kızının oturacağını söyleyip yıl dolduğunda evden çıkmamı söyleyince, bende kendisine eğer kızından hariç başkasına verirsen, veyahut kızın 3 yıl dolmadan çıkarsa tüm yasal hakkımı kullanacağımı söyledim. Kendisi sinirlenerek hak da, hukuk da , mahkemede benim istediğim kişiye veririm veya vermez çıkacaksın dedi. Kendisi tahrik ve tehdit sözler kullanıp telefonu kapattı. Daha sonra aradan 2 gün geçtiğinde sabah saatlerinde bir kaç sefer aradı en sonunda telefonu açtım ve kızının gelmeyeceğini, eşim ile konuştuk, beni mağdur etmeyeceğini oturmaya devam edeceğini söyledi. Yalnız piyasada ev fiyatları yüksek ben senden 1700 talep ediyorum dedi ben buna da tamam dedim. ertesi gün sabah yine aradı anlaştık mı dedi bende '' TAMAM '' dedim. aynı günün akşamı yine aradı ve eşinin bu durumu kabul etmeyeceğini kızının oturacağını söyledi ve yine bana çıkmamın gerektiğini söyledi. Bende malesef sözüne bakarak bir miktar olan param ile borcumu ödediğimi ev bulamadığımı paramın olmadığını dile getirdim. ama kendisi beni ilgilendirmez çıkacaksın diyor. ilk kira sözleşmem duruyor ve kira sözleşmem de aylık olarak kira vereceğimi ve yanına tire koyup 5 yıllık olarak yazmışım.bu konuda ne yapmam gerekiyor nerelere başvuru yapmam lazım. Kızı gelse bile kendisi beni çıkartabilir mi ?

K***** 7/25/2022 1:26:08 AM

Merhabalar. Resmi şekilde bir ihtar yapmadan ev sahibiniz sizi evden çıkaramaz. Ayrıca yasa gereği olarak %25 den fazla kira artışı da kanuni olmayacaktır. Ev sahibiniz 10 yıldan önce yasal bir gerekçe sunmadan sizi evden çıkaramayacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar, evimizin karşısında apart ev var ve kılık kıyafet olarak düzgün çıkmıyorlar bu da bizi rahatsız ediyor. Mahalle içerisinde apart ev olabilir mi? Kapattırabilir miyiz? Veya bunun için yapabileceğimiz bir şey var mı?

E***** 7/24/2022 5:54:10 PM

Merhabalar Mahalle içerisinde otel şeklinde kullanıma sunulmuş apart ev olamaz. Bu hususta belediye ve savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Avm denbeyaz esya aldim beni icraya verdiler dun.e devleten baktim gozukuyor belediyede calisiyorum icra once eve mi gelir yoksa maasa el konur ne yapmaliuim allah askina bana bilgi verirmisiniz

İ***** 7/22/2022 8:45:28 PM

Merhabalar. Hakkınızda icra takibi nedeniyle öncelikle maaşınıza haciz gelir. Bu miktarın yeterli olmaması halinde evinize de haciz gelebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar 5 yol önce evimi arkadasıma kredi kullanması için ipotek verdim Ancak kredi borcu azalınca tekrar Kredi cekmiş benim bilgim olmadan böyle bir durum mümkünmüdür sureklı her seferinde azalınca kredi çekebilir mi

İ***** 7/19/2022 5:10:16 AM

Merhabalar. Sizin izniniz olmadan başkası tarafından evinize ipotek konularak kredi çekilemez.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

3 yıllık kiracıyım, ev sahibi ya çık yada elektriği keserim dedi, ciddiye almadım, üzerine olan aboneliği kapattı ve elektrik yok. Elimde 2 sene önceki kontrat var, gittim elektrik idaresine, yeni tarihli kontrat, tapu fotokopisi, dask.. vs istiyor. Ev sahibi bunları vermiyor. Hukuki süreç ne kadar süre alır? Savcılık, mahkeme bu iş ne kadar sürer? Saygılarımla

A***** 7/17/2022 10:42:29 PM

Merhabalar. Ev sahibi kendisine ait aboneliği kestirmiş ise sizin elektrik aboneliği yaptırmanız mümkündür. Bu hususta elektrik idaresinin prosedürünü takip ederek (gerekirse ev sahibi hakkında gerekli ihbar ve şikayetler de yapılarak) abonelik alınabilir. Konu ile ilgili elinizdeki bilgi ve belgelerle müracaatınız halinde daha net bilgi verebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Kontrolsüz kavşakta kaza yaptım rapor ikimizde hatalı çıkmış karşı taraf motorla çarptığı için ayağı kırılmış karşı taraf şikayetçi olmuş birşey çıkarmı bu olaydan..

E***** 7/16/2022 2:42:05 PM

Merhaba. İki tarafın da kusuru bulunması nedeniyle, yaralanan karşı tarafın şikayeti nedeniyle "taksirle yaralama" suçundan ceza alırsınız.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba evimi ipotek olarak çok samimi arkadaşıma verdim ticaretle uğraşıyordu bende yanında çalışıyordum benı işten çıkardı ve şu an bankaya borcunu ödemeyeceğini söylüyor tehtit ediyor nasıl bir yol izlemeliyim

M***** 7/15/2022 10:19:08 AM

Merhaba. Arkadaşınızla aranızdaki alacak borç ilişkisi, evin ipotek olarak verilmesi suretiyle çekilen kredinin kimin hesabına yattığı, arkadaşınıza verdiğiniz krediyi ne şekilde verdiğiniz gibi hususlarda detaylı bilgi sahibi olduktan sonra bu hususta size destek olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar benim boşanma davam vardı avukat tuttum ve maddi manevi tazminat davası açtım çekişmeli boşanmaydı fakat sonradan anlaştık karşı taraf nafakadan bende tazminattan vazgeçtim direk boşandık tazminat davası hiç başlamadı bile yani avukatım tazminat için ayrı ayrı yüzde 40 ve en az 7500 lira olarak yazmıştı sözleşmeye ama tazminat almadım ve benden Gine bir miktar para istiyor yani sözleşmede yazandan az istiyor ama tazminat olmadığı için ödemem gerekirmi şimdiden çok teşekkür ederim.

M***** 7/14/2022 12:01:23 PM

Merhabalar. Sözleşme maddesini tam olarak bilmemekle beraber, bu kapsamda almadığınız tazminat üzerinden ücret talebi haksız bir talep olarak değerlendirilebilir. Konu ile ilgili sözleşme ile birlikte müracaatınız halinde size yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Yurt dışında yaşıyorum, Ankara’da hakkımda karakol yada adliyeye yapılan herhangi bir şikayet var mı nasıl öğrenebilirim? Yurtdışında olduğum için adliyeye gidip savcılık ön bürodan sorgulayamıyorum. Ve önümüzdeki aylarda Türkiye’ye girerken bir sıkıntı olsun istemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim

O***** 7/13/2022 11:31:40 AM

Merhabalar. Hakkınızda herhangi bir adli işlem olup olmadığı veya yurda girişte yakalama işlemi ile karşılaşıp karşılaşmayacağınız hususunda kesin bir bilgiye ulaşmamız mümkün değil ancak Ankara, İstanbul gibi illerden sorgu yaptırıp hakkınızda işlem olup olmadığını sadece o il için öğrenebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba birkaç ay önce abimle ortak bir daire aldık. Lakin krediyi onun üzerinden çektik ve tapuda onun üzerine yapıldı. Kredi borcunu birlikte ödüyoruz. Benim korkum abine birşey olması durumunda yengem ve yeğenim ya bizim hakkımızı inkar ederlerse. Bu konuda hakkımı nasıl garanti altına alabilirim

F***** 7/10/2022 2:18:25 AM

Merhaba. Ne yazık ki tapu üzerinde hak abinize ait ve bu hakkı kısıtlayıcı bir tedbir alamazsınız. Ancak aranızda sözleşme veya senet gibi yollarla kendinizi kısmen güvence altına alabilecek yolları seçebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. Bir gece nişanlımı bir arkadaşı arayıp eve alkol içmeye geleceğini söylemiş ve yanında pavyondan bir kadın varmış. Eve gelen arkadaşı ve kadın kavga etmeye başlamış ve adam kadına vurmuş sonra nişanlım bağırdıkları için evden çıkarmış. Kadında karakola gidip beni darp ettiler elimi bağladılar diye şikayette bulunmuş. Darp raporunda omuzunda hafif morluklar çıkmış. Bu konuyla ilgili mahkemeden nasıl bir karar çıkar?

N***** 7/7/2022 10:41:46 AM

Merhaba. Muhtemelen kasten yaralama suçundan mahkumiyet alırsınız. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için iddianame ve dosya suretini incelememiz gerekmekte. Bu belgelerle müracaatınız halinde yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

8 yıllık kiracıyım.. her yıl kira artış oranını düzenli yapmakta ve yatırmaktayım.. aidat borcum yok.. ev sahibim evi tadilat ettirip sonrada da satacağını söyleyerek kira sözleşmemize 2 ay kala evden çıkmam için ihtarname çekti.. 2 yıl daha evde oturmak istediğimi söylesem de çıkmamı istediğini söyledi.. kanuni olarak ne yapabilirim.. 2 yıl daha evde oturma şansım var mı?

n***** 6/29/2022 4:46:01 PM

Merhaba. Kanuni olarak ev sahibinin kiralarını düzenli ödeyen ve eve karşı yükümlülüklerini yerine getiren kiracıya karşı evden çıkmasını isteme hakkı yoktur. Evi sattıktan sonra yeni ev sahibiniz tahliye işlemi yaptırmak isterse bu hususta kendi şartları doğrultusunda işlem yapılabilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar kira için bugün kontratımızı imzaladık. Sahibinden olarak. Abonelik işlemlerine başvurup üzerinize aldık. Fakat akşam saatlerinde ev sahibi arayıp oğlumla kavga ettim kiraya vermekten vazgeçtim dediler. Tüm masraflarınızı vereceğiz dediler. Hukuki olarak hakkımız nedir? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim

Ş***** 6/20/2022 11:52:00 PM

Merhabalar. Kontratınız imzalandıktan sonra sözleşme tamamlanmış oluyor. İstemezseniz kiracı olarak bu evde oturmaya devam edebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Bâbam 2016 yılında vefat edince zihinsel engelli abimin vasisi oldum. Annem de bu sene vefat etti. Annemden bize 2 ev kaldi. Biz iki kardeşiz. Evli değilim ve kardeşim ile birlikte yaşıyorum. Kendi evimizde oturuyoruz ve diger evimiz kirada. Ben kirada olan evimiz icin mahkemeye basvursam satış izni alabilirmiyim. Evet evi satmak istiyorum ama evin yari parasini kullanmak istiýorum. Diğer yari parasini engelli abim adina bankaya yatirmak istiyorum. Sizce ben bu şartlarda vesayet makamindan ev satişı için izin alabilirmiyim? Bu konuda bilgi almak istiyorum.

A***** 6/18/2022 5:40:21 AM

Merhaba. Vasisi olduğunuz abinizin malları üzerinde onun menfaati doğrultusunda tasarruf hakkınız bulunmaktadır. Bu kapsamda vesayet makamı olan (vasi kararı veren) Sulh Hukuk Mahkemesinden satış izni isteyerek bu taşınmazı satabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba,hesaplarıma icra dan dolayı hesaplama hem bloke koyup hem de maaş haczi koyulabilir mi

L***** 6/17/2022 5:00:27 PM

Merhaba. Hakkınızda yapılmış icra takibi kapsamında hesaplarınıza ve maaşınıza haciz konabilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi akşamlar ben 2022 itibariyle bakaya durumuna kaldım ve şu an yoklamamı yaptırdım önümüzdeki dönemde herhangi bir atama olursa benim atanmama engel bir durum var mı diye sormak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

E***** 6/14/2022 6:21:41 PM

Merhaba. Yeni düzenleme ile bakaya suçunun cezası idari nitelikte olması nedeniyle, sizin atamanıza herhangi bir engel teşkil etmeyecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba Ruhsatı bulunan bir çay ocağına sahibim Benden öncede 30 yıldır çay ocagı olarak işletilmiş Dükkanımız binanın bahçe içerisinde binanın altında bulunmakta Binanın girişini engel olmuycak şekilde 5 masa atmaktayız Fakat binadan 1 2 kişi bizi atmak istiyor Bu konu hakkında ne yapabilirler Bana yardımcı okursanız sevinirim

S***** 6/12/2022 10:46:34 AM

Merhabalar. Bina ana sözleşmesi, bina yönetim kurulu karar defterleri ve bina projeleriyle müracaatınız halinde yapabileceklerimizi ayrıntılı olarak görüşebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, instagram üzerinden gümrük telefon satışı yapan bir firmadan 15.750₺ dolandırıldım.ve güven vermek için benle konuşan kişi bana tc kimlik fotoğrafını attı. Attığı fotoğraftaki resim renkliydi biraz araştırdım renkli olamazmış atmış olduğu kimlik sahteymiş.Paramı nasıl geri alabilir ve nasıl yargılanmalarını sağlıyabilirim?

B***** 6/10/2022 3:24:32 PM

Merhaba. Derhal savcılığa suç duyurusunda bulunmanız gerekmekte. Ayrıca yaptığınız havale tarihine göre havalenin iptali için bankaya başvuru yapabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Pandemi izindeyim ehliyet ve kimligim acik ceza evinde ise baslicam ehliyetimi alabilirmiyim

A***** 6/8/2022 1:35:45 PM

Merhaba. Cezaevine müracaatla ehliyetinizi alabilirsiniz. Dilekçeyle talebiniz halinde teslim edilecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

esimle ben bosanma asamasindayiz ve benim kendi aldigim evde oturmaktayim ama bankalara borcum oldugundan dolayi evi kendi ustume alamadim gorumcemin kizinin ustune aldim simdi ise evi kendileri almos durumda ne yapmam lazim lutfen yardimci olun

m***** 6/8/2022 10:47:42 AM

Merhaba. Bu konuda, ödemenin ne şekilde yapıldığı, evin ne zaman alındığı ve aranızda yazılı bir anlaşma olup olmadığı hususları önem taşımaktadır. Bunun yanında tapu kayıtları ispat açısından esas olarak kabul edilmektedir. Bunun aksini ispatlamak ise çok zordur. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi verilmesi halinde yardımcı olmak isteriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba iyi günler ben lisede okuyorum ve öğretmenimiz derslerimize girmiyo. Hocamızı cimere şikayet ettim ve kendisi bunun asılsız olduğunu düşünüyo ve bana dava açıcağını söylüyo. Derslere girmediğine dair 20 30 şahit bulurum sizde öğretmenimin kazanma şansı var mı? Ya da dava açabilir mi?

M***** 6/6/2022 8:56:32 PM

Merhaba. Şikayet hakkı anayasal bir haktır. Bu kapsamda siz iftira kastı ile hareket ederek bir şikayet yapmadıysanız herhangi bir sorun olmayacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba daha öncede soru sormuştum onun cevabına istinaden yazıyorum ben 750 bin TL lık borcun hepsini kapatım ev ve arsanın tapusunu banka aracılığıyla üstüme alma durumum var mı çünkü babam borcu ödemeyeceğini tehtit ederek söylüyor

Y***** 6/6/2022 2:56:50 AM

Tekrardan merhabalar. Siz borcu kapattıktan sonra babanıza karşı icra takibine gidip eve haciz koydurabilirsiniz. Bu aşamalar profesyonel destek gerektiren işlemlerdir. Bu nedenle bir avukat desteği almanız doğru olacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhabalar, bir ürünü özelden satın alan kişi, parayı havale yaparak, kargo ile gelen ürünü teslim almadan kırık diye tutanak tutturarak iade edip sonrada satan kişiyi geri almazsanız avukatıma gideceğim der ise buna hakkı var mıdır? yoksa tamami ile ürkütmek için mi söylemiştir? kişi sadece isim soyadı bilmektedir bu da tehlikelimidir?

a***** 6/4/2022 8:17:37 PM

Merhabalar. Kargo ile gelen üründe kargodan kaynaklı hasarı tutanak tutturup iade etmeniz halinde sizin herhangi bir sorumluluğunuz olmaz. Karşı tarafın size karşı ileri sürebileceği herhangi bir hukuki yol yoktur. Yasal hakkınız kapsamında iade ettmeniz nedeniyle herhangi bir şekilde size karşı bir dava yoluna gidilemez.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba yaklaşık 4-5 yıl önce evimi babama ticaretle ugrasıyor kredi için bankaya rehin verdim ve değeri 400 bin TL olarak ilerleyen günlerdede bankaya babam arasını vermiş rehin olarak 500 bin TL değerinde ancak su an bankaya babamın 750 bin borcu varmış ve bankaya ben 400 bini yatırıp rehini kaldırmak istediğimde banka rehini kaldırmıyor nasıl bir yol izlemeliyim veya icra yoluyla satışa cıkşa ilk önce hangisi satar banka borçlunun kendine ait yerini mi yoksa benim evimimi yardımlarınıza ihtiyacım var

Y***** 6/4/2022 12:29:13 PM

Merhabalar. Ne yazık ki bankaya tüm borcunuzu kapatmadığınız sürece ipotekli gayrimenkulün üzerindeki şerh kalkmaz. Bunun yanında borcu ödememe nedeniyle bir icra takibine maruz kalmanız halinde tüm malvarlığınız üzerine haciz gelebilir. Hem arsanıza hem de evinize yönelik icra satış yoluna gidilebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar ben aparta kalıyorum ödeme tarihim her ay 13 ünden 13 e Haziran 30 da sözleşme bitiyor ve benim bu ay kaldığım gün sayısı kadar ödemem gerekirken 1 aylık kira istiyor apart sahibi ne yapmalıyım

E***** 6/3/2022 11:04:13 PM

Merhaba. Eğer oturmaya devam edecekseniz tüm aylığınızı ödemeniz gerekmektedir. 30 Haziranda sözleşmeniz bitiyor ve siz bu aparttan çıkacaksanız bu durumda imzaladığınız sözleşme hükümlerine göre belirleme yapılır. Sözleşmede bir hüküm yoksa belirttiğiniz gibi son ay kaldığınız gün kadar ödeme yaparsınız.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhaba.. ben ankarada ikamet ediyorum. vodafone net ev internetine hiç başvurum olmadı fakat istanbul küçük çekmecede benim adım abir ev interneti alınmış borcunu bana icra yolu ile ödettiler. şimdi benim ne yapmam lazım. ödemezsem bu sefer faiz ekleniyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor. teşekkür ederim emeğinize sağlık şimdiden ..

a***** 6/3/2022 11:34:08 AM

Merhaba. Hemen borca itiraz etmeniz ve borcu ödememeniz gerekiyor. Ayrıca bu adreste oturan kişiyi tespit edip, o kişi hakkında hem şikayet hem de icra yoluna gidebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar, yurtdisinda yasiyorum, Istanbul'daki esyali evimde 3 odayi 3 bayana ayri zamanlarda faturalar dahil kiraladim, uzakta oldugum icin sozlesme yapamadik, faturalar hala benim uzerimde. Ocak ayinda evimde dogalgaz kacagi oldugunu ogrendim ve Istanbul'a gidip sorunu cozdum, evdeyken banyonun nemden curudugunu gordum, evden cikmalarini istedim, kiracilarin 2 tanesi cikmak istemiyor ve 2 aydir kira odemiyor, kira odeyen kiraci evden cikacak ve ben evime gidip bakmak istiyorum fakat problemli olan kisi evime girersem polis cagiracagini soyluyor, anahtari degistirecekmis. Faturalari odemeyi kesebilir miyim? Elektrik,su,dogalgaz sozlesmelerini fesh edebilir miyim (13 haziranda Turkiye'de olacagim ve duzgun bir sozlesme yapip faturalari uzerinize alabilirsiniz diyerek). Ben evimin curumesini onlemek icin tadilat yapmam gerekiyor, havalandirma acmam gerekiyor ama bunu problemli kiraci istemiyor, evim goz gore gore curuyor, ben ne yapabilirim?

H***** 6/1/2022 4:25:53 PM

Merhabalar. Öncelikle adınıza kayıtlı abonelikleri iptal edebilirsiniz. Bunun yanında aranızda bir sözleşme yoksa ve bu şahıslar kiralarını ödemiyorlarsa gerekli ihtarları yapıp tahliye ettirebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Psikolog ile 45 seans üzerinden anlaştık ve seanslar öncesinde toplam ücreti nakit olarak yolladım. Sonrasında seansa devam etmek istemiyorum 14 seans kaldı. Ücret iadesi yapmıyoruz diyor psikolog. Nasıl ilerlemeliyim?

O***** 5/31/2022 1:35:09 PM

Merhabalar. Yaptığınız iptal işlemi psikolog kusurundan kaynaklı değilse, kalan seans ücretlerinin iadesini isteme hakkınız yoktur. Ancak karşı tarafın kusurundan veya zorunlu bir nedenle iptal etmek durumunda kaldıysanız bu hususta makul bir iade talep hakkınız olacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba sorum su satin aldigim bir makina var ben bunu firmadan parasini odedim satin aldim simdi firmadan urun almiyorum diye benden makina icin para talep ediyorlar ben makina satin aldim ucretini hesaptan attim ne faturami veriyirlar nede tlf cevap bubun icin yasal hakkim nedir

H***** 5/30/2022 11:30:42 AM

Merhaba. Hakkınızda bir takip başlatılması halinde yaptığınız havale işlemini de ileri sürerek itirazınızı yapabilirsiniz. Ayrıca şirketi, fatura ve evrakları vermedikleri için Ticaret Bakanlığı ve meslek odalarının ilgili birimlerine şikayet edebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, Kira sözleşmemde kiralama müddeti kısmına da kiraya başlanan tarih yazılmış. Geçen yaz sözleşme yenilemesi yapmadık direkt kira tutarı artışı yaptık. Bu sene ise senin sözleşmen yok diyerek beni çıkartmak istiyor. Böyle bir şey mümkün müdür? Yasal olarak 10 sene sonra tahliye edilebilir deniyor. Ancak kiralama müddeti kısmına kira başlangıç tarihi yazılmış olması kafamı karıştırıyor. Sözleşme tarihine 2 ay süre var.

b***** 5/24/2022 4:57:39 PM

Merhaba. Konut kira sözleşmesinde "kiralama müddeti" kısmına sehven farklı tarih yazılması, sizin erken çıkarılmanız sonucunu doğurmaz. Ayrıca kira sözleşmesinin bitiminden sonra kiracının çıkarılması ancak belirli şartlarla mümkün olmaktadır. Yasal olarak ancak şartların varlığı halinde ev sahibiniz sizi evden çıkarabilir. Bu şartlar sınırlı sayıda olup, anlatımlarınıza göre sizin durumunuzda çıkma hakkı bulunmamaktadır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Vodafon dan bir faturalı hat aldım. Faturasını geç ödedim. Hat kapanmıştı. Faturaları ödeyince hattı açmışlar açma kapama bedeli ve sonrası faturalar için icraya verildim. İlgilenemediğim için itiraz süresini geçirdim. Bu saatten sonra ne yapabilirim. Borcu kabul edip ödeyimmi? Nasıl bir yol izlemeliyim?

H***** 5/23/2022 8:32:04 AM

itiraz süresi geçtikten sonra borç kesinleşmiş oluyor. Borcunda anlatımınıza göre size ait olduğu açık. Bu nedenle borcu ödemenizi tavsiye ederiz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar size bir sorum olacak ben ocak ayında işyerindeki kız arkadaşımdan 85 tl borç aldım fakat geç geri ödedim bazı durumlardan dolayı yalnız kendisi bana messenger ve whatsapp uygulaması üzerinden ben borcumu vermeden önce sen daha beni tanımıyorsun erkek kardeşime numaranı vereyimde gör ben seni bulmazmıyım adi adam sahtekar şeklinde cümleler yazdı ben hiçbir şekilde karşılık vermedim bu cümleler hakaret tehdit sayılır mı yardımcı olursanız sevinirim ne yapmam gerekiyor

O***** 5/16/2022 12:24:53 PM

Merhabalar. "adi adam sahtekar" sözü hakaret suçunu oluşturur. Bunun haricinde "erkek kardeşime nuramarını vereyimde gör ben seni bulmaz mıyım?" şeklinde söz de basit tehdit suçunu oluşturmaktadır. Bunun için savcılığa suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, güncel mevzuatlardaki soru ve cevap alanını oluşturduğunuz için çok teşekkür ediyor başarılarınızı artarak devamını diliyorum. Merakım şu ki: 2018 yılında imar parselasyon çalışması yapılan bir alanda yine 2018 yılında açılan 2019 yılında karara bağlanarak iptali gerçekleşen tarla statüsündeki yer arsa olarak tescillendi. Emlak Vergiside önce tarla iken uygundu, sonra arsa olunca vergi değer artışı oldu. Yakın zamanda belediyemizden yazılı olarak öğrendiğimiz bu iptal durumunda emlak vergisi 2018 yılından bu yana tekrar geri tarla statüsüne, dolayısıyla vergiside tarla emlak vergisine dönüştürme talebimizi belediyeye bildirsem hukuki olarak bir emsal karar varmıdır. Yani Herhangi bir yapılaşma vs. bir işlem yaptırmadıklarını yazılı olarak kabul ediyorlar. Buna istinaden vergi tarhını arsa cinsinden tarla cinsine geri dönüş yaptırabilirmiyiz. Bu arada belirsizliklerden dolayı bu güne kadar olan borçta hiç ödenmemiştir. Tekrar çok teşekkür ediyorum.

H***** 5/13/2022 11:56:13 AM

Merhaba. Öncelikle takdiriniz için teşekkür ederiz. Belediye tarafından arsa statüsüne geçen yerin daha sonra talebinizle tekrar tarla vasfına alınması halinde, tarla vasfına alındıktan sonra vergisi değişecektir. Bu hususta ancak önceki karara itiraz niteliğinde bir yola başvurularak "o dönem de tarlaydı" şeklinde bir kayıtla hak arayabilirsiniz. Ancak sonuç alabileceğini düşünmüyoruz. Elinizdeki bilgi ve belgelerle müracaatınız halinde daha net dönüş sağlayabiliriz. Rica eder iyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi günler . Askeri personelim ve istirahatlı olduğum gün amirim benden mevcut konum istedi whatsappdan yazılı bir şekilde mesaj atarak ve bu konu beni rahatsız etti . Güvensizlik duygusu ve Ailemin bulunduğu konumu paylaşmak istemiyorum. Bu durumu nasıl lehime çevirebilirim.

M***** 5/12/2022 6:57:13 PM

İyi günler. İstirahatli olduğunuz günde amiriniz sizden konum isteyemez. Bu şekilde konum göndermemeniz de emre itaatsizlik olarak kabul edilemez.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 2 sene önce önce bi arkadaşıma güvenerek üstüme araba aldım ve aynı gün satışını verdim yapılan satıştan benim adıma bi para gelmedi arabayı sattığımız galerici parayı başka birisine yolladı sonrasında aracı satın alan kişiler ve aracı ona götüren kişilerce dolandirildigimizi anladık burada aracı satan kişi benim savcılığa verdiğim ifade ile beni icraya verdi özetle burada ben aracı sattıktan sonra tarafıma para yatmadığı için bi şikayet hakkım var mı

M***** 5/12/2022 10:49:38 AM

Merhabalar. Ne yazık ki son zamanlarda bu şekilde dolandırıcılık şekli çok fazla yaygınlaştı. Dolandırıcılık yapılırken noterde adına işlem yapılan kişi (bu olayda siz oluyorsunuz) ciddi manada mağduriyet yaşıyor. İcra takibi yanında hakkınızda ceza takibi de yapılacaktır. Bu eylem "dolandırıcılık" suçunu oluşturduğundan ceza alma ihtimali de doğmaktadır. Elinizdeki bilgi ve belgelerle müracaatınız halinde size yardımcı olabiliriz. Geçmiş olsun.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, bir üründe yaşanılan ayıplı ürün olması sebebiyle hakem heyeti kararı gereğince icra yoluyla paramı tahsil ettim, param icra dairesinde bekliyor ürünü ilgilisine teslim etmem lazımmış son adım olarak, tutanak tutmam gerekiyormuş tutanağa ne yazabilirim teşekkürler

y***** 5/12/2022 12:49:16 AM

Merhaba. Tutanağa hakem heyeti kararının tarih ve sayısını, aldığınız ürünün seri numarasını, alım tarihini, tam ve sağlam olarak teslim ettiğinizi belirtin. Mutlaka tutulan tutacağın bir suretini alın ve karşı taraf yetkilisinin kimliğini teyit ettikten sonra imzasını alın.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Olay 19 Ekim 2021'de meydana geldi (kamu hastanesinde vefat durumu), aradan 1 ay sonra 25 Kasım 2021'de hastaneye dilekçe ile başvuru yaptık. Tüm bu dilekçe süreci 3,5 ay sonra yani olaydan 4,5 ay sonra 10 Mart 2022'de hastanenin kendi içerisinde yapmış olduğu soruşturma (?) raporuyla bitti. Ancak bizim bu soruşturmanın sonucunda şüphelerimiz devam ettiği için Savcılığa şikayette bulunmak ve tarafsız bir soruşturma sonrası tüm organizasyon sorumluluğu üstünde olan Başhekim'in cezalandırılmasını istiyoruz. 1. Savcılığa vermek istediğimiz dilekçede şikayet olunan kısma başhekimlik yazdık, bunun yerine sağlık bakanlığı'mı yazmalıyız. 2. Bu dilekçeyi verme süremiz geçmiş midir? 3. "GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA" ve bu nedensellikle "TAKSİRLE ÖLÜME SEBEBİYET VERME" suçlarından şikayette bulunmak istiyoruz. "Tarafsız soruşturmayla beraber ilgili şikayet olunanın Hasta Hakları Mevzuatı BİRİNCİ BÖLÜM, İlkeler, Madde 5, “b” bendi, İnsanca muamelede bulunulma, İKİNCİ BÖLÜM, Sağlık Kuruluşunu Seçme ve Değiştirme, Madde 8 ve BEŞİNCİ BÖLÜM, Tedaviyi Reddetme ve Durdurma, Madde 25 başlıklarına aykırı davranışlarının değerlendirilmesini ayrıca vefata neden olabilecek eksik, kusurlu, yetersiz tıbbi prosedür, idari prosedür ve uygulamaları nedeniyle 257/2. maddede yer alan “GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA” suçlarını işlemesi ve bu nedensellikten dolayı ortaya çıkan TCK 85.maddede yer alan “TAKSİRLE ÖLÜME SEBEBİYET VERME” suçunu işlemesi nedeniyle şikâyetimin kabulü ile Makamınızca yapılacak soruşturma neticesinde şikayet olunan hakkında kamu davası açılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederiz. " Hazırladığımız dilekçede bu talepte bulunuyoruz. Bu doğru mudur? Yani kamu davası açılması isteği doğru mudur, bunun yerine başka bir şey mi olmalıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkürler...

V***** 5/11/2022 4:00:31 PM

Merhaba. Öncelikle başınız sağolsun dileklerimizi iletiyoruz. Yazdığınız dilekçe gayet makul ancak, savcılık bu hususta öncelikle soruşturma izni isteyecektir. Soruşturma iznini bağlı bulunan il Valilik makamından isteyecek ve valilikçe yapılan inceleme sonucunda "soruşturma izni verilmesine" veya "soruşturma izni verilmemesine" dair karar verildikten sonra soruşturma devam edecektir. Zamanaşımı yönünden herhangi bir sorununuz yok çünkü bu suçların takibi şikayete bağlı değildir. Sizin işleminiz ihbar niteliğinde olduğundan süreci "dava zamanaşımı" süresi boyunca (8 yıl) devam ettirebilirsiniz. Şikayet edilen kısmına "ilgili devlet hastanesi görevlileri" yazabilirisiniz. Savcılık olayın niteliğine göre suç tanımlamasını yapacaktır. Bu nedenle sizin eylemin suç vasfını belirleme yükümlülüğünüz yok. Olayın hangi suçlara girdiğini savcılık takdir edecektir. Diğer yandan burada idare mahkemesine de tazminat davası açmanızı öneririz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar babam bana gayrimenkül aldı.Şu an hala yaşıyor .Diğer kardeşime de ev alınırken evlenirken yardım etti .Kardeşimin bana alınan gayrimenkülde gözü olduğunu bu yüzdende ses kaydı watsap kaydı gibi kanıtlar almaya çalıştığını biliyorum.Bana alınan gayrimenkülü başkasının üstünden aldık hiç babamın üstüne geçmedi .Babam vefat edince tapu bozulma ihtimali var mıdır .Böyle bir imkan sunduğunuz için teşekürler

B***** 5/10/2022 8:59:50 AM

Merhabalar. Başkası üzerinden kendisine gayrımenkul almanız ve parasını babanız ödemesi halinde, babanızın vefatı durumunda diğer kardeş bu işlemin mirastan mahrum bırakma amaçlı olduğunu ispatlarsa sizin mağduriyetinize neden olabilir. Ancak diğer kardeşin paranın babanız tarafından verildiğini ispatlaması gerekir. Konu ile ilgili detaylı yüz yüze görüşebiliriz. Saygılarımızla.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Kolay Gelsin; 05.05.2011 yılında ilk söşleşme ile kiracı olduğum evden ev sahibi beni 10 yıllık süre dolduğu için tahliye etmek istiyor. 3 ay önce tarafıma noterden ihtarname gönderildi. Daha sonrasında benden faiş bir zam talebinde bulundu ( %135 ) ben bunu kabul etmediğimi hukuken de uygun olmadığını belirttim. O zaman dava açarız denildi bende elbette dedim. Ev sahibi davayı kazanacağını ve aradaki kira farkınıda benden yasal yollardan alacağını söylüyor bu mümkünmüdür. Daha öncesinde bunun için kira tespit davası açması gerekmiyormu. Ayrıca büyük ihtimalle davayı kaybedeceğim için dava masraflarıda tarafıma yüklenecek. Dava ne kadar sürer ve bana ne kadar bir yük getirir. Sizden ricam bu konularla ilgili tarafıma dönüş yapmanız. Benide avukat tutmam gereklimidir

T***** 5/5/2022 1:18:41 PM

Merhabalar. Borçlar Kanunu gereği 10 yıllık kira süresi sonunda kiraya veren ihtar çekmek suretiyle sözleşmeye son verebilir. Bu hususta karşı taraf dava açtığı için dava masraflarını da karşılamanız gerekiyor. Tavsiyemiz, davayı kabul edip (daha fazla masraf çıkarmamak için) bir an önce tahliyeyi gerçekleştirmeniz olacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Guvenı kötüye kullanma sucundan 1 yıl 8 ay hapis 10 bin TL para cezası aldım. İstinaf gönderdim. İstinaf Red etti. Yazı bugun elime ulastı. Avukatım yok. Adliyeye gittim yargıtay yolu kapalı dedi. Savcılık yazı gönderecek cezanızı ondan sonra yatacaksınız dediler. Şimdi ne yapmam lazım. Kac gün yatarım veya itiraz edebilir miyim. Avukat desteği almalımıyım. Cevaplarsanız sevınırım

Y***** 5/5/2022 12:39:45 PM

Merhabalar. Cezanız kesinleşmiş ve size verilen bilgiler doğrudur. Yatacağınız sürenin hesabı için sabıka kaydınız ile birlikte mahkeme ilamını incelememiz gerekiyor. Avukat desteği konusunda takdirin size ait olduğunu belirtmek isteriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

24 haziranda dügünümüz vardı fakat iptal etmek zorunda kaldık iptal edersek cezai işlem ücreti istiyolar yardımcı olurmusunuz

B***** 4/27/2022 3:20:25 PM

Merhaba. Sözleşme imzaladıysanız ve iptal cezai şartı varsa ne yazık ki bunu karşılamak zorundasınız.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Şekerbanka borcum vardı,iflas ettim ödeyemedim icralık oldum,banka alacağını Birikim Varlık Yönetim diye bir kuruma satmış 16.000 ₺l 2016 yılından sonra yıllar içinde parça parça 16.000 tl ödedim (dekontlar mevcut) ama Birikim Varlık benim hala 54.000 ₺ borçlu olduğumu söylüyor-6 yıldır faiz işliyor harç pul vekalet ..vs masraflar var diyor.. Ne yapabilirim hukuken ?

N***** 4/21/2022 10:09:05 PM

Merhabalar. Hakkınızda devam eden icra müdürlüğü dosyasında inceleme yaparak borcunuzun net miktarını öğrenebilirsiniz. Bunun dışında, şayet icra takibine geçilmeden borcun tahsili yoluna gidilmiş ise, Varlık Yönetiminden borcunuzun ana parasını ve uygulanan faiz miktarlarını isteyip bu hususta yapacağınız hesapla fazla tahsilat yapılıp yapılmadığını tespit edebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhabalar Eşim ile 13 yıllık evliyiz. 2 evladımız var biri 6 diğer 4 yaşında 2-3 senedir annem ve babam ile anlaşmadığı için birbirimize gelip gitme yapmıyoruz. çocukları benim ile evden dışarı dahi bereber çıkarmıyor. izin ver annem babama götürüp 1-2 saat görsünler diyorum. izin vermiyor.(kendi gelmiyor çocuklara izin vermiyor.) annem babam eve geldiğinde büyük çocuk annesinin tesiri altında kaldığından odasından dışarı çıkmıyor. ben baba olarak çocukları annem babama götürsem adli olarak bir suçum var mı (ankara dışı köye götürsem günü birlik olarak onuda söyler misiniz) dönüş yaparsanız sevinirim. Teşekkürler

K***** 4/20/2022 12:07:17 PM

Merhabalar. Şu anda evli olmanız nedeniyle çocuklar üzerinde müşterek olarak velayet hakkınız vardır. Çocukları anneye göstermemek (kaçırmak, alıkoymak vb.) niyeti dışında seyahat ettirebilir ve babaanne ve dedeyle görüştürebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar, anneannemin 3'ü birinci eşinden, son çocuğu ( annem ) ikinci eşinden olmak üzere 4 çocuğu var. Anneannem ikinci eşi zamanında orman arazisine ev yaptırmış ve 40 sene boyunca oturmuştur. Bu arada ikinci eşinden de ayrılmıştır ve hak anneannemin olmuştur. Emlak vergileri anneannemin adına düzenlenmiş ve yıllarca düzenli şekilde ödeme yapılmıştır. Kendisi 2020 yılında vefat etti ve ormana ait olan ev boş durumdadır. İlk eşinden olma çocukları ( ki kendileri kin besleyerek anneannemin yanında hiçbir zaman yaşamamışlardır ) miras malı diyerek annemi çocukluğunun, genç kızlığının geçtiği eve sokmamaktadırlar. Ne yazık ki anneannemin vefatından sonra ortaya çıkmışlar ve hiçbir hakları olmayan, üstelik 2B çalışmaları bile tamamlamayan devlete ait orman arazisini miras diye sahiplenmişlerdir. Benim asıl sorum şudur : 2B nihai çalışmaları sona erdiğinde birinci eşten olma 3 çocuk tapuda hak talep edebilirler mi ? Yoksa 2b nihai çalışmaları tamamlandığında ilk önce haberi olan tapuyu üzerine çıkarabilir mi ? Hadi diyelim tapu annem adına çıktı. Diğerleri miras malı diyerek anneme dava açabilirler mi ? Cevap için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim

A***** 4/11/2022 6:21:38 PM

Merhabalar. Anne annenizin vefatı üzerine anlatımınıza göre şu anda mirasçılar dört tane çocuğudur ve bunların miras payları 1/4 olarak dağıtılacaktır. Orman arazisi üzerindeki ev ile ilgili 2B kapsamında bir hak sahipliği edinilmesi durumda da miras payı oranında tüm mirasçılar paylarını alacaklardır. Bu hususta mirasçının biri kendi adına kayıt yaptırırsa diğer mirasçılar hak iddia edebilirler. Miras hukuku konuları çok kapsamlı ve karmaşık olduğundan, veraset ilamı, tapu kayıtları ve elinizdeki diğer bilgi ve belgelerle müracaatınız halinde size daha ayrıntılı bilgi verebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, abim 2018de vefat etti annem babam reddi miras yaptılar fakat ablamla ben yapmadım bana telefon faturasından icra geldi reddi miras süresi 3 ayı geçtikten sonra yapılması imkansız mı İkinci sorumda çocuğumun adını eşim benden habersiz koymuş 9 aylık bebeğim adını nasıl ve ne kadara degistircem mahkemede teşekkür ederim.

G***** 4/11/2022 10:47:31 AM

Merhabalar. 1. Reddi miras süresi üç ay olup bu aşamadan sonra normal yollarla bir reddi miras sürecine giremezsiniz. Ancak size kalan miras (tereke) borca batıksa ve reddetmemeniz halinde borçtan kurtulamayacaksanız "mirasın hükmen reddi" davası açarak bu borçlardan kurtulabilirsiniz. 2. Çocuğunuzun ad değişikliğini ancak eşinizle açacağınız bir davayla değiştirebilirsiniz. Bunun haricinde eşinizin rızası olmadan bir değişiklik ne yazık ki mümkün değildir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

SAHTE PARA SUÇU Merhaba 21 yaşındayım geçen sene 9. Ayda Eylül de operasyon yaptılar evi felan aradılar arama sonucu birşey çıkmadı 6 gün göz altında tuttular dosya kaçakçılık ve örgüt suçları olarak geçiyor aynı suçtan 96 kişi yargılanıyor bende birşey yok sadece telefonu dinlemişler çok açık konuşmalar var ilk mahkeme de adli kontrol şartı ile serbest bıraktı hafta da 3 gün 2 dosyaya imza atıyorum neden 2 dosya onu da bilmiyorum 6 ay dır imza atıyorum dosya daha savcıda e devletten veya uyaptan gözükmüyor İmzanın Kalkması için nasıl bir yol izlemeliyim ? Ceza olarak ne alırım ? Benim için önemli olan imzanın kalkması mahkeme tarihi de belli değil yardımcı olursanız sevinirim

G***** 4/10/2022 11:21:12 AM

Merhabalar. Yazdıklarınızdan anladığımız kadarıyla şu anda dosyanız savcılık aşamasında ve halen soruşturma devam etmektedir. Bu aşamada savcılığa vereceğiniz dilekçe ile adli kontrolün kaldırılmasını talep etmelisiniz. Üzerine atılı suçun niteliğini bilmediğimizden şu an ne kadar ceza alacağınız veya alıp almayacağınız konusunda net bir beyanda bulunamayız. Evraklarınız ile birlikte müracaatınız halinde size yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

SAHTE PARA SUÇU Merhaba 21 yaşındayım geçen sene 9. Ayda Eylül de operasyon yaptılar evi felan aradılar arama sonucu birşey çıkmadı 6 gün göz altında tuttular dosya kaçakçılık ve örgüt suçları olarak geçiyor aynı suçtan 96 kişi yargılanıyor bende birşey yok sadece telefonu dinlemişler çok açık konuşmalar var ilk mahkeme de adli kontrol şartı ile serbest bıraktı hafta da 3 gün 2 dosyaya imza atıyorum neden 2 dosya onu da bilmiyorum 6 ay dır imza atıyorum dosya daha savcıda e devletten veya uyaptan gözükmüyor İmzanın Kalkması için nasıl bir yol izlemeliyim ? Ceza olarak ne alırım ? Benim için önemli olan imzanın kalkması mahkeme tarihi de belli değil yardımcı olursanız sevinirim

G***** 4/10/2022 11:15:25 AM

Merhabalar. Halen kamu davası açılmamışsa, savcılıktan imza yükümlülüğünüzün kalkması için talepte bulunabilirsiniz. Bunun haricinde böyle kapsamlı bir dosyada mutlaka profesyonel avukat desteği almanızı tavsiye ederiz. Konu ile ilgili olarak elinizdeki tüm bilgi ve belgelerle müracaatınız halinde size kapsamlı destek verebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba iyi günler benim sorum turkiyede spor Toto başkanlığının izin verdiği yasal sitelerden kar etmek herhalgibir problem çıkar mı bu konu hakkında bilgi almak istiyorum

M***** 4/7/2022 7:26:01 PM

Merhabalar. Bu şekilde Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından lisans verilen şirketler dışında bahis siteleri üzerinden bahis oynamak "kabahat eylemi"dir ve idari para cezası gerektirir. Ayrıca bu şekilde elde ettiğiniz gelire de el konulur. https://www.sportoto.gov.tr sitesinden başkanlığın lisans verdiği bahis sitelerini bulabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba babam isyerinden 150.000 tl tutarında tazminat aldı bu parayida abimin evlenmesi için ev aldı evde babamın üstüne ama abim oturuyor eşyalarıda babam aldı araba fln aldı ama bana hiçbir şekilde para vermedi ve benimde Evim kira 2 cocugum var ve 100000 tl kredi borcum var bana yardım etmiyorlar abimle babam arasında hep para alışverişi oluyor mahkemeye basvursam kazanirmiuim

A***** 4/7/2022 9:46:07 AM

Merhabalar. Babanızın yaşadığı sürece malları üzerinde tasarruf hakkı kendisine aittir. Normal şartlarda size destek olma yükümlülüğü yok. Ancak anlattığınız duruma karşı iki önlem alınabilir. 1. Babanıza ve abinize karşı (ekonomik durumunuzun kötü olduğunu ıspatlamanız gerekiyor) nafaka davası açabilirsiniz. Ancak 18 yaşından büyük olmanız nedeniyle bu davanın şartları çok zordur. Bu şekilde bir dava açmayı düşünüyorsanız mutlaka profesyonel destek almalısınız. 2. Babanızın vefat etmesi halinde, abinizin babanızdan size kalması gereken mirası bedelsiz olarak aldığını tespit etmeniz halinde bu tasarruflara karşı dava yoluna gidilebilir. Tüm bu konularda mutlaka profesyonel destek almanız gerektiğini tekrar belirtiriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar! Benim adım Osman Aydoğmuş iyi günler dilerim ben bir konuda size danışmak istiyorum ben 2008 de 16 yaşımda bir suça karıştım ve 11 sene ceza aldım Yargıtay tarafından ceza 3 kere bozma Sina karşı ( üçüncü bozma kararında haberim oluyor) mahkemece tahliye oluyorum 2011 ve mahkeme dışarıdan devam ediyor 2 sene kadar dosyam onaylanıp tekrar cezaevine evine giriyorum 2 sene kadar yatıyorum ve bir daha ve asla suç işlemiyorum taki üstüme suç atılana kadar ve o suçtan beraat ediyorum Yargıtay tarafından bozuluyor ve tekrar mahkeme görülüyor beraat ettiğim dava da hiç bir alakam bile olmadığı suç da bana bir de adli para cezası veriliyor ve 2008 deki dava da da adli para cezası var zamana kadar ödeme gibi bir imkanım olmadı şimdi banka hesaplarıma bloke konuyor ödeyeceğim bunu biliyorum ama benim soruma gelirsek bu dava ya itiraz etme yolu var mi cezası yatmış bitmiş olsa dahi artı işlemediğim bir suçtan dolayı ceza alıyorum ve delil ispat şahit olduğu haldeBunun için bana yardımcı olursanız sevinirim Ve eğer davaya itiraz ediyorsak eğer avukatlık masrafları ne kadar tutar

O***** 4/4/2022 8:10:20 AM

Merhabalar. Olay örgüsünü tam olarak anlamamakla birlikte, bahsettiğiniz karaların olağan yargı yollarının bittiğini öngörüyoruz. Bunun haricinde olağan üstü yargı yolları (yazılı emir, yargılamanın yenilenmesi vs.) yollarının değerlendirilmesi için ayrıca elinizdeki kararlarla ve infaz süreçlerine ilişkin evraklarla başvurmanız halinde size yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba Yasadigim sitede asansor bakimi yapilmiyor ve muayenesi olmayan asansor kullanimina devam ediliyor. Site sakinleri ve yonetim bu konuya razilar. Fakat ben muayenesiz asansorun kullanimi sirasinda can mal guvenligi hice sayildigi icin burada yasanabilecek herhangi bir olayda hic bir sorumlulugumun olmayacagina dair noter kanali ile yasal bir sorumluluk reddi alabilirmiyim. Saygilarimla

İ***** 4/3/2022 11:30:17 PM

Merhaba. Yaşadığınız sitede asansör bakımının yapılması yasal bir zorunluluk. Dolayısı ile bu hususta yetkili makamlara gerekli ihbarlarda bulunabilirsiniz. Yaptığınız ihbarların suretlerini de alarak sonraki dönemde sorumluluk doğması halinde gerekli girişimleri yaptığınızı ispatlayabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar araba değer kaybıyla ilgili davamı siz yürütmüstünüz.Size şimdi de evim ile ilgili bir şey sormak istiyorum.Apartman dairesini ilk ben aldım,aldığımda daha kimse yoktu. Sadece petekler takılıydı,Doğalgaz projesi bile yoktu.proje çizim ücreti,elektrik su abonelik başvurusu, yaptım kendi daireme sayaç eklenirken tüm dairelere de numarataj eklendi.Apartman karar defteri noter ücreti,bunları yaparken yol giderleri vs.bunları ben ödedim.Dairelerin hepsi şuan doldu ve ben bu giderlerin ortak ödenmesini talep ettim apartmandan ama kabul edilmedi. Bu elektrik,su,doğalgaz bağlatma giderleri ortak mi olmalı yoksa Apartmanda daireyu ilk alana mi ait olur Ben bağlatma saydım hiç bir daire elektriğini suyunu doğalgazın açtiramayacakti Müteahhitle senin aranda olan bir şey ,bizimle ilgili değil diyorlar Dönüt yaparsanız sevinirim teşekkürler

O***** 4/2/2022 12:03:06 PM

Merhabalar. Apartmanın doğalgaz, elektrik, su gibi altyapı çalışmalarını, projelendirme ücretlerini ve bu tip apartmanın oturulabilir konuma gelmesine ilişkin yapılan masrafları aksi kararlaştırılmamışsa müteahhitin ödemesi gerekmektedir. Bu konuda siz ve müteahhit arasında bir sözleşme veya anlaşma yapılmamış ise, yaptığınız harcamaları müteahhitten talep edebilirsiniz. Bu aşamada daire maliklerinden belirtilen ücretleri talep etme hakkınız ne yazık ki bu aşamada mümkün değil gibi görünüyor. Ancak elinizdeki bilgi ve belgelerle bize ulaştırmanız halinde size daha kapsamlı yardımcı olabiliri.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. Babam emekli sandığından emekliydi. İş sebepli oluşan borçları vardı daha sonra vefat ettiğinde borçlar üzerime kalmasın diyerek reddi miras yaptırmıştım. Annem de hayatta değil ayrıca tek kız çocukları benim. Ben de bağkurdan emekliyim emekli maaşımı alıyorum. Eşimden yeni boşandım. Kendi maaşıma ek olarak Babamın maaşını da almak istiyorum. Reddi mirastan dolayı şimdi babamın maaşını almak istersem borçlar üzerime geçer mi?

C***** 4/1/2022 7:00:15 PM

Merhabalar. Reddi miras işlemi ile emeklilik işlemleri birbirinden farklıdır. Sosyal Güvenlik Kurumunun ödenen prim kapsamında emekli ve yakınlarına tanıdığı bu hak reddi miras işlemi kapsamında değildir. Dolayısı ile rahatlıkla bu maaşın tarafınıza bağlanmasını talep edebilirsiniz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi çalışmalar benim sorunum adli sicil kaydım ve arşiv kaydım olmamasına rağmen GBT kaydım kaydım bulunmaktadır aradan 27 yol ğeçmesine rağmen sildiremiyorum ve bemim işimi olumsuz yönde etkilemektedir Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

S***** 3/31/2022 6:51:35 PM

Merhabalar. 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu kapsamında "adli sicil" (sabıka) kaydınızın silinmesi belirli şartlara tabidir. Sabıka kaydınızı bize ulaştırmanız halinde size silinme ve başvuru şartları ile ilgili kapsamlı bilgi verebiliriz. Ayrıca GBT kayıtları işiniz ile ilgili kullanılamaz. Bu şekilde bir kullanım olması halinde bu hususta da yargı yoluna başvurulabilir. Saygılarımızla.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Dedemden miras kalan evin paylasilmasini 4 kardeş onaylarken 1 kardeş onaylamiyor.bu durumda ortaklığın giderilmesi davasını kendimiz açabilir miyiz yoksa avukat yardımı olmasi gerekirmi

Y***** 3/27/2022 5:53:12 PM

Merhabalar. Tabi ki ortaklığın giderilmesi davasını bizzat siz açabilirsiniz. Ancak süreç içerisinde usul hatası ve eksik işlem yapmamak adına profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhaba, www.insanidestekvakfi.com sitesinden yardım talebinde bulunmuştum, bir kaç gün geçtikten sonra whatsapp üzerinden iletişim kurdular, yardımınız kabul edildi diye ve yardımınızı alabilmeniz için öncelikle size 5tl göndereceğiz daha sonra siz 1tl geri göndereceksiniz iban numaranızı sisteme kayıt etmek için daha sonra yardımınızı alabileceksiniz dediler ve geri gönderdiğim 1tl paranın dekontunuda istediler, ev adresimi, kimlik bilgilerimi ve banka bilgilerimi aldılar ve bir daha iletişim kuramadım, internetten araştırdım herkese böyle yapmışlar, benim başıma kötü bir iş gelirmi? korkmalımıyım? savcılığa gitmem gerekiyormu? lütfen bana yardımcı olurmusunuz

s***** 3/19/2022 3:31:41 PM

Merhabalar. Yapılan işlemlerin hukuksuz olduğunu düşünüyoruz. Bu şekilde kimlik ve adres bilgilerinizin alınması ilerde sizi zor duruma düşürebilir. Bu işlemler için site ve yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Eski esim velayet davasi acmak istiyor.evlenmek uzereyim bunu sorun yapti.kizim 6 yasinda ve bana cok bagli.6 yas cocuk icin hukum nedir..tesekkurler

L***** 3/14/2022 2:52:58 PM

Merhabalar. Sadece evlenecek olmanız nedeniyle çocuğunuz velayeti değişmez. Bu hususta eski eşinizin açacağı davada iddiaları ve sizin savunmalarınız önemlidir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba , 1.5 sene önce arkadaşıma havale yolu üzerinde açıklamaya ' borç ' yazarak para göndermiştim . Hala daha borcunu ödemiyor . Ne yapmam lazım ?

t***** 3/11/2022 12:58:40 AM

Merhaba. Borcunuzun ödenmesi için icra takibine gidebilirsiniz. Borca itiraz halinde yaptığınız havaleye ilişkin dekontunuzu delil olarak sunabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi günler. Tasarruf finansman şirketine üye oldum . 17000 TL organizasyon ücreti adıyla para verdim. Değişen piyasa şartları nedeniyle girmiş olduğum mebla ev almak için yeterli gelmediğinden ve ekonomik durumlar sebebiyle ödeme güçlüğü çektiğinden , ek olarak ta ilgili personelin tutarsız sözlü bilgilendirmelerimden dolayı sistemden ayrıldım yatırdğım organizasyon ücreti ninniade edilmeyeceği ve biriken paranın da 6 ay sonra verileceği söylenmekte paramı daha erken alabilir miyim ve organizasyon ücretinin iadesini sağlayabilir miyim ? Teşekkür ederim

A***** 3/10/2022 11:32:06 AM

İyi günler. Tasarruf finansman şirketlerine katılım sağladığınız sırada bir takım sözleşmeler imzalarsınız. Bu sözleşmelerdeki bir çok hüküm bağlayıcı niteliktedir. Ancak Borçlar Kanunu ve ilgili mevzuatın bazı kesin hükümlerine aykırı sözleşme yapılamaz. Konuyu tam olarak açıklığa kavuşturabilmek için imzaladığınız sözleşmelerin incelenmesi gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

eski gecekondum vardı müteahhit e verdim ve 5katlı ev yaptırdım müteahhit ise arsa üzerine 1trilyon kredi çekmiş ve evleri ipotekli yapmış şuanda 3ev aldık ve evin birini satın ipotek i kaldırcam diyor ama 1.5milyon borcu birikmiş ne yapmalıyız nitelikli dolandırıcılıktan dava edebilirmiyiz?

İ***** 3/8/2022 8:49:17 PM

Merhaba. Müteahhitle yaptığınız "arsa karşılığı inşaat sözleşmesi" kapsamında size teslim edilen daireler üzerine ipotek imkanı bulunmamaktadır. Ancak sözleşme veya bina yapım aşamasında yapılan tasarruflar sizi mağdur etmiş olabilir. Müteahhitin kastına göre eylemlerinin suç olabileceği gibi, size karşı tazminat yükümlülüğü de bulunmaktadır. Müracaatınız halinde daha detaylı yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Sa piyasada lilika isimli yeşil reçeteyle satılan ilaçlardan bir tablet 14 adet aldım mahalleden bir arkadaşım aldığım fiyattan 10 adet istedi bende tamam dedim verdim ayrilamadan yakalandik karakolda arkadaşımın watsab konuşmalarını telefondan almışlar acaba ne kadar ceza alırım ifadem de ticaret yapmadığım sürekli alıyoruz kullanıyoruz dedim aldigim paradan 10 adet verdigimi söyledim sizce ne olur Kerim: Karakola imzaya gidiyorum haftalık 1 ay kadar geçmeden adli tıpa kan idrar kıl verdik ikimizde de büyük ihtimal ne ictiysek çıkmıştır

K***** 3/8/2022 5:32:55 PM

Merhaba. Öncelikle Lyrica isimli ilaç uyuşturucu olarak kullanılabilen ilaçlar arasındadır. Bu kapsamda uyuşturucu olarak kullanım amaçlı bu ilacı satarsanız "uyuşturucu madde ticareti" suçundan mahkum olabilirsiniz. Konu ile ilgili kapsamlı değerlendirme için hakkınızda açılan soruşturma dosyasını incelememiz gerekmektedir. Müracaatınız halinde yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. Ben aniden işten ayrılmak istedim. Proje yöneticim o gün beni biraz azarladı. Ertesi gün, görev listesi hazırladı ve bana bu resmi belgedir, bunları yapman gerekiyor dedi. "Amacım sorun çıkarmak değil ama problem olursa sorun çıkaracağım bilgin olsun.. Şuana kadar hiçbir personelde mahkeme sürecine gitmedim ama sende bunu yapacağım" şeklinde bir konuşma yaptı. Bu bir uyarı mıdır? Yoksa bir tehdit midir?

F***** 3/7/2022 11:26:45 PM

Merhaba. İşten ayrılmanız için gerekli prosedürleri "iş hukuku" konusunda deneyimli yerlerden tavsiye alarak yapmanızı öneririz. Bunun yanında işvereninizin size söylediği sözler tehdit olarak değerlendirilemez. Ancak bu şekilde söylemleri size sürekli olarak tekrarlar ve sizi zorlamaya çalışırsa farklı hukuki tavsiyelerimiz olacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ben muhtemelen 6 ay uzaklaştırma kararı aldım bunu ailem itiraz edip iptal ettirebilirlermi veya sonrası ne olur saygılar

M***** 3/7/2022 10:32:54 PM

Merhaba. Hakkınızdaki soruşturma dosyasını incelemeden bu hususta size yardımcı olamayız. Ailenize karşı eylemleriniz ve olayın niteliğine göre uzaklaştırma işlemleri süreci farklılık gösterebilmektedir. Müracaatınız halinde konu ile ilgilenebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, babamdan bize bir ev kaldı, ben o evde babamla yasiyordum doğma büyüme yasadigim ev, babamin vefatindan sonra da yine ayni evde kalmaya devam ettim ,simdi kardeslerim kira istiyorlar benden, onlara kira ödüyorum fakat 3 ablam vardı biri yeni vefat etti, o vefat eden ablama verecegim kirayi ablamin cocuguna yani yegenime vermek zorunda mıyım, biliyorum ev satilirken yegenime de pay düşüyor ablama dusen payi o alacak ama kirayı yegenime vermek istemiyorum, vermesem yanlis mi yapmis olurum. Kira hakkı ona da düşüyor mu ? Saygilarimla...

A***** 3/7/2022 12:21:05 PM

Merhabalar. Kısa bir şekilde cevap vermek gerekirse, "evet, yeğeninize kira vermeniz gerekiyor". Yeğeniniz de mirasçı olduğundan ve ablanızın mirası yeğeninize geçtiğinden bu ev üzerindeki ablanızdan kalan haklar yeğeninize geçmiş oluyor. Bu hususta kira vermemeniz halinde yeğeniniz size karşı icra takibi yapabilir. Saygılarımızla.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Dolap uygulaması üzerinden sattığım ürünü kırıp kargoda kırıldı diye paramı vermiyor alıcı dava acma hakkım varmi nereye basvurmaliyim

S***** 3/3/2022 6:35:48 PM

Merhaba. Bu hususta kargo tarafından bir tutanak tutulmamışsa, alıcının gönderilen kargonun kargoda kırıldığını ispatı mümkün değildir. Dolayısı ile ücretinizi almak için icrai yollara başvurabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, ben 80 dairelik bir sitede oturuyorum. Sitenin kapalı otopark araç kapasitesi; site yönetiminin yaptırdığı çizimlerle ayrıldı ve 65 araçlık yer çıktı. Durum böyle olunca site yönetimi kapalı otoparka aynı haneden 2. araçların alımını engelledi. Yönetim planında, otopark yönetimiyle alakalı hiçbir madde yok. Sadece “site ile ilgili kararları, site yönetimi alır” maddesi var. Ayrıca sitenin projesinde müteahit kapalı otopark alanını 100 araçlık olarak göstermiş. Site yönetimi toplantıda bu şekilde karar aldık deyip 2. araçlarımızı sokmamıza engel olabilir mi?

B***** 3/2/2022 8:30:32 PM

Merhaba. Site yönetimi, site ortak alanlarının site sakinleri tarafından adil bir şekilde kullanımına yönelik olarak kararlar alabilir. Site projesine aykırı yapılaşma varsa bu konuda da müteahhitin sorumluluğu vardır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Kendi isteyim ile işten ayrıldım 6200prim günüm var ama 25yıllık sigorta sürem yok tazminat alma şartı nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkür edererim.hayırlı akşamlar

İ***** 2/22/2022 11:26:47 PM

Merhabalar. Kural olarak istifa suretiyle işten ayrılan kişinin kıdem tazminatı almaya hakkı yoktur. Ancak işten ayrılmanızın haklı bir nedene (sağlık sorunları, iş yerindeki ahlaki sorunlar, mobing vb.) dayanması halinde tazminat hakkınız olacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 2019 da bir kurumda 4 ay çalıştım ancak sigortami 20 gün yatırdılar ve maaşımı tam olarak anlamadım. O zamanlar hakkımı pek savunamadim. Şuan bu konu hakkında ne yapabilirim? Tazminat davası açabilir miyim ya da paramı geri alabilir miyim ?

H***** 2/22/2022 12:46:57 AM

Merhabalar. 2019 yılında bahsettiğiniz iş yerinde 4 ay çalıştığınızı delillerle ispatlamanız halinde maaşınızı ve sigorta haklarınızı alabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Tapu harcının kanunen alıcı ve satıcı tarafından belirli nispette ödenmesi gerektiği halde müteahhit ile alıcı arasında yapılan taşınmaz satış vaadi sözleşmesinde tapu harcının tamamının alıcı tarafından ödenmesi kararlaştırılmış ve ödenmiştir.Ancak daha sonra alıcı taşınmazın kentsel dönüşüm kapsamında inşa edildiğini ve tapu harcından muaf olduğunu öğrenmiş satıcı ise en başında bunu alıcıya bildirmemiştir.Alıcı tarafından ilgili vergi dairesine düzeltme başvurusu yapılmış ancak vergi dairesi ödenen harcın yarısını alıcıya iade etmiş kalan yarısını ise her ne kadar alıcı ödemiş olsa da satıcıya iade etmiş ve alıcının satıcıdan iade alması gerektiğini belirtmiştir.Satıcı ise vergi dairesi tarafından iade edilen tutarı alıcıya iade etmemektedir.Buna ilişkin olarak borçlar kanunu kapsamında alıcı, müteahhite bir dava açabilir mi?

g***** 2/20/2022 4:10:08 PM

Merhabalar. Müteahhite karşı bir alacak davası açabileceğiniz gibi doğrudan ilamsız icra takibine de gidebilirsiniz. Bu hususta müteahhitin yapması gereken ödemenin tarafınızca yapıldığını ispatlamanız gerekmektedir. Elinizdeki belgelerle müracaatınız halinde detaylı şekilde yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar. Ben 2017 tarihinde eşime boşanma davası açtım. Alınan karar sonucunda eşim itiraz ederek davayı bir üst mahkemeye taşıdı. Mahkemede eşim az kusurlu ben çok kusurlu olarak yargılandim ve bosandik. Bunun sonucunda eşime 3.000TL maddi 3.000TL manevi ve onun 4.000 TL avukat masrafını esimin avukatı icraya koydu. Evlilik birliği içerisinde bir ev alındı ev benim üzerime. Eşim aynı zamanda bu evi istiyor bunun içinde dava açmaya hazırlanıyor. Avukatımla görüştüğümde avukatım. Orayı ödeme evi kızının üzerine yaptır. Bırakın uğraşsınlar elimiz güçlensin ipler bizim elimizde olsun diyor. avukatımın önerisi doğru mudur? Avukatımın nasıl bir plânı olabilir?

M***** 2/19/2022 1:42:48 AM

Merhabalar. Konu ile ilgili olarak avukatınızın tavsiyesi hususunda değerlendirme yapamayız. Genel olarak değerlendirme yapılması gerekirse evlilik birliği içerisinde edinilmiş mallar, her iki eşin ortak malıdır. Bu durumda boşanma halinde bu mallar müşterek mülkiyet hükümlerine göre pay edilmelidir. Eşlerden biri bu mallardan karşı tarafın payını vermek istemezse, karşı taraf payını dava yolu ile alabilir. Konu ile ilgili olarak dosyanızla birlikte müracaatınız halinde detaylı bilgi verebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. Instagram üzerinden evde yapılabilecek bir iş ilanı gördüm ve başvuru yaptım. Başvuruda tc no alındı. Banka hesabımdan da onların gönderdiği bir iban numarasına cüzi bir miktar para yolladım. Fakat anladığım kadarıyla dolandırıcılar. Çünkü geri donus olmadu ve ürünler gelmedi. Tc no verdiğim için çok endişeleniyorum. Ne yapabilirim. Bi sıkıntı olur mu. Tesekkurler

S***** 2/15/2022 12:07:36 AM

Merhaba. İnstagram üzerinden bu şekilde dolandırıcılık amaçlı hesaplar açan bir çok kişi var. Sizin de bu olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunmanızı tavsiye ederiz. Ödediğiniz miktar küçük de olsa dolandırıcılık suçu oluşmuştur. Sonrasında herhangi bir başka eylem olması halinde tekrar başvuru yapabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

4 gün önce yelefonumda yuklu olan internet bankacılık bilgilerim kullanarak adıma.kredi çekilmiş ve kredi kartımdan nakit avans kullanılmış şuan bankaya borçlanmış durumdayi. Issızım ve bunu ödemeye mecburmuyum ıssız bir insanın üstüne nasıl kredi çekilir anneminse bende yüklenilen int bankaciligindan maaş hesabi.bosaltilmis ne yapmam gerek bankaya itiraz dil. Yazdım ve savcılığa başvurdum ama bu sırada borç katlanıyor ne yapmam lazım lütfen yardimcinolurmuusnuz

L***** 2/12/2022 1:23:57 PM

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Bu hususta bankalar her ne kadar zararı müşteriye yüklemek isteselerde, açılacak dava süreçler sonucunda bankanın sorumluluğunu kabul ettirebiliyoruz. Bu hususta Yargıtay 11. Hukuk Dairesinin 17/03/2021 tarih 2019/4714 E. ve 2021/2525 karar sayılı ilamında da bankanın gerekli güvenlik önlemlerini alma yükümlülüğü bulunduğunu belirtmiştir. Konu ile ilgili kapsamlı olarak yüz yüze görüşerek çözüm yollarını değerlendirebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Boşanma aşamasında oldugum eşimin üstündeki icra borçlarını üstüme alabilirmiyim?

Ö***** 2/9/2022 4:37:33 PM

Merhaba. Eşinizin icra borçlarını üzerinize alma gibi bir prosedür hukukumuzda yok. Ancak eşinizin borçlarını İcra Müdürlüğüne müracaatla siz ödeyebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İnşaat halinde mütayitten adı sözleşme yaparak daire satın almıştım almış olduğum daireyi bir baskasina satmis bu konu hakkında yardımcı olabilirmizsiniz

S***** 2/9/2022 8:53:57 AM

Merhaba. Aranızda bir gayrımenkul satış vaadi sözleşmesi yapılıp yapılmadığı, bu sözleşmenin niteliği ve yapılan işin kapsamı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsek bu durumda ne yapabileceğimiz konusunda size yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, Taşıdığım isimlerde bir sorun yok fakat ilk ismimi kimlikten sildirmek istiyorum. Dava dilekçemde de aynen bu şekilde açıklamada bulundum. Şöyle ki: İlk ismimi hayatımın hiçbir alanında kullanmıyorum ve bu ismi sevmiyorum. Ailem ve beni yakından tanıyanlar benimsediğim isimle bana hitap etselerde başka ortamlarda insanlar ilk ismimi kullanmaya meyilli oluyorlar. Bundan dolayı alışık olmadığım bir isimle çağırılmayı istemiyorum. Kimliğimde yazılı olan halihazırdaki ikinci ismimi kullanmak istiyorum. Mahkeme bunu yeterli bir mazeret olarak görür mü? Bu yeterli bir neden olur mu mahkeme için? Aynen bu şekilde ifade vereceğim dilekçede. Dava olumlu sonuçlanır mı? Şimdiden teşekkür ediyorum.

F***** 2/5/2022 6:53:44 PM

Merhabalar. Bu mazeretinizi mahkeme muhtemelen olumlu olarak kabul edecektir. Bu konuda Medeni Kanun'un 27. maddesi değiştirme talebini "haklı sebepler" olarak belirtmiştir. Bu hususta hakimin takdir hakkı bulunmakta olup, Yargıtay kararları da emsal olarak gösterilebilir. Dava dilekçesinizi ve detay bilgileri iletmeniz halinde daha kapsamlı bilgi verebiliriz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Uzun zamandır birileri tarafından, anneme ve babama özelim hakkında bir şeyler söylenmekle tehdit ediliyorum. Ve sürekli küfür ediyorlar. 2 kez evimize gelmeye kalktılar ama bi şekilde durdular. Şimdi yine evimize geleceklerini duydum başkasından. Evimize gelirlerse izinsiz girmelerini ve küfür ettiklerini kanıtlamam için geldiklerinde video kaydına almam gerekir değil mi? Bu durumda onlara yaptırımı ne olur? Nasıl bir ceza alırlar?

M***** 2/5/2022 4:51:58 PM

Merhaba. Belirtilen eylemler suç ve suç unsuru içermektedir. Bu konuda bahse konu hususlarla ilgili derhal şikayette bulunmanızı ve yetkili makamları haberdar etmenizi tavsiye ederiz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İcralık oldum santiye şefi olduğum firmaya zarar verir mi santiyedeki malzemeye yani müteahhidin malzemesine icra el koyar mı ve santiye saflığından düşürülme gibi bi durum olur mu

M***** 2/4/2022 1:43:24 AM

Merhaba. Hakkınızda yapılan icra takibi çalıştığınız işyerine herhangi bir zarar vermez.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba dedem noter üzerinden vasiyet yoluyla üzerine olan taşınmazları dayimiza ve onun ğluna bırakmış ayrıca evini de dayımız üzerine geçirmiş bunları yaparken de 3 kardeşin rızasını almamistir. Kalan bankadaki nakit parayida paylaşmak istememektedir.Ayrıca anneannemiz hayatta alzheimer hastasıdır. Sulh mahkemesinde vasiyet henüz açıklanmadı nasıl bir yol izlenecektir

Ö***** 2/2/2022 9:22:48 PM

Merhaba. Noter vasıtasıyla yapılan vasiyetname geçerlidir. Ancak sizin saklı payınızı da kapsayacak vasiyetname geçersizdir. Bunun için dava açılabilir. Ayrıca yaşadığı süreçte bedelsiz olarak mirastan mal kaçırma amaçlı para aktarımı durumunda da bu hususa ilişkin dava (muris muvazaası) açılabilir. Konu ile ilgili müracaatınız halinde detaylı şekilde bilgi verebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Bir ayakkabı firmasından ayakkabı aldım alarm iğnesi üstünde unutulmuş ayağımı kaşırken derin bir çizik oluştu tazminat davası açabilirniyim hastane raporu gereklimi

S***** 1/26/2022 12:09:57 AM

Merhabalar. Uğradığınız haksız fiil nedeniyle bir tazminat davası açabilirsiniz. 1. Mevcut yaralanmada mağzanın kusur durumu, 2. Yaralanmanın ayakkabı nedeniyle oluştuğu, 3. Bu kusurun sizin iş ve yaşam kalitenizi ne kadar düşürdüğü, 4. Yaralanmanın niteliği, 5. Tedavi masraflarını ispatlamanız gerekir. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Karşi taraf sigortaya deger kaybı için başvuruyor sigortadan olumsuz yanıt alınca tahkime başvuruyorlar tahkimdende olumsuz yanıt alınca şahsımıza ilamsız icra talebinde bulunmuşlar ve 7 gün içerisinde itiraz etmemiz gerekiyor.Bu aşamada ne yapmamız gerekiyor itiraz etsek daha sonraki dava sürecinde bizden tahsis edebilirlermı ücreti

B***** 1/24/2022 2:33:36 PM

Merhaba. Hakkınızda yapılan icra takibine karşı itiraz edebilirsiniz. Karşı taraf bu aşamada sizin itirazınızın kaldırılması veya iptali davası açabilir. Bu durumda mahkeme tarafından borcunuz olduğu ispatlanırsa borç miktarının %20 sinden aşağı olmamak üzere "icra inkar tazminatı" ödemeye mahkum edilirsiniz. Bu hususları değerlendirip, zararlı çıkmayacağınız bir seçenek belirlemeniz gerekir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi Günler; Kuzenim dedemden miras kalan bir arsa üzerinden kendi kardeşlerine Ortaklığın satış suretiyle giderilmesi talebi ile dava açmış,bu davada bizimde arsa üzerinde hakkımız olduğu için dahili davalı olarak tebligat geldi.(Aileden kimse birbiri ile görüşmüyor.) Bizim bu davaya katılma mecburiyetimiz mevcutmu? Anladığım kadarıyla bu arsa devlet tarafından satılıp pay sahiplerine bölünecek. Bu durumda gitsekte gitmesekte hakkımıza düşen pay tarafımıza ödenecek mi? Yoksa mahkemeye gidilmediği için hakkımızdan feragat ettiğimiz mi dünüşünülecek? Birde bu satış işlemlerinde garip işler olduğunu (500binlik arsanın değerinin 250bin gösterilmesini vs gibi.) duydum.Gerçek değeri olan satış fiyatından farklı fiyata satılması yani. Katılmadığımızda acaba böyle işlemler mahkemede olabilir mi?(itirazda edemeyeceğimiz için) Böyle bir durum olabiliyor derseniz sizce avukatla temsile ihtiyacım varmı? (kuzenime hiç güvenmiyorum) Kısaca yanıtlayabilirseniz çok sevinirim,şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

E***** 1/23/2022 3:27:28 AM

İyi günler. Miras yolu ile intikal eden taşınmazlarda, tarafların anlaşamaması halinde ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) davası açılabiliyor. Bu durumda taşınmaz mahkeme eliyle satılıp elde edilen gelir paydaşlara payları oranında dağıtılıyor. Bu davayı takip etmeniz her zaman lehinize olacaktır. Değer tespitine ilişkin bilirkişi incelemesi, yapılacak açık arttırmada ihalede yaşanabilecek olumsuz durumlar sizin aleyhinize sonuç doğurabilir. Bu hususta müracaatınız halinde size yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 2 buçuk yıl önce resmi olarak bosandim. İki çocuğumun vilayetini ben aldım. Babaları her ikisi için nafaka ödüyordu. Kendim icin nafaka talebinde bulunmadım. 4 gün önce bir meseleden dolayı tutuklu yargılanmak üzere cezaevine girdi. Bu surecte nafakayi yi devletin ödemesi gibj bir durum var mı? Teşekkürler

S***** 1/23/2022 2:26:33 AM

Merhaba. Boşanmış olduğunuz eski eşinizin ödemekte olduğu nafakayı devletin ödeme yükümlülüğü yoktur. Ancak kaymakamlık ve valiliklerden sosyal yardımlara başvurmanız mümkündür.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar.Eşimin adli para cezası vardı.24 taksitle yapılandırdık.12 ay ödendi fakat kendisi başka suçtan tutuklandı.Ödemede zorlanıyorum.Bu durumda erteleme yada durdurma imkanımız varmı?Varsa nasıl bir yol izlemeliyiz?Teşekkürler

F***** 1/18/2022 11:58:21 AM

Merhaba. Adli para cezası 24 taksitle yapılandırılmaz. Muhtemelen mahkeme ilamında 24 eşit taksitte ödenmek üzere hüküm kurulmuştur. Eşinizin tutuklanması taksitleri ne yazık ki ötelemez. Ancak tutuklu olduğundan mevcut para cezasını ödemezseniz para cezası hapis cezasına dönüşür ve tutukluluğundan düşer. Tabi bu durum verdiğiniz kısıtlı bilgilerle verilen bir cevap olduğu için, daha net cevap almak amacıyla para cezasına ilişkin mahkeme ilamı ve tutukluluğuna ilişkin dosya suretiyle müracaatınızı tavsiye ederiz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Esimin bnden onceki esine nafaka ve tazminat oduyor oda evlenmis esimin surekli maasindna kesintilere ugruyir bn ve cocugum magdur oluyoruz bu sorunu nasl cozebilirim

İ***** 1/18/2022 1:54:15 AM

Merhaba. Eşinizin ödemiş olduğu nafaka muhtemelen yoksulluk nafakasıdır. Bu nafaka miktarının yüksek olması, ödenememesi gibi haller mevcut ise mahkemeye "yoksulluk nafakasının kaldırılması veya azaltılması davası" açılabilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Calostigin isyerim parami vermedi bende arabsini cizdim ceza alırmıyım 1senelik isciydim tazminat vermedi pandemide isten atti

S***** 1/17/2022 7:19:01 PM

Çalıştığınız işyerinde işverenin aracını çizmeniz "mala zarar verme" suçunu oluşturur ve ceza alırsınız. İşçi olarak sizin hakkınızı vermemesi size suç işleme özgürlüğü vermez.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Covide yakalandığım için mahkeme ye çıkamıyacağim ne yapmalıyım duruşmanın ertelenmemesi için ne yapmalıyım

O***** 1/13/2022 9:13:35 PM

Raporunuzla birlikte bir dilekçe vermeniz gerekiyor. Avukatınız varsa sizin adınıza yapabilir. Ancak avukatınız yoksa, mahkeme kalemini arayarak durumunuzu bildirmeniz halinde yardımcı olacaklarını düşünüyoruz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Millenicom internet abonesiyim ev naklinden dolayı internetimi oturduğum yerin 500 metre ilerisine nakil işlemi için 29 Aralık günü başvuruda bulundum 1 hafta içerisinde nakil işleminiz gerçekleşecek diye bilgi verdiler 16 gün oldu hiçbir işlem yapmadılar ve oyalayip duruyorlar uzaktan eğitim görüyorum ve eğitime sınavlara bu yüzden katılmıyorum bu firma ile ilgili maddi tazminat davası açabilirmiyiz nasıl bir yol izlemem lazım

O***** 1/13/2022 4:33:11 PM

Merhaba. "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun"un ilgili hükümleri gereği, haklı nedenle sözleşmeyi fesih hakkınız bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde hizmetin kasıtlı olarak verilmemesi nedeniyle tazminat haklarınızda saklıdır. Hizmet sağlayıcınıza gerekli ihtarları çektikten sonra bu süreçlere başlayabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba Tapulu arsamıza yan arsanın sahibi taş ve toprak harfiyatı döktü ve ayrıca arsamızın çitlerini söktü nasıl bir yol izleyebiliriz bu konuda

M***** 1/9/2022 4:08:32 PM

Merhaba. Öncelikle "mala zarar verme" ve "hakkı olmayan yere tecavüz" suçlamaları nedeniyle suç duyurusunda bulunmalısınız. Daha sonra uğradığınız zararlar nedeniyle tazminat davası açabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba.2020/OCAK ayında disiplin cezası olmamak üzere kurumu tarafından memura yazılı ikaz yazısı tebliğ edilip özlük dosyasına konuyor.Bu idari işlemin dosyadan çıkartılması için 2 yıl sonra dilekçe ile başvurulup alınan ret cevabı üzerine iptal davası açılabilir mi?

s***** 1/7/2022 11:15:05 PM

Merhaba. "yazılı ikaz yazısı" şeklinde idari bir işlem bulunmamaktadır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi vermeniz halinde yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Erkek arkadaşım patronu ile tartışıp sinirlenince patronun arabasını camlarını krııyo çiziyo cezayı parayla ödüyorlar bitiyor ama yıllar sonra tekrar çağrıyolar şuan ceza evinde ne kadar ceza alır hemen çıkarmı infaz kurul toplantısında belli olurmu

N***** 1/7/2022 10:03:42 PM

Sadece arabanın camını kırmak suretiyle işlenen suçta cezaevinde yatma işlemi olmaz. Bu hususta elinizdeki kararlarla bize müracaatınız halinde yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Tapu İptali Ve Tescil (Muris Muvazaası Nedeniyle) 1-Davacı vekili dava dilekçesi ile dava konusu taşınmaz kaydına ihtiyati tedbir talep etmiş. 2-Dosya üzerinden yapılan inceleme sonucu kararın tebliği tarihinden itibaren 1 haftalık süre içinde mahkememiz nezdinde 08/12/2021 tarihinde ilk itirazımı yaptım fakat karşı taraf 1 hafta geçmesine rağmen cevap vermedi tekrar 2. İtiraz etme hakkım varmı.

İ***** 1/7/2022 1:04:00 PM

Merhabalar. Karara karşı 2. itiraz hakkınız yok. Ancak cevap dilekçenize karşı karşı tarafın cevaba cevap dilekçesi vermesi halinde, sizin de 2. cevap dilekçesi verme hakkınız mevcut. Bunun haricinde ihtiyati tedbir kararına karşı da tek itiraz hakkınız mevcuttur.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Öz anne öz oğluyla cinsel iliskiye giriyor ben bunu gordum lakin ispat edemiyorum fakat bi vatandaş olarak örf ve adetlerimize yakışmayan bu durumu ihbar etmek istiyorum ihbar edersem bunlar inkar edecekler kanunen ben bunu nasıl ispatlarım eger ihbar olursa adlı tıp muayene edermi bu şahısları özellikle kadi ni bu Sonuc olurmu tskler

T***** 1/4/2022 5:20:57 AM

Merhabalar. Öz annenin öz oğluyla gizli şekilde cinsel ilişkiye girmeleri mevzuatımız açısından bir suç oluşturmamaktadır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar, eşimin AİHM başvurusuna cevap olarak Eylül ayında dava görüleceği ve temsilci bildirmesi istenmis acaba temsilci bildirimi nasıl yapilacak kendisi cezaevinde onun bildirmesini gerekiyor

S***** 1/4/2022 3:25:08 AM

Merhabalar. Bu hususta derhal bir temsilci seçmeniz ve size gelen cevap yazısında belirtilen süreye kadar bunu AİHM'e bildirmeniz gerekiyor. bu süreçleri kaçırmamanız ayrıca temsilciniz vasıtasıyla cevaplarınızı sunmanız gerekir. Temsilci belgesi özel bir belgedir ve onun doldurulması gerekiyor. Aksi halde AİHM başvurunuzu bu aşamada reddedebilir. Konu ile ilgili olarak ayrıntılı şekilde yüz yüze görüşebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar, Doçentlik başvuru sürecimle ilgili bir tavsiye rica ediyorum. 2021 Mart döneminde doçentlik başvurusunda bulundum. Aralık 2021'de jüri üyelerinden birinin etik ihlâli iddiası sebebiyle 15 gün içerisinde savunmam talep edildi. Dilekçeyle diğer jüri üyelerinin raporlarını talep ettim. Ancak 27 Aralık 2021'de Doçentlik Yönetmeliği'nin 7.maddesinin 3.fıkrası gereği işlem yapılamadığı bildirildi. Bu durumda; 1. Savunma sürem 27 Aralık itibariyle kaç gündür? 2. Bilgi Edinme Kanunu ile aynı evrakı talep edebilir miyim? Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

B***** 1/3/2022 8:59:12 PM

Merhabalar. Öncelikle hakkınızda talep edilen savunma “Doçentlik Yönetmeliği”nin 7. Maddesi ve “Üniversitelerarası Kurul Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Yönergesi”nin 10/3 maddesi kapsamında değerlendirilmektedir. Üniversitelerarası Kurul Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Yönergesi”nin 10/3 maddesinde savunma için 15 günlük süre öngörülmüş olup, bu sürenin uzatılması hususunda bir düzenleme mevcut değildir. Ancak sizin savunma için istediğiniz belgeleri elde etme, inceleme ve inceleme sonucunda savunmanızı yapmanız yönünde sürecin takibi için ek süre talebinizin olumlu karşılanması “idari yargı” emsal kararları doğrultusunda kanımızca zorunludur. Şu an için bizim tavsiyemiz Üniversitelerarası Kurul’a derhal bir dilekçe yazarak ek süre ve dosya sureti talebinde bulunmanız, bu talebinizin reddedilmesi halinde bu hususu da içine alır şekilde savunma yapmanız, sonra çıkacak karar ile ilgili süreci takip etmenizdir. Bu süreçleri 15 günlük süreci kaçırmadan yapmanız hak kaybına neden olunmaması açısından önemlidir. Ancak süreleri geçirmiş olsanız dahi, ilerde gideceğiniz itiraz ve dava yollarında ileri süreceğiniz bir husustur. Bilgi Edinme Kanunu kapsamında bahse konu belgeleri talep etmeniz önünde bir engel yoktur. Bu belgelerin aslında gizlilik derecesi de bulunmamaktadır. Normal şartlarda belgelerin verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi vermeniz halinde daha kapsamlı yardım sunabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 2020 Aralık ayının son zamanlarında eşim hamile olduğunu öğrendik sonra ağrısı var diye bı kaç kere hastaneye gittik.sonrasinda bir pazar günü rahatsızlanması ile hastaneye gittik düşük yaptığını söylediler ve kürtaja aldılar onun sonrasinda 3 4 gün sonra ağrısı olması nedeniyle tekrardan aynı hastaneye gittik ve dış gebelik yaşadığını ve iğne olmasi gerektiğini söylediler ve yaklaşık bir hafta on gün hastanede yattı ve çocuk düşmemesi nedeniyle amaliyat geçirdi ve 1 tüpü alındı.kurtaj yapılırken alınan neydi yanlış müdahale ettiler simdi ise çocuk deniyoruz ama olmuyor.hastaneye maddi tazminat açsam başarılı olur muyum. 010:02 03.01.2022

Ç***** 1/3/2022 10:44:06 AM

Merhabalar. Detaylarını bilmemekle birlikte süreç içerisinde eşinize yanlış teşhis ve tedavi yapıldığı yönünde bir anlatımınız mevcut. Anlatımınıza göre burada bir doktor kusuru olduğu sonucuna varabiliriz. Bu hususta doktor kusuru (Malpraktis) tazminat davası şartları-zamanaşımı-tazminat miktarları vb. süreçlerini değerlendirmek için yüz yüze bir randevu ayarlayabiliriz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba icradan uyap üzerinden ihale ile gayrimenkul aldım.Ancak borçlu yasal süresinde ihalenin feshi davası açmış.İcra mahkemesi itirazı reddederek para cezası verdi.Ancak bu seferde istinafa gidiyorlar. Bu süreçlerin uzun süreceği söyleniyor.Ancak ben kiradayım ve aldığım eve geçemiyorum satışı alamıyorum.Dolardaki yükselişler konut kiralarına yansıdı.Tüm bu süreçlerde işgalci ev sahibinin kötü niyetli işi uzatma sürecinden zararım çok büyüyor bu konuda ne yapabilirim.Saygılar.

H***** 1/3/2022 6:13:58 AM

Merhabalar. Süreç sonunda karşı tarafın ihalenin feshi davasını bilinçli olarak açtığı yönünde kanı olursa, süreçteki zararlarınız nedeniyle tazminat davası açabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Efendim, ben yılbaşı gecesi bir barda bar sahibi tarafından darp edildim. Arkadaşlarımızla gittiğimiz bu mekanda muhtemelen arkadaşıma kızan onun da mekanı terk etmiş olduğunu gören mekan işletmecisi üzerime saldırdı ve tokat atarak beni darp etti. Hiç bir fiziksel müdahalede bulunmadan polisi alıp darp rapory aldım. Kulağımda hafif bir kızarıklık vardı. Psikolojik tedavi görüyorum, moralim çok bozuldu. Bu durum manevi tazminat almamı sağlar mı? Barlarda kamera zorunlu mu, zira şahidim yok. Bu durumda ne yapmalıyım?

S***** 1/2/2022 6:09:05 PM

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Soruşturma evraklarını inceledikten sonra tazminat hakkınız olup olmadığını ve hak edeceğiniz tazminatın miktarını daha net olarak konuşabiliriz. Şu an için haksız eyleme maruz kalmanız nedeniyle tazminat hakkınız olduğunu ifade edebiliriz. Bunun yanında barlarda güvenlik kamerası bulunması zorunluluğu idari nitelikli bir işlem olduğu için sizin olayınızda bu eksiklik nedeniyle bir üstün hak iddiasında bulunmak mümkün olmayacaktır. Konu ile ilgili detaylı olarak yüz yüze görüşebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Evlenmeden hamile kaldım ve 2 aydır evliyiz 7 aylık hamileyim ama boşanmak istiyorum cünkü kendimi kötü hissediyorum . 2018 yılında başka bir evlilik yapmış ama ben Bunu başkalarından öğrendim ona sorduğum da bana o ne alaka neden onu karıştırıyorsun şimdi diyor ve onu hala unutmadığı çok belli dinlediği şarkılar da boşanabilirmiyim acaba yardımcı olur musunu

T***** 12/27/2021 9:20:14 AM

Merhaba. Aile İçi huzursuzluğunuz varsa ve şartlarınız oluşmuşsa tabi ki boşanabilirsiniz. Hamileliğinizin veya çocuğunuzun olmasının boşanmanıza herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

12 gün önce iyi bir estetik cerraha yüz germe ameliyatı oldum. Yüzümde nekroz ve hematom oldu. Nekroz neticesinsinde yüzmde kalıcı yanık izine benzer iz olacakmış. Ameliyata girmeden herşeyi kabul ettiğime dair evrak imzaladım. Şimdi dava açabilirmiyim.

Ö***** 12/23/2021 8:14:17 PM

Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Yapılan operasyon kapsamında doktor kusuru (Malpraktis) nedeniyle yüzünüzde meydana gelen iz nedeniyle tazminat hakkınız var. Bu hususta yapılan operasyonun niteliği ve beklenen risklerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Müracaatınız halinde size yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

2016 yılında biri onu tehdit rahatsiz ediyorum diye mahkemeye verdi mahkeme oldu bitti 5 yil gecti şehir girişlerinde polis arama nokralarinda benim polis karakolun da 2016 da ifademi almak icin olsa gerek yakalamasi halen duruyor ama hangi karakol ve neden halen duruyor anlamadim. 5 yıl sonra halen durmasi garip bunu nasil cözebilirim avukat tutacak param yok hangi karakol onuda bilmiyorum ne yapmam gerek sayın avukat beyefendi?

y***** 12/23/2021 6:08:57 PM

Merhabalar. Öncelikle bulunduğunuz yerdeki adliyeye gidip hakkınızda yakalama olduğunu ve teslim olmak istediğinizi beyan edin. Bu şekilde adliyede sizi ilgili birime yönlendireceklerdir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Eşimle ayrıyız 5 6 aydır evliyiz benim takıları mı bozdurdu ailesi nikah günü kaçırır gibi aldılar ve benim elime altınlardan hiç bşy kalmıyor daha önceki kişisel borclarını ve boşanacağımızda ona kalacak eşyaların borcunu ödedi bana en azından ailemin taktığı takıların parasını alabilir miyim bana ne kadar takıldığını konuşmalarla ispat edebilirim onlarda yazılı kağıtta vardı

C***** 12/22/2021 9:46:14 PM

Merhabalar. Açılacak boşanma davasında takılar için de talepte bulunulabilir. Takılar Yargıtay içtihatları gereği kadın tarafa aittir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Babamlar üç kardeşler dedem ölene kadar halam ve amcam hiçbir şekilde maddi yardım yapmadılar halam bikac kere gelip kendi capinca bikac bişey getirdi amcam onuda yapmadı ve dedem öldüğü zamn hak istediler tarladan hisse aldılar evden hisse aldılar fakat dedemin sağlığındada hastayken de hep babam karşıladı herşeyi o baktı bı zaman sonra bakamayip huzur evine verdi huzur evindeykende herşeyini babam karşılıyordu amcam ve halamın hak alması doğrumu dur çünkü hiçbir şekilde sağlık da da ölümün dede evlatlık yapmadılar yapmadığı halde hak aldılar babamın durumu olmadığı için bı dava açamıyor açsak kazanirmiyiz mal aldılar fakat evlatlık yapmadılar dedemin borçlarını bile babam ödedi

A***** 12/20/2021 5:45:51 PM

Merhaba. Babanızın, dedenizin hayatta olduğu dönemde onun bakım ve geçimi için yaptığı harcamalar, evladın destek yükümlülüğü kapsamındadır. Dedeniz yaşadığı dönemde babanız lehine vasiyette bulunabilir ya da diğer akrabalarınız yönünden mirasın bir kısmından mahrum bırakabilirdi. Ancak şu aşamada babanızın dedeniz için yaptığı masrafları diğer murislerden isteme gibi bir hakkı yok.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Eski apartman görevlisinin kıdem tazminatı yeni kat malikinin borcu mudur? Merhaba, 2020 yılı sonunda ev aldım ve ben evi almadan çok önceki bir apartman görevlisinin kıdem tazminatı borçları SGK nezdinde davalık olmuş ve artık çalışmayan bu apartman görevlisine ödenecek olan kıdem tazminatı için yeni kat maliklerine dahil olmak üzere yönetim tarafından şimdi borç yansıtılıyor. Bu durumda bu borcu ödemek zorunda mıyım ve yönetimin bu borç üzerinden gecikme faizi ve icra takibi hakkı var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

A***** 12/20/2021 10:26:02 AM

Merhaba. Maliklik tarihine göre cevap değişkenlik gösterebilecektir. Ancak geniş kapsamlı bir cevap vermek gerekirse, apartman görevlisi kıdem tazminatına hak kazandığı an daire maliki kimse borcu ödeme yükümlülüğü de o kişiye aittir. Burada ihtilaf konusuna göre (dairenin ediniliş tarihi, görevlinin alacağının doğduğu tarih, dava tarihi vb.) daha net konuşulabilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Köyde ki meralar ev yapanın hukuki bir yaptırımı var mi

R***** 12/20/2021 12:09:00 AM

Merhaba. Köy merası, köylünün ortak yararlanmasına sunulmuş ve kamu adına kayıtlı taşınmazlardandır. Bu arazilere hakkı olmadan yapı yapan kişi "hakkı olmayan yere tecavüz" suçunu işlemiş olur. Ayrıca arazinin kamu arazisi olması nedeniyle cezası artar.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Yaseminkya796@gmail.com Merhaba sayın Avukatım bir şey duydum çevremden hacker denilen bir kişiyle tanışmış birinin numarasına uzaktan erişerek cihazı resetlemesi gibi bir konuyla anlaşmışlar bu cevremde olan kişi ilerse devlet dairesinde çalışmış olsa başı sıkıntıya düşer mi? Hacker kiralanın cezası var mı??

Y***** 12/18/2021 11:59:17 PM

Merhaba. Bir kişinin başka kişiye ait "bilişim sistemi" niteliğindeki elektronik cihazlarına girmesi suç teşkil etmektedir. Bu işlemi bir başkasına para ödeyerek yaptırması halinde de her iki kişi aynı suçtan sorumlu olurlar.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba size sorum var benim babamda alacak param var ama babamın daireler icralık ben bu dairelere nasıl bir yöntemle mahkeme bitmeden bir güvence alabilirim rica etsem bana bir yardımcı olun neyapmam gerekiyor

F***** 12/16/2021 1:30:31 AM

Merhaba. Babanız hakkında siz de icra takibine gidip, borç sırasına girebilirsiniz. Bunun haricinde ne yazık ki kanuni çerçevede alternatif bir yol kullanarak alacağınıza diğer alacaklılardan daha erken ulaşma imkanınız yok.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

MERHABA. KİRALADIGIM DAİRE KAPICI DAİRESİ ÇIKTI VE YÜKSEK FİYATLA KİRALANDI BANA. KİRA TESPİT DAVASI AÇSAM YARARIMA SONUCLANIR MI. ÇÜNKÜ NORMALDE KAPICI DAİRELERİNİN KİRALARI DİĞER DAİRELERE GÖRE ÇOK DÜŞÜK OLUYOR

U***** 12/14/2021 6:36:06 PM

Merhaba. Kira tespit davası açarak kiralananın çok yüksek bedelle kiralandığını belirtip bu hususta talepte bulunabilirsiniz. "kapıcı dairesi" olarak adlandıralan yerin diğer dairelerden daha uygun fiyatlara kiralandığı hususunda herhangi bir kanuni veya içtihadi kaynak yok. Sizin belirtilen dairenin emsal kira bedelinin daha düşük olduğu savına dayanmanız gerekiyor.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar. Bir tasarruf firmasında (sonu evim ile bitenlerden)üyelik oluşturdum sonrasında türk lirasının aşırı değer kaybı ve gayrimenkul fiyatlarındaki artış sonrası almayı planladığım evi almak hayal oldu . sistemden çıkmak istediğimde, verdiğim 17 bin TL organizasyon ücretinin iade olmayacağı söyleniyor. Birinci sorum bu parayı alabilir miyim 2. Sorum bir miktar artırımla sözleşmemi yenilemeyi teklif etmekteler. sözleşmeyi yenilersem 14 günlük cayma hakkımı kullandığımda cayma süresi olan 14 gün yeni sözleşmeden mi başlar yoksa bana siz eskiden girmiştiniz bu hak için gereken süre geçti denilebilir mi. Teşekkür ederim

A***** 12/10/2021 4:33:20 PM

Merhaba. Aranızdaki yapılan sözleşme içeriğine göre durumunuz belirlenir. Yaşanan kur artışı nedeniyle mağduriyetlerle ilgili henüz bir dava veya karar örneği ile karşılaşmadık. Bu durumdaki mağduriyetlerle ilgili davalar önümüzdeki dönem yol gösterici olacaktır. Şu an için sözleşmeniz ve karşı tarafın teklifleriyle müracaatınız halinde bir yol haritası çıkarabileceğimizi düşünüyoruz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Eşimle 6 ay önce bosandik 100 bin tazminat ve 1000 lira nafaka almıştım 3 ay önce tekrar evlendik tazminatla aldığım evin yarı hissesini eşimin üstüne verdim şimdi tekrar boşanmak istiyorum evimin yarı hissesini tekrar alabilir miyim yeniden nafaka bağlanır mı

Y***** 12/9/2021 2:50:46 PM

evinizin yarı hissesini normal boşanma süreciyle alamazsınız. haklılık ve ihtiyaç durumunuza göre nafaka alabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar evli bir erkegim 3 yil birlikte oldugum bir bayan vardi aramizda cok tartismalar kavgalar oluyordu sinirle ona attigim kufurlu ve ona gore tehditli msjlarim vardi bundan 3 ay once benden sikayetci olup uzaklastirma aldirdi uyaptan uzlasma icin aradilar uzlasmaya yanasmadi yakin zamanda buyuk ihtimalle mahkemeye cikacaz benden mahkemede sikayetci oasi durumunda ne gibi bir sonuc cikar bunu ogrenebilirmiyim simdiden cevabiniz icin tskr ederim saygilar...

H***** 12/4/2021 4:32:16 AM

Merhabalar. Yaşadığınız olay anladığımız kadarıyla evlilik dışı yaşadığınız ilişki kapsamında meydana gelmiş. Bu şekilde ilişki içerisinde hakaret ve tehdit suçları nedeniyle ceza almanız muhtemel duruyor. Ayrıca tehdit suçunun (hayat, vücut veya cinsel dokunulmazlığa tehdit) şikayete tabi olmaması nedeniyle, vazgeçmenin de sonuç vermeyeceğini belirtmek gerekir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi olayın detaylarını anlatmanız halinde verebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba bi sorum olacakti yardimci olursaniz cok sevinirim. Babamin uzerine bir evi var,bu evi bana devretmek istiyor ama babamin ilk evliliginden 2 abim var gelip gitmiyolar gorusmuyolar babamla pek.Babamlada hep ben ilgileniyorum.Simdi babam evi bana hangi yolla verebilir.Omur boyu bakim sozlesmesi ile alsam abimler ileride hak idda edebilirlermi isin icinden cikamiyoruz lutfen yardimci olun.tesekkurler

S***** 12/3/2021 11:43:14 AM

Merhabalar. Babanızın evi size bedelsiz olarak devretmesi halinde, miras kalma sürecinde diğer mirasçılar size karşı "muris muvazaası" davası açabilirler. Bu durumda bedelsiz olarak yapılan devir nedeniyle diğer mirasçılar davayı kazanabilir. Ancak "ölene kadar bakım sözleşmesi" ile bu evin devri, yapılan devirde bu hususun tapuya şerhi halinde diğer mirasçıların böyle bir hak iddia etmeleri halinde sizin de haklılığınız iddia edilebilecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba iyi çalışmalar bellona nin bir şubesinden yatak odası takımı aldim komple set olarak satış danismani bir parcasini irsaliyeye yazmayi unutmuş ve teslimatta o parça gelmedi sonrasında müşteri danismaninin yalnislik yaparak yazmadığını kabul ederek farklı bir ürün getirdiler benim satın aldığım ürün değildi 2. Seferde farkli bi ürün getirdiler benim kabul etmemem parasini ödeyip satın aldığım ürünü istememe karşılık sözleşmenizde bu parça zaten yoktur bu gelen farklı ürünü alıyorsanız alın almıyorsanız hiç bir hak talep edemezsiniz dediler bana telefon gorusmelerimde bu konuşmaların hepsi var beni çok mağdur ettiler bu firma şubesine ve calisanlarina nasıl bir sikayet oluşturabilirim nereye şikayet edebilirim bu tehtit vari konuşmalarını bilgilendirirseniz beni çok memnun olurum teşekkürler

A***** 12/2/2021 12:54:03 AM

Merhabalar. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri gereği ürünün size talep ettiğiniz gibi sunulmaması nedeniyle seçimlik haklarınız var. Bu haklardan bazıları aynen teslim, iade, ikame mal ile değiştirme olarak sayılabilir. Bu haklar kapsamında talepte bulunabilirsiniz. Taleplerinizin kabul edilmemesi halinde ürünün fiyatına göre Tüketici Hakem Heyeti, Arabulucu-Tüketici Mahkemesi yolları ile haklarınızı alabilirsiniz. Tehdit eylemi nedeniyle ise Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İcra haciz sebebiyle banka hesaplarım bloke oldu ve parama el konuldu itiraz etme ve bloke kaldırma hakkım var mıdır ? Nasıl bir yol izlemeliyim

F***** 11/24/2021 4:33:47 PM

Merhabalar. Borca itiraz etmediyseniz ve icra dosyanız kesinleşmiş ise bu aşamada ancak "istirdat davası" açabilirsiniz. Ancak bu dava yoluna borcun sizinle hiç bir alakası olmadığı hallerde gidebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi günler 2 ay önce aldığımı aracın ayın 16 sında tesadüf eseri servise bir arıza nedeniyle gittiğimde km ile oynandığını öğrendim. Aldığım kişi aracın 2. Sahibi ve 1. Sahibi aracı 151000 km satmış ben 2. Sahibinden 93000 km aldım. Aldığımız kişiyle görüştük hiçbir türlü anlaşmaya yanaşmıyor. Dava açılsa ne gibi bir yol izlenir ve kesin benim lehime sonuçlanır mı? Diyeyim dava 1 sene sürdü ben aracımın o zamanki değerini mi alırım?

S***** 11/24/2021 12:27:07 PM

İyi günler. Bu tip davalarda öncelikle "dolandırıcılık" suçu nedeniyle suç duyurusunda bulunmak ve aynı zamanda karşı tarafa karşı tazminat davası açmak gerekmektedir. Karşı tarafın galeri olması halinde Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri gereği işlem yapabilirken, gerçek bir kişiden yapılan alım işleminde genel hükümlere göre dava süreci takip edilecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

2009 yılında 6.asliye ceza mahkemisinden hagb aldım.2013 yılında farklı bir olaydan 17.asliye ceza mahkemesi hagbyi bozdu ve 1 yıl 10 ay hapis cezası verildi.Bu ceza para cezasına çevirildi.Emniyet genel müdürlüğü benden işyerinde kimlik yenilemem için düşme kararı kararı talep ediyor.17.asliye ceza kalem bölümü böyle bir evrak buradan verilmiyor diyor.Ben düşme kararını nasıl ve nereden alabilirim? Teşekkür ederim.

S***** 11/23/2021 5:25:54 PM

Merhabalar. Düşme kararı ne yazık ki bu tip dosyalar için verilmez. Hakkınızda bir mahkumiyet kararı verildiği için bu kararın sabıkanızdan silinme süresini bekleyip, temiz bir sabıka kaydıyla müracaat etmeniz gerekiyor.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar 3 ay önce bir siteden bulduğum telefon numarasına whatsapp üzerinden "Slm, eskişehirde mi yaşıyorsunuz" şeklinde mesaj attım. Cevap gelmedi, başka da birşey yazmadım. Ve numarayı sildim. Numarayı ilgili siteye başka birisi koymuş. Bu numaraya birçok kişi farklı şeyler yazmışlar. İlgili telefon numarası sahibi kendisine yazan tüm numaralardan şikayetçi olmuş. 2 gün önce jandarmaya bu sebeple ifade verdim. Mesaj atmak istediğim numarayı yanlış yazdığımı, bunun sonucunda ilgili kişiye mesajın gittiğini, ilgili kişiyi tanımadığımı, amacımın rahatsız etmek olmadığını, zaten ısrarla mesaj atmayı da sürdürmediğimi, suçlamaları kabul etmediğimi içeren bir ifade verdim. Tecrübelerinize göre bu durumun mahkemeye gidip gitmeyeceği ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Teşekkür ederim.

A***** 11/18/2021 11:33:37 AM

Merhabalar. Sadece bir kez attığınız bu şekildeki bir mesaj "kişilerin huzur ve sükununu bozma" suçunu oluşturmayacaktır. Ancak hakkınızda soruşturmayı takip etmeniz gerekir. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Anneannem yakın zamanda vefat etti. Dayım teyzem ve annem mirasçı. 10-12 yıl önce anneannem dayıma bir arsa vermiş, 3-5 yıl sonra bir satış olmadan dayım arsayı üzerine almış şuanda da tapunun yarısını (yengemin)eşinin üzerine yapmış buna yönelik bir işlem yapılabilir mi? aynı zamanda anneannemin sahip olduğu içinde ev olan 1 arsa, 3 tane de ekin olarak kullandığı arsa olmak üzere toplam 4 arsası mevcut. Teyzem ve dayım bu mallardan sadece 1 tanesi anneme vermek istiyor dayım hatta ona da hak iddia edeceğini söyleyerek kalan malları kendi aralarında bölüşüyorlar. Teyzem ölene kadar anneannemle ilgilendiği için hakların çoğunun onun olduğunu söylüyor böyle bir şey söz konusu olur mu? Annem bu mal bölüşümünü kabul etmediği için hukuk karşısında nasıl bir yol izlemesi gerekmektedir. Bir danışmanlık alacağız ancak izleyeceğimiz yol konusunda endişeliyiz. Teşekkürler.

T***** 11/4/2021 2:13:12 PM

Merhaba. Anneannenizin dayınıza verdiği arsa hileli (nizalı) bir satış olduğundan bu işleme karşı muris muvazaası (miras bırakanın danışıklı iş yapması) davası açılmalıdır. Diğer yandan mirasçılar miras bırakandan payları oranında eşit olarak hak alırlar. Hiç bir mirasçı, diğer mirasçıların rızası hilafına fazla pay alamaz. Bu kapsamda müracaatınız halinde size yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Yurt dışına götürmek için beni dolandırdılar ne yapmam gerekiyor

H***** 10/25/2021 11:32:55 PM

Dolandırıcılık nedeniyle suç duyurusunda bulunmanız ve sizi dolandıranların tespiti halinde bu şahıslara karşı tazminat davası açmanız gerekiyor.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhaba çok ünlü bir internet alışveriş sitesinden aldığım balık yağını bebeğime içirdikten sonra bebeğimin tüm vücudunu kızamık benzeri bir şeyler kapladı. 1 yıldır düzenli olarak kullandığım balık yağından başta şüphelenmedim ama sonrasında ilgili firma ve tedarikçiden orjinallik belgesi istedim. site sorumlularından birisi beni arayıp ürünün orjinal olmadığını ve çok üzgün olduklarını ısrarla ürünü iade etmemi istedi. iade etmedim tabi ki. iade etmediğim hale ürün tutarını hesabıma yatırmışlar. ilgili firmaya bana ve kızıma bunları yaşattığı için dava açmak istiyorum. sorum bir sonuç elde edebilir miyim. teşekkürler

y***** 10/25/2021 9:54:30 AM

Merhaba. Tabi ki size "orijinal ürün" olarak satılan ürünün sahte çıkması nedeniyle yasal haklarınız doğmuştur. Öncelikle ilgili firmayı ilgili kurumlara ve sağlık sorunu yarattığı için savcılığa şikayet etmelisiniz. Ayrıca süreç içerisinde uğradığınız maddi ve manevi zararlar için tazminat davası da açabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Boşanan koca işsizde olsa yoksulluk nafakası ödermi

R***** 10/24/2021 11:45:42 PM

Boşanan koca hakkında hükmedilen yoksulluk nafakasını ödemek zorundadır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 2016 yılında inşaat halinde yapımı devam ederken maket görüntü ile yaşam alanları da bulunan bir siteden ev sahibi olduk..ev giriş kattı ama önü açık ve peyzaj olcak dendi fakat konutlar bittiğinde evimin yarım metre önü otopark oldu tüm manzaramız araba bu konuda dava açabilir miyiz.otoparkı önümüzden kaldırma şansımız ne oranda, teşekkürler

Ö***** 10/10/2021 9:30:02 PM

Merhabalar. Sitenin genel planı ve imar planları alınan ruhsat ile belirlenmiştir. Daha sonradan bu planlar ancak izin ile değiştirilebilir. Sizin durumunuzda planlar sonradan herhangi bir karar-izin-ruhsat alınmadan yapılmış ise, eski hale getirilebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

11. Icra da nafaka ödemesini 16 yıldır düzenli yatıriyorum. Nafakanin düşürülmesi davası açtım durumum olmadığı için 23 kasım da durusmam var ozamana kadar nafakamı yatıramıycam yatirmadığımda evime haciz gelirmi

A***** 10/7/2021 5:51:02 PM

Ödemeniz gereken nafakayı, yeni bir karar verilene kadar ödemeniz gerekiyor. Dolayısı ile yeni karar verilene kadar ödemeniz gereken nafakaları geciktirmeden ödemenizi öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba kimlik bilgilerim kullanılarak benim iznim ve onayım olmadan benim sağlık kayıtlarıma ve tahlil sonuçlarıma ulaşılabilir mi ?

Y***** 10/6/2021 10:25:26 PM

Merhabalar. Sizin izniniz olmadan kişisel kayıtlarınıza erişilmesi ve bunların kullanılması suç teşkil etmektedir. Bu bilgilere ulaşan ve bu bilgileri kullanan kişiler hakkında şikayetçi olabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi günler, direk konuya gireyim. Vefat eden annemin veraset ilamını aldığımızda dedemin arazi ve tarlaların annemin üzerine olmadığını, annem ve dayım iki kardeş olduğundan ve dayım erkek çocuk olduğundan onun üzerine olduğunu anladık, Dayımızın çocukları bu konuda annemi mirasçı olarak görmüyorlar ve kabul etmiyorlar. Bizler bu konuda ne yapabiliriz? Dayımın çocuklarının üzerlerindeki tüm mallara ihtiyati tedbir koydurarak hakkımızı talep edebilirmiyiz? Hatta dedem yaşarken kendi üzerine olan arsaları satıp dayımın çocuğuna ev alırken kullandığını biliyoruz, bununla ilgili yaptırımımız ne olabilir? Annemin babasının mirasçısı olduğunu nasıl hangi işlem ile talep edebiliriz? Bu konuda yardımcı olursanız çok seviniriz. Teşekkür ederiz……….

h***** 9/21/2021 4:25:27 PM

İyi günler. Annenizin miras payı haksız olarak dayınızın üstüne geçtiğinden, bu haksızlığın giderilmesi için dava açılması gerekiyor. Hukuki terim olarak "muris muvazaası" olarak adlandırılan bu dava türü uzmanlık alanımıza giriyor. Bu şekilde miras payınızı alabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Evlilik akdi ile edinilen mallarda,eşlerden birine kalan miras ile edinilen mülkte,eşimin hayatda olmaması durumunda eşimin ilk evliliğinden olan çocuğu benim mülkümden de hak talep edebilir mi?

M***** 9/20/2021 5:41:33 PM

Eşinizin vefatı üzerine tüm çocukları mirastan paylarını alırlar. Evlilik akdi içerisinde edinilen mallarda da durum geçerlidir. Eşinize ait pay üzerinde mirasçılık oranında tüm çocuklar pay sahibidir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ev sahibimizle bu aralar çıkışımızı istemesi sebebiyle aramız bozuk ve yakında yalan olduğundan emin olduğum bir mazaretten dolayı konuyu mahkemeye taşıyacağını düşünüyorum. Ancak haklı olduğumu kendisi de bildiği hâlde neden mahkemeye gidiyor diye merak ettim şu an fark ettiğim bir tehlike var. 1 seneden fazladır kiralarımız banka yoluyla veriliyor olsa da öncesinde bu durumlara pek hakim olmayan rahmetli eşim tarafından elden ev sahibine veriliyordu. Ev sahibi önceki kiraları almadığını söyleyip beni haksız çıkaracak bir süreç başlatabilir mi? Ev sahibinde de bizde de ödeme yapıp/yapmadığımı gösterecek bir şey yok. İşler ciddileşince tehlikenin farkına varmış bulundum.

D***** 9/19/2021 5:53:13 PM

Merhabalar. Geçmişe dönük olarak ödeme yapmadığınız iddiasıyla hakkınızda açılacak davada ödeme yaptığınız şeklinde savunmanızı ispatlama yükü size aittir. Siz miktar itibariyle tanıkla ispat yasağı altında kalan hallerde ödeme yaptığınızı tanık vasıtasıyla ispatlayabilirsiniz. Ancak bu miktarın üzerinde bir alacak çıkarılması halinde yazılı belge ile ispat zorunluluğunuz olacaktır. Ev sahibiniz geriye doğru 5 yıllık kirayı isteyebilir. Ödeme yaptığınızı yazılı delillerle (makbuz, imza karşılığı ödeme vb.) ispatlayamazsanız bu borcu tekraren ödemeniz gerekecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 5 yıla yakin süredir oturduğumuz dairede 3 hafta önce ev sahibimiz arayarak, yanında çalışan bakıcının ailesi yurtdışından geleceğinden onları bizim oturduğumuz daireye yerleştireceğini söyleyip bir söz verdiği için daireyi kira kontratının bittiği Aralık ayında boşaltmamızı talep etmektedir. Kiralarımızı şimdiye kadar gerek elden gerek banka havalesiyle ve faturalarımızı da gayet düzenli ödemekte olup, komşularımızla sorunumuz yoktur. Evsahibimiz yerleşecek aileye istinaden çalışanının maaşından kirayı düşüp bu şekilde konuşup yerleşeceklerini ve eve acil ihtiyacı olduğunu belirtmektedir. Evden çıkmakla ilgili sıkıntımız yok ancak pandemi çıkışı, ev bulma zorluğu ve soğumakta olan havalar da göz önüne alındığında bize bahar-yaz dönemine kadar süre vermeyi dahi reddetmektedir ve söylediğine göre yasal duruma düşerse çok büyük meblağlar kaybedip çıkmak zorunda kalırsınız dedi. Asgari ücretli ve kendine yeten biri olduğumdan durum beni şoka sokmuş durumda. Yasal süreçten korkmalı mıyım? Böylesi bir süreç benim zararıma mı olur? Beni çıkarabilirler mi? Ne yapabilirim?

A***** 9/16/2021 3:32:40 PM

Merhabalar. Gayrımenkul kiraları Borçlar Kanunu'nda ayrıntılı olarak düzenlenmiş olup, kiracının evden çıkarılma şartları da belirtilmiştir. Sadece kira sözleşme süresinin bittiği gerekçesiyle kiracının kiralanandan çıkarılması mümkün değildir. Bu nedenle kira sözleşmesinin süresinin dolması nedeniyle ev sahibiniz sizi kiralanandan çıkaramaz. Ev sahibinizin ancak kanunda yazan haklı nedenlerden biriyle çıkmanızı talep etmesi gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi günler, Satın aldığım evin kombisi bozuk ve tesisatı hatalı çıktı. Satın alma işlemleri sırasında doğalgaz bağlantısı olmadığı için kontrol edemedim. Satış sırasında eski ev sahibine sorduğumda bir sıkıntısı olmadığını servis çağırıp temizletirse kombinin çalıştığını söyledi. Ancak 2Bin Tl gibi bir masraf çıktı. Kombiyi yaptırırsam, eski ev sahibinden masrafları talep edebilir miyim? Yeni kombi taktırırsam 2 Bin TL yi isteyebilir miyim? Konu uzarsa ayıplı mal satmaktan dava açabilir miyim?

M***** 9/15/2021 4:55:09 PM

İyi günler. Kombi evin asli unsurlarından biri olduğu için, tamir ve bu mümkün olmazsa değişim yapabilir, yaptığınız masrafları da satın aldığınız kişiden talep edebilirsiniz. Bunun öncesinde dava sürecine girilmesi halinde elinizin kuvvetli olması amacıyla tespit ve faturaları saklamanızı öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhaba benim 5 yıldır oturduğum ev yarısı icradan satılmış ve alan kişi aynı mahallede emlakçı ben 5 yıldır 500 lira kira veriyorum evin yarısını alan adam 1100 TL yapma derdinde kirayı ama evin yarı hissesine sahip benim ev sahibi de yarı hissesine sahip eski ev sahibiyle geçen sene ağustosta 3 yıllık kontrat yaptık 500 lira üzerinden kafasına göre 1100 liraya çıkarabiliyor mu benim elimde olan kontrat 2023 Ağustos ayına kadar devam ediyor beni evden çıkarması söz konusu mu ? Cevap için şimdiden teşekkürler

E***** 9/12/2021 9:08:57 PM

Merhabalar. Evin yeni sahibi kirayı kendi talebi doğrultusunda "fahiş" olarak arttıramaz. Ancak kontratta belirtilen miktarlarlarda arttırım yapılabilir. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ipotek de evim var ama bir yerden aldığım ürünün taksitini geçirdim ödeme yaptim ama icra kağıdı koymuşlar tasitlendirelim diyorum kısmı ödeme yapmanız gerekli diyor 15 günde bir ve %44faiz işletiyor ne yapmalıyım

G***** 9/10/2021 6:53:25 PM

Merhabalar, Öncelikle icra takibine geçen borçlarla ilgili icra dairesinden borcu kapatmadığınız veya taksitle ödemeyi taahhüt edip 1/4'ünü peşin ödemediğiniz takdirde hacizli mallarınız satılarak borç tahsil edilebilir. Ayrıca borçlarınız icraya girdiği anda avukatlık, faiz ve harç gibi bir çok kalemde ekstra ödeme yapmanız gerekebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba Sulh hukuk mahkemesi ortaklığın giderilmesi basit yargılama tebligat 26 Ağustos ta düzenlenmiş istinaf süresi ne zaman biter? Sağlıcakla kalın

a***** 8/29/2021 12:24:05 AM

Merhaba, HMK'nın 345. maddesi gereği istinaf süresi ilamın tebliği tarihinden itibaren iki haftadır. Mesajınıza göre tebligat düzenlenmiş ancak tarafınıza tebliği yapılmamış. Bu nedenle sürenizin başlamamıştır. Eğer tebliğ tarihi 26 Ağustos ise 9 Eylül tarihine kadar İstinaf yargı yoluna gidebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar 2003 yılında fransada arabateybi hırsızlığı adı altında bir fransızın iftirası sonucu sadece ifadesiyle başka hiç bir kanıt aranmaksızın mahkeme kararı ile cezalı duruma. Düşürüldüm orda kaçak durumda olduğum için hiçbir şekilde suçsuz olduğuma mahkemeyi ikna edemedim tek kanıtım parmak izimdi ısrar etmeme rağmen polisler almadı sadece bir ermeni tercüman verdiler ve suç bana kaldı şimdi türkiyedeyim bu sabıkam 18 yıldır her resmi kurumda sorun olarak karşıma çıkıyor Türkiye de her yolu denedim sildiremedim bunun için ne yapmam gerekiyor ve bir hak mahrumiyeti tazminat hakkım olurmu şimdiden teşekkürler

F***** 8/28/2021 2:42:00 PM

Merhabalar. Fransa'da aldığınız mahkumiyet kararı, sabıka kaydı, cezayı infaz etmiş iseniz bu belgeyi, cezanın Türkiye kayıtlarına geçmesi ile ilgili belgeleri temin edip ve bunların Türkçe tercümesi (yoksa bu işi biz halledebiliriz) ile müracaatınız halinde size yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Iyi gunler ben esimden boşandım cocuklari icrayla goruyorum icraya paramı yatırdım eski eşim tebligati kabul etmiyor icra memurları bisey yapamayız tebligati aclmiyo diyor 2 senedir çocuklarımı göremiyorum napmaliyim hicbisekilde göstermiyo...

E***** 8/22/2021 2:10:27 PM

İyi günler. Şahsi ilişki tesisi konusunda Aile Mahkemesine tekrar dava açıp çocukları hiç bir şekilde göremediğinizi ve ilişki tesisini talep edebilirsiniz. Ayrıca çocukların teslimini engellemesi nedeniyle eski eşinize karşı hapsen tazyik istemiyle başvuruda bulunabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar eşim ile boşanma arefesindeyiz ve benim evlenmeden önceye ait bir Tarlam var ve tapusu evlendikten sonra bana geçti çünkü köy tüzel kişiliğine ait idi ve evlendikten sonra tapusunu aldığım tarlayi 2020 yılında satıp ev aldım ve bosaniyorum bu evlerden eşim hak talep edebilir mi

Z***** 8/21/2021 12:04:41 PM

Merhabalar. Evlilik birliği öncesinde edinilmiş mallar edinene aittir. Bu nedenle siz evlilik birliği öncesi mallarınızla bu evi aldığınızı ispatlarsanız, bu gayrimenkulden eşiniz pay talep edemez.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi günler. Kiracı olarak tuttuğum, boyası eskimiş ve yer yer alçı tadilatı isteyen evi kendim boyatıp yerleştim. Buna göre çıkarken de boyamadan çıkacaktım. Ancak ev sahibi bir odayı koyu renk boyattım diye depozitodan kesinti yapacagini söyledi. Eve nasıl oturduysaniz öyle bırakın maddesi gereği koyu renk boyayı duzelttirmek zorunda mıyım? Sözleşmede renk konusunda bir madde yok, emlakçıya başta sormama rağmen renk konusunda bir şey dememisti. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

C***** 8/11/2021 12:30:30 PM

İyi günler. Evin boyasının renginin aynı olması şeklinde bir zorunluluk (kontratta aksi kararlaştırılmamış ise) bulunmamaktadır. Siz evinizi boyasız aldıysanız, boyasız teslim edebilirsiniz. Bunun haricinde koyu renk boya olduğu için boya rengini değiştirme talebi yerinde değildir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba hayvan sahibinin sorumluluğundan kaynaklanan bir davamız vardi fakat hayvanlarimiz hicbir sekilde zarar vermedi haksiz yere para cezasi odedik. Haksiz yere para odedigimize dair tekrar dava acabilir miyim ?

T***** 8/3/2021 11:10:30 AM

Merhabalar. İtiraz süresini kaçırmamışsanız verilen idari/adli kararlara karşı itiraz yolu mevcuttur. Bu hususta kararınız ile müracaatınız halinde itiraz edilip edilemeyeceği hususunda görüşme yapabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

3 tarla ile 1 bağ tapulu olarak benim ve 2 kardeşim üzerinedir. Yalnız annem bunları kendisi ekip biçiyor ve bize hiçbir hak vermiyor. Bu, 11-12 yıldır böyledir. Annemi mahkemeye versem tazminat alır mıyım? Bu durumda avukat tutmama gerek var mı?

H***** 7/31/2021 10:13:55 AM

Sizin mülkiyetinizde olan bir taşınmazı bir başkasının kullanması halinde, karşı taraftan tazminat (kira, ecri misil, haksız el atma vb.) alma hakkınız mevcut. Tüm hukuki işleri tek başınıza yapabileceğiniz gibi, profesyonel destek olarak avukat yardımından da faydalanabilirsiniz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Esim 4 haziranda vefat etti bir kizimiz var veraset ilani icin mahkemeye basvurduk cikan karara gore miras 4 pay olarak kabul edilip 1 pay esine 3 pay kizina olacak sekilde karar cikmis esine daha cok pay verilmesi gerekmez mi

R***** 7/30/2021 8:22:34 PM

Eşinizin vefatı halinde çocuğunuz varsa çocuk sayısına bakılmaksızın 1/4 pay eşe, 3/4 pay ise çocuklara verilir. Çocuklar 3/4 payı kendi aralarında paylaşırlar. Kanuni taksim bu şekildedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba biz 5 yıl önce anlaşmalı boşandık yazlıktan pay almadım sadece tatil hakkı istedim şimdi pişmanım sorun yaşıyorum birsürü laf duyuyorum anlaşma protokolun bozulması mümkünmü acaba

N***** 7/29/2021 9:19:15 AM

Merhaba. Anlaşmalı olarak boşanmalarda ne yazık ki anlaşma protokolünün daha sonra bozulması söz konusu olmaz. Başta kabul ettiğiniz şekliyle devam etmek zorundasınız.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

yatak odası takımı almıştım yatakta 3 4 ay için yanlış montaj yüzünden ayak kısmında kırklma yaşandı ve tüketici haklarına gittim.ayıplı ürünü alarak ayıpsız misli ile değişim karar verildi aldığım firma arayıp size ücreti geri ödicez ürünleri alıcaz diyolar ama ozaman aldığım 8 bindi suan aynı ürün 12 bin ve ben aradaki farkı istiyorum. ayıpsız misli ile değişimde ne demek istiyor ben istediğimi talep edebilirmiyim.

b***** 7/7/2021 8:50:33 PM

Merhabalar. Bu şekilde değişim hakkınız var. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri gereği seçimlik haklarınızdan istediğinizi kullanabilirsiniz. Karşı taraf bu hususta talebinizi yerine getirmiyorsa gerekli şikayet ve dava işlemlerini de yürütebilirsiniz. Yine eğer o ürün üretimden kalkmış ise benzeri ile değiştirmek veya aradaki fiyat farkını size vermek zorundalar.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Babamla 2011 yılında ortak ev aldım ama tapu babamın üstüne masraf çıkmasın kızım ben sana hakkını veririm dedi o zaman verdiklerimin altına imza attı ve kardeşlerimden de imza aldı sadece kağıdı imzalayıp evin yarisi ablanızın yarışı benim diye ama şuan evi saticak ve bana hiç birşey yok bu haklarımı para verdim ben allimin teri vermiyor napabilirim babam ya babam hakkımı vermiyor evin değeri 400 500 bin tl tutarı ben yıllardır çalıştım banada yazık bunu babam yaparsa ben napayım yol gösterin bana

G***** 7/7/2021 11:30:26 AM

Merhabalar. Mülkiyet hakkı kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardandır. Bu nedenle tapu babanıza ait olduğundan, babanız bu taşınmaz üzerinde dilediği gibi tasarrufta bulunabilir. Ancak sizin verdiğiniz yarı bedel ile ilgili çeşitli dava yollarına gidebilirsiniz. Elinizde imzaladığınız bilgi ve belgelerle müracaatınız halinde size yardımcı olmaya çalışabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

7 yıldır özel eğitim kurumunda belirli süreli söz. İle öğretmen olarak çalışmaktayım yeni dönemde alanımlam alakası olmayan farklı sorumluklar vererek artı ek ders ücretli yeni sözleşme yapmak istediklerini belirttiler eski pozisyonunda çalışmak istediğimi belirttim öyle bir seçenek sunmazlarsa kendinin işi bırakabileceiğimi halkımın olmadığını söylediler ben kabul etmediğim taktirde haklarımı alabilirmiyim

S***** 7/4/2021 9:54:25 PM

Merhabalar. Yeni iş sözleşmesi şartlarının eskisinden daha ağır olması halinde haklı nedenle fesih yoluna gidebilirsiniz. Belirli süreli iş sözleşmelerinde işveren eski sözleşme şartlarına zorlanamaz. Siz bu şartları kabul etmediğinizi belirterek eski sözleşme şartlarının uygulanması gerektiğini belirtmelisiniz. İşveren yeni şartlarda ısrar ederse haklı nedenle fesih hükümleri gereği tazminat haklarından faydalanırsınız.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Boşanma davasında ara karar da nafaka ve velayet tespit edilmiştir. Dava sonucunda boşanma gerçekleşmemiş olup velayet ve nafaka ile ilgili karar alınmamış tir. Kararda olmayan velayet ve nafaka için ara karar geçerli midir? Ayrılma olmadığı halde nafaka ödemesi devam eder mi ? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Ö***** 6/1/2021 5:03:34 PM

Boşanma davasının reddine dair karar verilmiş ise, karar kesinleşinceye kadar tedbir nafakası hükümleri devam edecektir. Karar kesinleştiği andan itibaren nafaka yükümlülüğü de ortadan kalkar.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

2 yıl önce Milli eğitim den emekli oldum. Sehven maaş ödemesi yapıldı. 2 yıl sonra Asliye hukuk da dava açtılar. Kazanma şansları yüksek mi

A***** 5/25/2021 4:56:37 PM

Sehven yapılan ödeme ile ilgili muhtemelen geri ödemeniz konusunda size bildirimde bulunulmuştur. Bu şekilde size karşı açılan davada da idare muhtemelen davayı kazanacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 15 ay önce internet üzerinden tanıştığım birinden maddi problemlerimden dolayı 1e3 yani 10000 liraya 30000 ödeme şeklinde faizle para aldım.Memur olduğum için maaşa muvafakat vererek yaptım işlemi , şartları bu şekilde olduğu için yoksa vermiyorlar.Benimde banka sicilim bozuk olduğu için bu yöntemi kullanmak zorunda kaldım.Maasimdan 2000 TL kesilmekteyken 9 ay önce de aynı kişiden 7500 tlye 15000 ödemeli yine senet vererek 1750 TL daha muvafakat verdim.Borçlar bitmek üzere ancak para aldığım kişi konuşulan paranın üstüne tahsil harcı dosya masrafı cezaevi harci gibi kalemleri de bana yüklemek istiyor bu konuda bana yanlış yaptığından ötürü kendisini tefecilik suçundan şikayet etmek istiyorum ayrıca benden başka 3 yada 4 farklı kişiyede aynı yöntemle para vermiş icra dairesinden takibi yapılabilir diye yazıyorum böyle bi dava açsam bana nasıl bi dönüşü olur teşekkürler

M***** 5/13/2021 1:56:13 AM

Merhabalar. Tefecilik eylemi suç olduğu için bu konuda suç duyurusunda bulunup, suç duyurusunu emsal göstererek icra takibinin durdurulmasına yönelik bir dava da açabilirsiniz. Konu çok teknik ve aşamalı olduğundan detayları ancak yüz yüze görüşerek size yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 15 ay önce internet üzerinden tanıştığım birinden maddi problemlerimden dolayı 1e3 yani 10000 liraya 30000 ödeme şeklinde faizle para aldım.Memur olduğum için maaşa muvafakat vererek yaptım işlemi , şartları bu şekilde olduğu için yoksa vermiyorlar.Benimde banka sicilim bozuk olduğu için bu yöntemi kullanmak zorunda kaldım.Maasimdan 2000 TL kesilmekteyken 9 ay önce de aynı kişiden 7500 tlye 15000 ödemeli yine senet vererek 1750 TL daha muvafakat verdim.Borçlar bitmek üzere ancak para aldığım kişi konuşulan paranın üstüne tahsil harcı dosya masrafı cezaevi harci gibi kalemleri de bana yüklemek istiyor bu konuda bana yanlış yaptığından ötürü kendisini tefecilik suçundan şikayet etmek istiyorum ayrıca benden başka 3 yada 4 farklı kişiyede aynı yöntemle para vermiş icra dairesinden takibi yapılabilir diye yazıyorum böyle bi dava açsam bana nasıl bi dönüşü olur teşekkürler

M***** 5/13/2021 1:55:45 AM

Merhabalar, Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bahsetmiş olduğunuz şekliyle yaşadığınız olay, tefecilik suçunu oluşturuyor. Bu hususta hazırlayacağımız şikayet dilekçesini savcılık makamına sunarak süreci başlatıyoruz. Savcılık gerekli araştırma ve incelemeyi taleplerimiz doğrultusunda yaptıktan sonra kamu davası açıyor. Yine bu süreçte icra dosyası kapsamında da süresi kaçmamış ise itiraz veya istirdat davası açma yoluna gidebiliriz. Tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba benim 2013 yılından 2 tane çalıntı telefondan kaydım çıkıyor mahkemeye çıkmadım ben telefonu satan kişiyim aldığım kişinin kimlik fotokopisi ile Çankaya polis karakoluna sadece ifade verdim ve suç işlendi düşümü yapıldı yazıyor bir diğer mahkemede yine 2014 yılında kaçak yurtdışı telefon alıp satmak bunun mahkemesi oldu gerekçeli karar verildi denetimli serbestlik ve para cezası ödendi üstünden 8 yıl geçti zaten telefon işinide bıraktım 2013 yılında şuanda güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım halen çalışıyorum ki lik yenileme geldi özel güvenlik şubeye gittim ve ordan kaydım olduğu söylendi adliyeden evrakları aldım birde kihbiye başvuru yaptım dilekçe verdim şuan bekliyorum benim özel güvenlik kartım yenilenmez mi sıkıntı yaşarmıyım ne yapmam lazım beni aydınlatabilirmisüniz teşekkür ederim

R***** 5/2/2021 1:15:30 AM

Merhabalar. Sabıka ile ilgili olarak sıkıntı yaşama ihtimaliniz var. Bu konuda gerekçeli kararlarınızı inceleyip adli sicil kaydının silinme şartları oluşmuşsa silinme talebinde bulunmanız gerekmektedir. Kihbi kayıtları mesleğiniz açısından engel teşkil etmez. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar ben 2013.2018 arası yüz kızartıcı bir suçtan habis yattım sorum şu: bina sakinleri beni yani ailecek imza toplatıp atıra bilirler mi ev kendimin ve hiç bir kişiye karşı zararımız yok kimseyle görüş müyoruz teşektürler

M***** 4/13/2021 2:10:13 PM

Merhabalar. Şu anda binanın huzur ve sükununu bozacak herhangi bir eylem içerisinde değilseniz, hiç bir şekilde bina sakinleri sizin daha önceki eylemleriniz nedeniyle binadan attıramazlar.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

84 yaşında yaşlı anneannemiz üzerinde olan yüklü arsaları satıp hayır yapıyor bir günde 100000 TL para dağıtmış hayır diye biz mirasçıları olarak buna nasıl engel oluruz

M***** 4/1/2021 2:55:39 PM

Savruk şekilde bir hayat tarzı sürüyor ve harcamalarını kontrol edemiyorsa, diğer şartlarında oluşması halinde, vasi ataması için bir dava yoluna gidilebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar kolay gelsin Eşimle tartışmamızdan dolayı üç ay uzaklaştırma aldım eşimle barıştık ve uzaklaştırma bittikten sonra yaklaşık iki ay sonra asli ceza mahkemesinden basit yaralama tehdit hakaret diye kamu davası açılmış 15 gün içinde dilekçe verin diyor eşim şu anda bir sıkıntımız yok benim ne yapmam lazım nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekürler

M***** 3/26/2021 8:44:11 PM

Ceza yargılaması kapsamında bu suçun takibinin şikayete bağlı olmaması ve hakkınızda kamu davası açılmış olması nedeniyle, yargılamanız başlayacak. Normal şartlarda "eşe karşı yaralama" suçun takibi şikayete bağlı olmadığından ceza alacağımız kesin gibi duruyor. Ancak dosya suretinizle müracaat halinde size yol gösterebilir, süreci birlikte yönetebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Fetö den 25 ay ceza aldim.2 engelli çocuğum var cezamı evde çekebilirmiyim böyle hakkımız varmı .ve yatari nekadar oluyor .tesekkur ederim.

V***** 3/16/2021 11:48:04 AM

Merhaba. Ne yazık ki terör örgütü suçlarında böyle bir imkanınız bulunmuyor. Ancak açık ceza infaz kurumunda yatacaksınız ve üç ayda bir 7 güne kadar izine çıkacaksınız.Ayrıca yatar sürenizde yaklaşık 6 ay gibi kısa bir süre. Konu ile ilgili olarak müracaatınız halinde süreci beraber yönetebiliriz. Geçmiş olsun.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, Bir yakinim direksiyon hocasi tarafindan taciz edildi sikayetci oldu ve kisi 5 yil hapis cezasi aldi. Ancak mahkemeden 3 yil kadar sure gecti ve eve cagri kagidi gelmis ceza mahkemesi haziran ayi icin durusma saati belirlenmis. Nedenini nasil ogrenebiliriz ve kisi zaten travmatik bir surec gecirmis gitmeme sansimiz olurmu. Tesekkurler

F***** 2/9/2021 7:29:33 PM

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Bir avukat ile kendinizi temsil ettirmeniz halinde duruşmalara katılmayabilirsiniz. Ayrıca büromuza müracaatınız hayinde dosya içeriğine nasıl ulaşılacağı hakkında yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar. Yaklaşık 3 hafta önce 2 kişi evime zorla girerek beni darbedip, videoya aldılar. Ayrıca hakaret ve tehditte bulundular. Hastaneden de darp raporu aldım. Çektikleri videoyu da sosyal medyada paylaşıp beni küçük düşürdüler. Olaya 2 kardeşim şahit oldular ve bu iki kişi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Öğrenmek istediğim şu: Ben bu kişilere maddi manevi tazminat davası açabilir miyim? Hangi nedenlerden dolayı açmam doğru olur ve hangi miktarlarda açmalıyım? Tazminat alma durumum yüksek mi? Şimdiden teşekkür ederim.

k***** 2/9/2021 4:29:44 PM

Merhabalar. Geçmiş olsun. Öncelikle evinize girilip, darp edilmeniz, hakaret ve tehdite maruz kalmanız ve bu eylemlerin kayda alınması ayrı ayrı suç oluşturmaktadır. Bu eylemler suç olduğu gibi aynı zamanda haksız fiil niteliğinde olduğundan ayrıca tazminat davasına da konu edilebilir. Açacağınız tazminat davasında bu hususların hepsini ayrı ayrı kalemlerde belirtip tazminat talep edebilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşüp yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Bir veraset için vergi beyannamesi için imza atma lazım. Ben seğirir dışındayım.veradetciler imzası VAR ben imzayı.o atmış oldukları kağıdı bana faks ile yollar isr kardeşlerim, bende gelen kağıda imzamı atıp onlara fax ile yollar isem.gecerli olurmu.

Ş***** 2/8/2021 6:12:01 PM

Ne yazık ki vergi beyannamesinde ıslak imzanızın bulunması gerekir. Bunun haricinde hiç bir şartta belge kabul edilmez. Ancak siz bulunduğunuz şehirden belgeyi imzalayıp oranın ve eş makamlarına sunabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, 15 yaşındayım ve annem babam ayrı babam fabrikatör yani durumu çok iyi babam anneme 1000 lira nafaka yatırıyor ve asla yetmiyor annem çalışmıyor. Kuaför param, ihtiyaçlarım, ev alışverişi asla yetmiyor. Özel bir okulda okuyorum kardeşimle fakat bunun dışında da ihtiyaçlarım var asla karşılayamıyorum. Babam daha fazla para vermiyor. Babamla aram çok iyi fakat dava açmak istiyorum böyle bir durumda açılmalı mı?

N***** 2/5/2021 4:58:04 PM

Merhaba. Yaşınız nedeniyle muhtemelen annenizin velayeti altındasınız. Yazdıklarınızdan anladığımız kadarıyla da annenize nafaka ödemesi yapılmakta. Bu durumda babanızın ekonomik durumu ve sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda nafaka arttırım davası açabilirsiniz. Bu şekilde açtığınız davayı (verdiğiniz bilgiler ışığında) muhtemelen kazanırsınız ve nafaka miktarınız artar.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar. Bir şikayet üzerine evimden bilgisayarım ve laptop'um alındı. Bilgisayar kasamın tamamı alındığı için işimden ve okulumdan geri kalıyorum. Yaklaşık 2 aydır geri getirilmedi bilgisayarım. İçinden sadece Belleği almak yerina tamamen bilgisayarımı aldılar. Bu sürecin tamamlanması ne kadar sürer. Ve ya bu süreçi hızlandırmak için yapabileceğim bir şey var mı?

A***** 2/5/2021 4:15:55 PM

Merhabalar. Soruşturma kapsamında alınan bilgisayar ve laptonuz incelendikten sonra tarafınıza iade edilecektir. Zaten Kanun gereği bilgisayarların imajının alınması ve bilgisayarların teslimi gerekiyordu. Ancak uygulama ne yazık ki bu şekilde. Süreci hızlandırmak adına bu hususta ayrıntılı bir dilekçe ile soruşturma veya kovuşturma makamına başvurabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba yaklasik 6 senedir kendi rizam ile sigortasız ayni isletmede calismaktayim.bugun itibari ile işi biraktigimda tazminat yada kidem tazminati almam icin napmam gerekiyor acaba ?simdiden tesekkur ederim

F***** 1/28/2021 2:36:28 PM

Merhaba. Sigortasız olarak rızanızla çalışmanız, işverenin haklılığını doğurmaz. Bu nedenle derhal dava yoluna gidip, tazminat ve sigorta haklarını talep etmeniz gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba , 2017 de uyuşturucu kullanmadan dolayı 1.8 ay ceza aldım hagb kararıyla birlikte Satış iddiasıyla yargılandığım süre içinde 6 ay kadar yattım Tahliye olduktan sonra denetim gördüm ve tamamladım 5 yıl erteleme sürem dolmadığı halde , 2019 yılında tekrar yakalandım Bu dosyadan dolayı denetim ve erteleme aldım bu ilk dosyaya aykırı deilmidir . Bu dosyamdan dolayı denetim görürken bitirmeye yakın 4-5 seminer kala . Tekrar yakalandım aradan fazla zaman geçmeden birdaha yakalandım . Yetmedi birdaha yakalandım . Hagb kararı dışında toplam 3 kez oluyor Daha sonra iddianame geldi Savcılık 2 suçtan dolayı ayrı ayrı cezalandırılmamı istiyor . İddianame elime ulaştıktan sonra Birkere daha yakalandım sanırım Buda soruşturma dosyasına dahil edilir ve 3 kere ayrı ayrı cezalandırılmam istenebilir Böyle bi dosyada nasıl bi ceza alma ihtimalim olur Ve nasıl bi uygulama yapılabilir Erteleme ve hagb kararı verilemez doğal olarak Cezai işlem nasıl olabilir hakimin takdir yetkisi nedir Cevaplarsanız çok sevinirim Şimdiden teşekkürler kolay gelsin .

P***** 1/25/2021 6:25:53 PM

Merhaba. Ne yazıkki TCK'nın 191. maddesi kapsamında ceza alacaksınız. Birinci kez yakalanıp denetim altına alındığınız durumda tekrar aynı eylemi tekrarlarsanız hakkınızda kamu davası açılır ve bundan sonra aynı suçu tekrar işlerseniz herhangi bir erteleme ile de karşılaşmazsınız.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Mrb 1996 yilinda evlendim 1997 memur oldum: 2021 mayis ayinda emekli olacam ve ardindan boşanma davasi acacam esim emekli ikramiyemden hak talep edebilirmi

M***** 1/23/2021 2:15:15 PM

Evlilik sırasında edinilmiş mallar üzerinde eşinizinde hakkı vardır. Bu nedenle eşiniz de bu mallardan hak talep edebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi günler efendim ben 2019 ekim ayında 16 yaşında bir kız tarafından iftiraya uğradım ben o zaman 19 yaşındaydım bu şahış karakola gidip tecavüze uğradım diye iftira attı biz ayrı oldugumuz halde ben başkasıyla birlikteyim diye kıskanıp sinir krizi geçirip karakola ifade verdi ondan 5 gün sonra adli tıp tarafından muayene olacakken iftira attığını kıskanıp yaptığını orada zaten söylemiş sanırım muayene olmak istememiş karakolda ifadesini kıskandım yaptım cahillip ettim diyerek dile getirmiş beni evden alıp benimde ifademi aldılar aradan 1 seneden fazla geçmesine rağmen beni hayla tehdit ediyor şuan kendisi 18 den gün aldı asıl anne yaşı 19 ama 1 sene geç yazdırmıslar halen tehditler alıyorum sana yine iftira atıcam seni süründürücem benim davam kabul olmasada kamu dava açar diyerek artık çok yoruldum ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olun

K***** 1/23/2021 1:25:16 AM

Merhabalar. Küçüğe karşı cinsel suçlar nitelikleri gereği çok hassas hususlardır. O nedenle burdan cevap vermek yerine, yüz yüze hukuki danışmanlık almanızı tavsiye ediyoruz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar, çocuklarım 1 ve 2 yaşlarındayken boşandım. Mahkeme kararında görme süreleri ayda iki gün hafta sonu pazar günleri, dini bayramlar ve 1 Temmuz 1 Ağustos tarihlerinde arasında yanımda kalacak şekilde karara bağladı. Sorum şudur çocuklarımın şimdi yaşları 5 ve 6 eski eşimle ayrı illerde yaşıyoruz uzak mesafe olunca pazar günü 10:00-17:00 arasında görmem biraz sıkıntı oluyor süre yetmiyor, ve istiyorumki çocuklarım cumartesi saat 10:00'da alıp pazar akşamı saat 17:00 arasında yani bir gece yatılı olarak yanımda kalacak şekilde dava açma hakkım var mı? Dava açmam durumunda mahkemenin kararı ne yönde olur? Ayrı illerde olmamız bir sıkıntı olur mu? şimdiden teşekkür ederim.

H***** 1/13/2021 12:57:47 PM

Merhabalar. Tabi ki bu konuda "şahsi ilişki tesisinin düzenlenmesi" davası açabilirsiniz. Bu konuda ayrı illerde olmanız nedeniyle mahkeme mutlaka hakkaniyetli bir karar verecektir. Ayrı illerde olmanız çocukları alma ve tekrar eve bırakma yükümlülüğü nedeniyle sizin açınızdan sıkıntı olabilir. Bunun haricinde herhangi bir sıkıntı olmaz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ankarada bir kamu kurumunda satın alma ve ihale bürosunda çalışıyorum. kurumdan ayrılan ve emekli olan bir personel, whatsapp durum paylaşımında adımı vermeden "satın alma ve ihalede çalışan K... Bey diyerek firmalardan komisyon aldığımı, rüşvet yediğimi, 3000 tl'lik gömlek giydiğimi, firmaların beni tatile yolladığını vb." aslı astarı olmayan söylemler ile kurumda tanıdığım personellerle whatsap durumunda paylaşmaktadır. (ekran görüntüleri mevcuttur) Söz konusu durum kamu görevlisine iftira atma niteliğindedir. Konu ile ilgili manevi tazminat açabilir miyim, savcılığa mı başvurmam gerekmektedir,

K***** 1/11/2021 3:44:16 PM

Merhabalar. Konu ile ilgili ayrıntılı bir değerledirme yapmalıyız. Şöyle ki; bahse konu paylaşımlar onur ve şerefi rencide edecek nitelikte ve suç ithamı içerir şekilde olup, itham edilen suçların takibi şikayete de bağlı değildir. Bu nedenle şahsın kastına göre "iftira" veya "hakaret" suçlamasıyla suç duyurusunda bulunmak gerekmektedir. Ayrıca bu hususta her halükarda tazminat davası açılabilecektir. Konunun detaylarını konuşup karara bağlamak amacıyla yüz yüze görüşmeye bekleriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Universite ogrencisiyim. Bir derste proje grubumuz vardi tek ben calisiyodum yazdiklarima geri donmuyolardi dogru duzgun ve emek somurusu vardi. Bu gruptan bir kisi ben hic hakaret etmedigim halde "koylu" kizliginin arkasina saklanma kiz miz dinlemem gibi hem koylulere negatif anlam yukleyip bana hakaret olarak kullanma, cinsiyet uzerinden asagilama ve tehdit gibi soylemlerde bulundu. Bunlari ses kaydi ile yapti (whatsapp uzerinden otomatik telefonuma yuklendi yani) ben de bisey demeden bu kayitlari hocamiza attim ve gruptan ciktigimi soyledim ve bu davranis icin her turlu aksiyona hazir oldugumu da belirttim ve bu olay yuzunden 1 hafta boyunca hicbir dersime odaklanamadim cidden cok kotu etkilendim ve hocam tarafindan da "basarisiz" olarak adlandirildim yani ben lider olmaliymisim grubu idare etmeliymisim bunlar hep olurmus ve hocamiz o arkadasla gorustu online goruntulu ben orada degilken. Cok kotu etkilendigim icin ses kayitlarini tamamen dinleyemedim o yuzden sikayette bulunamadim henuz okula ama bu olayi ciddiye alirlar mi bilmiyorum. Ses kayitlarini hocamiza atmam bir suc olur mu ? Ve hem universiteye hem de savciliga basvursam ciddiye alinir mi? Okulun yonetmeligini bulamadim henuz, ama somut kanit olarak hem konusmalar hem ses kayitlarini (gizlice almadim kendisi gonderdi) kimlere gonderirsem suc olmaz? Eger savciliga basvurursam hocama gonderdim diye suclanir miyim ? Ben hakaret falan etmedim hic sadece hocama mail atarken o arkadas icin magandalik bu artik dedim

Y***** 1/11/2021 8:44:13 AM

Merhaba. Geçmiş olsun. Size gönderilen mesajların bir kopyasını (ifşa veya yaymak amacıyla olmamakla birlikte) Resmi makamlara ve hocanıza vermeniz herhangi bir suç teşkil etmez. Anlattığınız kadarıyla bu ses kayıtlarında "kaba hitap tarzı" niteliğinde sözler var ancak hakaret suçunu oluşturacak nitelikte bir eylem görmedik. Ancak her şekilde öğrenci hakkında disiplin cezası uygulanması için üniversite idaresine başvurabilirsiniz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba icraya yatan parayı kendi hesabıma istiyorum diye dilekçe verdim ancak hiç bir işlem yapılmadı 1 ay oldu ne yapmalıyım teşekkür ediyorum

H***** 1/8/2021 11:14:07 PM

İcra Müdürlüğünden takip etmeniz halinde (iban ve banka hesap bilgileri vermelisiniz) para hesabınıza aktarılır. Bunun haricinde bir sıkıntı var ise bu durumu ayrıntısıyla bilirsek yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ben eski eşime 9 senedir ödemediği için nafaka davası açtım şimdi beni tehditle davayı geri çekmemi istiyor ben icra dairesine gidip takipten feragat ediyorum diye dilekçe verdim ancak o (Tüm dosya borcu ve ferileri haricen tarafıma ödenmiş olup dosyadaki tüm hacizlerin kaldırılarak dosyanın kapatılmasını talep ediyorum) diye yazmamı yeniden dilekçe vermemi istiyor ne yapabilirim şimdiden teşekkürler ediyorum

H***** 1/5/2021 10:40:48 PM

Merhaba. Tehdit ediliyorsanız bu konuda suç duyurusunda bulunabilir ve devlet yardımı talep edebilirsiniz. Bunun haricinde mesajınızda belirttiğiniz şekilde dilekçe vermeniz halinde tüm alacak haklarınızdan vazgeçmiş olursunuz ve tekrar tahsilat yapamazsınız.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar benim sorum iş hukuku ile ilgili ben 3 aydır ücretsiz izindeyim ve şuanki şirketimde 3 yıldır çalışıyorum 22 ocakta askerlik sevk kağıdımı alcağım ve 28 ocakta askere gitme ihtimalim var. Çalıştığım şirketten tazminatımı alamama gibi bir korkum var ben tazminatım yatmadan dilekçe verip istifa edersem tazminatımı yatırmama gibi bişey yapabilirler mi? Kendimi garantiye almak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

A***** 1/5/2021 7:33:56 PM

Merhabalar. İş Kanunu'nun 14. maddesi gereği askere gitmek amacıyla işten ayrılırsanız kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız. Bu hususta işveren kıdem tazminatınızı vermezse açacağınız davada askere gitmek için işten ayrıldığınızı ve en geç üç ay içerisinde askerliğinize başladığınızı İspatlamanız gerekir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Anneannem dedemden psikolojik ve fiziksel şiddet görüyor ve boşanma davası açmak istiyor. Dedem boşanırsan maddi olarak sana hiç birşey vermem diyor. Şuan yaşadıkları evin tapusu dayımın üzerine, Ağrı da da bir evleri var o evin tapusu dedemin üzerine, aile arabası da dedemin üzerine. Anneannem boşanma davası açarsa maddi olarak hakkını, tazminat alabilir mi? Darp raporu almak işe yarar mı ne yapmalıyız!

A***** 1/4/2021 1:32:46 PM

Eşten psikolojik ve fiziksel şiddet görmek haklı boşanma nedenlerindendir. Bu hususta anneanneniz fiziksel şiddet görüyorsa şikayette bulunması gerekir. Bu şikayet işlemini boşanma davasına konu edebilir, haklı olması nedeniyle tazminat da talep edebilecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Babam arsa daire vs alırken kendi üstüne degil kardeşim kucukken onun ustune yaptırmış tapuyu smdi biz ise mallari bölüşmek istiyoruz . Mahkemeye versek biz kardesler bu mallardan alabilirmiyiz

R***** 1/4/2021 12:34:52 AM

Bahsetmiştiğiniz konu hukuki terim olarak "muris muvazaası" niteliğindedir. Babanız mirastan mal kaçırmak amacıyla sizlerden gizli olarak mallarını çocuğunun üzerine yaptırmış. Bu durumda şartlar oluşmuşsa dava açmak tabi ki mümkündür. Konu ile ilgili ayrıntıları konuşup değerledirdikten sonra dava sürecine geçilebilecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Bir firmada 6 ay sözleşmeli denilerek işe başladım fakat 1.5 ay çalıştıkdan sonra iş yeri toplu olarak herkesin çıkışını verdi ögrendigim kadarıyla sözleşme de belirli süreli yazıyor ama herhangi bir tarih belirtilmemiş sadece giriş tarihimiz atıldı ama çıkış tarihi belli degildi şuanda iş yeri kendi istedigi gibi çıkış tarihini belirleyecek bu konu hakkında toplu olarak şikayet de bulunsak herhangi bir tazminat alabilir miyiz

R***** 1/2/2021 5:51:58 PM

Merhabalar. İş akdinizin niteliğini ve ne zaman yapıldığını bilmemekle birlikte, küresel pandamı sürecinde İş Kanunu'na eklenen Geçici 10. madde gereği belirli süreli iş sözleşmelerinde süre bitmeden sözleşmenin feshi imkanı bulunmamaktadır. Bu konuda daha faydalı olabilmek adına, sözleşme suretiniz, fesih ihbar belgeleriniz ve elinizde bu iş ile ilgili başka evraklar var ise müracaatınız halinde nasıl bir yol izleyebileceğiniz konusunda yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba araç kiralamadım cezadan dolayı bir ay içinde avukata devredildi borcum.Avukat taksitlendirme talebimi red ediyor teblikat geldikten sonra adliyeye gidip taksitlendirme talep etsem icrayı durdurabilirim

G***** 1/2/2021 5:16:18 PM

Merhabalar. Borcun kaynağını açık olarak yazmadığınızdan, belli bir borcunuz olduğunu ve icra vasıtasıyla takibin yapıldığını kabul ediyoruz. Bu durumda karşı tarafın muvafakati olmadan sadece yeterli miktarda malınızın haczedilmesi durumunda taksitlendirme yapılabilir (İİK 111. maddesi) Buna göre satış talebinden önce (borca yeter miktarda malınızın haczedilmesi şartıyla) icra dairesine dilekçeyle başvurarak borcunuzu ödeyeceğinizi belirtip 1/4 ünü peşin ödeyerek taksitlendirme talebinde bulunabilirsiniz. Kalan miktarı en fazla üç taksitte ve üç ay içerisinde ödemek zorundasınız. Kolaylıklar dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar, ben internet üzerinden bir ürün aldım yaklaşık 2 ay oldu ve gönderici sürekli erteliyor. Paramı geri yollayacağını söyledi onu da yollamadı ne yapabilirim? Ürün fiyatı 120tl

Ö***** 12/30/2020 2:53:51 PM

Merhabalar. Ne yazık ki bu şekilde dolandırıcılık yapan internet hesapları çok fazla. Siz de bu konuda "dolandırıcılık" suçu nedeniyle şikayetçi olabilirsiniz. Ancak 120Tl.yi iade almanız için şikayet sürecini beklemeniz gerekir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Iyi akşamlar. Benim sorunumu kısaca özetlemek gerekirse. 3 gun önce Sahibinden com.da bir araba gordum. Aracla ilgili açıklama kısmında aracın ön iki çamurlu kaput tavan bagaj hatasız yazılmış. Arac sahibine ayni şekilde söyledi. Ertesi güne randevulastik. Ertesi gün kendisinin isinin olması söylemesi uzerine.Ama arabayı yakın arkadaşı ile otokomputeste soktuk. Otokomputes neticesinde on sol camurlugun değişmiş olduğu, kaputta lokal boya olduğu, arka bagajin boyalı olduğu söylendi. Bunun üzerine tarafımca verilen otokomputes ucredti 650 tl talep ettim. Ama tarafima odeme konusunda olumlu cevap alamadım. Bu konu hakkında hukuken ne yapabilirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

M***** 12/27/2020 1:32:32 AM

İyi günler. Bu konuda bir tazminat davası açabilirsiniz. Ancak miktar çok düşük olduğundan mahkeme masrafları size sıkıntı olabilir. Bunun haricinde eğer dolandırıldığınızı düşünüyorsanız suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Çocukların veleyatini bana verdi babası şimdilik geçici olarak ta bende ama ailesi bilmiyor eşimin ocakta davamız var anlasmali olarak devam edecek kızımın veleyatini kendi almış gibi ailesine söyleyecek annesi çünkü bana vermiyor kendi kızı yok sadece kız torununu istiyor diğerlerini değil kız elimden giderse diğer çocuklarını da yurda verdiirirm dedi ev hanımıyım ne sigaram ne alkolum var çocuklarıma iyi bakıyorum bir oğlum yandı bir oğlumda zehirlenme olayı oldu bunları delil olarak gösterir ve elimden çocukları alabilirmi böyle birşey yapabilirmi ben çocuklarımı istiyorum

İ***** 12/24/2020 6:38:59 PM

Öncelikle geçmiş olsun. Tarafı olduğunuz davayı incelemeden net bir cevap veremeyiz. Hakim önüne gelen dava da tarafları dinleyip tüm delilleri değerlendirdikten sonra karar verecektir. Tarafların ekonomik gücü, çocukların hangi tarafta daha rahat ve mutlu olacakları, hangi tarafın çocuklara daha iyi ve güvenli bakabileceği gibi tüm hususlar değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Bu nedenle dava dosyanızla birlikte büromuza gelmeniz halinde size yardımcı olabiliriz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Slm annem babasında dul maasi almaktaydı bir şikayet etmesi sonucu iptal oldu fakat 9 yildir süren davayı kazandik fakat annem seker hastası oldu oldu sefaret içerisinde ayakları kesildi biz ssk madi manevi tazminat davasi açmak istiyoruz ne yapmamız lazim

U***** 12/21/2020 4:19:47 PM

Meydana gelen şeker hastalığı ile açılan davanın illiyet bağının kurulması gerekiyor. Ancak bu iki olay arasındaki illiyet bağının kurulması çok zor görünüyor. Ancak yine de dava tehditi altında bulunmanız nedeniyle her zaman manevi tazminat davası açabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Avm içerisinde calisan küreyeyim. Avm otoparkın da küçük bir kaza yaşadım müşteri otosu ile. Avm yönetimi kendini mahkeme yerine koyarak tuttuğu tutanakta beni kusurlu olduğumu yazmış. Müşteri tarafında pozisyon alan bir tutanak tutmuştur. Müşteri ile tatlıya bağlamış olduğumuz olayda avm 'nin bu bir tarafın hak kaybına uğratabilecek davranışında dolayı yönetimi mahkemeye versem sonuç ne olabilir.

E***** 12/16/2020 12:16:04 AM

AVM yönetiminin tuttuğu tutacağın herhangi bir geçerliliği yok. Böyle durumlarda sigorta şirketleri genel olarak olay yeri fotoları ve kaza taraflarının beyanlarına itibar ediyor. Bu nedenle bu belgeye dayanarak (herhangi bir zararınız da doğmadığından) AVM yönetimini dava etme imkanınız bulunmamaktadır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Birkaç ay önce arkadaşımla parkta otururken 2 kişi geldi. Bize online İngilizce paketi tanıttılar 14 gün deneme süresi olduğunu daha sonra bizi arayıp beğenip beğenmediğimizi soracaklarını söylediler. Bir kağıt çıkarıp buraya geldiğimize dair imzalamanız lazım 20 TL prim alıyoruz dediler. Biz de yardımcı olmak için kabul ettik sonradan öğrendik ki imzaladığımız şey sözleşmeymiş ve 14 gün deneme süresi dediği olay yasal hakkımız olan cayma hakkımız imiş bu süre geçti kısa zaman önce icra mesajı geldi ödenmemiş borcunuz var diyerek benden bunu tahsil edebilirler mi ? Yada ne yapmam gerekiyor

M***** 12/15/2020 5:59:18 AM

Merhaba. Bu şekilde mağduriyet yaşayan bir çok kişi var ne yazık ki. Öncelikle mağduriyet yaşayan kişilerden sözleşme suretini temin edemedik. Ne tip bir sözleşmeye nasıl imza atıldığını bilmiyoruz. Ancak yapılan işlemlerin dolandırıcılık suçunu oluşturduğunu ispatlayabiliriz. Yine bu hususta hakkınızda bir icra takibi yapılırsa bu takibe itiraz hakkınız var. Ayrıca Tüketici Hakem Heyetine giderek yapılan sözleşmenin haksız şart içerdiğini belirtebilirsiniz. Konu ile ilgili tüm bilgilere haiz olmadığımızdan net olarak yol haritası çizemiyoruz. Bu hakları aşamalı olarak kullanabilirsiniz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Temmuz 2020 de Mamak Türközü nde bir projeden daire aldım.Fakat daireyi müthait değilde müthaitten alan birinden aldım.Proje yüzde doksan seviyesinde.Eylül 2020 de bitmiş olarak teslim edilecekti.Tapusunu aldım fakat aldığım şahısla bir sözleşmem yok.Müthaitin arsa sahipleriyle yaptıkları sözleşmedede bitmesi gereken tarihten 8-9 ay geçmiş benim aldığım haliyle duruyor hiçbir şey yapmadı.Arsa sahilerini arıyorum bizim sözleşme sizi bağlamaz ,biz mahkemeyle uğraşamayız,diyor.Müthaiti arıyorum kimden aldıysan ona git diyor.Sorum şu ben burada ne yapabilirim,nasıl bir yol izlerim .Teşkk.ederim.

S***** 12/6/2020 1:15:31 PM

Öncelikle yapmanız gereken, sizin bu daireyi aldığınız kişi ile müteahhit arasında imzalanan sözleşmeye ulaşmanız. Bu sözleşme de gecikme veya işi bitirmeme hallerinde başvurulacak yollar muhtemelen belirlenmiştir. Bu sözleşme kapsamında gerekli ihtar ve ihbarları yaptıktan sonra seçenek haklarınız oluyor. Bunlar kısaca; sözleşmenin aynen ifası davası, ifaya izin davası, fesih nedeniyle uğranan zararlara ilişkin dava, müdahale davası, gecikme tazminatı davası olarak sıralanabilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, danışmak istediğim bir konu var. İyi günler satın almış olduğum evde kiracı oturuyor eski ev sahibi çıkacaklarını söylemişti herhangi bir kira sözleşmesi yok kiracı olduğunu kanıtlıyacak kira ödeme makbuzu vb yok ayrıca ödenmemiş su faturaları mevcut kendim oturacağımı belirtmeme rağmen çıkmayacağını söylüyor ne yapmam lazım

S***** 11/29/2020 8:16:41 PM

Merhaba. Noterden çekeceğiniz bir ihtar ile kiracıya süre vermeniz ve bu süreçte de kira miktarını belirleyerek kirayı belirttiğiniz hesaba yatırmasını istemeniz gerekiyor. Süre sonunda çıkmaması halinde kiracıya karşı bir tahliye davası açarak süreci tamamlarsınız. Kolaylıklar dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba babam 2 ay önce vefat etti üzerine 1 ev vardı 4 kardeşiz ve birde annem var biz evi annemin üzerine vermek istiyoruz sorum şu ki abimin icralık dosyaları var reddi miras yapması gerekiyormu ( eşinin ve cocugununda yapması gerekiyormu ) benimde eşimin icralık dosyaları var benim ve ediminde reddi miras yapmasi gerekiyormu eğer biz reddi miras yaparsak ileride annem vefat etti diyelim hak sahibi olabiliyormuyuz yardımcı olurmusunuz

B***** 11/24/2020 9:47:38 PM

Merhaba. Babanız yönünden reddi miras yapmanız gerekiyor. Bu şekilde reddi miras işlemini kendiniz ve altsoyunuz adına kayıtsız ve şartsız yapmanız gerekiyor. Reddi mirası sadece babanız için yapacağınızdan annenizin vefatı halinde onun mirasçısı olmaya devam edeceksinizdir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba; Biz 2013 yılında ev aldık ve taşındık, alt katımızı almancı bir aile aldı. Senede 1 ay yazın geliyorlar. Diğer zamanlarda evle akrabası ilgileniyor. Kışın alt katımız yanmadığı için ev haliyle alttan gelen soğuğun etkisinde kalıyor. Türkiye de olmadıkları halde bizimde zor durumda kalmamamız için alt katın kombisini yakmaları gerekmiyor mu ve bunun için ne yapabiliriz.

i***** 11/23/2020 9:16:12 AM

ne yazık ki kombili binalarda alt katın ısı kaybını önlemek için kombi yakma zorunluluğu bulunmuyor. bu konuda her hangi bir yasal yol da öneremiyoruz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi ğünler 1 hafta önce başkent elektrikden bir mesaj geldi kaçak elektrik kullanımından dolayı 2400 tl ceza kesmişler bu kaçak elektrik kullanımı 1kiracı oldugim eski evden geldi ve ben 1 sene önce elektrigi kapattırdım ama nasıl olduysa elektrik idaresindeki memur sayacı benim adıma yapmış ben elektrik aboneligimi iptal ettirmeme ragmen sayaç benim adıma kalmış ve o eve yeni bi kiracı gelmiş oda bir süre kacak kullamış ama sayac benim adıma oldugu icin bana dava acılmış başkent elektrik tarafından ben bi parayı ödemek istemiyorum ama dava benim adıma oldugu icin zorunluyum. Ben şua ki kiracıya dava acmak istiyorum nezaman taşındıgına dahil elimde belge var kiracı evdeyken kullanmış. Ben bu şahsa dava acsam sonuc ne olur sizce.

K***** 11/16/2020 8:30:47 PM

İyi günler. Size belli dönem bu evi kullandığınız gerekçesiyle ceza kesilmiş gibi duruyor. Yapmanız gereken bu cezaya karşı yargı yoluna başvurmak. Yeni kiracının kaçak elektrik kullanma işlemi gerçekleştirip gerçekleştirmediğini bilmiyoruz. Ancak anlattığınız kadarıyla size haksız kesilen bir ceza var. Bu cezaya karşı yargı yoluna başvurursanız (anlattığınız şekliyle) ceza iptal edilebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Abimin üzerine bir fırın var köy yerinde bi fırın babam ile birlikte çalıştırdığı için un cuya ikiside senet imzalamışlar açık senet.abimin üzerine hiç bişey yok. Babamın üzerine kötü bi araba var ,un cu avukata vermiş fırındaki makinalar sayım yapılmış borç 85 binmiş,fırındaki malzemeler 100 bin TL tutmuş ,aksilik şu ki belediyeye de kira ödemedikleri için onlarda vermiş avukata bu süreçte nası adım atmaları gerekir elindeki çalışan aletleri gidermi

N***** 11/11/2020 6:07:20 PM

Merhabalar. Öncelikle dükkan malzemeleri iş için gerekli malzeme niteliğinde olduğundan haczedilemez. Ancak bu borcu ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca senetin açık senet olduğuna ilişkin itirazda bulunabilirler. Konu ile ilgili detaylı bilgileri elinizdeki dosya ve evrak suretleriyle müracaatınız halinde görüşebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İş kazası sonucu davayı kazandım davamda istinaf a gidildi istinaf incelemesi sonucu 110.000₺ karar verildi.karsi taraf icrayı durdurmak için mehil vesikası vermiş mahkemede istinaf dosyasının incelenmesi ve icranın durdurulmasına karar vermiş 90gunluk süre verilmiş.simdi bu süre bittiği zaman kesin karar verilir mi yoksa yine birşeyler cikarmi çünkü 13 senelik bir dava

M***** 11/11/2020 5:59:19 PM

Merhabalar. Mehil vesikası, henüz kesinleşmemiş bir karar ilişkin icra sürecini durdurmak için başvurulan bir yoldur. İstinaf mahkemesinin karar vermesiyle bu mehil de son bulacaktır. Bu süreç tamamlandıktan sonra tekrar icra yoluna başvurabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

bir hastanede sürekli işçi kadrosunda hasta karşılama ve yönlendirme personeli olarak çalışmaktayım.yönetimin bizleri 24 saat süreyle çalıştırması ve kısa yada uzun dönemli hasta kayıt biriminde çalıştırması hukukimidir.

a***** 11/11/2020 4:46:47 PM

Merhabalar. İş Kanunu kapsamında 24 saat aralıksız çalışma kesinlikle yasaktır. Bu hususta gerekli müracaatlarda bulunabilir ve çalıştığınız kurumu şikayet edebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. Okulda idareci olarak görev yapmakta iken okulun idari görev tahsisli lojmanında oturmak için başvuru yaptım. Fakat okul müdürü işlemi gerçekleştirmedi. Bende mahkemeye başvuru yaptım; bu arada beni görevden alarak öğretmen olarak başka bir ilçeye gönderdiler. Bir kaç ay sonra lojman için açtığım davayı kazandım. Daha sonra göreve iade edilmek için açtığım davayı da kazandım ve idareci olarak aynı yerde aynı görevime döndüm.Mahkeme kararıyla görevime döndüğüm için görevde olmadığım sürelerde tüm haklarım devam etmiş sayılıyor. Örneğin idarecilik yapmış sayılıyorum.Lojmanla ilgili olarak açtığım davayı görevde değilken kazanmış olmam mahkeme kararını boşa mı çıkarır? Yoksa göreve döndüğüm için hakkım devam mı eder? (lojman davasını istinaf mahkemesinde kazandım) İdarenin mahkeme kararını uygulamama hakkı var mı? Yeniden dava açmam gerekir mi?Teşekkürler.

Z***** 11/1/2020 6:24:06 PM

Merhaba. Kazandığınız hakkı vermeleri gerekiyor. Sonuçta lojman tahsisi konusunda idari işleme karşı açtığınız dava sonrası yapılan yeni işlemle görev yerinizin değiştiği ve tekrar aynı görev yerine geldiğiniz anlaşılıyor. Bu durumda bu mahkeme kararı doğrultusunda işlem tesisi gerekiyor. Detaylar için mahkeme kararları ve işlem tarihleri ile iletişime geçmeniz halinde daha faydalı olacağımıza inanıyoruz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 2019 senesinde babama hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmaktan kamu davası açıldı 3 ay hapis yattıktan sonra çıktı dava devam ettiği için şimdi elimize mahkemeden bir kagit geldi hem para cezası hem de 2 yıl 1 ay hapis cezası yazıyor ve bu cezanın altında unsurları bulunmadığından cmknin 231 ve tcknin 50 ve 51. Maddelerinin uygulanmasına yer olmadığına, sanığın mahkum olduğu hapis cezasının kanuni sonucu olarak hakkında TCK nin 53/1.2 fıkralarıyla 3.fıkranın 1. cümlesinin anayasa mahkemesinin 2014/140 esas 2015/85 karar sayılı iptal kararıda gözetilmek suretiyle uygulanmasına yazıyor yani hem para cezasını ödeyip hemde hapis cezasını mı yatacak bilgilendirirseniz sevinirim.

E***** 10/28/2020 12:43:43 PM

Merhaba. Ne yazık ki para cezasını ödeyecek hem de hapis cezası infaz edilecek. Ancak aldığı hapis cezası (evrakı incelemeden kesin bilgi verememekle birlikte) miktar itibariyle son Yasal değişiklikler kapsamında görünüyor. Bu nedenle infaz denetimli serbestlik şeklinde olacak. Konu ile ilgili ceza kararı ile birlikte müracaatınız halinde ayrıntılı bilgi verebiliriz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

2001 senesinde eşimin kardeşi bize kirada oturmayın kendi eviniz olsun diye bize arsasında olan 2 katlı evin üst katına yeni bir daire yapmamızı teklif etti. Bende kabul ettim , yer parası verdim ve onlar noterlikten inşaat yapma ve aboneyi kendi üzerime olması için muvafakatname imzaladı. Bende üst kata inşaata başladım ve tüm masrafı kendim yaparak bitirdim ve taşındım. 17 sene böyle oturdum. Daha sonra imar barışı geldi. Ben imar barışından yararlanmak istedim. Ama arsa sahibi buna karşı geldi. Ne yaptıysam kabul etmedi. Aradan 2 yıl geçti Senin yerin yok dedi ve arsayı başka birine sattı. Satın alan kişide bana baskı yaparak çıkarmaya çalışıyor.Birde geriye dönük kira almakla tehdit ediyorlar yani ecrimisil davasıyla sizce dava açarlarsa kazanabilirler mi? Bu evi benim yaptığıma ve arsaya para verdiğime dair şahitlerimiz var.Ve de inşaat yapmama noterlik huzurunda onay verdi. Yıllarca evin vergisini ben ödedim. Şimdi mahkemeye versem evin bana tescillenmesi ya da evin değerinin bana ödenmesini sağlayabilir miyim?

B***** 10/8/2020 7:33:57 PM

Merhabalar. Hukuk, sizin başkasının menfaatine olabilecek şekilde yaptığınız kazanımlarınızı korur mutlaka. Ancak sorduğunuz husus çok detaylı. Tüm ayrıntıların detaylı şekilde değerlendirilmesi ve buna göre bir yol haritası çıkarılması gerekiyor. Karşı tarafın noter de bir muvafakatname vererek bu şekilde bir tasarrufta bulunmanıza izin vermesi lehinize bir durum. Ancak her zaman tapu kayıtları esastır. Diğer yönü ile de yaptığınız harcamalar konusunda mutlaka hak iddia edebilirsiniz. Detaylı bir değerlendirme yapmak için bir Avukat'a müracaatınızı öneriyoruz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

15 yıldır evlilğim var.evimiz kayın validemin üzerine.ancak ev aınırken biz kredi çekip ,arabamızı satıp,üzerine para koyup evi aldık.kredi borcunu ödedik.şimdşi anlaşalı boşanmak istiyoruz.bu evden hakkıma birsey düşer mi. ve sıkıntıl bu dönemde bu evde ne kadar kalabiirim.ya da onlar beni evden atma hakları var mı

s***** 9/26/2020 12:24:18 PM

Ne yazık ki ev kayınvalidenizin üzerine olduğu için bir hak iddia edemezsiniz. Boşanma gerçekleştikten sonra veya önce kayınvalideniz mülkiyeti kendisinde olduğu için evden çıkmanızı isteyebilir. Ancak bu hususları nafakanın belirlenmesi sırasında ayrıntılı şekilde dile getirirseniz, nafaka miktarının belirlenmesinde lehe bir durum oluşabilir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için, tapu suretleri, kaç yıldır bu evde oturduğunuz, ev alınırken çekilen kredi dökümleri, araba satış bedelleri ve ev alınırken ödenen paralara ilişkin dekontlar ile boşanma davasının içeriği ile ilgili belgeleri de temin ederek müracaatınız halinde daha net bilgi verebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar 2019 nisan ayın da yıllık 35000 tl karşılığında işyeri (nargile kafe) kiraladım. 2020 mart ayında pandemi sebebiyle tüm kafeler kapatılma kararı verildi. 2020 nisan ayında ise işyeri sahibim kira için kapalı olmasına rağmen sürekli arıyarak yıllık tefe tüfe oranını öne sürerek 40000 tl peşin kira istedi. Pandemi sebebiyle 2020 haziran ayına erteledim. İş yerim tekrar açılırken nargile yasaklarından ötürü bu kirayı yıllık değil aylık olarak ödiyeceğimi söyledim. Kabul etmediler çıkmamı istediler. Ben de devir ediceğimi bu şekilde çıkarsam zararımın büyük olcağını dile getirdim. 3 ay geçti her ay kiram 3300 olması gerekirken ben ilk ay 5000 tl( elden avukatlarına) 2nci ay 3500 (elden avukata) ve yine 3nci ay 3500 tl (bankadan iş yeri sahibe) işyeri sahibinin avukatına ödedim. Buna rağmen beni arayıp sözleşmemiz peşin aylık istemiyoruz dükkanımı tahliye edin diyorlar dava açaçaklarını söylüyorlar.. Nargile yasağı ve pandemiden dolayı ben dükkanı kapatma eşiğine geldim. Mucbir sebeb olarak ben dava da nasıl bir tutum izlemeliyim

S***** 9/18/2020 12:15:28 PM

Merhabalar, Bu şekilde size karşı bir dava açılırsa açılan dava dilekçesinde iddia edilen hususlara göre tavır belirlemek gerekiyor. Ancak sizin kısmi ödemelere devam etmeniz ve bunları da belgelendirmeniz çok önemli. Pandemi sürecini yargı makamları "mücbir sebep" kapsamında değerlendirmekteler. Sizin durumunuzun da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Konu ile ilgili ayrıntılı olarak yüz yüze görüşebiliriz. Saygılarımızla.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Dilekçeyi kayda almadigi öğrenildiği gun ; suç duyurusunda ne kadar sure gecerse zaman aşımı olur.

M***** 8/21/2020 8:29:50 PM

Bizim anladığımız resmi kuruma verilen bir dilekçenin işleme alınmaması. Bu halde resmi kurumda bu dilekçeyi işleme almayan kişi yönünden "görevi ihmal" (duruma göre "görevi kötüye kullanma") suçu oluşmakta olup, bu suçlar şikayete tabi suçlardan olmadığından genel zamanaşımı süresi geçerlidir. Bu da asgari 8 yıllık süredir. Sormak istediğiniz bunun dışında bir konu ise iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 2018/ Aralik ayinda sekiz yıllık evliliğimi anlaşmalı olarak bitirdim. Yapilan protokolde evlilik birliği içinde alınan ve konut olarak kullanılan dairenin kredisi bitince taraflarca satılarak elde edilen tutarın taraflarca paylaşılacağı ibaresi yer aldı. Evde su anda 4 yaşındaki oğlumla birlikte oturuyorum. Evin kredisi 2019 Kasım aynda bitti ayrı olduğumuz bir yıl boyunca kalan kredi tutarını da eşit şekilde ödedik. Ev tapuda eski eşime ait. Tapuya gittiğim de eşimin evi istediği takdirde tek başına satabileceğini mahkemeden onlara bu konuda serh yazısının gitmediğini soylediler. Ben protokoldeki bu ibareye karşın tek başına satamaz diye biliyordum yeni öğrendim bu durumu. Eski eşimin evi benden habersiz satamamasi için ne yapmalıyım. Tespit davası bu konuya uygunmudur. Bu konuda size başvursam dava ucreti ne kadar olur bu konularda bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

N***** 7/17/2020 12:43:11 AM

Nesrin Hanım iyi günler. Protokole uygun şekilde ortak mallarda tasarruf edilmesi gerekir. Yapılması gereken husus mahkeme kararını net şekilde okuyup buna göre bir yol çizmek olacaktır. Her ne kadar protokolde bu şekilde hüküm bulunsa da, mahkeme bu konuda şüpheye yer bırakmayacak şekilde bir hüküm tesis etmiştir. Bu hükme göre gerekli girişimler yapılarak, protokolde belirtildiği şekilde evin yarı fiyatı alınır. Konu ile ilgili yüz yüze veya telefonla daha net bilgi verebileceğimizi düşünüyoruz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba eşim öğretmen ve biz bir dönemin sonunda Ocak ayında tayin istemeyi planlıyoruz tayin istediğimizde 360 gün primim olacak fakat şu an işten ayrıldım tayin dönemi ne kadar sigortam birkaç ay kesintiye uğrayacak sigortanın kesintiye uğraması herhangi bir problem oluşturur mu teşekkür ederim

M***** 7/16/2020 6:19:21 PM

Merve Hanım soruyu tam olarak anlamadım. Eğer siz özel bir işte çalışıyorsanız ve eşiniz sizin mesleğinizi ileri sürerek tayin istiyorsa, bu kesinti kayıtlara girmediği sürece sizin için sorun oluşturmayacaktır. Ancak sorunu detaylandırmanız halinde size daha iyi yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi günler, müşterek tapulu tarladan bir müşterek kendi payını o tarlanın müştereği olmayan birisine satmak istiyor. ikinci müşterek ise müştereğin kendisine satmak istemediği tarlayı almak istiyor. Tarlayı almak isteyen müştereğin müşterek olmayan müşterilere karşı tarla satın almada öncelik hakkı var mıdır, varsa bu hak nedir, nasıl kullanılır ?

a***** 6/24/2020 8:06:28 AM

Müşterek mülkiyetle malik olunan taşınmazlarda, müşterek maliklerden birisi kendi payını satarsa, diğer müşterek maliklerin ön alım (şuf'a) hakları vardır. Müşterek malik satım niyetini diğer müşterek maliklere bildirmek zorundadır. Bunu tapu müdürlüğü vasıtasıyla da yapabilir. Ancak bir şekilde bunu gizli olarak yaparsa dahi diğer müşterek maliklerin bu satım işlemini iptal ettirme ve ön alım haklarını kullanma hakları vardır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba bizim bir işyerimiz var, dükkan kiracımızı çıkarmak istiyoruz. Tapu babama ait olup dükkan kiracımız 20 yıllık kiracıdır. İnternette biraz arastırma yaptım 10 yıı geçen kiracıyı sebep göstermeden çıkarma hakkına sahip olduğumuz yazıyor acaba doğruluk payı nedir? Tapuyu babam benim adıma verse 20 yılı dolduruğuna göre bende sebepsiz çıkarabilme hakkına sahip olur muyum acaba?

Y***** 6/12/2020 12:33:27 PM

Merhaba, Kira sözleşmenizde ki süreler önemli. Bu konuda kira sözleşmesindeki müddetin sona ermesinden önce gerekli ihtarları yaparak kiralanın tahliyesini isteme hakkınız var. Türk Borçlar Kanunun 347. maddesi gereğince "on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler. Genel hükümlere göre fesih hakkının kullanılabileceği durumlarda, kiraya veren veya kiracı sözleşmeyi sona erdirebilir.” hükmü mevcuttur. Kira sözleşmesi 10 yılı geçtiğinden sözleşme sebepsiz olarak sürelere riayet edilerek feshedilebilir. Ayrıntılar için sözleşmeleriniz ile birlikte bir hukukçuya danışmanızı öneriliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ben evsahibiyim. Kiracim sürekli kirayı aksatiyor. Bu ay da ödemedi. Iki ay sonra evden çıkacak.geriye kalan kiraları ödemeden evden çıkma ihtimali var.ben yarin noterden ihtarname cekecem. Eger ki kiracım kirayı ödemeden evden kaçarsa ona verdiğim ihtarnameyi icraya verebilir miyim???

M***** 6/2/2020 11:52:52 PM

Merhabalar. Kiracının kirayı ödemeden evden çıkması halinde kontrat bitimine kadar ve kontratta belirtilen miktarlar üzerinden icra takibine gidebilirsiniz. Kiracı çıkmasa dahi süresi içerisinde kirayı ödemedi takdirde ödenmeyen kira için de icra takibi yolunu kullanabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba iyi çalışmalar diliyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.Milli Eğitim Bakanligi kadrosunda öğretmenim.2019 yılı mayıs ayında annemin sağlık mazereti nedeniyle yürütme durdurma talepli iptal davası açtım.Yurutme durdurma red fakat iptal davası lehime sonuçlandı.Su an 1.sinif ogretmeniyim ve yürütme durdurma talebim red edilmemiş olsaydı 1.sinif öğrencilerimin eğitimine başlamadan tayinimi isteyecektim .Davam yeni sonuçlandı ve ben annemin ikametgahından geçici bir süre yanıma alarak bu öğrencilerimi yariyolda birakmamayi düşünüyorum.Davali idare mahkeme ilamini 30 gün içersinde yerine getirmek isteyecek fakat ben tayinimin iptalini istesem bu karar hükümsüz mu kalır?yani ben 3 yıl sonra bu ilama dayanarak tayin isteyebilir miyim?Sorum sizlere çok mantıksız geldiyse affınıza sığınıyorum teşekkür ederim.

B***** 5/16/2020 12:04:30 AM

Merhaba Burak Bey, Size yönelik işleme karşı açtığınız iptal davası sonucu işlem iptal edildiğinden siz kalmak isteseniz dahi bunun bir hükmü yoktur. Yani idari işlemin iptali nedeniyle söz önceki görev yerinize dönersiniz. Ancak idare bu aşamada yeni bir işlem tesisi ile sizin de muvafakatinizi alarak aynı işlemi tekrarlayabilir. Bu konuda hukuki yardım almanızı ve idari üstlerinizle görüşerek sonuç almanızı öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba işveren en fazla nekadar sürede ücretsiz izine çıkartabilir

O***** 5/15/2020 2:02:54 PM

Merhabalar. Normalde İş Kanunu'nda işverenin işçiyi ücretsiz izne çıkarması şeklinde bir düzenleme yapılmamıştır. Ancak özellikle pandamı dönemi olan şu sıralarda, işçinin işini kaybetmemesi ve işverenin de bir şekilde kriz dönemini atlatabilmesi amacıyla böyle bir yol izlenmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Soru sorma, danışmanlık Hizmeti ücretli mi acaba? Herneyse ben sorayım da, ücretli ise cevaplamayın. Babam%88 fiziksel ve zihinsel engelli. Babamın üzerine birkaç arsa, köy evi, tarla VS var. Babama annem, ben ve benden küçük erkek kardeşim bakıyoruz. Yaklaşık 20 yıl önce evlenen ve aileden bağlarını koparıp kendi hayatını yaşayan, aile içinde sık sık huzursuzluğa VS sebep olan 2 tane ablam, anne babamı "siz ölünce paşa paşa gelir mirasını alırım, gerekirse dava açarım* gibi sözlerle halen tehdit etmekte. Şuan var olan köy evi, tarladakş ağaçlar VS hepsini ablalarım evlendikten sonra anne, babam, ben ve erkek kardeşim yaptık. Onlar evlenip kendileri için çalışırken biz ailemize bakıp köy işleri, tarla bağ VS ile ilgileniyoruz. Anne ve babam bahsetmiş olduğum 3 ablama miras bırakmak istemiyor. Geri kalan ablalarım da kendi paylarını da bizim almamızı istiyor. Anne ve babamın bahsetmiş olduğum 2 ablamı mirastan mahrum bırakma şansı var mı? Babamın engelli raporu olduğu için bu konuda yapılan herhangi bir işlem geçerli olur mu? Ömür boyu bakma anlaşması VS ile biz 2 erkeğe bırakılacak miras daha sonra açılması muhtemel olan miras muvazası davaları ile geri alınabilir mi? Anne ve babam tüm mirasını biz 2 kardeşe bırakırsa ve ilerde miras muvazası davaları ablalarım lehine olursa avukat, dava VS ücretlerini biz mi ödeyeceğiz? Babam engelli olduğu için yazdığı vasiyetname de geçersiz olur galiba. Bu konularda bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

A***** 5/3/2020 12:29:14 PM

Sormuş olduğunuz konu çok kapsamlı nitelikte. Bu nedenle ayrıntılarını bilmemekle beraber kabaca bahsetmek gerekirse, ebeveynlerden biri çocuklarından birini mirastan mahrum bırakabilir. Ancak bu durumda dahi mirasçı olan çocuk miras payının 1/2 sini her halükarda alacaktır. Bunun yanında engelli olan ebeveyn adına da yine onun yasal temsilcisi tasarrufta bulunabilir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için bir avukata tüm ayrıtılar ile başvurmanızı tavsiye eder iyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 2011 yılında internet üzerinden sattığım yurt dışından gönderilen elektronik eşyalar nedeniyle 2013 de mahkemeye verildim Berat ettim ama yargıtay kararı bozdu 15/03/2020 tekrar dava açıldı suç tarihinin üzerinde 9 yıl geçti zaman aşımı uygulanıp dava düşer mi? Düşerse şayet mahkeme esnasından mı yoksa yazılı olarak davanın düşmesi için savcılığa mı başvurmalıyım teşekkür ederim

O***** 4/26/2020 1:25:48 PM

Üzerinize atılı suçu bilmemekle birlikte, Türk Ceza Kanunu'nun 67. maddesinde zamanaşımı süreleri ayrıntılı olarak düzenlenmiş ve en düşük ceza için ceza zamanaşımı süresi 8 yıl olarak belirlenmiştir. Anlatımınız doğrultusunda, ceza zamanaşımı süresini kesen sebeplerin dosyanızda mevcut olduğu (iddianame, savunma ...vb.) görülmektedir. Bu halde ceza zamanaşımı azami yarı oranında (12 yıla) uzar. Ayrıntılı ve kesin olarak cevap verebilmek için dosya içeriğinin incelenmesi ve zamanaşımı sürelerinin net olarak belirlenmesi gerekmektedir. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

iyi geceler kardeşim ben 21.02.2020 tarihinde uygulamaya girdim ve alkolsuz olmama rağmen 1.82 promil alkol tespit edildi yarım saat içinde polis eşliğinde hastaneden rapor aldık ve 0.09 olarak çıktı ordan karakola gittik adli işlem yapıldı komiser haklı oldugumu soyledi ama adli işlem başladıgı için savcılıga itiraz dilekçesi verebilirmişim sadece eyw dedik 2 gun sonra savcılıga itiraz dilekçesini verdim 1 hafta sonra adliyeden aradılar savcı 03.17.2020 tarihinde sizinle görüşmek istiyor dediler tamam dedim 03.18.2020 de aradılar virus nedeniyle görüşme iptal oldu dediler biz size haber verecez dediler bu güne kadar konu kapalıydı bugün adliyeyi aradım durumu sordum 03.25.2020 tarihinde itirazınız red olmus dediler sebeb sordum dosyanız özel dediler sadece savcı bakabilir dediler ama savcının o tarihte izinde olması lazımdı neyse karakola gittim hastane raporumu gene aldım elime bana savcı ilgilenmiş trafik ekibinden bi arkadasıda tanık olarak ifadeye çağırmış dedi red almış dedi boyle bişeyin imkanı varmıdır virüs nedeniyle kapalı olan adliyeye nasıl polis tanık olarak gidiorda ben şikayetçi olarak gorusemeden red veriorlar ustelik raporumda 0.09 rapora belgeye göre bir yanlışlık var cezamı9n iptali gerekiordu ayrıca ikidebir hastane raporu önemsiz deyip duruyor nasıl bir yol izlemeliyim

h***** 4/22/2020 11:16:15 PM

"Alkollü araç kullanmak" eylemi idari para cezası gerektiren bir eylem. Ancak bu şekilde araç kullandığınız sırada bir kaza geçirmeniz halinde bu durum "trafik güvenliğini tehlikeye sokmak" suçunu oluşturur. Ayrıca Karayolları Trafik Kanunu'nun 48/6. maddesi gereği 1 promil üstü alkollü olunması durumunda "trafik güvenliğini tehlikeye sokma" suçu oluşur. Sizin durumunuza gelirsek; muhtemelen sizin hakkınızda savcılık tarafından soruşturma kapsamında kamu davası açılmıştır. Yargılamanız da Asliye Ceza Mahkemesinde yapılacaktır. Ancak alkol ölçümüne yaptığınız itiraz da mutlaka yapılan yargılama sırasında göz önünde bulundurulur. Ayrıntılı bilgi için hukuki destek almanız halinde dosyanız incelenip size ayrıntılı bilgi verilecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, Özel bir şirkete 2019 yilinda santiye şefi olarak ise alindim.Sözleşmede inşaat teknoloji teknikeri olarak gorunmekteyim. İş veren geçenlerde bir sebep gostermeden artık santiye şefliği yapmayacaksın saha şefi olarak calisacaksin dedi benim isteğim dışında ve kabulüm olmamasına rağmen zorlayıcı sebepler olduğu için, verin ihbar tazminatimi cikayim dedim onlarda sen kendin çık dedi.istifa kağıdında istifa ibaresi bulunmadan ayrılmaya zorlanıyorum diye yazdım ve işten ayrıldım. Beni santiye şefliği den saha sefligine düşürdüler hak talep edebilirmiyim ben ihbar tazminatimi istedim vermediler. Bu arada tarafımca işveren ve şirket içi maillerimde , bana verdikleri kaşe de ve tutmuş olduğum tutanak ve izin kagitlarimda hep santiye şefi olduğum bellidir. İspat ederim diye işten ayrılırken atmış olduğum maillerin tutanakların çıktılarını aldım. Yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla.

İ***** 4/5/2020 12:09:08 PM

Öncelikle bahsettiğiniz konu hakkında sözleşmenizin ayrıntılı şekilde incelenip, ilk sözleşme sırasında hangi şartları kabul ettiğinizin belirlenmesi gerekiyor. Diğer yönüyle hiç bir işçi istifaya zorlanamaz. Çalıştığı pozisyon dışında başka bir görevlendirme ise ancak sözleşmede böyle bir hüküm var ise mümkündür. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için elinizdeki tüm bilgi ve belgeler ile hukuki danışmanlık almanızı tavsiye ederiz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Herkes bir Başka birsey söylüyor açıkta mı yatacak kapalıda mı bir güzel infazdan anlayan avukat bulamadım teşekkürler ilgilenirseniz .() Sanıgın halkın da İstanbul 3ceza mahkemesinin 2016/216esas 2016/396 karar sayılı hırsızlık suçundan verilen mükerürürlereğe özgü 10 ay hapis cezasına ilişkin ilamı 27 04 2016 tarihinde kesinleştiği ve yine aynı kararla verilen 31 07 2017 tarihli ek kararından 11 09 2017 tarihinde kesinleştiği sanığın bu suretle 2.kez mükerrer olduğu anlaşıldığından mükerrer olan sanık hakkında verilen cezanın tck nın 58/6 maddesi uyarınca mükerrürlere özgü infaz rejimine göre infaz edilmesine ve cezanın infazından dan sonra detenimli serbestlik tedbirlerinin uygulanmasına Bu hususun TCK nın 58/7 maddesi gereğince sanıgın ihtarina . Şimdi 22 ay 7 gün cezası 11 09 2017 tarihinden yukarda belirttiğim gibi var 86 basit yaralama tehdit aileye karşı suçundan ne kadar ceza yatacak tamamını ? kapalıda mı yatacak avukat bey lütfen yardımcı

N***** 3/29/2020 1:15:51 PM

İyi günler. Bahse konu kararlar, kesinleşme şerhleri ve sabıka kaydı ile bize başvurmanız halinde size danışmanlık hizmeti kapsamında ayrıntılı bilgi sunabiliriz. Verilen bilgiler kapsamında ikinci kez mükerrer bir kişi İnfaz Kanunun 108/3. maddesi gereği şartla tahliye edilmez ve cezasının tümünü çekmesi gerekir. Yine Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinin 8/1-b maddesi gereği Açık Ceza İnfaz Kurumuna da ayrılması mümkün değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu hususta bir meslektaşımıza başvurmanız halinde ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhabalar benim yaş düzeltme davam vardı ve kazandım bu ayın 6 sında da gerekçeli karar yazıldı bana e teblig ile teblig edildi davalı nüfüs müdürlüğüne de posta yolu ile gider bildiğim kadarı ile şimdi burada sormak istediğim husus şu 2 haftalık istinaf süresi var bu gerekçeli kararın tebliğinden itibaren diyor bu hangi tarafa tebliğinden itibaren başlıyor ben ayın 9 unda tebliği aldım ama nüfüs aldımı onu bilmiyorum aldıysada hangi tarihte aldı onuda bilmiyorum benim aldığım tarihe bakılırsa 23 martta kararın kesinleşmesi lazım ki nüfüsa gidip yeni kimliğimi alayım yardımcı olursanız sevinirim

***** 3/18/2020 11:21:00 AM

İyi günler. Gerekçeli kararlar, davanın her iki tarafına da tebliğ edildikten sonra süresi içerisinde taraflardan herhangi birinin yasa yoluna başvurmaması sonucunda kesinleşir. E-Devlet üzerinden (vatandaş Uyap) inceleme yaparsanız, Nüfus Müdürlüğüne tebliğ tarihini öğrenebilirsiniz. Bu süreler dolduktan sonra tekrar mahkemeye müracaatla kararın kesinleşmesini talep edebilirsiniz. Kolaylıklar dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Bir kamu kuruluşunda kamu işçisi olarak çalışmaktayım çalıştığım kurumda başka bir personelin nafaka kesintisi yanlışlıkla 19 ay boyunca benim maaşımdan yapılmıştır çalıştığım kurum hatasını kabul ediyor fakat ödeme yapmıyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor tesekur ederim iyi gunler

G***** 12/26/2019 3:45:28 PM

Bu durumda hem çalıştığınız kurum hem de yanlışlıkla ödeme yapılan kişi size karşı sorumlu. Her iki tarafa yönelikte husumet hakkınız mevcut. Ancak sizin en kolay yapacağınız şey bordrolardaki yanlışlığın düzeltilmesi için kuruma başvurup kurumun bu talebi reddi halinde idari dava yoluna gitmek. Kurum fazla ödeme yaptığı kişiden bu parayı daha sonra tahsil edecektir. Geçmiş olsun.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

MERHABA SAYGILAR İYİ GÜNLER... MİRAS BIRAKAN EŞİ DE ÖLEN DEDENİN, EŞLERİ DE ÖLEN İKİ EVLADININ BİRİNİN TEK DİĞERİNİN BEŞ ÇOCUĞUNA BIRAKTIĞI MİRASIN ORANLARI NASIL OLUR? - % 50 Sİ ÖLEN TEK ÇOCUKLU EVLADININ, YAŞAYAN TEK ÇOCUĞUNA VE % 50 Sİ DE ÖLEN BEŞ ÇOCUKLU EVLADININ, YAŞAYAN BEŞ ÇOCUKLARINA MI? VEYA NASIL OLUR? % ???

E***** 11/12/2019 4:01:43 PM

İyi günler, Sorunuzun tam olarak cevaplanabilmesi için nüfus müdürlüğünden veya e devletten mirasçıların nüfus aile kayıt tablolarının çıkarılması gerekir. Bahse konu belgeler temin edilerek büromuza gelinmesi halinde miras paylarını net bir bir biçimde çıkarabiliriz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar benim sizlere iki adet sorum olacak eğer ilgilenirseniz çok memnun kalırım şimdiden teşekkür ederim ve iyi günler dilerim. Soru 1 : Ben 2017 yılında evlendim. Eşim ile geçinemiyorum her an boşanmaya karar verebilirim. Kimin haklı kimin haksız olduğundan artık geçtim hayatım tamamen çekilmez bir hal aldı, sürekli kavga ediyoruz şahsıma ve aileme hakaretler bitmek bilmiyor ayrıca kadınlık görevlerini yerine getirmemekle birlikte evimizin bütün işlerini (temizlik,bulaşık,yemek vs) tek başıma yapmak zorunda kalıyorum ayrıca özel bir şirkette çalışmaktayım hem bedenen hem ruhen tükendim. Bu nedenler boşanma davası açmak için yeterli midir ve kusur sayılır mı ? Soru-2 : Boşanma davası açmış olsam yaşayabileceğim sorunlar ve başıma gelebilecekleri kısmen bilmek istiyorum. Düğün sırasında (nikahımız düğünden önce oldu) eşime ve bana takılan takıların bir kısmını evliliğimiz sırasında ihtiyaçlarımız için harcadık, geri kalını ise şu an ikamet ettiğimiz evimizi alabilmek için kullandık, aldığımız ev 150.000 tl değerinde 75.000 tl si takılan takıları bozdurup (eşimin sözlü rızası ile) 75.000 tl sini ise konut kredisi (borç benim üzerime) ile karşıladık. Kredi borcu muzun bir kısmını ödemiş bulunmaktayız. Eğer boşanma gerçekleşirse taşınmaz paylaşımı bu durumda nasıl yürütülüyor. (eşimin anlaşmaya varacağını düşünmüyorum)

H***** 8/28/2019 8:53:43 PM

Merhabalar Hasan Bey, Boşanma davaları nitelikleri gereği çok özellik arz eden davalardandır. Ayrıntılı olarak yüzyüze görüşmeden cevap vermek çok zor. Ancak yine de anlattığınız şekilde ve bu bilgiler ışığında cevap vermek gerekirse; 1. Belirttiğiniz kavga ve hakaret eylemleri haklı boşanma sebeplerindendir. Bu sepeplerle boşanma davası açılabilir. 2. 2017 yılında evlenmiş olduğunuz için evlilik mal rejimi olarak mal birliği ilkesi geçerli. Bu nedenle evlilik sırasında edindiğiniz tüm aktif ve pasif malvarlığına ortak sahip olursunuz. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmemiz halinde size çok daha verimli bilgi verebiliriz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. Ben Ankara da ikamet ediyorum Bizim geçen yıl yan parsele inşaat baslayacaktı dediler ki sizin gecekondu evinizin yarısıda bizim bina alanına giriyor dediler çıkmamızı istediler bizde 33 yıllık tapulu evimizden çıkmayız dedik bahçemizı verdik bina yapıldı fakat çevre düzenlemesini biz evden çıkmayınca yapamıyorlar. Belediyeden görevli geldi sizin tapulu evinizi 2 ay içinde encümen kararı ile yıktıracağız diyorlar. Böyle bir hakları var mı

E***** 8/21/2019 11:34:25 AM

Merhaba, Bahsetmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak İmar durumu, ruhsat niteliği ve tapunuzun incelenmesi sonucu kapsamlı bir değerlendirme yapmak gerekir. Bu nedenle tapu, ruhsat, yapılan binanın bahçenize taşan kısmı ile ilgili ayrıntılı fotoğraflar ile birlikte büromuza gelmeniz halinde yardımcı olacağımızdan şüpheniz olmasın. İyi günler dileğiyle...

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

tazminatmı eksik aldım 42 günlük ihbar tazminatım varmış bilmiyordum daha yeni ögrendim 21 ay bir yerde çalışmştımkdem tazminatını aldım 42 ihbar tazminatı varmış onu bilmiyordum 4 ay gecti aradan mahkemeye versem alırmıyım

m***** 6/11/2019 3:50:14 PM

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacımız var tabiki. Ancak şunu söyleyebiliriz ki; ihbar öneli verilmediyse ve rızanız dışında işten çıkarıldıysanız dava açma hakkınız bulunmaktadır. Randevu almanız halinde konu ile ilgili ayrıntılı görüşme yapabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara