Merhaba benim dedem daha ben doğmadan önce bazı suçlar işlemiş ve hapiste yatmış. Kendisini hiç görmedim ve ben 9 yaşındayken vefat etdi. Ben hukuk okumak, avukat olmak istiyorum dedemin hapiste yatması ve işlediği suçlar bana engel olurmu?

X***** 9/26/2023 11:18:55 PM

Merhaba Dedenizin işlediği suçlar sizin hukuk okumanıza veya sonrasında çalışma hayatınıza engel değildir. Başarılar dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba kardeşimin evrakta suçundan mahkumiyeti var güvenlik soruşturmasında benim memuriyetime engel olur mu

T***** 9/26/2023 10:56:04 PM

Merhaba Kardeşinizin işlediği suç, sizin memuriyetinize engel teşkil etmez.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Sorum şu damat vekalet le evlene bilirmi yani kendisi gelmeden vekalet verse başkası onun yerine imza atsa yada farklı bir şey ama kendisi o an orda olmadan

L***** 9/25/2023 10:03:37 PM

Merhaba. Evlenecek şahısların şahsen düğün merasiminde olması ve özgür iradelerini nikah memuruna karşı beyan etmeleri gerekmektedir. Vekaletle evlenme yapılamaz. Söylediğiniz durum ancak "islam hukuku"nda mümkün bir olaydır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, 5 yıllık kiraciyim ve ev sahibi ile tahliye taahhütnamesi imzaladım, 20.09.2023 olarak. 20.09 dan önce evi boşalttım, su aboneligi kapattım. 19.09 da edevlet uzerinden elektrik icin sozlesme feshi basvurusu yaptim ve hala islem devam ediyor olarak gorunmetedir. Ilgili kurumu aradigimda 24 saat icinde bilgisi verdiler fakat hala elektrik kesilmedi. Elinde tahliye taahhutnamesi oldugu icin anahtari teslim etmeli miyim? Elektrik aboneligimin sonlanmamis olmasi benim lehime midir? Teşekkür ederim

A***** 9/25/2023 9:27:42 PM

Merhaba. Tahliye taahhütnamesi kapsamında evi boşaltmanız nedeniyle anahtarları teslim etmeniz gerekir. Siz çıktıktan sonra kullanılan elektrik bedelinin tahsilini ev sahibinden talep edebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar, 2022 mayıs ayında aylık 3000 tl ödeme olacak şekilde ev kiraladım. 1 yıl dolduğunda %25 kira artışını ev sahibi kabul etmedi. %50 artış ile anlaştık. Üzerinden 5 ay geçti. Ev sahibi evi satacağını söyleyip bu sebepten evi boşaltmam için ısrarcı. Mesaj yoluyla bunu bildirdi ve farklı üslup ile benimle iletişime geçti. Önümüzdeki yılın yakıt masrafını peşin olarak ödedim. Bu ücreti ne şekilde ev sahibinden alabilirim. Ayrıca taşınma masrafını ev sahibinden nasıl alabilirim? Kendi isteğimle evi boşaltmayacağım, rahatsız edildiğim için evi boşaltacağım. Teşekkürler.

B***** 9/24/2023 6:14:06 PM

Merhaba. Öncelikle ev sahibinin evi satacağı gerekçesiyle sizi evden çıkarmaya hakkı yok. Satmak istemesi halinde kiracılı olarak satabilir. Ancak ev sahibinin evi satacağı gerekçesiyle evden çıkmanız halinde herhangi bir hak iddianız olamaz. Tavsiyemiz evden çıkmamanız yönünde olacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

2008 de kasten adam öldürmek suçundan 25 yıl ceza aldım ve 12yıl yatıp,coronadan tahliye oldum,şu an denetimdeyim. Haksız yere ceza yattığım için maddi manevi tazminat davası açabilir miyim ve hangi mahkemeye başvurmam gerekir. Teşekkürler

Ş***** 9/24/2023 8:19:25 AM

Merhaba. Bahsettiğiniz "kasten adam öldürme" suçu ağır cezalık suç olup, dosyayı incelemeden net cevap vermemiz mümkün değildir. Uygun vaktinizde iletişime geçmeniz halinde size yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, ben 07/04/2023 tarihinde kazaya karıştım. Haklı olduğumu düşünmeme rağmen %50 kusurlu gösterildim. İtiraz ettim komisyon kararıyla tekrar aynı kusur oranı ''Karayolları trafik kanunu Maddesi / Yönetmeliği K.Y.T.K. 47/d / Yön. 103 ilgili maddesi'' gereğince verildiği, sbm itiraz sonucundan bildirildi. (İlgili madde ve yönetmeliği araştırdım, böyle bir maddede bulamadım açıkcası.) Asıl sorum şu; Bursa'da yaşıyorum, kaza aynı ilde yaşandı. Ancak şöyle bir telefon aldım. İsmini vermek istemiyorum bir hukuk bürosundan İstanbulda tabi bu büro, kusursuz olduğumu notere giderek noterin mail adresi verdiğimiz takdirde ilgili evrakları göndereceklerini ve vekalet verirseniz noterden vekalet verildiğine dair makbuz ve iban atarsam 30 iş günü içerisinde hesabıma para gönderileceği söylendi. Ancak ne e devlette ne başka yerde bununla ilgili dava ya da kusursuz olduğumu dair herhangi bir şey bulamadım. Dolandırıcılık mevzusu aklıma geldi ve bunu beni arayan büroya bildirdim onlarda farklı bir numaradan büronun adresini ve avukatların isimlerini sicil nolarını bilgilerini paylaştılar. Bilgileri internetten araştırdığımda avukatların isimlerine ulaştım. Araştırma yapıyorum ama hala endişeliyim. Ne yapmalıyım bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim. Saygılar...

E***** 9/23/2023 11:05:00 PM

Merhaba. Öncelikle bir çok şahıs avukat olduğunu beyan ederek dolandırıcılık faaliyetine teşebbüs etmekte, bu konuda bir çok kişi de mağdur olmaktadır. Somut olaya baktığımızda ise Karayolları Trafik Kanunu kapsamında kalan araç hasarı, değer kaybı, yaralanma veya ölümden kaynaklı tazminat davaları vekaleten de getirili işler olarak sayılabileceğinden bazı şirketler veya iş takipçileri bu şekilde kaza yapan kişilere KVKK'ya aykırı şekilde ulaşarak vekaletname almaya çalışmaktadırlar. Vereceğiniz kararı çok iyi değerlendirmenizi ve işlemlerin sonunda mağdur olmamanızı tavsiye ederiz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba Biz 3 yıl önce ev satın aldık.3. Yıl sonunda kapıcı emekli olacağı için tazminatını istedi daire başına 12.500 tutar ödenecek dendi.Bizde bizden önceki ev sahibinin avukatı ile görüştük onlar ev satılmadan önceki ay kapıcının tazminatını ödemişler.Bizde yönetimle görüşerek yaptırıldığına dair imzalı kağıdı gönderdik Yönetim yatan parayı görmemişiz dedi o zamana göre 2200 lük bir tutar ama o zamanın şartlarına göre ödenmiş.Biz 3 yılı ödicez değilmi

Z***** 9/23/2023 6:08:23 PM

Merhaba. Sizden önceki ev sahibi "kapıcı tazminatı" olarak bir ödeme yapmış ise siz kalan kısım ile sorumlu olursunuz. Ancak sizden önceki ev sahibinin bu şekilde bir ödeme yapmamış olması halinde, tüm kapıcı tazminatından ev sahibi olarak siz sorumlu olacaksınız. Yerleşik Yargıtay içtihatları kapsamında ev alan kişi evin tüm hak ve borçlarını da satın almış olmaktadır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Esime bosanma davasi icin bisey talep.etmedigimi bildirir mesaj yazdim.ama cekismeli acmaya karar verdim.hak kaybim var midir

D***** 9/23/2023 3:07:53 PM

Merhaba. Sadece mesaj atarak bir şey talep etmediğinizi beyan etmeniz herhangi bir hak kaybına neden olmaz. Çekişmeli olarak dava açabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ben istanbul fatih oturuyorum esnafim kaldırımın önüne araba park ediyorlar günlerce aylarca gelmiyorlar çiçek koymak mümkünmü kiralamak oluyormuş duydum bana yardımcı olursanız sevinirim

G***** 9/23/2023 2:55:48 PM

Merhaba. Belediye ile iletişime geçerek park yeri satın alma uygulaması varsa dükkanınızın önündeki park alanını satın alıp buraya aracınızı park edebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ev sahibim boş tarihli olrak imzaladigim tahutnameye kendisi tarih yazarak icradan ilamsiz tahliye tahudu gonderdi itiraz ettim Mahkeme süreci başladığında elimde kontrat yaparken tarihsiz olarak imzaladığım tahutnamenin fotokopisi delil kabul edilir mi?

A***** 9/22/2023 8:46:09 PM

Merhaba. Fotokopi üzerinden inceleme yapılamayacağından bu evrakın delil olarak kabul edilmeyeceğini düşünüyoruz. Ancak siz yine de bu yönde talepte bulunmalı ve başkaca delile ulaşabilirseniz bunları da sunmalısınız.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Martı tag uygulamasında scooter ile seyahat ederken polis çevirmesine denk geldim ve 0.69 promil alkollü çıktım bundan dolayı dört bin küsür tl para cezası yedim bu yasal bir karar mı ?

E***** 9/22/2023 6:22:27 PM

Merhaba. Martı aracını karayolu niteliğindeki bir yolda alkollü olarak sürmeniz durumunda aldığınız ceza yasal bir ceza olacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Önce boşanma davası açtığim zamn arabaya tedbir koydurdum sonra eşim birleşelim bosanmayalim dedi tedbiri kaldırdım vede beni kaandirdi şimdi resmi bosanmadik ama ayrı yaşıyoruz kendi bir kadinla yasiyo lütfen yardımcı bilgi verirmisiniz

F***** 9/22/2023 4:57:10 PM

Merhaba. Eşinizin bu davranışı nedeniyle yeni boşanma davası açabilir, yine malvarlığına tedbir koydurabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ,benim 13 ekimde anlasmali bosanma davam var .Protokolde bulunan maddelerin su anda bile yapılmadığı için bende guven sorunu oluştu. Duruşmaya protokole uyulmadığı için gitmek istemiyorum. Cekismeli devam etmesini istiyorum.Bunun için dilekçe vermelisiniz yoksa Duruşmaya katılmamam yeterlimi tesekkurler.

M***** 9/22/2023 12:12:46 AM

Merhaba. Anlaşmalı boşanma kapsamında açılan duruşmada imzaladığınız protokolün uygulanıp uygulanmadığı sorulacaktır. Duruşmaya katılmamak yerine, duruşmaya katılıp protokol şartlarına uyulmaması nedeniyle anlaşmalı boşanmayı kabul etmediğinizi, davanın çekişmeli boşanma olarak devam etmesini talep ederseniz sizin açınızdan daha iyi sonuç verecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Eşim diyanet işleri başkanlığı 4/B sözleşmeli güvenlik ve koruma görevlisi alımına başvurdu ve kazandı( kız kuran kursu) kuruma geldiğinde seni açık bi şekilde buraya alamam dedi bunun herhangi bir sebeple hukukta yeri varmıdır

İ***** 9/21/2023 1:49:34 PM

Merhaba. 4/B kapsamında güvenlik ve koruma görevlisi alımı şartnamesinde bu şekilde bir belirleme yapılmadığını düşünüyoruz. Kılık kıyafet yönetmeliğinde de "kapalı olma" gibi bir şart bulunmamaktadır. Dolayısı ile yapılan talep yersizdir. Uymayabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, eski sevgilim psikolojik ve fiziksel şiddet uyguladı, bugün (21.09.23) uzaklaştırma kararı almak için ifade vermeye gideceğim. Birde bana borcu var fakat parayı havale ederken açıklama kısmına hiçbir şey yazmadan gönderdim. Ama mesajlarda kabul etti. Hatta vereceğim diye söyleyip oyaladı parayı vermedi. Paramı almak için dava açsam fakat avukat tutmasam süreç kötü sonuçlanabilir mi? (maddi durumdan ötürü avukat tutmayı düşünmüyorum)

s***** 9/21/2023 12:41:33 PM

Merhaba. Açacağınız bir alacak davasında arkadaşınıza vermiş olduğunuz parayı borç vermek amaçlı verdiğinizi ispatlamanız gerekir. Bunun haricinde ispat konusunda sıkıntı çekebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

9 yıllık kiraciyim ilk girdiğimde kontrat yaptık birdaha yapılmadı kirayı elden bakala bırakıyorum ev sahibinin vekili aliyo gününden önce kirayı ödüyorum ev sahibine haber göndermeme rağmen kontrat yapılmadı evim bir artı bir ikibin TL yaptım üst kat iki artı bir doğalgazlı ev sahibi aynı fakat beni mahkameye vermiş enflasyonun altında artış diye ne yapmaliyim

E***** 9/20/2023 10:28:23 PM

Merhaba. Ev sahibinizin açtığı dava kira müddetinin beş yılı geçmesi nedeniyle Borçlar Kanunu'nun 344/3. maddesi kapsamında açılan bir davadır. Bu süreçte mahkeme evinizin emsal kira bedelini belirleyecek ve mevcut ödediğiniz kirayla emsal değer arasında fark varsa kirayı bu bedele yükseltecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ben rinoplasti için doktora para verdim fakat yaptırmaktan vazgeçtim paramı tekrar geri alabilirmiyim ?

Ş***** 9/20/2023 1:16:44 PM

Merhaba. Aranızda yaptığınız sözleşme kapsamını tam bilmemekle birlikte yaptırmadığınız bir operasyon nedeniyle vermiş olduğunuz ücretin iadesini isteme hakkınız bulunmaktadır. Detaylı şekilde görüşerek konuyu çözüme kavuşturabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba bu sene hukuk fakültesi kazandım. Avukatlık veya savcılıkta boy sınırı olduğu doğru mu? Umarım cevaplarsınız

a***** 9/20/2023 1:42:53 AM

Merhaba. Öncelikle başarınızdan dolayı sizi kutlarız. Sorunuza gelecek olursak; avukatlık, hakimlik veya Cumhuriyet savcılığı için herhangi bir boy veya kilo sınırlaması bulunmamaktadır. Başarılar dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar karşı komşumun gizlice fotoğraflarımı çektiğini düşünüyorum. Hatta bir keresinde kendisini bizim bahçeye doğru telefon uzatırken yakaladım beni görünce hemen saklandı. Fotografları çektiğini nasıl ispatlarım çünkü silmiş olabileceğini düşünüyorum. Elimde bi kanıt yok ama kendisini nasıl şikayet edebilirim?

G***** 9/19/2023 6:03:51 PM

Merhaba. Belirttiğiniz şekilde fotoğraflarınızın çekildiği ile ilgili şikayette bulunabilirsiniz. İlgili şahsın telefonuna el konulup (silmiş olsa bile) bu fotoğraflara ulaşılabilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba Rahmetli babamın 10 sene önce kredi borcu varmış vakıf banka Biz bunu yeni öğrendik 11 kardeşiz kardeşler borcu ödemekte yanaşmamakta ben bana düşen borcu ödemek istiyorum dedim vakıf banka onlarda borç pay edilemez dedi tek seferde toplanıp ödenmesi gerekir denildi bu söylem dogrumudur .

B***** 9/19/2023 9:43:15 AM

Merhaba. Evet bu söylem doğrudur. Miras kalan borçtan tüm mirasçılar sorumludur. Sizin bu borcu ödememeniz için "mirasın reddi" yoluna başvurmanız gerekmektedir. Detaylar için iletişime geçebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Kira sözleşmemin olduğu 2 senedir kaldığım evde kirayı herhangi bir belge/imza olmadan ev sahibimin isteği üzerine elden teslim ettim, ikametimi ve faturaları üzerime almadım, ev sahibim kirayı istediği gibi arttırabilir veya beni evden çıkartabilir mi ?

Z***** 9/18/2023 9:44:09 AM

Merhaba. Ev sahibiniz kirayı ödemediğiniz iddiasıyla hakkınızda icra takibine girişebilir ve haklı nedenle tahliyenizi isteyebilir. Sizin bu süreçte kiraları düzenli olarak elden ödediğinizi ispatlamanız gerekir. Bu aşamada ispat konusunda sıkıntı yaşayacağınızı öngörüyoruz. Bu tarihten sonra kiralarınızı düzenli olarak banka havalesi veya posta havalesi şeklinde ödemenizi tavsiye ederiz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

reşit değilim ve ailemden uzakta okuyorum normalde yurtta kalıyodum şimdi kendi rızaları ile eve çıkarttılar ama sonrasında eve kamera taktılar kamera ses alabiliyo ses verebiliyo ve 360 derece dönüyo hukuken şikayette bulunma hakkım varsa nasıl bulunabilirim

t***** 9/17/2023 7:44:44 PM

Merhaba. Ailenizin bakım ve gözetimi altında olmanız nedeniyle aileniz sizin güvenliğinizi sağlamak için evinize kamera yerleştirebilir. Ancak özel alanlarda (banyo, yatak odası vb) bu şekilde kamera bulundurulamaz. Bu hususta ailenizin herhangi bir suç kastı bulunmadığından suç duyurusunda bulunamazsınız.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Bosanma aşamasındayım esimin üstüne sirket ve şirket adına ev var burda benim hakkım nedir

R***** 9/16/2023 4:16:19 PM

Merhaba. Evlilik tarihinize göre edinilmiş mallara katılma ilkesine tabiyseniz, eşinizin evlilik birliği içerisinde edindiği tüm malların yarısı sizindir. Bu hususta detaylı görüşebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Bir tasinmazin arsa yada. Gayrimenkul vergilerini malsahibi odememis baska biri vergilerini 15 yil odemis olursa tasinmazlarin ustinde hak sahini olurmu

E***** 9/16/2023 10:27:37 AM

Merhaba. Böyle bir ödeme yapıldığı için hak sahipliği iddia edilemez. Yapılmış olan ödemelerin iadesi talep edilebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Evkur alış veriş Merkezinden 16 milyarlık telefon aldım 5 ay ödemedim 52 milyar ödemem söylendi onu ödiycek maddi durumum yok ayretten annem sara hastası 38 yasında engelli ablam var babam kalp rahatsızı bu evkuru savcılığa versem olurmu acaba napabilirim yardımcı olurmu sunuz

T***** 9/14/2023 8:44:14 PM

Merhaba. Hakkınızda icra takibi yapılmışsa asıl borç miktarından daha yüksek bir ödeme yapmanız gerekebilir. Ancak bu miktar hiç bir şekilde belirttiğiniz rakamlara ulaşmaz. Bu nedenle ilgili AVM ile iletişime geçip borcunuzun kaynağını sormanız ve duruma göre takip yapmanız gerekir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ben bundan 10 yıl önce daire aldım o dönem üzerime kredi çıkmadığı için babamın üzerine kredi çekildi ve ev onun üzerine yapıldı 4 yıl taksit ödedikten sonra toplu birşekilde ev borcunu kapattım tamamını ödedim bir çok şahitte var şimdi babam vermem benim diyor zaten onları çıkarmak gibi bir niyetim yok ama tapuyu üzerime almak istiyorum ilerde kardeşim hak talep etmesin diye bu konuda ne yapabilirim

S***** 9/14/2023 7:55:35 PM

Merhaba. Anlattığınız şekilde babanızın üzerine inançlı işlem kapsamında aldığınız taşınmazın tapu devrini tekrardan üzerinize almanız ne yazık ki çok zor. Bu konuda açılacak bir tapu iptal ve tescil davasında delillerimizin sağlam olması gerekir. Konu ile ilgili detaylı görüşebilir ve yol haritası çıkarabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, İstifada verdiğim kurumda daha önce çekmiş olduğum tanıtım amaçlı videoları ınstagram adresinden kaldırmadı. Bunun için özel bir sözleşme imzalamadım ve kurumun bu videoları kaldırmasını istemekteyim. Hukuku süreç nasıl işler?

P***** 9/14/2023 2:42:39 PM

Merhaba. İlgili kuruma karşı ihtar çekip, videoların size ait olduğunu ve sosyal medyadan kaldırılmasını talep etmeniz gerekmekte. İlgili kurum talebinize cevap vermezse tazminat davası açabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhaba 2013 yılında eşimi işten çıkardılar işe geri dönüş davası açıldı mahkemeyi kazandık . firma temize gitti kaybettik. ( iftiralar yalancı şahitler hepsi ortaya çıkmışken temizde ne oldu da döndü siz tahmin edin) feto durumu çıkınca savcıda işyeri sahibide fetöcü çıktı 10 yıl önceki kaybettiğimiz mahkemeyi tekrar açabiliyormuyuz.

f***** 9/14/2023 12:53:21 PM

Merhaba. Ne yazık ki daha önceki davanın taraflarının sonradan farklı eylemleri gerekçe gösterilerek dava tekrar ele alınamaz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ev sahibi kontrat 6 aylık eşyalı daire için fesh edilmiştir. Kiracı daireye girebilir mi

S***** 9/13/2023 7:14:10 PM

Merhaba. Ev sahibinin doğrudan fesih hakkı olmadığı gibi, sizin özel eşyalarınızın olduğu ve ikamet olarak kullandığınız eve giremez. Siz evi kullanabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba iyi günler sosyal medyadan tanıştığım bir kisiyle telefonda konuşma sırasında hoparlor yerine ses kaydetme tuşuna basmisim karşı tarafa uyarı gitti o anda farketmedim ama sokra telefonu kapattik. Tekrar aradı herhangi bir şekilde ses kaydetme durumu olmadı bana ses kaydımi aldın deyip savcılığa şikayet etcem dedi. Almadığımi ısrarla söylememe rağmen şikayet edecem dedi. Sonra uzlasalim zararımi karşıla deyip yüksek miktarda hesabına para gönderdim. Şuan nukarasini engelledim. Tekradan sikayet filan olamayacak dedi. Ama tekrar para istemesinden korkuyorum. Sorum şu bu tür konularda şikayet unsuru varmıdır. Çünkü daha fazla para kaptırmak istemiyorum

C***** 9/13/2023 2:09:07 PM

Merhaba. Anlattığınız şekliyle, yaymadığınız veya özel bir amaç gütmediğiniz ses kayıtları herhangi bir suç unsuru oluşturmaz. Dolayısı ile ilgili şahıs sizi şikayet etse dahi bu konuda herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Konu ile ilgili ayrıntılı danışmanlık hizmeti isteyebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Eylül 8 de bir yılımı doldurduğum firma da 13 gündür full çalıştırılıyorum. Yaklaşık 14 saat boyunca çalışıyorum. Sabah 08.30 akşam 21.30 çalıştığım mesai saatleri. Şuan bir eleman gelene kadar böyle çalışacağım söyleniyor ve 13 gündür eleman gelmedi ve ne zaman geleceği de belli değil. Zaman belirtilmiyor. Yıllık iznimi kullanmadım ve sosyal hayatım hiç kalmadı. Bu konuda neler yapabilirim. Haklarım nelerdir?

B***** 9/13/2023 11:28:29 AM

Merhaba. Bahsettiğiniz konuların hepsi Mobbing olarak değerlendirilmelidir. Dolayısı ile iş kanunu kapsamında bir çok hakkınız var. Konu ile ilgili yüz yüze görüşebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, Babam kısa zaman önce vefat etti.. Amcam Babamın resimlerini saçma platform TikTokta paylaşmış biz bu durumdan hiç hoşlanmadık, onu arayıp söyledim silsin diye silmedi şikayeti ola bilir miyim? Babamda bu durumdan hoşlanmazdı görseydi

I***** 9/13/2023 11:17:49 AM

Merhaba. Amcanız babanızın mahrem sayılabilecek veya kişilik haklarını zedeleyecek fotoğrafları dışında olmak kaydıyla babanıza ait fotoğrafları paylaşabilir. Burada herhangi bir engelleme yapamazsınız. Ancak aksi durumda babanızın hatırasına hakaret niteliğindeki eylemlerin engellenmesi için hukuki yollara başvurabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Motor sürücüsü olarak mazot dökülen yolda kayıp düşüp kolumu kırdım. Hastane bunu trafik kazası olarak girdi. Şimdi rapor parası için SGK yı aradığımda kaza tespit tutanağı istiyor. Ama ben tek kişi kaza yaptığım için tutanak tutturmadım çünkü bilmiyordum bem şimdi bu rapor paramı nasıl alıcam?

Ç***** 9/13/2023 2:46:11 AM

Merhaba. Kaza yaptığınız yerdeki kolluk birimine başvurarak geçmiş tarihte yaptığınız kaza ile ilgili işlem başlatmanızı ve bu işlemlere ilişkin evrakları SGK ya vermenizi tavsiye ediyoruz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Babamın üzerine 3 dönüm arsa var benim ve kardeşimin evi altlı üstlü. Bana düşen yerde üst katında kardeşim oturuyor. Arabası, deposu benim hakkımın üstünde evi benim evimin üstünde. Onun hakkı tertemiz benim yerimin yarısı işgal edilmiş gibi. Yasal bir hakkım var mı

G***** 9/12/2023 10:42:15 PM

Merhaba. Anladığımız kadarıyla aranızda bir rızai taksim yapılmış. Ancak her ne kadar rızai taksim yapılmış olsa da tüm araziye iki kardeşin de malik olması nedeniyle tüm araziden her ikinizinde faydalanma hakkı vardır. Bahse konu araziyi paylaşabilir ve adınıza tapu alabilirsiniz. Süreçte profesyonel destek almanızı öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Yatırım yapma bahanesiyle 750 TL dolandırıldım dolandıran kişi 750 TL yatırımınız 56 bin TL olmustur bu parayı çekmek için 8 bin TL kesinti parasını yatırmalısınız dedi bende karşı çıkınca şirketin kasasını zarara ugratmaktan ve adınıza ve TC bize kayıtlı kazancı almaktan mahkeme açılır filan dedi bu doğrumu 800 bin TL idari para cezası filan dedi yalan bunların hepsi demi

H***** 9/12/2023 8:28:20 PM

Merhaba. Anlattığınız husus organize olarak dolandırıcılık faaliyetinde bulunan kişi ve grupların genel dolandırma taktiğidir. Bu nedenle bu tip yollarla sizden para tahsil etmeye çalışan kişileri doğrudan ilgili birimlere şikayet etmelisiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ben beş yaşındayken evlatlık verildim çok küçük olduğum için haliyle dava detaylarını hatırlamıyorum bazı askıda kalmış sorularım var ve bunları aileme öylece soramam üzülmelerini istemediğim için öğrenmek için nasıl bir yol izlemeliyim

M***** 9/12/2023 4:15:51 PM

Merhaba. Evlatlık işlemleri ile ilgili kayıtların incelenerek tüm konular aydınlığa ulaştırılabilir. Size danışmanlık hizmeti verebilir ve aklınızdaki süreçten kaynaklı tüm sorularınız çözebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Mahkemeye 13 gün kala adres değişikliği yaptım ve güncel adresimi bildirdim mahkeme ertelenir mi

A***** 9/11/2023 5:30:31 PM

Merhaba. Kural olarak hakkınızda yapılan yargılama kapsamında mahkemeye katılmanız gerekmektedir. Ancak bildirdiğiniz adres mahkemenin yargı çevresi dışındaysa bulunduğunuz yere talimat yazılır. Önceki adresinize talimat yazılmış ise durum farklılık arz edebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ben dışarıda cüzdan buldum içindeki parayı aldım ve cüzdanı farklı bir noktaya bıraktım. Polisler ifademi aldı adam para yok görünce şikayetçi olmus sanırım. Benim mahkeme olmadan bu adamla görüşme hakkım var mı ? Ve ne zaman yapabilirim? Nasıl bir yol izlemeliyim lütfen bana bilgi verin yaşım genç çaresizim çok pişmanım

B***** 9/11/2023 2:52:11 PM

Merhaba. Eyleminiz ne yazık ki suç teşkil etmektedir. Bu konuda profesyonel destek almanızı (avukat ile görüşmenizi) tavsiye ederiz. Bahse konu suç şikayete tabi olduğundan karşı tarafla anlaşarak dosyanın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Babam kardeşime kendi banka hesabından ödeme yaparak araba aldı,arabanın değeri çok yüksek ,şuan istese o arabayı hukuki yollarla kardeşimden alabilir mi ?

N***** 9/11/2023 1:01:49 PM

Merhaba. Anladığımız kadarıyla, babanız bağış olarak kardeşinize araba almıştır. Bu şekilde tasarruf ne yazık ki iptal edilemeyecektir. Ancak babanızın kandırıldığı veya bir amaç için bağış yapmış olmasına rağmen amacın gerçekleşmediği yönünde iddiasıyla tasarrufun iptali yolu denenebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Hocam babam ölmeden önce kızlardan mal kaçırma amacıyla bütün mallarını abime vermiş. abimin üstüne hangi malları geçirdiğini nasıl öğrenebiliriz.

E***** 9/10/2023 11:16:21 PM

Merhaba. Bu tip mirastan mal kaçırma (muris muvazaası) tasarruflarında açılacak dava ile babanızın ölmeden önceki malvarlığının tespiti talep edilmekte ve nizalı şekilde devri yapılan mallar bulunabilmektedir. Konu ile ilgili profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, motorsikletimi tamirciye bıraktım kendisine elden malzeme parası olarak 14000tl de ödeme yaptım,motorum şu anda sökülü durumda ve tamirci cezaevine girmiş. Dükkanı açtırıp motorumu alabileceğimi söylediler civardaki diğer esnaf arkadaşlar,fakat motorum çalışır durumda değil ödediğim paralar da gitti ne yapabilirim? Yardım olursanız çok sevinirim.

D***** 9/9/2023 5:22:46 PM

Merhaba. Öncelikle tamircinin dükkanından motosikletinizi alabilirsiniz. Yapmış olduğunuz ödemeyi ise icra takibi veya alacak davası açmak suretiyle tahsil edebilirsiniz. Tamirci şahsın cezaevine girmesi nedeniyle süreç uzun ve sıkıntılı olabilecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 6 Şubat depreminde evim hasar aldı dask tarafından %15 ödeme yapıldı itiraz edip ekspertiz istedim ataması yapıldı henüz gelmedi bu zaman içerisinde benim sigortam yenilendi eski poliçe temin tutarı 126 bin lira iken yenisi 330 bin lira dask bize ödeme yaparken eski policeye göre mi yapar yeni policeye göre mi ekspertiz yeni policeden sonra gelecek bu durumu değiştirir mi ayrıca benim evimin olduğu katta 2 adet dış cephe duvarı yerinden kayarak üst tarafı yaklaşık 2 cm dışarıya çıktı ben duvarın yıkılmasından yanayım diğer ev sahipleri kalmasından yana burada nasıl bir yol izlememiz gerekir uzlaşma sağlanamiyor

F***** 9/9/2023 9:58:53 AM

Merhaba. Sigorta şirketi hasar tarihi itibariyle yürürlükte olan poliçe üzerinden değerlendirme yapacaktır. Ancak enflasyon ve değer kayıpları nedeniyle siz ödeme/tamir tarihi miktar farklılıklarını tahsil yönünde işlem yapabilirsiniz. Binanızda elzem olmayan tadilatlarla ilgili olarak ancak kat malikleri kurulu toplantısında karar alarak işlem yapabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba bize ait olan 1600m2 arsa üzerinde 300m2 lik ahırımız var hayvancılık işletmemizi sonlardırıp markete çevirmek istiyoruz? Köyümüz de market olmadığı için ! Hangi yolu kullanmak gerekiyor diye sormak istedim

G***** 9/8/2023 3:22:55 PM

Merhaba. Köyünüzün bağlı olduğu belediye, arsanın niteliği, yapılan yapının cinsi gibi hususlar değerlendirildikten sonra bu yapıya belediye tarafından "market" ruhsatı verilip verilemeyeceğinin araştırılması gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba iyi çalışmalar. İş yerinde kiracıyım dükkan sahibiyle 2021 de 1 yıllık sözleşme yaptık. Tahliye taahhütnamesi imzaladık. Tarih boş bırakıldı. Geçen yıl yenilemedi %100 kira artışı yaptı. Resmi rakam 45 bin ama kendisi 20 gösterdi. Tahliye taahhütnamesinde kızlık soyadım var evlendim. Şimdi ise fahiş fiyat artışı istiyor. Tahliye taahhütnamesiyle tehdit ediyor. Geçerliliği devam ediyor mu yoksa sözleşme yenilenmediği için ve eski soyadım olduğu için geçersiz mi sayılır?

E***** 9/8/2023 8:14:36 AM

Merhaba. Tahliye taahhütnamesindeki imza tarihinden önce bir tarihte (özellikle kontrat tarihinde) imzalandığı ispatlanırsa geçerliliği olmayacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Vekalet verdiğim banka hesabından vekalet iptali sonrası vekalet verdiğim kişi mobil hesaptan işlem yapıp para çekebilir mi

D***** 9/8/2023 1:52:03 AM

Merhaba. Vekalet iptal tarihinden itibaren vekilin herhangi bir işlem yapabilmesi mümkün değildir. Herhangi bir şekilde işlem yapması halinde sorumluluğu doğacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Altındağ belediyesi'nde otopark görevlisiyim ve otoparkta müşterinin ilişkiye girerken yakaladım uyardım ve daha sonra başka bir blog arabayı çekip orada tekrar ilişkiye girdiklerini yakaladım ve çocuğu yolladım kızla senin yaptığın yanlış aile duysan ne olur ve bunun benzeri kelimeleri konuştum bu sebeple �ş yeri beni işten çıkartma hakkı var mı ve beni bu durumda ne yapmam lazım

F***** 9/7/2023 6:20:36 PM

Merhaba. Anlattığınız şekilde gerçekleşmiş bir olayda işvereninizin haklı nedenle iş sözleşmesini feshi söz konusu olmayacaktır. Konu ile ilgili profesyonel destek alabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

2022 yılının Eylül ayında 2 senelik sözleşme imzalayarak ev kiraladım. Evi kiralarken bütün eşyalarımı buraya kurduracağım için uzun süre oturacağımı belirttim karşı tarafta kirayı ödediğiniz sürece oturursunuz denildi fakat 3. Aydan itibaren evi satacağız çıkın diye baskıda bulunmaya başlandı yeni yıl kirasını kiralama zamanı kendilerinin yolladığı ibana tekrar yaptım fakat şimdide mülk sahibi o değil geçen senede kira ödemediniz diyerek kira ödemediğimi söylüyorlar bu konudaki hakkım nelerdir.teşekkürler

M***** 9/7/2023 3:37:05 PM

Merhaba. Kira sözleşmesi kurulduktan sonra kira ödemelerini düzenli yapmanız, kiralanan taşınmaza karşı dikkat ve özen yükümlülüğünüzü yerine getirmeniz halinde, ev sahibiniz ancak haklı gerekçelerle kontrat bitim tarihinden önce ihbarda bulunmak suretiyle çıkmanızı talep edebilir. Bunun haricinde ev sahibinizin keyfi olarak sizi evden çıkarması mümkün değildir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ben 4 yıl önce ölümlü kaza yaptım tabiki dava 4 yıl davam etti buarada bankada param vardı tebir kondu cekemedim dava bitti ben dava açtım paramı ceksem dava devam edermi yoksa beklemem gerekiyor mu hayırlı akşamlar teşekkür ederim

A***** 9/5/2023 11:55:56 PM

Merhabalar. Bankadaki paranıza tedbir konulmuş ise tedbirin kaldırılması için talepte bulunmanız veya mahkemenin bu tedbir kararını kaldıracak bir ek karar vermesi gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Dort kardes ve annemin mirasçısı olduğu arsaya iki kardeş ev yaptik herkesten evi yapmak için muvafakatname belgesi aldık diğer kardeşlerin bu evden hakları var mi

İ***** 9/5/2023 8:52:28 PM

Merhaba. Salt yazılı olarak aldığınız muvafakatname size evin tasarruf hakkını tek başına size vermez. Tapu da devir ve nakil yapmanız gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Yuzde 45 şizofren raporu olan kimse miras intikalinin imza atabilirmi

M***** 9/5/2023 4:35:53 PM

Merhaba. %45 şizofren engelli raporlu birisi tedaviyle işlevselliği düzelebilecek kişilerdendir. Böyle bir belgeyi şifa bulması halinde imzalayabilir. Sizin bu hususta çekinceniz varsa yapılan işlemin iptali için başvuruda bulunabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Geriye dönük dosya açıp avukata vekalet verdim bir yıl içinde sonuçlanor dedi bir yılı geçti halen bisey yok başka bir avukata vekalet verebilirmiyim?süreç yeniden mi başlar?

A***** 9/5/2023 2:40:15 PM

Merhaba. Dava konusu işlem, geriye dönük işin konusu hakkında kapsamlı bilgi vermeniz halinde yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İki yıl önce eşimden ayrıldım.Cocuklarin velayeti babasındaydi, değişen koşullarla birlikte biri 13,diğeri 10 yaşında olan çocuğum için yaklaşık bir sene önce velayet değiştirme davası açtım.Gelecek ay ilk duruşma görülecek.Baba şuan evli, boşanma gerçekleştikten sonraki süreçte baba çocuklara benimle ilgili sürekli psikolojik,ruhsal anlamda baskı uygulamaya başladı.Zaman zaman bu durum fiziki şiddete kadar gitti.Baba çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılamami engellemekle beraber,annenizin aldigi hiçbir eşyayı eve getirmeyecek siniz şeklinde tehditleri var.Daha öncesinde aldığım bazı eşyaları çöpe atmıştır.Konuyla ilgili olarak kızımın bana göndermiş olduğu mesajlar mevcut.Son olarak iki hafta önce,benim olan ve kızıma emaneten vermiş olduğum iletişim aletlerine(telefon,tablet,dijital saat)el koymuş,ve kendisinden bunları istememe rağmen bana geri gondermemistir.Annene ait eşyaları buraya getiremezsin diyerek, şiddet yoluyla bana ait olan eş yalara el koymuştur.Konuyla ilgili olarak nasıl bir hukuki süreç yurutmeliyim.Yardimci olursanız çok sevinirim.Simdiden teşekkürler...

E***** 9/3/2023 7:11:19 PM

Merhaba. Öncelikle açmış olduğunuz dava ile ilgili profesyonel avukat desteği almanızı ve davayı da avukatınız vasıtasıyla yürütmenizi tavsiye ederiz. Diğer yanından velayet bu aşamada eski eşinizde olduğundan çocukların bakım, iaşe ve tedibinden de o sorumludur. Bu aşamada çocuklarınızın terbiyesi veya eğitimi ile ilgili sizin tasarruf hakkınız bulunmamaktadır. Size ait olan ve çocuğunuza emaneten bırakmış olduğunuz eşya ile ilgili ise bu eşyaların tarafınıza iadesini isteyip vermemesi halinde suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar esimle kavgaliyiz.su an babasına kaliyor fakat herhangi bir Resmi islem baslatilmadi. 2.5 yasinda kizim var vekaletini almak istiyorum .esimin babasi engelli bakima muhtac . 2 adet 18 yas ustu erkek geliri olmayan cocuk var.toki dairesinde mulk sahibi olarak oturuyorlar . Ben bu konuyu cozerim diyen avukat ucret gozetilmeksizin davaya verilecektir.not sozlesme velayet davasi olumlu sonuclandiginda ucret odemeli olacaktım Saygilar

S***** 9/2/2023 4:47:12 PM

Merhaba. Eşinize karşı haklı sebep oluşturacak bir davranışta bulunmamış iseniz, eşinizin evi terk etmesi nedeniyle boşanma davası açabilirsiniz. Bu tip davalar delillendirme açısından sıkıntı yarattığı ve sürecin uzun olduğu davalardır. Yüz yüze görüşme ayarlayabilir ve süreci yönetebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Üst komşuma birçok kez uyarmama rağmen gürültü yaptigi icin dava açmak istiyorum ama evsahibim veremezsin verirsen evden çık dedi almanyada kendisi onuda herdafasinda soyledim sorunları isine geldigi gibi davraniyo acaba evsahibi ustkomsuya dava acarsam evden cikarabilirmi beni?

Ç***** 8/30/2023 10:57:42 PM

Merhabalar. Hakkınız olduğu şekilde açtığınız bir dava ile ilgili olarak ev sahibi sizi evden çıkaramaz. Ev sahibinizin sizi evden çıkarma gerekçeleri ilgili kanunda sınırlı olarak sayılmıştır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Uzaklaştırma kararı ile ilgili bilgi almak istiyorum

G***** 8/29/2023 7:02:49 PM

Merhabalar. Danışmanlık hizmeti talebinde bulunarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhaba evkur dan yapmıs olduğumuz alışverişin taksitleri 90 gün geçmiş olması sebebi ile icra takibi başladı.alacaklı kurum avukatı nın sadece ismi soy ismi yazıyo ileyişim bilgisi telefon herhangi birşey yazmıyo.bu avukata nasıl ulaşabilirim. bide icralık olan borç taksit yapılabilirmi. iyi çalışmalar

m***** 8/29/2023 1:34:11 PM

Merhabalar. Avukatın isim ve soy ismini biliyorsanız ilgili barodan sorgulama yaparak avukata ulaşabilirsiniz. Diğer yandan size gelen tebligatta belirtilen icra müdürlüğüne müracaatla borcunuzun taksite bölünmesini sağlayabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ablamın 2020 yılında komşu kavgasından açılan bı davasi vardı bizde onlara şikayetçi oldu 2023 yılında karşı taraf uzlaşma istedi ve uzlaşma yapıldı e devletde dava dosya sorgulamada uzlasmadan sonra yaklaşık 1 hacda adınıza ait dosya bulunamamıştır yazıyordu daha önceleri adınıza birinde müşteki birinde sanık olarak davası gozukuyordu sonrasında tekrar bı şekilde dava gözüküyor tekrar ekrana uzlaşma sonrai 1 hafta yok sonrası tekrar oldu uyap girisinden arabulucu dosyaniz yoktur diyor 2 tane dava dosyasi çıkıyor fakat biz uzlStik hala mahkemenin devam mi ediyordur bilgi rica ederim 09.05 tarihinde bir davamız bilmiyoruz koni hakkinda yardım rica ederim

F***** 8/28/2023 10:35:37 PM

Merhaba. Davanız uzlaşma ile sonuçlanmış olsa da yaptığınız sorgulamada dava dosyasını görürsünüz. Dava ile ilgili başkaca bir gelişme olup olmadığını ise mahkemeden dosyanın incelemesi yapılarak öğrenilebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar biz inşaat işi yapmaktayız ve bize gelen bir iş teklifini değerlendirip yapma kararına vardık fakat anlaşma sağladığımız karşı tarafla anlaşma telefon üzerinden yapıldı tadilatı gereken evin tadilatını yaptık ancak şuanda karşı taraf telefonları kapatmış ulaşamıyoruz birnevi hakkımız olan paramızı yedi ve dolandırdı ne yapmalıyız nasıl bi hakkımız var lütfen yardımcı olun

F***** 8/28/2023 8:42:01 PM

Merhaba. Öncelikle karşı tarafın açık kimliğine ulaşarak fatura kesip icra takibine gidebilirsiniz. Bunun haricinde bir dolandırma eylemi olduğunu düşünüyorsanız, derhal suç duyurusunda bulunmanızı tavsiye ederiz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Özel bir okula çocuğumu 4 yıllık herşey dahil sözleşmeyle yazdırdım. servis işi eğitim sürekli öğretmen değişimesi vs konulardan 1.5 sene sonra okuldan aldım. Kalan paramı istedim ödemediler. Tüketici hakem heyetine verdim 4 aydır sürüyor ama öğrendim ki okulu kapatıp kaçmışlar. Tüketici hakem heyetinden karar olumlu çıksada ben kimi icraya vereceğim adını soyadını bilmiyorum tc isteniyormuş sanırım icrada. Veya ben ne yapıp paramı alabilirim. Cimere mi yazsam savcılığa suç duyurusunda mı bulunsam

İ***** 8/28/2023 3:12:29 PM

Merhaba. Tüketici hakem heyetine gitmeniz nedeniyle heyetçe karşı tarafın kimlik bilgileri tespit edilecektir. Ancak; bu süreçte karşı tarafın tüzel/gerçek kişi olması ve herhangi bir malvarlığının olmaması durumunda herhangi bir hak alamazsınız. Somut olay hukuki ihtilaf niteliğinde olduğundan herhangi bir suç unsuru bulunmadığını düşünmekteyiz. CİMER'e yapacağınız başvuru da bu kurumun talebinizi ilgili makamlara iletecek olması nedeniyle yetersiz kalacaktır. Bu aşamada Tüketici Hakem Heyeti kararının beklemek mantıklı olacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, 2 yıl önce kentsel dönüşüm kapsamında apartmanımızı yenileme kararı aldık. Oy çokluğuyla bir müteahhit ile anlaştık, müteahhit hemen karot aldırdı ve binamıza yıkım kararı çıktı. Yıkım kararı sonrası müteahhit apartmandan 2 daire satın aldı. 2 yıldır hala sözleşme imzlatamadık, evleri de boşalttık. İlçe belediyede güçlü olduğu için başka bir müteahhit firma da yanaşmıyor işimizi üstlenmeye. Elimizde yalnızca WhatsApp yazışmaları mevcut, hukuksal olarak bir şey yapabilir miyz?

S***** 8/28/2023 12:33:33 AM

Merhaba. Yapılan işlemlerle ilgili müteahhitin kötü niyetinin tespiti halinde dolandırıcılık nedeniyle suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca bu süreçte müteahhitle yazılı bir sözleşmeniz yok ise başka bir müteahhit firma ile de anlaşabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 1993 babam abime evimizin yerini tapusunu abimin üzerine verdi sonra2004 babam ölünce miras paylaşımı yapılırken abim bizden 5000 liraya noterde satış gösterdi ve birdaha bozulmasın diye büyük abim hakkını istedi diye annem imza atmadı sadece kardeşler attık sonra annem öldü şimdi imza atıgımız ev üzerinde anne Hakkı varmı acaba teşekkürler

S***** 8/28/2023 12:00:48 AM

Merhaba. Anneniz payını devretmediğinden onun payı üzerinden miras hakkınız mevcuttur. Payınız üzerinden tasarrufta bulunabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Bahce duvari musterek tripleks ev sisteminde komsum bahce duvarina 0 odunluk depogibi yapitor kanunen engel ola bilirmiyim

M***** 8/26/2023 6:20:32 PM

Merhabalar. Komşunuz, sizin görüşünüzü veya sizin tarafınızın estetiğini etkilememek şartıyla kendi alanında istediği gibi tasarrufta bulunabilir. Bunun istinası olarak belediyeye ruhsata aykırı yapı yapıldığı yönünde ihbarda bulunabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Köyde abimle evlerimiz sınır araç cila tamiri yapıyor rahatsız oluyoruz ama umursamıyor vergide vermiyor ne yapmalıyım

İ***** 8/26/2023 12:24:34 PM

Merhaba. Köyler artık ilçe belediyelerinin mahallesi olarak kabul edildiğinden, yapılan gürültüyü engelletmek amacıyla belediye zabıtasına ihbarda bulunabilirsiniz. Ayrıca gürültü kasten yapılıyor ve rahatsız ediliyorsanız, ayrıca kolluk birimlerine şikayette de bulunabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Erkek arkadasimla ortak bi eve ciktik eve alinan herseyin parasini. Ben odedim ve elimde odedigim herseyin faturasi mevcut.bir gece evi kimsenim haberi olmadan bosaltip kirayi da benim uzerime birakip kacip gitmis.odedigim herseyin parasini geri alabilirmiyim veyahut esyalarimi geri alabilirmiyim

M***** 8/25/2023 9:10:18 PM

Merhaba. Ödediğiniz miktarları geri almanız mümkün. Arkadaşınızın kimlik bilgilerine ulaşıp suç duyurusunda bulunmalı ve payda düşen miktarla ilgili icra takibine geçmelisiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Bir mağazadan eşim elden taksitli telefon aldı. Bedeli 12 bin TL olan bu telefonun faturasını istedim 3 bin TL olarak fatura kestiler telefonu araştırdım zaten piyasa değeri o kadar bile olmayan bir marka ama 12 binlik senet var ne yapabilirim şuana kadar taksitleri sorunsuz mobil bankacılık üzerinden yatırıyorum

G***** 8/24/2023 2:01:03 AM

Merhaba. Yapılan işlem geçerli bir işlem gibi duruyor. Ancak karşı taraf sizi dolandırmak amaçlı böyle bir eylemi gerçekleştirmiş ise "dolandırıcılık" suçu oluşur. Konunun detaylarını öğrenmemiz gerekiyor.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Otel lojmaninda kalıyorum.benden habersiz lojman görevlisi benim odama girebilirmi.girerse suç sayilirmi

A***** 8/23/2023 10:51:59 PM

Merhaba. Otel lojmanının size tahsis edilmiş ve ayrı bir kilidinin bulunması halinde bu odaya başkasının girmesi "konut dokunulmazlığını ihlal" suçunu oluşturur.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İş yerinde 3 dükkan ilerde ana yolda dükan sahebi kamera taktı kameranın birisi bizim dükkanı izlemekte.ve 7/24 bizim dükkanı takib ediyor ne alıp ne satıyoruz.şikayette bulunduk ama zaman geçiyor ve biz bundan çok rahatsızım.

H***** 8/23/2023 5:46:14 PM

Merhaba. Konu ile ilgili şikayette bulunmuş olduğunuzdan profesyonel bir destek almanızı ve avukat yardımıyla işlemlerin hızlandırılmasını tavsiye ederiz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar hocam 11. Ayda Anneannem vefat etti vefat etmeden önce Anneannemi torunu kandırarak kendi adına kredi cektirmis 235 bin tl ve bunun karsiliginda eve noter getirterek noter huzurlu imza attirip borcu kadina yüklemisler... haliyle vefatından sonrada icrai takip baslatip 7 çocuguna tebliğat göndermiş reddi miras yapmalari icin ve ne hikmetse herkes yapmis reddi miras ve torunlarina bizlere de gönderdi tebligat 2 kardesimle bana bizde gidip hukmen reddi miras yapip tedbir koydurduk subatin 18 indede durusma vardi elimizde olmayan imkanlarla katilamadik ve simdi bize tekrar tebligat geldi ve aradilar borca sokan torun yanlis reddi miras vermissiniz bunu degiştirmeniz gerekiyor biran önce yoksa icra sizin üstumüze döncek siz ödeyeceksiniz diye avukatta tutmamistik arzuhalciyle halletmistik ve korkmayin birsey hak iddia edemez denmisti arzuhalci tarafindan ve 7 ay sonra kapimiz tekrar calindi nasil hareket etmemiz gerekir yardimci olabilirseniz seviniriz Tekrarmi koyduralim tedbir icradan kurtulmak icin yoksa önerileriniz varmi iyi calismalar ..

T***** 8/23/2023 1:08:28 PM

Merhaba. Mirasın hükmen reddi davasını açıp bu süreci tamamlamış iseniz hakkınızda yapılan icra takibine itiraz etmeniz gerekiyor. Miras hukuku konuları çok detaylı olduğundan inceleme için yüz yüze görüşmenin faydalı olacağını düşünüyoruz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Eşim benden habersiz oturduğumuz evin doğalgazını kapattırdı, ne yapabilirim ?

Ş***** 8/23/2023 9:55:25 AM

Merhaba. Doğalgazınızı tekraren ilgili kuruma giderek açtırabilirsiniz. Ayrıca bu durum haklı bir boşanma sebebi olarak görülebilir. Konunun detayları tarafımızca bilinmediğinden randevu alarak danışmanlık talep edebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Seneler önce rahmetli olan babamın eşyalarının arasında cep telefonu yokmuş bunun için ne yapmam gerekiyor nasıl bilgi alabilirim?

D***** 8/23/2023 4:36:55 AM

Merhaba. Anladığımız kadarıyla babanız adına kayıtlı bir cep telefonunun kayıp olduğu ile ilgili maruzatınız var. Bu hususta mirasçı sıfatıyla cep telefonun ve hattının başkaları tarafından kullanıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

3 seferdir avukatlar beni arıyor bir başvuru yapmışsın diyorlar bende hiç bir başvuruda bulunmadım bide diyorlar başvurunuz onaylanmıştır 15 binden 30 bine kadar ceza yazılacak diyorlar bu parayı vermesen hapis cezası varmı

E***** 8/22/2023 5:01:14 PM

Merhaba. Sizi resmi görevli veya kurum temsilcisi olduğu şeklinde beyanla arayıp dolandırmak isteyen kişiler olabilir. Konuyu detayıyla araştırıp şayet arayan kişilerin dolandırıcı olduğuna ikna olursanız şikayetçi olmanızı öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 4 hisseli bir tarla aldim benim parselimde kuyu suyu var bu bana ait olmuyormu ?yoksa 4 hisse de ortak mi kulaniyor?

O***** 8/22/2023 3:02:16 PM

Merhaba. Aranızda tapuya işlenmiş bir rızai taksim sözleşmesi yoksa veya sınırlarınız şerh düşülmemiş ise ne bu suya da 1/4 oranında sahip olursunuz. Parselizasyon yapılmış ise su sizindir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, 1992 doğumluyum ve 1999 da babamı kaybettim . Babamdan emekli oldugu kurumdan tazminati kaldı ve 2 pay olarak bölündü . Ancak parayı annem aldi. Annem birlestirdigi parayı yani benim payimla birlikte ev aldi ve tapusunu kendi üstüne yaptı. . 4 sene öncede sizofren hastaligi oldugu için kısıtlandı. Ben şimdi birlikte aldığımız evde oturamuyorum. Vasiliği teyzem almış olup evde oturmam için kira benzeri ucretler talep ediyor . Ben nasıl hakkımı savunabilirim . Evde oturmak istiyorum . Kiraci gibi davraniliyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

E***** 8/21/2023 6:30:37 PM

Merhaba. Tapu iptal tescil veya tazminat davası gibi dava yolları ile hakkınız geri alınabilir ancak öncelikle yapılan işlemlerin bizzat görülmesi gerekmektedir. Somut olayın değerlendirilmesi ve elinizdeki delillerin tespiti kapsamında yüz yüze görüşme halinde daha somut cevap verebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Üzerime kayıtlı tarlanın bir başkası kendine cks icarlana yapması nasil bi suctur

F***** 8/20/2023 10:07:15 PM

Merhaba. bu durum hem suç hem de tazminat davası gerektiren bir durumdur. Devlete karşı da suç işlendiğinden derhal suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Üst kattaki komşumun karısı benim eşimle birlikte evliyimi yıkmak için çaba gösteriyor eşime akıl fikir veriyor senin kocan bir baltaya sap olmaz seni üzüyor diye kelimer kulağıma geliyor ne yapayım yardımcı olursanız sevinirim

A***** 8/20/2023 6:07:04 PM

Merhaba. Konunun hukuki bir yönü olmaması nedeniyle cevaplanmamıştır. Evliliğinizde mutluluklar dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Eşimle birlikte bir ev aldık İki tane biri 5 biri 10 yaşında çocuğumuz var biz tapuyu onların üstüne yaptık ama şuan satmak istiyoruz evi ama satamıyoruz çocukların üstünde olduğu için ne yapmamız lazım

A***** 8/20/2023 1:57:24 AM

Merhaba. Çocukların velisi olmanız nedeniyle onlar adına tasarrufta bulunabilirsiniz.Anne baba olarak beraberce satış işlemini çocuklarınız adına gerçekleştirebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Elimde bir miktar para vardı bu parayla araba aldım. Arabayı satacağım zaman erkek arkadaşımın babası yardımcı oldu şehir dışından başka bir araçla takas edilecekti ve borcum olduğu için ben üzerime alamıyordum yeni alınacak aracı. Onlar üzerine aldılar vekâlet verdim aracımı satabilir diye. Fakat yeni alınan aracı kendime alamadım ne ücretini nede aracın kendisini. Elimde sadece verdiğim vekâlet var. Aracı veya parasını geri alabilir miyim ?

M***** 8/19/2023 10:05:19 PM

Merhaba. Erkek arkadaşınızın babasının eylemi dolandırıcılık suçunu oluşturmaktadır. Hemen suç duyurusunda bulunmalı ve arkadaşınızın babasına dava açmalısınız. Konu ile ilgili iletişime geçerseniz yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Karımın bekârken şuan oturduğumuz ev için evlenmeden önce imzaladığı tahliye taahhütnamesi evlendikten sonra da geçerli midir? Ev sahibi çıkarmak istiyor İtiraz edebilir miyiz?

G***** 8/19/2023 9:51:26 PM

Merhaba. Karınızın bekarken oturduğu ev için vermiş olduğu tahliye taahhütnamesi geçerlidir. Ancak tahliye taahhütnamesini kontratta birlikte imzaladığınızı ispatlayabilrseniz geçersiz olacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

2022 şubat ayında annemi kabbettim ve geriye mirascı olarak sadece ben ve zihinsel engelli kısıtlı abim ( 2016 kasım ayından beri vasisi benim) kaldık. Birlikte anne ve babamızdan kalan kendi evimizde oturuyoruz. Annemin yapı kredi bankasında vadesiz 1100 dolar hesabı olduğunu yeni öğrendim. Parayı çekip banyomuzu yaptırmak istemekteyim çünkü banyomuzda küvet var ve ben abimi yıkarken, abim kuvvete girip ve cıkmakta çok zorlanıyor. Küçüklüğünden beri kullandığı psikiyatrik ilaclar ve aylık yapılan iğneden dolayı kas hareketlerinde zorlanma oluyor ve bacağını rahatlıkla kaldırıp küvete girip çıkamıyor. Küveti kırdırıp yerine duşakabin yaptırmak istiyorum. Ben bu şekilde 3. Sulh Hukuk mahkemesine bir dilekçe yazsam sizce paranın tamamını çekmeme ve banyo için kullanmama izin verirlermi. Bu konuda sizden bilgi almak istiyorum.

A***** 8/18/2023 5:26:47 AM

Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletelim. Annenizin bu şekilde parasını kullanma izni için yazacağınız dilekçeye muhtemelen olumlu dönüş alacaksınız. Talebinizde bu hususları ayrıntılı dile getirerek belirtirseniz sulh hukuk mahkemesi talebinizi kabul edecektir. Bu şekilde Sulh Hukuk Mahkemesi kararıyla parayı kullanabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, 6 Şubat depreminde sahibi olduğum konutum ağır hasar aldı. Ancak DASK teminat ödemesini 25 Kasım 2022 tarihinde olan teminat bedeli güncellemesi sonrası zeyilname yaptırmadığım için betonarme yapılar için güncel metrekare bedeli olan 3.016 TL üzerinden değil eski teminat bedeli olan 1508 TL üzerinden hesaplayarak yaptı. Bu konuda hukuki süreçlere başvurarak sonuç alabilir miyim? Arabuluculuk ya da Tazminat davası açmak sonuç verir mi? Teşekkürler

H***** 8/17/2023 1:15:50 PM

Merhaba. Güncelleme sonrası zeyilname yaptırmadığınızdan bir hak alamayacağınızı ön görüyoruz. Ancak konu çok yeni olduğundan ve bu hususta açılmış davalar halen sonuçlanmadığından gerekli ihtar süreçlerini tamamlayıp dava sürecine girmeniz olası hak kayıplarının önüne geçecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhaba ben bır magazada saat bakıyodum ve saat elımden yanlıslıkla dustu kırıldı ben o telasla saatı koydum cıktım tabı kucuk yerde yasıyorum hemen aradılar sonra gıdıp saatın bedelını odemek zorunda kaldım ve gercekten yanlıslıkla oldu ne yapmalıyım

s***** 8/16/2023 5:52:46 AM

Merhaba. Saati kontrol ederken kırılması nedeniyle bedelini ödemek zorunda değilsiniz. Bu olası tehlike kapsamında değerlendirilmelidir. Ancak şu anda ödemeyi yapmanız nedeniyle çok bir yolunuz kalmamış gözüküyor.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Altı ay once babam arabamı aldı hayata gitti arabamı getirmedi bugün yarın derken hep erteledi ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun

G***** 8/14/2023 7:47:41 PM

Merhaba. Babanıza emanet ettiğiniz aracı getirmemesi nedeniyle hakkında "güveni kötüye kullanma" suçundan suç duyurusunda bulunup, aracın tarafınıza teslimini isteyebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, annemle birlikte kiracı olarak yaşadığımız evden evlilik sebebiyle yalnızca ben ayrılacağım ve bir başka şehre yerleşeceğim. Annemin ikameti kiralanan mülkte. Kira kontratı benim adıma. Bu durum annem için bir sorun teşkil eder mi? Kontrat geçersiz olur mu? Ne yapmak gerekir? Henüz 2 yıllık kiracıyız ve kontrat ile beraber sürenin sağladığı lehimize olan konuları korumak istiyorum. Teşekkür ederim

F***** 8/13/2023 3:22:19 AM

Merhaba. Sözleşmenin kimin adına yapıldığı hususunu bilmemekle birlikte, annenizle birlikte kiraladığınız evden sizin ayrılmanız nedeniyle herhangi bir tahliye talebinde bulunulamaz. Kontratta geçersiz değildir. Konu ile ilgili size bir ihtar gelmesi durumunda tekrar iletişime geçebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

2007den beri bı evlilik sürecim var 2019yilinda babam iş yerinin malzemelerini eşime verdi gece hayatı başladı evde sürekli huzursuzluk boşanma dava açılmadı eğer boşanma gibi bişey olursa ben hak alabilirmiyim birine devretme gibi bişey olursa

E***** 8/11/2023 2:14:39 AM

Merhaba. Konu içeriğini tam olarak anlamamakla birlikte, bu şekilde bir boşanma davası açmak istiyorsanız, yüz yüze görüşerek planlama yapılması gerektiğini bildirmek isteriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Çalıştığım markette Bir müşterimize istediği ürünü bir defaya mahsus yüklü sipariş vererek satışını yaptım ürünün ürünü şirkete faturasını yaptım, herhangi bir çalıpta satma durumu olmadı müşterimizde bu zahmetimize teşekkür anlamında para teklif etti parayı boş bulunup aldım aldığım para tespit edildi ve gönüllü olarak istifa yazmaya zorlandım tazminatsız iş çıkışım verildi bine yapmalıyım teşekkürler ilginiz için

E***** 8/10/2023 11:08:13 PM

Merhaba. Anlattığınız şekliyle haklı fesih sebebi oluşmamıştır. Kıdem, ihbar tazminatlarınızı alabilirsiniz. Konu ile ilgili detayları yüz yüze görüşebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ev sahibi %25 üzerinde kira istedi orta yolu bulalım diye ortalama bir kirada bulunamadık istediği gibi olmayınca evi satacağım dedi ne yapabilirim. Emlakçı getiriyor ilan asmak istiyor ben mağdur oluyorum sadece şikayet edersem de yine çıkan ben olacağım evden

E***** 8/10/2023 2:39:23 PM

Merhaba. Ev sahibi evi satsa da yeni ev sahibi kira kontratı sonuna kadar sizi evden çıkaramaz. Bu nedenle bu hususta rahat olabilirsiniz. Ancak ev sahibiniz evi satmak için eve müşteri getirebilir, gezdirebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ben bir üniversite öğrencisiyim ve bir apart tuttum. İlk ayın kirasını ve depozitonun yarısını ibanlarına yolladım ancak herhangi bir sözleşme imzalamadık henüz. Ve elimde sadece dekontum var. Depozitonun yarısını daha sonra verebileceğimi söylediler. 1 hafta süre verdiler resmi işlemler için. Şimdi bir sebepten ötürü bu apartta kalamayacağım ve ücretimi geri istedim ancak vermeyeceklerini bunun cezasını çekmem gerektiğini söylediler. Bu durumda depozito kalabilir ancak kira ücretini alabilir miyim dedim onu da vermediler. Parayı göndermemin üzerinden 4 gün geçti. Parayı almam konusunda yasal bir hakkım var mı yoksa çıkacaksam da paramı orada bırakmak zorunda mıyım şimdi?

M***** 8/9/2023 3:45:09 PM

Merhaba. “… tarihinde kyk yurdundan ayrılma ihtimaline binaen şifahi olarak apartınızla ön görüşme kapsamında …₺ ödeme yaptım. Yaptığım ödemeleri yurt ücreti ve apart eşyalarının depozito bedeli olarak yaptım. Kyk yurdunda kalmamın kesinleşmesi üzerine yine sizlerle yaptığım şifahi görüşme kapsamında yaptığım ödemeyi iade alamayacağım tarafınızca bildirildi. Bu kapsamda; apartınızda hiç kalmamış olmam ve yapmış olduğum ön ödemeyi ise apart taksiti ve kullanılan eşyaların depozito ücreti olarak ödemem nedeniyle bahse konu yaptığım …₺ ödemenin bu ihtarın elinize ulaştığı tarihten itibarin 5 işgünü içerisinde aşağıda belirttiğim ıban numarama yatırılması, aksi halde hakkınızda hem suç duyurusu hem de cebri icra yoluna başvuracağımı bildiririm” şeklinde bir ihtar çekip verdiğiniz bedeli geri talep edebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba biz kirada oturuyoruz bizim binamızın hepsi ev sahibinin ve kendiside aynı binada oturuyor herkesin yıllık zam günü geldiğinde bizle anlaşamadı kirayı herkesten elden alıyodu komşulardanda elden alıyordu 11 yıldır kiracıyız bize şimdi avukatıyla 5 yıllık kira vermedi diye dava açmış biz de itiraz ettik avukatıyla konuştuk kirayı kabul ederiz ama davayı çeksin anlaşalım dedik fakat ev sahibi bizim çıkmamızı istiyor daha fazla kiraya verebilmek için şimdi ne yapmamız gerekiyor şahitlerimiz de var kirayı verdiğimize dair komşular

R***** 8/9/2023 10:46:09 AM

Merhaba. Kira bedellerinizi verdiğinize ilişkin tanık deliline başvuracak olabilseniz de süreci profesyonel olarak avukat desteğiyle takip etmenizi öneririz. Kira bedelli 5 yılı kapsadığından ispat noktasında başkaca deliller de sunmanız gerekecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi akşamlar ev sahibi evi sattım diye bana bilgi verdi yeni ev sahibi geldi hemen evi boşalt evi tadilat edip ben oturacağım dedi şimdi evin gerçekten satılıp satılmadığını nasıl anlarım bir komplo olabilirmi ev kiram 6000 tl çevremde birden 10 bin 15 bin lira kira oldu teşekkürlerimi sunarım

H***** 8/8/2023 7:36:44 PM

Merhaba. Yeni ev sahibinin sadece sözlü olarak evi boşaltmanızı istemesi geçersiz bir yoldur. Size yazılı ihtaratta (noter vasıtasıyla) bulunmadıkça rahat olabilirsiniz. Karşı ihtar çekerek de bu konuyu çözüme kavuşturabilirsiniz. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ben birini gizliden aradım kaç kez o kişi beni savcılığa vereceğini söyledi o şekilde senin kim olduğunu bulurum dedi ben şimdi numaramın son iki hanesini değiştirsen yinede kim olduğum ortaya cikarmi

İ***** 8/8/2023 4:36:38 PM

Merhaba. Bir başkasını rahatsız etmek amaçlı sürekli şekilde aramanız suç teşkil etmektedir. Numaranızı sonradan değiştirmeniz halinde dahi savcılık tarafından numaranız tespit edilebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Benim kızı internetten telefon kazandınız bahanesiyle belli miktar parasını alarak kandırmışlar şimdide icra takibi yapıyor bu durumda ne yapılır

S***** 8/8/2023 1:44:55 PM

Merhaba. Hemen borca itiraz edip, karşı taraf hakkında suç duyurusunda bulunmalısınız. Bu süreci profesyonel destekle yürütebilirsiniz. İletişime geçmeniz halinde detaylı şekilde yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İcra dairesine adıma yatirilan paramı almam için icra dairesine her hangi bir masraf adı altında ödeme yapmam gerekiyor mu?

H***** 8/8/2023 1:01:49 AM

Merhaba. İcra dairesine yatırılan paradan bir kısım harç kesintisi yapılarak hesabınıza yatırılır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

2018 yılında annemden mıras kalan arazımı bir kum ocagı şirketine muaf fakat verdim fakat hiçbir şekilde ücret alamadım ne yapmam gerekiyor

İ***** 8/7/2023 4:56:50 PM

Merhaba. Sorunuzu tam olarak anlamamakla birlikte, araziniz üzerinde mülkiyet hakkınızın kısıtlanamayacağını ve kira ücreti alabileceğini belirtmek isteriz. Detaylar konusunda görüşebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İkinci kez evlendim evlendigim kişinin 24 yaş üzeri iki çocuğu var ve bunlar hala benim kiraladigim evde kalıyor birisi hatta evli ama hala benim kiraladigim evde kalıyorlar bunları çıkartmak istiyorum ne yapmam gerekiyor çıkmak da istemiyorlar.. ne yapmak gerek sizden bı mesaj bekliyorum

S***** 8/7/2023 2:22:57 PM

Merhaba. Sizin kiraladığınız evde sizin rızanız dışında kimse kalamaz. Bu şahıslara tahliye davası açabilir veya polis zoruyla da çıkarabilirsiniz. Konu ile ilgili detaylı görüşerek yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

20 sene önce babam evin şu elektirik aboneligini üstüne yap burası senin demişti bende elektirik ve şu aboneligini üstüme yaptım şuan babam öldü annemde öldü biz 4 kardeşiz 2erkek 2kız ben en küçükleri bu evde bir hak talep etme hakkım varmı çünkü kızlar biz babamızın söylediğini dikkate almıyoruz diyorlar ne yapmalıyım teşekkürler

A***** 8/7/2023 2:02:32 PM

Merhaba. Miras hukuku kapsamında babanızın sadece sözlü olarak bu evi size bıraktığını beyan etmesi geçerli bir vasiyet değildir. Diğer yandan detayları yüz yüze görüşmemiz halinde yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar eşim 2 yıl içinde benden habersiz 7 kez kredi çekmiş bu konuyla alakalı tedbir almak istiyorum.Ne yapabilirim?

F***** 8/6/2023 9:20:21 PM

Merhaba. Eşinizin bu şekilde boş yere harcamaları ile ilgili vasi atama talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca bu krediler ile ilgili aile hayatınızda sıkıntı varsa boşanma davası da açabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhaba perşembe günü araba almak için sakaryadan niğdeye gittim. satıcı yanıltıcı ilan koymuş Araçta bize söylenenlerden daha fazla hasar çıktı ve araç bırakın kullanmayı Sakaryaya gidecek hali bile yoktu. Bizde aracı almaktan vazgeçtik. Yapmış olduğumuz masrafı satıcıdan alabilirmiyiz. Teşekkürler...

Ş***** 8/5/2023 10:29:03 PM

Merhaba. Bu tip internetten araç beğenip almak için aracın bulunduğu ile gitmekten ibaret işlemlerde ne yazık ki zararınızı talep hakkınız bulunmamaktadır. Satıcı ile alıcı arasında herhangi bir sözleşme kurulmadığından hukuk bu alım-satım süreci öncesindeki işlemleri korumamaktadır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar, kızımın velayeti bende, babası benim iznim olmadan kızımı görüş gününde şehir dışına çıkarmak istiyor fakat ben istemiyorum. Bununla ilgili herhangi bir yaptırım var mıdır acaba?

T***** 8/5/2023 2:23:22 PM

Merhaba. Kızınız ile babası arasında şahsi ilişki tesisine ilişkin günlerde babanın tasarruf hakkı vardır. Ancak bu hak kötü niyetli kullanılamaz. Şayet kötü niyetli bir kullanım söz konusu ise şahsi ilişki tesisinin kısıtlanmasına yönelik olarak Aile Mahkemesinden karar talep edilebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba askerde kimlik ve banka kartlarım çalındı ve illegal işlerde kullanılmış savcılık tarafından mahkeme açıldı bana ne yapmam gerek

F***** 8/3/2023 12:54:33 AM

Merhaba. Hukuki destek almanızı, bahse konu işlemleri sizin yapmadığınızı ispatlamanızı öneriyoruz. Konu ile ilgili detaylı bilgilendirme için KG Hukuk Bürosuyla iletişime geçebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba.Benim evim ikinci kat su ve elektrik saatleri benim adima fakat parsel babamin adina beni evden çıkartabilir mi?

Ş***** 8/2/2023 1:31:47 AM

Merhaba. Siz belirttiğiniz evde oturuyorsanız (kiracı veya başka bir sıfatla) babanız ancak tahliye davası açmak suretiyle çıkarma yoluna gidebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Vekaletim babamda ama annem evlendiği için babam annenle görüşemezsin diyor vekaletimi anneme aldırmak istiyorum bu süreç nasıl ilerler

B***** 8/2/2023 1:25:07 AM

Merhaba. 18 yaşından küçük olduğunuz ve velayetinizin babanızın üzerinde olduğunu düşünüyoruz. Annenizin şahsi ilişki tesisi veya velayet talebiyle dava açması gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Öncelikle merhabalar iyi günler dilerim herkese. Bir dükkanımız(zemin kat) var ve tapuda mesken geçiyor ama projesi falan tamamen dükkan niteliğinde. İmar affından yararlanarak yapı kayıt belgesini aldık. Kat maliklerinden bodrum katta ki şahıs zamanında bizden önce ki sahibi olan dedemle(ortaktı şimdi şahsımıza ait) zıtlaştığından bize de izin vermiyor ve yaklaşık 3 yıldır kapalı halde duruyor. Bazı meslek dalları açılmasa da Avukatlık ve Emlak Ofisi kendi anayasal haklarından dolayı daire bile gözükse ofis olarak açılabiliyor araştırmalarıma göre. Ben eğer Avukata veya Emlak Ofisine kiraya verirsem şikayet edildiğinde belediyeden gelip mühürlenir mi ? (zamanında bir kiracı ile zıtlaşıyor (gürültüden dolayı )ve sonrasında eski sahibi dedem ile de zıtlaşma devam ediyor ve bodrum katta ki şahıs buranın daire(mesken) gözüktüğünü bilip bundan güç alarak buraya herhangi bir şey açılmasını istemiyor ve ne olursa olsun şikayet edeceğini dile getiriyor. Öğrenmek istediğim kiracımın mağdur olmaması için Avukatın veya Emlakçının şikayet üzerine bir sıkıntı yaşamaması) cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden Teşekkür ederim.

m***** 8/1/2023 11:31:00 AM

Merhaba. Anlatımlarınıza dayanarak bu taşınmazın halen mesken olarak göründüğünü kabul edebiliriz. Mevcut durumda bu meskeni avukatlık veya emlak ofisi gibi meskende işyeri açma hakkı bulunan iş mensuplarına kiralayabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Yer belirlenememesinden dolayı paydaşlar arsında satışı çıkamayan arsa mahkemede 1 kere uzadıktan sonra yer belli olduğu vakit mahkeme yine 2 kez uzama ihtimali varmıdır.Yoksa arsa mahkeme tarafından arsa kesin satışa çıkarmı

D***** 7/30/2023 5:32:18 PM

Merhaba. Paydaşlar arasında anlaşmaya varılamaması nedeniyle ortaklığın giderilmesinin talep edilmesi halinde artık rızai taksim imkanı kalmadığından satış işlemi yapılacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Benim avukatım vekâlet ve parasını vermeme rağmen idari davamın süresini bir sebepten dolayı geçirmiş ve ben mahkemeyi kaybettim. Bende avukatıma dava açtım görevi kötüye kullanmak ve maddi manevi tazminat. Bu mahkemeden haklı çıkarsam adil yargılanma hakkımı kullanıp anayasa mahkemesi ile idari davamı tekrar başlatma şansım olur mu?

T***** 7/29/2023 7:28:49 PM

Merhaba. Bu konuda avukatınızın hatası nedeniyle yasal sürelerin geçirilmesi sizin mağduriyetinize neden oluyorsa yapılacak başvurunun kabulünün gerektiğine ilişkin Anayasa Mahkemesi kararı var. Siz de bu kapsamda yargı yollarına yeniden başvurabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba benim miras sorunum var babam 71 yaşında 2 kız kardeşim var babam hakkımızı dağıtmıyor hala bekletiyor oyalamaya çalışıyor ne yapmalıyım veya nasıl alabilirim çok ihtiyacım var ama onuda anlamıyor...

R***** 7/26/2023 11:52:36 PM

Merhaba. Babanız vefat etmeden babanızın üzerine bulunan malların paylaşımı konusunda herhangi bir zorlama yoluna gidemezsiniz. Miras hakkınız ancak miras bırakının vefatı ile doğacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Bir eğitim kursuna telefonla kayıt oldum ve belli bir miktarını yatırdım, sağlık problemlerimden dolayı kurs öncesi(9 gün sonra) katılamayacağımı belirttim, maalesef paramı geri yatırmıyorlar, onun yerine ürün satmaya çalışıyorlar, sözleşmem yok. Nasıl bir yol izlemeliyim?

S***** 7/26/2023 1:56:47 PM

Merhaba. Gerekli ihtarları çekip yatırdığınız miktar için icra takibi veya tazminat davası yoluna gidebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ruhsat benim adıma ama dayımın işletmesi ne bana para veriyor nede vergi borçlarını ödüyor üzerime 1 milyonu aşkın borç var nasıl bir dava açıp onu ödettirebilirim ?

S***** 7/26/2023 3:23:10 AM

Merhaba. Şirketin başkası tarafından işletildiğini ve karlarınızın verilmediğini belirterek hem suç duyurusunda bulunabilir hem de şirketin tasfiyesini de isteyebilirsiniz. Bunun haricinde ne yazık ki herhangi bir yolunuz yok.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Evladımdan darbe ve hakaret görüyorum ne yapmalıyım ltf

A***** 7/26/2023 12:41:30 AM

Merhaba. Derhal en yakın karakol veya savcılığa giderek şikayetçi olmanız gerekiyor. Aynı zamanda hastaneye müracaatınız halinde de nöbetçi görevli işlem yapabilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar seneler önce aldığım Silivri büyük Çavuşludaki imarlı arsama birileri ay çiçeği ekmiş benden habersiz rızam olmadan muhtemelen senelerce kullanıldı bununla alakali bir dava veya kullanim bedeli vs gibi birsey talep edilebilirmi

M***** 7/25/2023 9:36:32 AM

Merhaba. Tapulu araziniz üzerinde rızanız dışında tarım yaparak rant sağlayan kişilere geriye dönük olarak en çok 5 yıla kadar kira bedeli isteyebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, Babam 400m² arsa almış 40 sene önce ve şimdi müteahhit ile toplantı yapılıyor ve o bize sadece 386m² veriyor, göya hükumet geri kalan 14m² almış? Bu mümkünmü? Bize sormadan bu 14m² alınmış...hakımızı nasıl alırız bu durumda? Saygılarımla.

Ö***** 7/24/2023 11:05:15 PM

Merhaba. Müteahhit sizin rızanız dışında işlem yapamaz. Bu yüzden tapu kayıtlarınızı inceleyerek karar veriniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Uzlaşmak istiyor bi taraf diğer tarafta uzlaşmak istemiyor bunun durumunda bizde uzlaşmak istemeyini şikayet etsek mesaj atıyo sonuçlarına katlanırsın diyor biz uzak dur bizden dediğimiz halde şikayet etsek mahkeme nasıl bi karar verir

G***** 7/24/2023 4:50:37 PM

Merhaba. Size ısrarla mesaj atarak rahatsız eden taraf için şikayette bulunabilirsiniz. Ancak bu süreçte ilgili mahkemenin yapacağı bir işlem bulunmamaktadır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ben kiracının ve 6 yıldır oturuyor şu ana kadar kira ne dediyse ev sahibi verdim şimdi 2000 olan ev kirasını 8000 TL ya ödersin yada çıkarsın diye tartıştık bende bu kirayı ödeyemem sana 4000 kira öderim dedim ve bana evi bosalt diye baskı uyguluyor ben banka üzerinden odemeni 4000 TL olarak yaparım git bildiğin yere şikayet et dedim sözleşme 6 yıl önce yapıldı herhangi bir her sene şu kadar zam yapılacak diye herhangi bir yazı yok sonuçta ben bu sene 30000 milyar masraf yaptım eve bunuda almadım cikmazsam evden ne olur tşk

İ***** 7/24/2023 3:44:56 PM

Merhaba. Yasal düzenleme kapsamında ev kirasına zam oranı %25 olarak belirlenmiştir. Bu miktarda arttırım yaparak evde oturmaya devam etmeniz halinde ev sahibinin sizin evden çıkmanızı sağlamaya yönelik herhangi bir hakkı yoktur.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

On gün önce ev tutum ama ev kusurlu olduğunu öğrendim emlakciya söyledim tmm dedi başka biyer bakalım dedi ama bulamadı daha paramı istedim ama beni oyalıyor napmam lazım

B***** 7/24/2023 2:02:28 PM

Merhaba. Öncelikle emlakçıya ihtar çekerek emlak ücretini talep etmenizi, sonrasında şikayet ve tazminat davası yollarına başvurmanızı öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba.4 yıldır istinafta olan belirsiz alacak dava dosyası başvurum üzerine öncelikli incelenmek üzere üye hakime tevdi edildi.Öncelikli inceleme için mahkemenin verdiği ara kararı izleyen ilk gün hemen incelemeye başlanır mı yoksa mahkemenin iş durumuna göre mi dosyaya bakılır?teşekkürler

A***** 7/24/2023 12:43:32 PM

Merhaba. İstinaf incelemesi üst mahkeme niteliğinde olduğundan, mahkemenin iş yoğunluğu, adli tatil, iş bölümü ve ilgili hakimin iş yoğunluğu kapsamında süreç belirlenir. Dosyanızın çok kısa sürede karara bağlanacağını öngörebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba benim sevgilim vardı ayrılıgız kötü geçti hesaptan para gönderdim ve benden yediği paralar var onları haciz mahkemesine ilek alabilirmiyim

V***** 7/24/2023 12:29:26 PM

Merhaba. Borç olarak verdiğiniz paraları icra takibi yolu ile alabilirsiniz. Ancak bu borç miktarlarını ispatlamanız gerekebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Meraba iyi günler kiralık evde yaşıyorum evde gizli kamera olması yasal mi beni izlemeleri ve başkalarına göstermeleri nerde olduğunu bilmiyorum küfür filan ediyorlar hep

Ö***** 7/23/2023 4:04:44 PM

Merhaba. Böyle bir şekilde sizin özel hayatınızın izlenmesi yasal değildir. Derhal suç duyurusunda bulunmanızı öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba; komşum yerime izinsiz şekilde hayvanlarını girdirdi ve otlama yaptırdı.Kendisini tekrarlamaması için uyardım. Bugün tekrar hayvanlarını çiftliğime girdirdi. Ağaçlarıma ve bostanımda zarar’a neden oldu.Bu olayın kamera kaydı bulunmaktadır.Ne yapabilirim? Hukuki hakkımı öğrenmek istiyorum.

Z***** 7/23/2023 3:12:26 PM

Merhaba. Öncelikle "hakkı olmayan yere tecavüz, mala zarar verme" suçları yönünden suç duyurusunda bulunmanızı, sonrasında meydana gelen zararlara ilişkin tazminat davası açmanızı öneririz. Konu ile ilgili hukuki destek almanız menfaatinize olacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Benim arazimde başkası işletme yaptırırsa arazimde hak sahibi olur mu

K***** 7/22/2023 10:26:57 PM

Merhaba. Mülkiyet hakkı sizin üzerinize olduğundan bu şekilde bir tesis yapmayla hak sahibi olunamaz. Ancak yapılan işletmenin niteliği, yaptıran kişinin iyiniyeti vs. gerekçeler göz önünde bulundurularak karar verilmesi gerekir. Konu ile ilgili hukuki destek almanızı öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba Taksitli beyaz eşya almıştım ve her ay ödüyorum düzenli olarak en da zam geldi diyerek üzerine bir miktar daha koydular satıcının böyle bir hakkı var mı

Ş***** 7/22/2023 1:54:31 AM

Merhaba. Ürünleri teslim aldıktan ve taksitli sözleşmeyi yaptıktan sonra satıcı zam geldiği gerekçesiyle taksitinizi fazla ödemenizi isteyemez.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar kendi adıma olan hattımın eski konuşma ınstegram vefe watsap konuşmalarını istiyoruö bunun bir hukıkı yollarala nasıl bir surecten gever( hat benım ustume eşim kullanıyor)

Ö***** 7/22/2023 1:03:28 AM

Merhaba. Eski insatgram ve WhatsApp konuşma kayıtlarınızı alamazsınız. Bu kayıtlar herhangi bir sistemde tutulmaz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Bayram mesaisi pazar mesaisi eksik yattı istifa versem tazminat alabirmiyim

S***** 7/20/2023 2:44:42 PM

Merhaba. Bu eksik yatan paralarla ilgili talepte bulunabilirsiniz. Ancak sadece bu eksik ödeme haklı nedenle fesih hakkı doğurmaz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar evim şuan kirada ve kiracima tahliye davası açtım kendim oturacağım için bundan dolayı evime cam balkon yaptırmak (bildiğiniz üzre her geçen gün fiyatlar artmaktadir )fakat kıracim giremezsiniz yaptıramazsınız diyor ne yapmam gerekiyor tesekkurler

H***** 7/20/2023 2:29:40 PM

Merhaba. Tahliye davası sonuçlanana kadar kendi kişisel uygun gördüğünüz tadilatları yaptırma hakkınız bulunmamaktadır. Bu şekilde yapacağınız tadilatları tahliye davası sonuçlanınca yapabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Yabancı uyruklu bir şahıstan daire kiraladım. Kira sözleşmeleri vs. işlerini halletikten sonra fatura aboneliklerini üstüme almamı söyledi. Bende öncesinde ikametimi almak istedim ancak ikamette ev sahibi oturuyor görünüyor. Kendisi Türkiyeye ilk gelince bu konutu almış ve oturum iznini öylelikle almış bu yüzdende değiştirmek istemiyor. Bende haliyle endişelendim bu durumdan. Böyle bir durumda ikametimi almadan o evde kiracı olarak oturursam ne gibi bir risk almış olurum, ne gibi bir sorumluluklarım ve cezai yaptırımlarım olur.

O***** 7/20/2023 10:38:15 AM

Merhaba. Kanuni olarak kontratınızla birlikte nüfus müdürlüğüne gidip ikamet adresinizi bu yere almanızı öneririz. Bu şekilde davranmazsanız hem sizin açınızdan hem de ev sahibi açısından sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Biri beni müstehcen görüntülerim ile tehdit etti bende direk iletişimi kestim fotoğraflarda yuzum yok bel altı var bazilarinda sadece yuzum var ayrica Instagram takipçi listemin ss leri alinmis para istiyor vermezsem hepsine atacakmis iletisimi kestim ve onu engelledim hesabi gizliye aldim baska ne yapabilirim

S***** 7/20/2023 10:30:37 AM

Merhaba. Bahse konu eylem şantaj-tehdit gibi suçları oluşturmaktadır. Bu nedenle karşı taraftan derhal şikayetçi olmanızı öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Evliyim ve evli bi adamla gorustum ve o kisinin esi ogrendi ve dava acicam diuor ve elinde resimlerimiz var sizce bana dava acabilirmj

A***** 7/20/2023 2:22:13 AM

Merhaba. Aldatma eylemi her ne kadar ahlaki olmasa da kanunlarımız tarafından herhangi bir yaptırıma bağlanmış değildir. Dolayısı ile size karşı bir dava açılamaz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

15 yildir kullandigim hat esimin uzerine idi bosanma asamasindayiz esim bu hatti yeniden cikartti dokumanlari cikartmak icin ve cikartti arti hala hatti ben kullaniyormusum gibi izlenip veriyor whatsabi kurmus ve benim fotomu katmis bu sucmudur nasil onlem alabilirim bu konu hakkinda hukuki yolu nedir

T***** 7/20/2023 12:34:38 AM

Merhaba. Ne yazık ki eşiniz adına kayıtlı olan hattı eşinizin kullanmaya başlaması nedeniyle gideceğiniz herhangi bir hukuki yol yok. Ancak sizin isminizi kullanarak suç unsuru oluşturan bir eylem gerçekleştirirse şikayetçi olabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba.Eşim ile haziran 2022 de bosandık 3 cocuğumuz var. Maraş 2023 şubat depremınden sonra benim eşyalarım ile bıze farklı ilden kontratı kendıne ait olan ev açtı.birlikte yaşamaya başladık resmi evlılık olmadı.Bana silah çekti tartışmadan sonra eve almadı ben çilingir ile kapıyı actırdım.Sonra benden şikayetci oldu hırsızlık yaptı bir birlikteliğimiz yok dedi. Dini nıkahımız var fotograflar vs var ve herkes bizim tekrar barıştığımızı biliyor.şuan ben o evde kendısıne uzaklaştırma aldım eve gelmıyor sizce suç işliyormuyum

Ş***** 7/19/2023 10:46:28 PM

Merhaba. Bu aşamada işlemlerinizi resmi olarak yerine getirdiğinizden herhangi bir suç işlemeniz söz konusu değil. Konu çok karışık olduğundan hukuki destek almanızı öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba senet borcumu ödedim ancak alacaklı kişi aracima koyduğumuz rehini ve yakalamayı kaldırmıyor ne yapmalıyım

M***** 7/18/2023 9:05:42 PM

Merhaba. Konu ile ilgili icra müdürlüğüne dilekçeyle başvuru yapıp rehini ve yakalamayı kaldırma talebinde bulunmanız gerekiyor.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ben birevim konut projesine dahil oldum belli bir süre yaşadığım mağduriyetlerden dolayi 2023 yılının ocak ayinda sözleşme fesih yaptim sozlesmede gecen para iadesinin 80 iş gün icinde olacagini bildigimiz halde bddk sözleşmesinden dolayi para iadesinin 6 ay icinde prosedür gereği ancak yapılacağıni beyan etmeleri üzerine bir mağduriyet yaşamama rahmen kabul ettik ve sozlesme fesih anlaşması yaparak dilekçe verdik bize sonrasinda paranin kesin olarak 18 temmuz tarihinde yatırılacağıni gorsel olarak beyan ettiler bu tarihte 6 aydan fazla olmasina rahmen bu mahduriyetide kabullenmemize rahmen bugün odemenin yapılmadığını gördüm derhal birevimle iletişime gectigimde ödemenin 31 Ağustos tarihine ertelendiğini beyan ettiler bu konu hakkinda bana herhangi bir bilgi vermediler ben aradiktan sonra haber verdiler ben odemelerimi bugüne paranin yatacağından dolayı bugüne ayarladim ve bu mağduriyetimi kabul etmiyorum bu konu hakkinda kanunen ne yapabilirim

E***** 7/18/2023 2:04:46 PM

Merhaba. Gerekli ihtaratları çekerek alacak davası açabilirsiniz. Ayrıca doğrudan icra takibi yoluna da gidebilirsiniz. Süreci hukuki destekle yürütmeniz menfaatinize olacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

miras olayında arabulucu atandığı olayda hak sahiplerine sormadan bilgi vermeden evleri kiraya verebilirmi ? verirse iptali nasıl olur ?

E***** 7/18/2023 2:03:50 PM

Merhaba. Arabulucunun tereke (miras kalan mallar) üzerinde herhangi bir tasarruf yetkisi yoktur. Bu nedenle böyle bir işlem yapılmış ise de yok hükmündedir. Arabulucuya karşı şikayet yoluna gidebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, kira tespit davası açacağıma dair ihtarname gönderdim. Şimdi dava açacağım. İhtardaki miktardan daha fazla açabilir miyim

O***** 7/17/2023 7:48:13 PM

Merhaba. Kira tespit davasında yaptığınız ihtardaki miktarla bağlı değilsiniz. İstediğiniz bedeli belirtebilirsiniz. Mahkeme durumu bilirkişi marifetiyle tespit edecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba eşimin adına kredi kartı gecikmesi vardı yarısını ödedim yarısi kaldı bu durumda sizleri diyor icraya verilecektir firmanıza bloke koyulacaktir diyor bu olurmu

F***** 7/17/2023 11:21:17 AM

Merhaba. Borcunuzun tamamının ödenmediği sürece kalan borç kısmı için alacaklı hakkınızda icra takibi yapabilir. Bu nedenle borcunuzun tamamını kapatmanız gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba motor ile kaza yaptım ve tamirciye verdim. Tamirci 26 küsür binlira orijinal parçaların olduğu parça listesi attı bunlar değişecek diye. Parayı ödedim. Motoru aldığımda yan sanayi ve orjinal olmayan parçaların takıldığını başka bir motorcu söyledi. Benim nasıl hakkımı aramam gerekiyor ne yapmalıyım

K***** 7/16/2023 11:26:25 PM

Merhaba. Size orijinal parça taktığını beyan eden tamirci hakkında tüketici hakem heyetine gidebilir ve suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Tamir işlemlerini faturalı olarak yaptırmadıysanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Benim telim kayboldu gittim hattımı iptal edip tekrar aynı numaradan hat açtırdı. Çalınan hattım kullanılabilirmi

F***** 7/16/2023 11:03:09 PM

Merhaba. Yeni kartınızı almanız nedeniyle çalınan hattınız kullanılamaz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Evliyim ama eşimi sevmiyorum boşanmak iştiyorum ama boşanmaya korkuyorum bi başkasıyla kaçmak istiyorum beni kaçıran suç işlemiş olur mu

M***** 7/16/2023 1:02:56 AM

Merhaba. Bir kişiyi rızası dışında kaçıran kişi "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçunu işlemiş olacaktır. Ancak 18 yaşından büyük iseniz rızanız ile bir başka kişiyle evden ayrılmanız halinde herhangi bir suç oluşmaz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Tanıl olduğuö davayı neden göremiyorum

Ç***** 7/15/2023 9:33:29 AM

Merhaba. Tanık olduğunuz davaları görme imkanınız bulunmamaktadır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Selamlar temyiz süre tutum dilekçesi verilen kararı temyiz etmiş olurmu

C***** 7/12/2023 1:34:05 PM

Merhabalar. Temyiz için süre tutum verilip ayrıntılı temyiz edilmeyen karar, gerekçesiz şekilde temyiz edilmiş kabul edilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ev Sahibim benden 3000 TL kira istedi doğalgaz aboneliği açtırmak için kira sözleşmesini çıkartmasını istedim kira sözleşmesinde 1500 TL yazıyor ne yapmalıyım

S***** 7/11/2023 10:30:24 PM

Merhaba. Kiranız 1.500 TL olarak belirlenmiştir. Konuyu tam olarak anlamamakla birlikte, sözleşmedeki rakamı doğru kabul etmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Vodafone faturaya ek cihaz aldım fakat anında iptal ettim geceydi zaten faturam kesilmeden önce halledeceklerini söylediler çünkü faturama yansıtmışlardı fatura kesildi ikinci faturayada yansıtmışlar şuan faturaları ödeyin para iadesi yaparız diyorlar beni oyalıyorlar nasıl bir yol izlemem gerek lütfen nereye şikayet etmem gerek depremzedeyim

İ***** 7/11/2023 9:35:33 PM

Merhaba. Konu ile ilgili derhal tüketici hakem heyetine gitmenizi öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Şikayetçi olduğum dava kamu davasına dönüşmüş. Ben şikayetimi geri çekmiştim. Mahkeme günü belirlenmiş müşteki olarak gözüküyorum fakat avukat tutmadım. Avukat tutmak zorunda mıyım ? Yoksa mahkemede kendim olmam yeterli mi ?

İ***** 7/9/2023 9:35:17 PM

Merhaba. Şikayete tabi olmayan suçlarda şikayetçi olmasanız dahi dava devam eder. Bu hususta elinizdeki bilgi ve belgelerle iletişime geçmeniz halinde size yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Tarım Kredi kooperatifleri lojmanında 8 senedir ikamet etmekteyim.sozlesmem Haziran ayında bitti.sozlesmeyi yenilemeye eklerini personel otutturacaklarini söylediler.benim oturmak için yasal hakkım var mı dir

C***** 7/7/2023 8:30:02 PM

Merhaba. Tarım Kredi Kooperatifi lojman yönetmeliği vardır. Ordaki hükümlere göre hakkınız olup olmadığını araştırabilirsiniz. Lojman işleyişinde ne yazık ki kira hukuku hükümleri uygulanmamaktadır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Hocam benim adıma kurulmuş bi tiktok hesabı var onu kapatabiliyormuyuz hiçbir şekilde sikayetle kapan miyor

C***** 7/7/2023 5:51:22 PM

Merhaba. Tiktok şirketinin yetkililerine veya müşteri hizmetlerine ulaşarak hesabınızı kapatabilirsiniz

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar. Unuttuğum bir telefon faturam hakkında icra kağıdı geldi. Ama ben ailemle yaşıyordum o telle sahipken. Ondan sonra adresimi değiştim tek yaşamaya başladım. Ailemden ayrıldım yani icra ailemin evine gelebilir mi?

M***** 7/7/2023 1:22:28 PM

Merhaba. Mernis adresiniz ailenizin yanında değilse bu şekilde gelecek icrada ailenizin başka yerde oturduğunuzu beyan etmesi halinde sorun çıkmayacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Kiracıma mesaj attım çık ben gireceğim diye o da tamam dedi çıkıyor. Yine de bana tazminat davası açabilir mi ben girmezsem yoksa tahliye davasıyla çıkartsaydım mı dava açabilir ve üç yıl kiraya verme engelim olurdu.

K***** 7/7/2023 12:01:53 AM

Merhaba. Bu kapsamda bir çok soru gelmektedir. Kendi ihtiyacınız nedeniyle kiracınızı çıkarıp tekrar evinizi kiraya vermeniz halinde kiracının size karşı hakları vardır. Bu hususlara dikkat etmek suretiyle işlem yapmanızı tavsiye ederiz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Devirsiz araba aldım araba sıkıntılı çıktı 24 saat geçmeden arabayı iade ettim 12 gün sonra paramı verdi ama 3000 bin paramı kesti hakliysam ne yapmak gerekiyor

M***** 7/6/2023 4:13:38 PM

Merhaba. Ödenmeyen 3.000TL için alacak davası açabilir veya icra takibine geçebilirsiniz. Bu şekilde açacağınız takip veya davada alacağınızın kaynağını ıspatlamanız gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

2021 temmuz ayında araç kiralama sitesinde 1700-2000 tl arası bir para yatırıp ( ünlü bir markalaşmış işletme adına açılmış site) dolandırıldım . O zamanlar whatsapp ssleri ve dekontları çıkartıp karakolda şikayette bulundum. Bu gün aradılar müşteki olarak 5. Ağır ceza mahkemesinde gözüküyorum. Başka tanımadığım bir müşteki daha var . Paramı geri alabilir miyim ? Ve ne kadar olarak alabilirim ? Çünkü o zamanlar enflasyon oranı az şuan fazlaydı . Ve benim için o günler de gerçekten fazla mimtarda paraydı.

K***** 7/6/2023 2:19:51 AM

Merhaba. Olayın içeriğini tam olarak bilememekle birlikte dolandırıldığınız miktarı yasal faiziyle birlikte dolandıran kişi veya kişilerden talep edebilir, bu hususta tazminat davası açabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba eşimin benden habersiz araba satmasını evi satmasını borsa oynamasını hisse senedi almasını kredi çekmesini nasıl engellerim.çok madur oldum olmaya devam ediyorum.sürekli benden habersiz borsaya gşriyor çok büyük borçlar açıp bizi mahfediyor.habersiz arabayı satmıştı en son borçlara gitti.yine oynuyor heran bişey yaşayabiliriz ortaya çıkarmaya çalışıyorum çok çaresizim.

N***** 7/5/2023 5:03:15 PM

Merhaba. Eşinizin aile bütçesine zarar verdiğini ileri sürerek harcama konusunda kısıtlanması için mahkemeye dava açabilirsiniz. Ancak eşinizin herhangi bir akli sorunu, bağımlılığı veya hayasızca hayat sürme gibi olağan dışı yaşamı mevcut değilse bu şekilde kısıtlama çok mümkün olmamaktadır. Bu harcama tarzından çok rahatsız olmanız halinde bu durum haklı boşanma nedeni olarak sayılabilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar iyi çalışmalar ben 2022 aralık ayında araç satın aldım ama akşam saati alen acele yola cıkmam gerekiyordu aracı almaya gitmem için otobüs biletini aldım bankalar kapalıydı parayı babama verdim yolda birşey olur diye babam benim hesabımda para var noterdeyken ben yollarım dedi aradı satın aldım babam hesabından satıcıya gönderdi aracımızı aldık eşimin adına oldu araba babamda kavga ettik farklı sebeblerden dolayı hukuk davası açmış benden habersiz araç mükiyetinin tesbiti ve tescili diye bi dava benim ne yapmam gerekiyor bana acill yardımcı olurmusunız

B***** 7/5/2023 12:39:11 AM

Merhaba. Açılan davada bu durumu yukarıda anlattığınız şekilde savunmanız gerekmektedir. Süreçte hukuki bir destek almanızı tavsiye ediyoruz. Bunun haricinde parayı satış öncesi babanızın hesabına yatırdığınıza ilişkin ispat vasıtalarını takip edebilirsiniz

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. Ben telefonumu ve cüzdanımı kaybettim. Başkası benim telefonumu ve kimlik bilgilerimi kullanarak başka kişileri arayarak dolandırmış fakat benim haberim olmadan. Ben bu durumda ceza alır mıyım. Alırsam ne kadar ceza alırım.

N***** 7/4/2023 9:15:40 PM

Merhaba. Anlattığınız şekilde yapılan işlemlerden dolayı sorumluluğunuz bulunmamaktadır. Ancak süreçte haklarınızın savunulması veya olası bir ceza tehditi altında kalmamanız açısından hukuki destek almanızı öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar 2021 yılında yazlık bir binada yönetici seçildim. Karar defterini onaylattım 1 karar dışında 2023 yılına kadar ne toplantı yapıldı nede bir karar alınmadı. Yönetici seçimide olmadı nasıl başladıysa öyle gidiyor.Yeni yönetici seçimide yapılmadı zaten daire sahiplerini bir arada toplamak mümkün değil. Karar defteri her yıl onaylatma diye bir kanun varmı ? onaylatmazsam cezası nedir. Teşekkürler

M***** 7/4/2023 8:01:47 AM

Merhaba. Öncelikle her yıl karar defterini herhangi bir kurum veya kişiye onaylatma yükümlülüğünüz yok. Ancak her yıl mutlaka bir kez genel kurulun toplanması ve gündeme ilişkin kararları alması gerekiyor. Aksi halde ilerleyen dönemlerde farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. Kiracım ile telefonda karşılıklı hakaretleşme ve tehditleşme oldu tahliye için dava açabilir miyiz? Bir de evi satın almaya gelenlere burası satılık değil ben satın aldım diye yalan söylemesi tahliye nedeni olur mu?

F***** 7/3/2023 7:13:04 PM

Merhaba. Anlattığınız durumları ispatlamanız halinde haklı fesih hakkını kullanabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. Oturduğum bina asansörlü yeni bir bina, ben giriş katta oturuyorum dolayısıyla asansör ücreti ödemek istemiyorum. Ancak kanuna göre vermek zorunda olduğumu biliyorum. Sorum şu; Bina yeni olduğu için asansörün ruhsatı henüz çıkmadı ancak asansör kullanılıyor, ben şu anda para vermesem haklı olurmuyum sonuç olarak ruhsatı henüz alınmamış

E***** 7/3/2023 2:49:16 PM

Merhaba. Bina ortak giderlerine payınız oranında katılma zorunluluğunuz var. Bu hususta aksi karar ancak bina genel kurul toplantısında alınabilir. Bu nedenle aidat ödememe yoluna gitmeniz halinde yönetim icra kanalıyla alacağı tahsil edebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. Aracı mi anlaşıp belli bir meblaya sattım. Notere geldiğinde alıcı bir kısmını parası olmadığı için sonra vermeyi teklif etti. Polis memuru olduğu icin güven duygusu oluşturdu. Eşine aldığını söyleyip yalvar yakar indirimde yaptırdı. Benden aldığı aracı bir gün sonra ilana çok yüksek bedele ilana koydu. Eşine aldığı olayida yalan çıktı. Paramida vermiyor. Satışa şerh koydurulabilir mi? Nereye nasıl şikayet edebilirim. Dava açabilir miyim?

A***** 7/2/2023 10:12:08 PM

Merhaba. Dolandırıcılık suçundan derhal suç duyurusunda bulunmalısınız. Ayrıca araç için devredilmez şerhi talep edebilirsiniz. Detaylı bilgi için iletişime geçebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Köyde abimle sınır komşusuyuz kendi yerinde sınırında araç tamiri yapıyor rahatsız oluyoruz kendiside umursamıyor. Ne yapmalıyım

İ***** 6/27/2023 8:50:34 PM

Merhaba. Rahatsızlığınız nedeniyle bağlı olduğunuz belediye zabıtasına şikayette bulunabilirsiniz. Rahatsızlığın kasıtlı yapıldığını düşünüyorsanız kolluk güçlerine de başvurabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Büyükbabam vefat edince babaannemle yaşadıkları ev babaanneme ve üç çocuğuna kaldı. Babaannemle babam arasında ömür boyu bakmak şartıyla hisse devri anlaşması yapıldı. Babaannem kışları bizim yanımızda, yazları ise yine bizim refakatimizde kendi evinde kalıyor. İkametgahı ise büyükbabamla yaşadıkları, miras kalan bu ev. Veraset ilamı dışında başka bir paylaşım yapılmadı. Bugün babaannem bizim yanımızda, başka bir şehirde iken diğer çocuklarından ve mirasçılardan biri kapıyı çilingire açtırmak suretiyle eve girdi. Bu durumda babaannemin hakkı var mıdır? Eve bu şekilde zorla girebilirler mi?

Ö***** 6/26/2023 6:07:38 PM

Merhaba. Büyükbabanızdan kalan evin 1/4'ü babaannenize ait olması nedeniyle diğer mirasçılarında bu ev üzerinde hakları mevcuttur. Ancak babaanneniz bu evde ikamet etmesi nedeniyle onun özel hayatına müdahale teşkil edecek eylemlerden de kaçınılması gerekmektedir. Olay içeriğinin ayrıntılı inceledikten sonra kapsamlı değerlendirme yapılması gerektiği hususu göz ardı edilmemesi hususu belirtilmekle birlikte babaanneniz ikamet ettiği eve zorla girildiğini belirterek çilingirle eve giren kişilerden şikayetçi olabilir. Kapsamlı bilgilendirme için iletişime geçebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Slm,5 bankaya borcumdan dolayı icralık oldum üzerimde sadece maaş var çalışıyorum,ailemle aynı evde yaşıyorum evdeki eşyalar çoğu kardeşime ait faturalı,maaş haczi yapıldı evden eşya alınabilir mi ? Biraz aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler şimdiden iyi bayramlar

F***** 6/25/2023 8:11:45 PM

Merhabalar. Mernis adresiniz bu ev gözüküyorsa, evinizde kişisel kullanım dışındaki eşyalarınıza haciz konulur. Bu aşamadan sonra kardeşiniz eşyaların kendisine ait olduğunu belirtebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba özel sirkette çalışıyorum 6 ay önce şirket PC gönderdi şirket PC si üzerinden işlem yapmaktayım fakat şahsi bilgisayarimdan bütün bilgileri sistemleri sildiklerini belirtiler erişim kısıtlamasıni kaldirdiklarini söylediler gecen haftalarda şirket PC sinde erişim uyarısı ve savunma istediler fakat şirket PC değil 6 aydır şahsi kişisel bilgisayarımı takip etmisler bunun için ne yapabilirim

E***** 6/25/2023 4:01:37 PM

Merhaba. Yapılan işlemi tam olarak anlayamadık. Ancak şahsi bilgisiyarınızı usulsüz olarak takip etmeleri ve burdan verileri çekmiş olmaları halinde bu durum Türk Ceza Kanunu anlamında suç oluşturur. Suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca bir hak kaybınız söz konusu ise tazminat davası açma hakkınız da vardır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ,evimi kiraya verdiğimde kömür ile ısınma vardı. Bu sene dogalgaz geliyor. Kiraciyi tadilattan solayi tahliyesini isteyebilir miyim. Kiraci izinsiz daireye dogalgaz projesi cizdirip kombi de taktirabilir mi

H***** 6/22/2023 11:44:23 PM

Merhaba. Yapılacak tadilat kiracının evde bulunduğu sırada yapılabilecek tadilat olduğundan tahliye isteyemezsiniz. Kiracı da bu tadilat esaslı bir değişiklik içerdiğinden kendisini proje çizdirip doğalgaz hattı çektiremez.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba tlf ekranı icin tamirciye verdım tlf ekranım yapıldı tlf kendim almadım ailemden biri gitti aldı giden kişi tlf şirfesini kırdırmış benden habersiz tlf icinde bana ait bilgileri ögrenmiş bunun icin benim ne gibi yola soruşturma acmam icin başvuru yapabilirim

İ***** 6/22/2023 11:28:32 PM

Merhaba. "bilişim sistemine girme" suçundan suç duyurusunda bulunmalısınız.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, basit adam yaralama ve alkollü araç kullanma cezası olan hiç hapis yatmamış sadece para cezası ödemiş ve halen devam etmekte olan kişisel verileri hukuka aykırı yayma davası olan kişi memur olabilir mi ?Bu suçlar memuriyete engel mi?

E***** 6/22/2023 3:32:33 PM

Merhaba. Bu suçlar kasıtlı işlenen suçlardan olması nedeniyle, silinme koşulları oluşmamış ise memuriyete (takdir hakkı kapsamında dahi olsa) engel teşkil edecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

2 senedir aynı evde kiracıyım ve bu üçüncü seneme gireceğim, ilk sene 1500tl ikinci sene 2150 tl bu sene ise 7.500 tl istemekte , ev sahibinin evimden gitmesi için tamam olur vs yaparak evden cıkmasını sağladım. Çünkü ben bir kadın öğretmen ve bir öğrenci ile yaşıyorum. Evimde savunmasız kaldık. Ve bizim aklımızdaki fiyatıda söyledik 5 bn olabilir orta yol bulalım dedik ve kabul etmedi kira günü geldiğinde de hesabına yüzde100 zamlı yani 4.300 tl yatırdık. Ve aramaya mesaj atmaya başladı. Cevap olarak nasıl bir dönüş sağlamam lazım ev sahibine söyleyebilir misiniz

N***** 6/22/2023 11:13:22 AM

Merhaba. Ev sahibinize yasal zorunluluk kapsamında %25 den fazla artış talep edemeyeceğini belirtmelisiniz

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar 26 yılllık evliyim Eşim bana 20 gün önce boşanma davası açtı sebeb olarak sadece benden bıktığını söylüyor başka hiç bir sorun yok aramızda ne yapmalıyım...

N***** 6/22/2023 3:20:19 AM

Merhaba. Karşı dava açabilir ya da boşanmak istemiyorsanız boşanma şartlarının oluşmadığını belirterek davanın reddini talep edebilirsiniz. Hukuki destekle bu süreci yönetmeniz faydanıza olacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba benim adıma tt mobilde 2011 yılında hat açılmış 2015 yılında kapanmış 4 yıllık kullanım var diye icra davası açılmış dava açım tarihi 14.06.2023 ben böyle bir hat kullanmadım ve bunca yıl açılmamış dava şuan öyle bir hakları varmi ben bu konuda ne yapabilirim

F***** 6/21/2023 11:45:57 AM

Merhaba. Bahse konu hattın size ait olmadığını veya hattı sizin kullanmadığınızı iddia ederek, borca itiraz etmelisiniz. Bu itiraz sürecinden sonra alacaklı taraf dava yoluna gidebilir veya alacaktan vazgeçebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba efendim bahis nedeniyle banka hesabına bloke konulan 1 hafta sonra kaldırılan birinin arşiv soruşturması güvenlik arastirmasi olumsuz gelir mi herhangi bir ceza alınmamış

G***** 6/21/2023 7:55:22 AM

Merhaba. Sadece idari işlem kapsamında konulan bloke arşiv soruşturması veya güvenlik araştırmasına düşmez. Bu konuda rahat olabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

01.06.2023 tarihinde birevim şirketiyle sözleşme yaptım 05.06.2023 tarihinde 14 gün için de cayma hakkımı kullandım 14 gün geçti şuan yatırmış olduğum parayı yatırmıyorlar ne yapmam lazım

M***** 6/20/2023 8:52:42 AM

Merhaba. İşlemle ilgili ihtar çekip icra takibine başlayabilirsiniz. Ayrıca miktara göre alacak davası da açabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

14.02.2023 te ev aldık mutayit arayarak herseye zam geldi diyerek ek para istiyor ne yapmaliyim

F***** 6/17/2023 6:39:05 PM

Merhaba. Aranızda yaptığınız sözleşme şartlarının dışında müteahhitin ek bedel istemesi sözleşmeye aykırılık oluşturur. Bu durumda ödeme yapmayıp gerekli yasal yolları başvurmalısınız.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Evin önünde büyük arabalar devamlı kaldırım taşları kırıyorlar, nerede çozüm buluruz, şimdiden çok tşk

M***** 6/16/2023 8:42:13 PM

Merhaba. Konu ile ilgili belediyeye müracaat edebilirsiniz. Kaldırım taşının kırılmasına neden olan aracın plakasını ve eylemini tespite yarayacak şekilde görüntü kaydı yapabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi günler aracımı 10 mayıs 2023 tarihinde komple boyanmak üzere oto sanayiye bıraktım 35 gün geçti ve araç bugün çıktı çoğu yeri hata dolu ve aracı bitirmediği halde yapmam ben seninle uğraşamam gel arabanı al götür diyor küfürler vs tavanında hata bırakmışım bayramdan sonra getir falan klasik bahaneler ses kayıtları konuşmalar hepsi mevcut nasıl bir yol izlemeliyim

Ö***** 6/16/2023 5:43:24 AM

Merhaba. Konu ile ilgili aracınızda tespit yaptırıp tazminat davası açabilir, eylemin suç içermesi halinde dolandırıcılık suçundan suç duyurusunda da bulunabilirsiniz. Elinizdeki bilgi ve belgelerle müracaatınız halinde daha net bilgi verebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar kızıma Antalya'da bir ev kiraladık kızım öğrenci kontrat onun üstünde 7 yıldır oturuyor 2022 yılında 1150 TL kira ödüyorduk ocak ayında kontrat günü geldiğinde kiranın 10.000 olduğunu vermezseniz çıkaracağını söyledi tabi biz kabul etmedik ama biz kontratta %25 olduğu halde biz 2 bin beşyüz TL ödemeye başladık ödemeleri banka aracılığı ile ödüyoruz açıklamalarda hangi ay olduğunu yazıyoruz buna rağmen ev sahibi tahliye davası açmış bi de güya 2023 ocak ayında evi tahliye edicem yazan bi kağıda kızımın imzasını taklit ederek atmış yani sahtekarlık yapmış kızımın uyapına girdiğimde 62 bin TL dosya masrafı görünüyor.ve kızıma ait olan arabaya haciz koyulmuş.dava devam ediyor.ilk duruşma oldu ama avukatı gelmedi diye ertelendi.evde hala oturuyor kızım ve kirayıda ikibin beşyüz olarak ödüyoruz.kızımın üzerindeki haciz kaldırmak ve sahte attığı imzayı kanıtlamak davayı kazanmak için ne yapmamız lazım.teşekkür ederim iyi

M***** 6/15/2023 10:21:59 PM

Merhabalar. İlk olarak kiralarınızı düzenli ödediğiniz sürece ev sahibinin sizi çıkarması mümkün değildir. Diğer yandan kızınızın imzasını taklitle belge oluşturmak "özel belgede sahtecilik" suçunu oluşturacağından bu hususta hemen suç duyurusunda bulunmanız gerekir. Yapılan icra takibinin ne amaçla ve hangi dayanakla yapıldığını bilmemekle birlikte, bu takibe karşı da derhal itiraz sürecinin başlatılması gerekmektedir. Konu çok ayrıntılı olduğundan, yüz yüze görüşme halinde daha faydalı olabileceğimizi düşünüyoruz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, Son zamanlarda haberlerde yurtdışındaki örgüt üyelerinin Türkiye'ye iade edildiği görülüyor. Bu durumda akla yurtdışındaki diğer suçluların neden rahatça dolaştığı sorusu geliyor??

O***** 6/14/2023 6:13:16 PM

Merhaba. Uluslararası suçlu iadeleri genel hukuk normları ile değil, ülkelerin karşılıklılık veya örgüt üyesi olarak vasıflandırılan kişi veya kişilerin bağlı bulunduğu örgütün sığınma ülkesindeki görünüş biçimi ile nitelendirildiğinden, bu soruya hukuki olarak cevap vermek mümkün değildir. Genel olarak suçluların iadesine ilişkin ikili anlaşmalar ve Birleşmiş Milletler normlarını inceleyerek sonuca varılabilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Çocuğum yok.oldukten sonra miras hakkımı eşime birakabilimiyim .

F***** 6/14/2023 3:51:44 PM

Merhaba. Çocuğunuz olmadığı için mirasınızdan anne ve babanızın hakkı vardır. Anne ve babanızın saklı payı dışında kalan kısmını eşinize bırakabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Kiracı olarak tuttuğum iş yeri depremde yıkıldı fakat daha önce işyeri kapatma yapmıştım bana ait olduğunu nasıl ispatlayabilirim

C***** 6/14/2023 11:53:27 AM

Merhaba. Elinizdeki faturalar, size gönderilmiş postalar, tanıklar ile bu durumu ıspatlayabilirsiniz. Hangi amaçla işyerinin size ait olduğunu ispatlamaya çalıştığınızı bildirmeniz halinde daha kapsamlı yardım sağlayabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

13 yaşındaki çocuğum okuldaki kavgadan dolayı adli bir olaya karıştı.Ve suça sürüklenen çocuk durumuna düştü.Uzlaşma aşamasında karşı tarafla anlaşıp karşılıklı olarak şikayetimizden vazgeçersek bu olay çocuğumun adli siciline işler mi?

M***** 6/13/2023 2:28:00 PM

Merhaba. Uzlaşma kapsamında dosyanın kapanması halinde adli sicile herhangi bir sabıka işlenmeyecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Babam benim banka hesabımı kullanıyor ve ciddi bir borç yapmış. Aylık da kendisi ödüyor ama çektiği kredileri kendisi çekti ve kendisi kullanıyor. Eğer ölürse borçtan kurtulmam mümkün mü? Tanıdıkları olduğu için de sürekli kendi telefonundan bankayı arıyor, işlerini hallediyor, nadiren ben telefonla konuştum o kayıtlarda da hep onun da sesi var, hesap kızımın hesabı diyor. Bir kere para yatırmaya bir kere de hesap açmaya gidip imza attım sadece. Diğer işlemleri mobil uygulamadan kendi telefonundan kendisi yapıyor.

E***** 6/13/2023 3:18:26 AM

Merhaba. Hesap ve borçlar sizin adınıza gerçekleştiğinden, babanızın ölümü veya sağ iken ödememesi halinde tüm borç ve alacaklardan siz sorumlu olursunuz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ben Denizbank tarafından yasal takibe alındım ve üç tane ayrı borç üzerinden toplam borcum 33000 ben bunu bir çırpıda odiyemem ne yapmam gerekir

U***** 6/12/2023 5:06:22 AM

Merhaba. Bankayla iletişime geçerek borcunuzu yapılandırma talep edebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ev arkadaşım bir sonraki sene tek başına yaşamak istediğinden kira sözleşmesinde ikimizin de adı varken çıkmamı istedi. Ben de eylülde bitecek olan sözleşmemizde haziran ayında yeni eve çıktım. Benden hem çıkmamı isteyip hem de kalmadığım evin kirasını da ödememi istiyor. Eylülden sonra çıkamazdım evler daha da pahalanacaktı mecbur erkenden çıkmak durumunda kaldım. Ev sahibini bilgilendirdim ev arkadaşınla görüşeceğim dedi ama eski ev arkadaşım benden yüzsüzce kalmadığım evin faturalarını ve kirasını istiyor. Ne yapmam gerekiyor

S***** 6/11/2023 3:29:29 AM

Merhaba. Ortak kiraladığınız evin tüm masraf ve kirasını da ortak ödemek zorundasınız. Sadece sözlü olarak sizin çıkmanızı istemesi ve sizin de bu şekilde çıkmanız ne yazık ki haklılığınızı ispatlamanız konusunda sıkıntı yaratacaktır. Bu durumda ev arkadaşınızın size karşı açacağı bir dava veya icra takibi haklı olarak görünecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Benim haberim olmadan interne sozlesmesini 2 uzatmıdlr

B***** 6/9/2023 3:34:40 PM

Merhaba. Sanırım sormak istediğiniz sizin haberiniz olmadan internet hizmet sözleşmesinin süresinin uzatılıp uzatılmayacağı olacak. Bu hususta ilk sözleşmede sözleşmenin aynı şartlarla uzatılmasına onay vermiş iseniz, sözleşmeyi karşı taraf uzatabilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Hotelden whatsapp aracığılıyla randevu aldım randevuya gitmedim 5 gün sonra bi avukat mesaj attı hakkımda 50 bin tllik dava açmışlar sizce böyle bişey mümkünmü

F***** 6/9/2023 12:20:58 PM

Merhaba. Böyle bir durum söz konusu olamaz. Ancak yapmış olduğunuz rezervasyonda cayma bedeli olarak belirlenmiş bir ücreti taahhüt etmeniz halinde ancak talep yapılabilir. Böyle bir durumda da miktar kesinlikle 50.000TL olmaz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ortak miras kalan evde bir diğer mirasçı in haberi ve onayı olmadan odalar yok edilerek iş yeri haline yada depo haline getirilmesi suç mudur?

D***** 6/8/2023 11:59:18 PM

Merhaba. Yapılan bu tasarruf suç değildir ancak haklarınızın zarar görmesi nedeniyle tazminat davası, ortaklığın giderilmesi davası vs. davalar açabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için yüz yüze görüşebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Benim annem dul maaşı aldığı için benim kaydımı üzerine almıyor kardeşimin abimin ve yengemin kaydı evin üstünde annemin kaydı evin altında benim kaydımı git başka yere al ben seni üzerime almam diyor. Benim adresim başka evde görünüyor bunu şikayet etmiş olursam haklı durumda mıyım?

C***** 6/8/2023 10:11:58 PM

Merhaba. Anladığımız kadarıyla; anneniz ile aynı evde kalıyorsunuz ve bu durumu anneniz kabul etmiyor. Yaşınız, bakıma muhtaç olup olmamanız, bu evde kalmak zorunda olup olmadığınız gibi hususlarda bilgi sahibi olmamız halinde size daha net bilgi verebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar benim şikayetim eminevim den ev almıştık 6 Şubat'ta evim hasar gördü emin evim dasktan yatan paraya el koydu şerh koydurmuş biz depremden sonra dahi biz taksitlerimizi ödedik ödemede hiç sıkıntı yok bizi madur etti evim hasarlı evin tamiri kaldı bizi madur etti ne yapmamız gerekiyor

S***** 6/8/2023 10:07:41 PM

Merhaba. Mülkiyet hakkı kapsamında dava açabilirsiniz. Şirket ile aranızdaki sözleşmenin de detaylı şekilde incelenip DASK ödemesinin hangi tarafa yapılması gerektiği hususunda değerlendirme yapılması gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba biz eşimle Hatay/Belen de bir dairede yaşıyoruz. Depremden sonra ev sahibimiz çok çok zor durumda olduğu için lavabo ve banyo kullanabilmesi adına anahtarımızı verdik. Bugün ev ilanlarına bakarken ev sahibimiz evimizin fotoğraflarını çekmiş bizden izinsiz ve gizli bir şekilde. Ve sahibinden de ilana koymuş bize hiçbir şekilde haber de vermedi. Bu hukuka aykırı bir durum mu? Yatak odasına kadar her yeri ayrıntılı çekmiş ve de . Şimdiden teşekkür ederim. Bu arada sözleşmemiz iki senelik ve daha bi sene iki ayımız var.

S***** 6/8/2023 4:37:13 PM

Merhaba. Bu durumu derhal emniyet/jandarma veya savcılığa şikayet etmelisiniz. Rızanız hilafına eve girip fotoğrafları çeken ev sahibiniz suç işlemiştir. Anahtarınızı da değiştirerek ev sahibinin girişini engelleyebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ben devlet memuruyum Ailemin kendi Arazisi ve Çaylıkları var Babam Çay Cüzdanını Benim üzerime yaptırdıgı için Toplanan mahsüldeki çay satışları devlet ambarlarınde Benim üzerime oluyor Ve devlet çay parasını Yine benim hesabıma yatırıyor Bu durum Memurlugumda bir sorun yaratırmı

F***** 6/7/2023 3:10:47 PM

Merhabalar. Bahsettiğiniz konu memuriyetle bağdaşır işlerdendir. Herhangi bir sorun yaratmayacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

0.7 met ile 3 kişi yakalandık dosyam bugün geldi ve askerdeyim ne yapmam gerekiyor

M***** 6/5/2023 11:13:20 PM

Merhaba. Derhal hukuki destek almalı, dosyanızın incelenmesini sağlamalı ve savunmalarınızı yapmalısınız.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Arsamın yanında bahçe ürünleri satan çiçekçi (kendi alanı tel örğüyle belirlenmiş) bu alanın hemen yanında bulunan benim arsama çiçek ve ağaç vb ürünleri benden habersiz koymuş kullanıyor.Ne yapabilir.nerelere şikayet edebilirim.

B***** 6/5/2023 2:04:27 PM

Merhaba. Sizin üzerinize kayıtlı taşınmazınıza haksız yere tecavüz eden yan komşunuz suç işlemiştir. Konuyu derhal emniyet/jandarma veya savcılığa şikayet etmeniz gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar, kira kontratı ev arkadaşımın üzerine, ben yanına taşındım. Fakat ev arkadaşıma haciz geleceği için ikametgahını değiştirmek istiyor. Ev sahibinden yanında kalabilmem için onay alınmıştı. Elektrik fat. Kira kontratı ev arkadaşımın üzerine. Şimdi eğer arkadaşımın ikametgahı başka yerde gözükürse ev sahibi bizi çıkarabilir mi? Ya da mahkemeye usulsüzlük var diye dava açabilir mi? Çok teşekkürler

E***** 6/5/2023 12:46:48 PM

Merhabalar. Anlattığınız şekliyle ev sahibi arkadaşınızın mernis adresini değiştirmesi nedeniyle ev sahibiniz sizi evden çıkaramaz veya dava açamaz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Mrb efendim benim 3 kızım var 19 yaşında okuyor araba aldım ona arabayı geri alabilirmiyim veya 3 nün üstune yapabilirmiyim

C***** 6/5/2023 2:53:42 AM

Merhaba. Kızınıza araba alırken aranızda yazılı bir sözleşme yapmış iseniz arabayı tekrar kendi üzerinize alabilirsiniz. Ancak kızınızın rızası olmaksızın arabayı üç kızınızın ortak mülkiyetine alamazsınız.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar benim şöyle bie sorunum var iş yerinde cıkarıldım ve işyerine borcum var ve maaşımı yatırmadı tazminatımdan kesti ben hukuki olarak tazminatımı yatırmadı ben hepsini alıp iş yerine olan borcumu ödiyecem diye talep ettim suc duyurusunda bulunsan haklı duruma düşermiyim

M***** 6/3/2023 12:54:48 PM

Merhaba. Suç duyurusu olarak değil ama arabuluculuk ve dava yoluna giderek alacaklarınızı alabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Slm aleyküm Balıkesir Edremit Altınoluk Yazlık dairemiz var geçen yol 2022 de Dairemizi bir inşaat firmasına tadilat yaptırdık ev içi ve teras üstü ama tadilat dan sonra evimiz daha çok bozulduk evin içerisine ve yan konuşumun evine dahil su sızmış biz inşaat firması garanti verdi ama garantili tadilat yazılmadı benim ev sahibi olarak nasıl bir hukuki hakım var

M***** 6/2/2023 11:12:45 PM

Merhabalar. Evinizde tadilat sonrası, tadilat nedeniyle çıkan aksaklıklar nedeniyle müteahhit firmadan zararlarınızı talep edebilirsiniz. Bu konuda yaptığınız sözleşme kapsamında tespit yaptırıp aksaklıklar nedeniyle uğradığınız zarar miktarının tazminini talep ve dava etmelisiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhaba babamızın vefatı ile mal varlığı 3 çocuğu ile birlikte anneme kaldı. bu mal varlığından biri olan büyükbaş hayvan işletmesi ve 11 büyükbaş hayvanı çocuklar annemize feragatname ile noterde devir ettik. amacımız annemizde babamız gibi vefat edinceye kadar onun üstünde kalsın sonra yine nasılsa mirascı oluruz demiştik. ancak mirascılardan birinin çocuğu yani annemin torunu anneme biz kendi hayvanlarımızı devir almak istiyoruz, diğerlerininde haberi var deyip kandırmış tarım il müdürlüğüne götürmüş ve ve 1/4 hissesi kadar hayvan alacağına hayvan işletmesi ile birlikte hayvanların hepsini devir aldı. ancak annemin okur yazarlığı yoktur. imza atmasını bilmemektedir. devir işlemi sırasında annem okuma yazmasının bulunmadığını ve imza atamadığını beyan etmesine rağmen teyze şurayı karala yeter denilmiş. oda imza benzemeyen türde birşey karalamış. daha sonra diğer mirascılar olarak öğrendiğimizde tarım il müdürlüğünde devirin iptalini yapamayacakları söylenmiştir. kanun kapsamına bu deviri iptal ettirme hakkımız varmıdır. okuma yazma bilmeyen kişinin imzası geçerli olurmu. lütfen bilgilendirin bizi

v***** 6/2/2023 7:53:36 PM

Merhabalar. Öncelikle yeğeniniz olan torunu şikayet edebilirsiniz. Diğer yandan tarım müdürlüğüne yazılı başvuru ile annenizin okur yazarlığı olmadığını ve kandırıldığını bu işlemin iptalini isteyip, tarım müdürlüğünün cevabına göre dava yoluna başvurabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, Öğretmen güvenlik soruşturması kapsamında hangi belgeler bilgiler kontrol ediliyor Banka hesapları Dernek üyeliği/ yardımları SGK tüm arşiv gibi şeyler İnceleniyor mu,yoksa emniyet kayıtlarında soruşturma kovuşturma meslekten çıkarma vs gibi bilgiler mi isteniyor? Küçük bir bilgi verirseniz sevinirim Teşekkürler

H***** 6/2/2023 7:20:14 PM

Merhaba, Bu hususta yapılan araştırma ve incelemeler gizli nitelikli olup, tarafımızca net bir tahlil yapılamamaktadır. Ancak yapılan araştırmada mesleğe kabulünüze engel olacak bir gerekçe ileri sürülürse bu araştırmaya karşı dava yoluna başvurarak hak arama yoluna gidiyoruz. Siz de bu şekilde bir engelle karşılaştığınızda müracaat etmeniz halinde hakkınızı alabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar ben bir akrabamdan borc para aldim odemesini soz verdigim tarihten 3.5 ay sonra yapabildim akrabamin eşi bana icra davasi açmis icra davasi acildiktan 2 gun sonra ben odememi yaptim ve icra actiginida bilmiyordum bana herhangi bir evrak ulasmadi suan borcum yok icra dosyayi e devletten bakktigim acik gorumuyor Benim borc aldigim kisiyle bana icra davasi acan kisi ayni degil esi 1 dereceden yakini ben bu kisiye karsi dava acabilirmiyim borcum odedigime dair makbuzum elimde var bu konu hakkinda yardimci olabilirmisiniz.

i***** 6/2/2023 3:30:48 PM

Merhaba. Yapılan icra takibine derhal itiraz etmelisiniz. Karşı taraf bu itiraz üzerine itirazın kaldırılması veya itirazın iptali davası açarsa, elinizdeki bilgi ve belgeleri mahkemeye sunarak borcunuzu ödediğinizi belirtip haklılığınızı ispatlamanızı öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar bir yıl kadar önce bir gecekondu aldım Silivri belediyesi'ne ait sınırlardan ev 30 yıllık 30 yıl öncesinden yapılma halindeki şeklinde bugün yıkım kararı çıkıyor bu konuya itirazım nasıl yapabilirim veya hakların nedir nedir

M***** 6/2/2023 1:00:54 PM

Merhaba. Öncelikle belediyeye itiraz etmelisiniz. Belediyenin red kararı vermesi halinde ise bu kararı idare mahkemesine götürmelisiniz. Yıkım kararı size tebliğ edilmiş ise doğrudan idare mahkemesine dava yoluna da gidebilirsiniz. Özellikle yürütmeyi durdurma kararı talep etmenizi öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. 1 sene önce internet üzerinden sözlü tehdit ve şantaja uğradığım şahsı şikayet ettim ve uzaklaştırma kararı almak istedim. Fakat adresim de görüneceği için almadım. 1 sene geçti ve 3 gün önce emniyet imza atmam gereken bir kâğıt olduğunu söyledi. Talep etmemem ve dilekçe yazmamama rağmen bir uzaklaştırma kararı söz konusuydu. İmza atma zorunluluğumu söylediler atmasam bile tebligatın şahsa ulaştığını söylediler. 1 senedir rahatsız edilmiyordum ama şuan durduk yere adresim öğrenildi. Bu nasıl oluyor ? Yani uzaklaştırma kararı istemememe rağmen nasıl oluyor ?

Y***** 6/2/2023 3:52:02 AM

Merhaba. Konu ile ilgilli bu şekilde işlem yapılması tarafımızca anlaşılmamıştır. Elinizdeki bilgi ve dökümanlarla müracaatınız halinde size yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, bir iş ilişkisinden dolayı birine 200,000 TL eft ile para gönderdim 24.03.2023 tarihinde. EFT açıklamasını da boş bıraktım. Şimdi 200bin Tl yi geri talep ediyorum ancak alamıyorum. Ne yapmam gerekir? Dava ve hukuki süreç başlatma hakkımı ne zamana kadar kullanmam gerekir? Bu konuda bir zaman aşımı var mıdır? Örneğin şu kadar yıl geçtikten sonra hiç bir şey talep edilemez gibi?

k***** 6/1/2023 9:57:18 PM

Merhaba. Yaptığınız ödeme kapsamında icra takibi başlatıp, bu ödemeyi borç ilişkisi kapsamında yaptığınızı belirterek paranızı tahsil etmeye çalışmanızı tavsiye ederiz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba!, ben 2018 eylülden beri kiracisi oldugum taşınmazda yaşamaktayım. Kira sözlesmem yapıldı , sözlesmede herhangi bi süre kısıtlamasi yok, her yıl tefe tüfe orani baz alinarak anlastigimiz gibi her ayin 4 üne kadar aksatmadan kiram ödendi. Kısacası sıkıntısız sorunsuz bir kiracıyım. Ev sahibim yasli ve bu tarz konularda bilgi sahibi olmayan biri oldugu icin evi ilk tuttugum günden beri muhatabım evli , kendi işyerine sahip olan yeğeni oldu. Ödemelerimi hep kendisine yaptim. Günümüzde kira fiyatlarının çok yüksek oluşu sanırım ev sahiplerini cezbetti. Bundan dolayi, beni arayip “ ben oturmayı düsünüyorum” dendi. Kendisi eşi ve çocuğu ile yaşamakta ve benim evim 1+1 , 60 mtrkare bi ev. Yani bariz bahane. Kiracı olarak haklarımı biliyorum beni tek soru işaretinde birakan, asıl ev sahibi ile ne kontratta nede ödemelerimde hiç iletisim kurmamis olmam. Yani ilerde dava bahsi geçerse izlemem gereken yol /yollar nedir ? Bilgilendirirseniz cok sevinirim . Şimdiden teşekkürler

D***** 6/1/2023 12:14:43 PM

Merhaba. Yaptığınız sözleşme kapsamında yaptığınız ödemeleri mutlaka banka hesabından ve açıklama bölümüne ayrıntılı şekilde hangi evin ve hangi ayın kirası olduğunu da belirtir şekilde havale yapmanızı tavsiye ediyoruz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba,Eşim biriyle tanıştı icralık olan arabaları piyasasının yarı fiyatına satıyor arabanın üstündeki icrayı kapatıp muayene ettirip trafiğine çıkış izinli vereceğini söylüyor taksitli alacağı içinde Borcu bitene kadar arabaya rehin koydurcağını borç bitince kaldircağını söylüyor bu sizce ne kadar güvenilir.

Ç***** 6/1/2023 7:57:20 AM

Merhaba. Bu konuda hukuki dayanağı olan bir bilgimiz mevcut değildir. İcradan alınan araçlar üstüne hiç bir kayıt veya rehin olmaksızın alınır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ben 1.5 yıldır Ankara'da bir kurumda çalışmaktayım, eşim farkı bir şehirde özel sektörde sigortalı olarak 5 yıldır çalışıyor. Ocakta tayin isteyebileceğim. Fakat çalıştığım kurum tayin konusunda sıkıntılı bir kurum. Ben eş durumu tayini istediğimde ret verme ihtimali yüksek, ben kurumu mahkemeye versem, mahkemenin aleyhimde karar vermesi mümkün mü, Lehimde karar verir ise İdarenin mahkeme kararına uymama ihtimali var mı yardımcı olursanız sevinirim, (Bu süreçte firmanız ile iletişime geçip profesyonel destek alabilir miyim).

a***** 5/31/2023 2:37:57 AM

Merhaba. Evli kişilerin anayasal hak kapsamında (Anayasa madde.41) bir arada yaşamaları devlet tarafından sağlanmış bir ayrıcalıktır. Bu kapsamda yapacağınız talebin reddedilmesi halinde ret işlemine karşı yargı yoluna başvurabilirsiniz. Yargı kararına idarenin uyması zorunludur. Konu ile ilgili olarak iletişime geçebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 2 ay önce bilgisayarımı sattım ancak paramın %75 ini alamadım. Satışın tutanağı ve somut deliller mevcuttur. Alan kişi beni sürekli oyalıyor parayı verecem diyor ama sürekli erteliyor ne yapmalıyım

t***** 5/30/2023 5:12:07 AM

Merhaba. Alacağınız kısım ile ilgili icra takibi yoluna gitmenizi öneririz. Ayrıca dava yolu ile de alacağınıza kavuşabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Motorsiklet ile kaza yaptim karşı tarafta elektirikli motorsiklet di plakası felan yoktu ara sokaktan birden önüme atladı köprücük kemigim kırıldı motorun masraflarını yaptircagını söylediler yaptirmadılar kaza yaptimiz yerde mobese kamerası var ama benim ön farım yanmıyordu

G***** 5/29/2023 6:03:38 PM

Merhaba. Olayda karşı tarafın kusurunun bulunması durumunda tazminat davası açılabilir. Bunun için elinizdeki bilgi ve belgelerle müracaatınız gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Babaannem yaklaşık 25 yıl önce babama ev yapması için yer vermiş sonra abisinede yani babamın kardeşinede babaannem ev yeri vermiş fakat tapuyu babama vermiş bakıp görmesiyle diye yani bana bak yer senin olsun diye tapuda öyle yapmışlar babamdan bu yer bana geçtiği zaman yada şuanda babam benim tapulu yerimden çık diyebilirmi kardeşine teşekkürler

E***** 5/29/2023 8:59:02 AM

Merhaba. Aradaki hukuki ilişkiyi tam tahlil etmeden cevap vermek yanlış olacaktır. Ancak anladığımız manada, babaannenizin ev yapmak için arsayı babanıza devrettiği, amcanızın da bu arsanın bir kısmına babaannenizin talebi ve onayı doğrultusunda ev yaptığını kabul ediyoruz. Bu şekilde babanızın veya sizin kolaylıkla tapulu arazimizden çık deme hakkı olmayacaktır. Bir çok hukuki ihtilafı da içinde barındırması nedeniyle elinizdeki tüm bilgi ve belgelerle birlikte yüz yüze hukuki destek almanızı öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Mrb eski eşimin karısı Facebook ta arkadaşlık isteği gönderdi ve tiktokta takip isteği gönderdi ve fotoğrafımı favorisine ekledi resmi aldı yani. Bende her yerden engelledim. Beni oldukça rahatsız etti bu durum. Bu konu hakkında kısa bir bilgi verirseniz. Bu şuç mudur kanunda acaba?

C***** 5/28/2023 11:14:19 AM

Merhaba. Facebook'tan veya başka sosyal mecralardan arkadaşlık isteği göndermek suç değildir. Ancak sizin huzurunuzu bozacak şekilde rahatsızlık verirse ve bu davranışlarında ısrar ederse şikayetçi olabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Vodafone faturalı hat üzerine telefon aldım lakin trafik kazasından dolayı sakat kaldım ödeyemeyeceğim AP açık ortada ayakta durduğum zaman bile sancım oluyor müşteri hizmetleri ile görüşmemde bişe yapamayacaklarını belirttiler napacagımı şaşırdım napabilirim diye size sormak istedim teşekkürler şimdiden.

Ü***** 5/27/2023 11:57:08 PM

Merhaba. Öncelikle yaşadığınız mağduriyet için geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Ne yazık ki mevcut mağduriyetiniz nedeniyle herhangi bir hak iddia etmeniz mümkün değil. Borcunuzu ödemek zorundasınız.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Baba vefat etti babamın borçlarından dolayı bana icra geldi ve bu icra eşimi etkilermi yani damadi

S***** 5/24/2023 9:13:21 PM

Merhaba. Babanızın mirasçısı olmanız nedeniyle borçlarından da sorumluluğunuz oluyor. Babanızın mirasından fazla borcu var ise bu durumda mirasın hükmen reddi yoluna gidebilirsiniz. Diğer yandan bu borçlar eşinizi etkilemez.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Doğalgaz aboneliğinizi yaparken evimizi ofis iş yeri olarak yapmışlar bu 13 senedir ben bu ay 0 ödeme olduğu için devlet tarafından eve fatura gelince arayıp öğrendim bu mağduriyetin nasıl giderilir ne yapmam gerekiyor

F***** 5/23/2023 7:18:21 PM

Merhaba. Doğalgaz şirketine dilekçeyle başvuru yaparak aksaklığı düzeltebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Biz üç kardeşiz. Anne baba vefat etti. 2 ev kaldı.kardeslerden biri. Anne evindeki eşyayi götürüp yazlık yapmak istiyor diğer 2 kardeşin rızası olmadan. Bnim sorum eve gidince tek olarak elektirik su açma işlemi yapabilirmi

A***** 5/23/2023 1:52:29 PM

Merhaba. Mirasçı olmanız nedeniyle, mirasçılardan herhangi birinin mirasçı sıfatının bulunması göz önünde bulundurularak abonelik yapılır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Kendi avukatımdaki dosyayı alabilir miyim. Duruşmaların bitti.

E***** 5/23/2023 9:33:37 AM

Merhaba. Kendi avukatınızda olan dosyanın bir suretini talep edebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

tartışma oldu karşılıklı ilk saldıran ben oldum mahkemelik olduk ilk ben yaptığım için karşılıklı darp raporu aldık mahkemede hakim hapis cezası verirmi bana

H***** 5/21/2023 7:04:01 PM

Merhaba. Olayın niteliği, tartışmanın boyutu, kavga ettiğiniz kişi ile yakınlık dereceniz, daha önceden sabıkanızın bulunup bulunmadığı gibi hususlar verilecek cezanın belirlenmesinde etki eden nedenlerdir. Bu nedenle evraklarınızla birlikte bizleri ziyaretiniz halinde vakayı daha ayrıntılı şekilde değerlendirebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. Ben 2 yıl önce fotocenter diye bir mağazadan internet üzerinden fotoğraf makinesini satın almıştım. Sıfır zannettiğim makine meğerse ikinci el miş. Bunu ben şimdi fark ediyorum çünkü satmak istediğimde kutudaki sahte ürün kodu yapıştırılmış olup makinenin şattırlarını sıfırlayıp bana satmışlar. Bu durumda ben nasıl hakkımı savuna bilirim?

A***** 5/20/2023 7:10:43 PM

Merhaba. Öncelikle şirket hakkında doladırıcılık suçundan suç duyurusunda bulunabilir, sonrasında ticaret il müdürlüğüne mağazayı şikayet edebilir ve tüketici hakem heyetine gidebilirsiniz. Bu hususta bir çok farklı yol izleyebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Marhaba ben emin ev den ev aldım tapusu benim adıma son taksidini eşim üdedi oradan tapuyu benim iznim olmadan kendi adına alabilirim eyer almışsa bunu nasıl bulabilirim

R***** 5/20/2023 8:03:30 AM

Merhaba. Tapu kaydı sizin adınıza kayıtlı ise sizin izniniz olmadan evin başkası adına devredilmesi mümkün değildir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhaba çalıştığım yerde patronum en ufak hatalarımda küfür ediyor bana, sürekli küfür küfür haklı haksız artık psikolojim bozuldu, iş yerinde kamera var ama ses kaydı varmı bilmiyorum, yoksa benim elimde diğer türlü hiçbir kanıtım yok, savcılığa şikayet etsem, bişey çıkarmı?

a***** 5/20/2023 7:08:42 AM

Merhaba. Çalışma arkadaşlarınız, işyeri kamera ve ses kaydı gibi deliller ile şikayetçi olmanız halinde, size hakaret eden kişi hakaret suçundan ceza alır. Ancak herhangi bir kanıt bulunmadan yapılacak şikayette savcılık makamı da mecburen dosyayı kapatmak zorunda kalacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Yaşadığım ikametgah ve yanında kaldığım kişi ev kontratı o kişinin adına sadece ikametgahım yanında akraba değiliz soy adımız farklı benim borçlarım var kontrat arkadaşımın adına bu eve borçlarım dan dolayı haciz gelebilir mi veya arkadaşımı rahatsız edebilir lermi teşekkürler

M***** 5/19/2023 11:46:58 PM

Merhaba. İkametgahınızın bu ev olması nedeniyle bu eve haciz gelebilir ve haciz yapılabilir. Bu kapsamda eve haciz gelmesi halinde arkadaşınızın buna itiraz etmesi gerekir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Miras durumunda bir taraf yillarca miras kalan yerde oturduysa ve diğeri kiracı olarak başka bir yerde kaldiysa kirada olan tazminat acabilir mi ücret verdiği yıllar için? Açarsa kazanma imkanı var mı ve tam olarak ne yapmalı acaba?

F***** 5/17/2023 4:21:38 PM

Merhabalar. Mirasçı, kendisine miras bırakılan yerden faydalanma hakkına sahiptir. Yine bu miras malı üzerinde faydalanan bir kişi var ise bu kullanım bedellerini talep edebilecektir. Siz de payınız oranında bu miras kalan yere ilişkin alacağınızı talep edebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar benim kayınpederim 3 kardeş çoçukluğundan beri oturduğu evi ve o arsayı kendi yaptı ekti biçti şimdi diğer bir kardeşi bir çivi bile çakmamış olmasına rağmen hak talep ediyor bu konuda ne yapılabilir alan 3 kardeşin üstüne

A***** 5/17/2023 3:01:57 PM

Merhaba. Anladığımız kadarıyla, kayınpederinizin bu taşınmaz üzerinde üstün bir mülkiyet iddiası var. Ancak taşınmaz miras yolu ile üç kardeşin üzerine geçmiş gözüküyor. Bu konuda tapu kayıtları, nüfus kayıtları ve arsa üzerine yapılan yapının ne şekilde yapıldığına ilişkin bilgi ve belgelerle birlikte müracaatınız halinde size yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Alt komşumuzun kombi tesisatı yok peteklwri yok daire uzun yıllardır atıl halde kira vermiyor satmıyor ama ben iki yıldır ciddi anlamda üşüyorum yaktığım sıcaklık boşa gidiyor dava açma hakkımız var mi

A***** 5/17/2023 2:28:49 PM

Merhaba. Evin niteliği, altyapısı, ilk yapım aşamasında ısınma tipi gibi hususlar incelendikten sonra dava açılıp açılamayacağı değerlendirilebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba kolay gelsin Turkcell’den icram var bugün aradılar icraya eve geleceğiz dediler ama ben aile evinde kalıyorum ve üstümde hiç birşey yok icra memuru eve gelebilirmi

O***** 5/16/2023 12:11:29 PM

Merhabalar. Bu tip icra takiplerinde icra memuru ikamet adresinize haciz için gelebilir. Ailenizin sizin evde misafir olarak kaldığınızı ve eşyaların kendilerine ait olduğunu açıklamaları gerekiyor. Bu şekilde haczi engelleme ihtimaliniz vardır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, Aidat gecikirse tahliye talepli icra gönderdiğimde bu haklı ihtar yerine geçer mi ? Dönem sonunda iki haklı ihtar elde edebilirsem tahliye davası açabilir miyim ?

a***** 5/16/2023 3:58:40 AM

Merhabalar. Kiracının aidatları düzenli ödememesi haklı nedenle fesih hakkı sağlar. Dönem içerisinde haklı ihtarlarınız üzerine tahliye davası açabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, İhtiyaç sebebiyle tahliye davası açtığımızda diyelim ki davayı kazandık ve tahliye ettirdik. Sonrasında başkasına kiraya verdik. Çıkarttığım kiracının ödediği son kira bedeli üzerinden mi tazminat öderim yoksa yeni kiraya verdiğim kiracının kira bedeli üzerinden mi ? Birde bu kira tazminatı maksimum 1 yıl ile mi sınırlı yoksa 2-3 yıllık zaminat davası açabilir mi ?

a***** 5/16/2023 3:57:11 AM

Merhaba. Bu şekilde bir işlem yoluna gittiğinizde, eski kiracınız uğramış olduğu zararların tazmini için dava açabilir. Ispatlayabildiği sürece bu kapsamda tüm haklarını isteyebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Annem sağ arabayı bana devretti ablalarim dava açip bişey yapabilirlermi

A***** 5/15/2023 6:53:16 PM

Merhaba. Anneniz arabasını mirastan mal kaçırmak amaçlı olarak bedelsiz olarak size devir etmiş ise annenizin vefatı halinde kardeşleriniz "muris muvazaası" olarak adlandırılan davayı açabilirler.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Yurtdışında çalışıyorum kiracima mesaj yoluyla la ihtarname çekebilirmiyim veya kardeşim noter yoluyla çekebilirmi benim yerime

İ***** 5/14/2023 11:37:32 AM

Merhaba. Kısa mesaj yolu ile çekilen ihtarın herhangi bir geçerliği yoktur. Kardeşinizde vekâletiniz var ise vekaletname yoluyla ihtarname çekebilir. Ancak böyle bir vekaletname yok ise kardeşinizin çekeceği ihtar da herhangi bir sonuç doğurmayacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

mrb ben bugun boyle bir msj aldim bu dogru birşeymi acaba lutfen detayli bilgi verirmisiniz tesekkurler YASAL TAKİP ADINIZA KAYITLI TELEFON NUMARANIZ ÜZERİNDEN ALMIŞ OLDUĞUNUZ RANDEVUNUN İPTALİ SAĞLANMADIĞI İÇİN TÜKETİCİ HAKLARI HAKKINIZDA DAVA AÇMIŞTIR. İrtibat: Av.Gamze Şahin

a***** 5/12/2023 6:37:00 PM

Merhaba. Bu tip dolandırıcılık eylemleri çok fazla meydana geliyor. "Tüketici hakları" diye bir birim olmadığı gibi, hiç bir avukat bu şekilde mesaj da çekmez.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İki yıldır ısrarlı takip ve cinsel taciz, haneye rahatsızlık veren,bir karı koca aile var,karakola şikayet ettim,ifadeyi baştan savma yazdılar .elimde deliller dosyalar var .Bu delilleri ne zaman eklemem lazım, mahkeme açılınca mi ,şu anda karakola mi?

N***** 5/12/2023 5:08:14 PM

Merhaba. Elinizdeki delilleri hemen karakola veya savcılığa verirseniz hızlı araştırma yapılabilir. Mahkeme aşamasında bu delilleri vermeniz bazı işlemlerin gecikmesine neden olabilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

15 Mart 2023 de 8. Maddeden çıkış yapılarak emekli oldum. 2 ay süre geçmesine rağmen kıdem tazminatı, blrikmiş izinlerim ve içerideki maaşlarım ödenmedi. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor

H***** 5/12/2023 3:49:38 PM

Merhaba. Gerekli ihtarları yapıp arabuluculuk ve dava yoluna gidebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Kolay gelsin dükkanda kiraci olarak 13 yıldır ostimde torna isi yapıyorum ve su an duklan sahibim beni çıkarmak istiyor kendim is kuracağım diyerek ihtarname gonderdi fakat su an 5bin tl olan kirami 12 bin tl yaparsak 1 yil daha oturabilirsin diye bizi avukat aradi araciyim dedi sizi istediğim zaman hemen çıkartabiliriz dedi ne yapabilirler mağdur durumdayız

E***** 5/12/2023 10:54:01 AM

Merhabalar. Kontrat süreniz 10 yılı geçtiğinden burada dükkan sahibinin haklı sebep aranmaksızın tahliye hakkı var. Şartlarda anlaşarak sürecinizi uzatabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Vasiyetname ile bana bırakılan ev kentsel dönüşüme girdi. Vasiyet bozulmuş olur mu. Vasiyet bırakan şu an hayatta.

H***** 5/10/2023 8:23:55 AM

Merhaba. Vasiyetname kapsamında olan evin niteliği önemli değil. Vasiyetname geçerlidir. Ancak vasiyet bırakan hayatta ve tekrar vasiyet yapabiliyorsa bu hususu belirterek yeni bir vasiyetname hazırlanması çok daha avantajlı olacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ablam babamdan emaneten aldığı arsayı abime vermiş abimde satmış bize bildirmeden yaklaşık olarak 10 yıl oldu bu konu ile ilgili ne yapabilirim

F***** 5/9/2023 11:05:57 AM

Merhaba. İnançlı işlem kapsamında yapılan devir tasarrufunun iptali mümkündür. Elinizdeki bilgi ve belgelerle müracaatınız halinde yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Mrb hayırlı sabahlar ben k marastan yazıyorum bina sakinlerin oy birliğiyle debremden dolayı binada kırılması gereken yerler vardı kirdirdik benim banyo duvarında kırıldı bana diyolarki banyo fayansi ve tavan yaptirmasi sana ait bunu öğrenmek istemiştim teşekkür ederim

V***** 5/6/2023 8:55:03 AM

Merhabalar. Yaşadığınız deprem felaketi nedeniyle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Dairenin iç tadilatı daire malikine aittir. Ancak tavan veya diğer yerlerde meydana gelen hasarlar tüm binayı ilgilendiriyorsa tüm maliklerden talep edebilirsiniz. Bu kapsamda banyo fayans tadilatının tarafınızdan karşılanması gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Belçikada kaliyoruz. Konsolosluktan babam bana Turkiyedeki evini satabilirmi yoksa Turkiyeye gitmek mecburiyetindemiyiz.

A***** 5/5/2023 10:07:08 AM

Merhaba. Altyapısını (Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile entegrasyonunu) sağlamış olan konsolosluklardan taşınmaz satışı gerçekleşebilmektedir. Bu kapsamda siz de konsolosluktan sorarak taşınmazınızı satabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, Ben sahibinden üzerinden bir ek iş için yazıştığım kişiye iban verdim. Çinde yaşadığını ve türkiyedeki işlemler için hesap düzenlemeri yapacak birine ihtiyaç duyduğunu söyledi. İbanıma gelen parayı binance üzerinden iletmem istendi. Yaklaşık 15 gün ara ara ödeme geldi ama ben farketmedim. 15 gün sonunda farkedip para gönderen isimleri sosyal medyadan bulmaya çalıştım. Ulaştığım bir kişi ev kirası için depozito ödediğini ama dolandırıldığını söyledi. Kahroldum hemen savcılığs gittim suç duyurusunda bulundum. Kendisine durumu yazdığımda beni engelledi. Şimdi ödeme gönderen kişiler tarafından şikayet edildim ancak tüm konuşmalarım var ve açıkçası korkmsktayım. 3 kuruş kazanmak için akılsızca düşünmeden davrandım. Kişi de oldukça samimi ve güven vericiydi düşünemedim. Bu süreçte beklemeli miyim?

G***** 5/4/2023 11:55:26 AM

Merhaba. Bu süreçlerde genel olarak soruşturma paranın havale edildiği kişi hakkında açılmaktadır. Yaşadığınız olayda soruşturmalar sizin hakkınızda açılacak ve asıl kişinin tespitine çalışılacaktır. Bizim tavsiyemiz derhal bir hukuki destek almanız yönündedir. Bu tip davalarda haklılığınızı ispatlamak para gönderilen kişiye ulaşılamadığından ne yazık ki çok zordur.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhaba , öncelikle Hatay'dan yazmaktayım. ismim soner varan 30.04.2022 tarihinde sözleşme yapmıştım. ev sahibim sözleşmem bitmeden 1 hafta önce arayıp 1800 tl olan kiramı 5000tl yapmak istediğini söyledi. ben ise bunu kabul etmeyeğimi %25ten fazla kabul etmeyecegımı soyledım. kendiside ben evımı kıraya verıp cıkarsın orda oturacagım dedi bende bunu kabul etmıyorum dedım ve daha sonra gorusmedık. 1 mayıs ıtıbarıyle sozlesmem otomatık yenılenmıs oldumu bu saatten sonra ne yapabılır ? bilgi alabilirmiyim tesekkurler

S***** 5/3/2023 2:57:46 PM

Merhaba. Sözleşmeniz kapsamında 01/05/2023 tarihinden sonraki kiranızı %25 arttırarak ödeyiniz. Herhangi bir sıkıntı çıkmayacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ben sitede ikamet ediyorum bazı günler mecburen şirket aracıyla eve geliyorum araç minibüs site karar almış hususî araç dışında araç siteye sokulmuyacaktir diye böyle bir karar alınıp uygulanabilir mi bende site sakiniyim bu hakimi kulanamiyorum şimdiden teşekkürler iyi calismalar

A***** 5/2/2023 6:23:34 PM

Merhabalar. Alınan kararın içeriğini değerlendirmek ve neden böyle bir yasak konulduğunun gerekçesine bakmak gerekiyor. Diğer yandan site yönetiminin böyle bir karar almak için genel kuruldan yetki alıp almadığı, tasarrufun gerekçeli olup olmadığı, gerekçenin hukuka uygun olup olmadığı hususlarını değerlendirerek bu durumun önlenmesi için Sulh Hukuk Mahkemesine dava açılabilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba Babamın babasından ev kalmış fakat babam bunu almayıp amcama devretmiş ve amcam 13 sene önce vefat etti şimdi o evin tapunusunu geri alacağız fakat babam abime tapudan hak vermek istemediği için bir başkasının üzerine alacak abim bu tapudan hak talep edebilir mi

İ***** 4/30/2023 11:19:36 PM

Merhaba. Abinizin mirastan mahrum bırakılması amaçlı olarak bu tasarruflar yapılmış ve abiniz de bu durumu ıspatlayabilirse mirasdan hak talep edebilecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Güzellik merkezinde yüzümü kullanıyorlardı video tanıtım çekiyodum işten çıkmamı istediler çıktım hala instagramda videolarım duruyor ne yapabilirim

B***** 4/30/2023 3:48:46 PM

Merhaba. Güzellik merkezine noter vasıtasıyla ihtar çekmek suretiyle yüzünüzün kullanımını engelleyebilirsiniz. Bu konuda aranızda yapılan sözleşme içeriğine göre yol izlemenizi öneririz. Sözleşme kapsamında haklarınızı değerlendirmeniz önemlidir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Tiktok hesabımdaki videoları gereksiz yere kaldırıyor örneğin: hesabıma ihlal atıldı ve bende hikayeme o ihlal yediniz fotoğrafını atıp önüne ‘ne’ yazıp hikayeme attım cinsellik ve çıplaklıktan ihtar yedi hesabım hikayeden dolayı dava açabilirmiyim

Y***** 4/30/2023 10:38:02 AM

Merhabalar. Tiktok Türkiye temsilciliğine başvuruda bulunup yayın politilarına aykırı hareket etmediğini belirtebilirsiniz. Ancak kötü niyeti ıspatlamadığınız sürece tiktok uygulamasının kendi içerik hakları dolayısı ile dava hakkınız olmayacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

adliyede kadrolu Hizmetli personel olarak çalışmaktayım bize kaldırım taşı ile yol yaptırıyorlar bu bizim kanunda varmı ve bize yaptıra bilirlermi yurt çocuguyum

i***** 4/29/2023 10:52:39 PM

Merhaba. Görev tanımınız, Devlet Memurları Kanunu ve iç yönetmelik hükümlerinde belirlenmiştir. Bu yönetmelik kapsamında ve iş tanımınız dışında olan işleri yapmama hakkınız vardır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Denetim serbestlik ile ilgili sorum ikamet ettigim sehirde degilim imza denetimim baslayip baslamadigini nasil öğrenebilirim

F***** 4/28/2023 8:27:06 PM

Merhaba. Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğüne başvurarak konu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba iyi çalışmalar konu biraz uzun ama yanıtlarsanız sevinirim. 21/04/2023 günü iş kazası geçirdim iş kazam sonucu vucudumda 12 kırık ve 3 ameliyat 2 platin takıldı. İş görecek durumum henüz yok malesef iş yerim aradı ve yerine adam almamız lazım istifa et dedi. Bende kendilerine dava açacağımı belirttim ve bir tanıdığımın önerdiği bir avukata vekalet verdim. Fakat vekaleti aldıktan sonra telefonlarımı açmadılar bir sigortacı numarası verdiler sen bununla görüş dediler. Muhattap bulamıyorum uyap dan dosya takibi yapıyorum dava açılmamış. Avukat değiştirmek istiyorum ne yapabilirim

H***** 4/28/2023 5:33:37 AM

Merhabalar. Anlaştığınız avukatınızın işini hakkıyla yerine getirmemesi halinde, yine aynı şekilde noterden düzenleyeceğiniz bir azilnameyle görevine son vermeniz mümkündür. Hukuk büromuzla iletişime geçmeniz halinde detaylı bilgi verilebilir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

15 Aralık 2022 tarihinde satın aldığım ve aynı gün noter aracılığı ile evin boşaltılması için ihbar gönderdiğim kiracıyı evimden nasıl çabuk çıkarabilirim

A***** 4/27/2023 9:57:13 PM

Merhabalar. Ev kira sözleşmelerinin feshi kanun gereği çok sıkı şekil şartlarına bağlanmıştır. Bu nedenle kiracınızı ihtar ve tahliye süreçlerini takip etmeden çıkarma imkanınız bulunmamaktadır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba dededen kalma iki katlı köy evi var.BU köy evinde dört erkek kardeşin birer odası vardı.Ev şimdi bakımsız boş duruyor,evin yeri dört kardeşten en küçüğüne kaldı tapusu var.Diger kardeslerinde yerler bölündü tapuları var ayrı ayrı Biz bir kardeş olarak bu evde hak iddia edebilir miyiz ve evin yerinde hak iddia edebilir miyiz Bu evin olduğu yerin tapusunda kagir iki katlı ahşap ev diyede yazıyor tapuda kardeslerden birinin üstünde 2008 de kadastro geçti köyden dedemde 2003 te vefat etti Teşekkürler

F***** 4/26/2023 11:58:02 PM

Merhaba. Miras kalan taşınmazları daha önceden rızai taksim kapsamında paylaşmışsanız, bu aşamadan sonra tasarrufu iptal ettirme gibi bir yolunuz kalmıyor ne yazık ki.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba bir tarlanın 4/12hissesi annemin üstüne ve biz bu tarlanın annemin üstüne olan bölümüne abim ile birer tane ev yaptık aklımızdaki annemin hissesini 2/12 2/12olarak üstümüze almaktı fakat evi yaptıktan sonra Tapu dairesindeki danışman böyle bir şeyin sadece annemin ölmesi halinde olabileceğini ve ölmediği sürece 4/12hisseyi sadece tek bir kişinin alabileceğini söyledi bazi arkadaşlarım danışmanın yanlış bilgi verdiğini 2/12ser olarak hisselerimizi alabileceğimizi söylüyor sizce alabilirmiyiz? Teşekkürler

M***** 4/22/2023 12:36:46 PM

Merhabalar. Bahse konu tarlayanın kalan 8/12 ilk kısmında mülkiyet hakkınız bulunuyorsa annenizin payının 2/12'şerlik kısmını alabilirsiniz. Ancak mülkiyet hakkınız yok ise annenizin size payını satma hakkı yoktur. Bu durumda annenizin tapu payının toplamının yüzölçümü, diğer paydaşların durumu gibi hususlar değerlendirilir devir için yol bulmak gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba bana vefat etti anne sağ.Fakat dokuz kardeşten büyük abi bir daireyi kiraya verdi ve sadece kirayı o yiyor.Sorum şu.Kimligim belli olmadan onu şikayet edebilirmiyim bu duruma son vermesi için

G***** 4/22/2023 1:11:09 AM

Merhaba. Anlattığınız konu herhangi bir suç ve suç unsuru içermediğinden şikayet hakkınız bulunmamaktadır. Kiracıya ihtar çekerek payınız oranında kiranın kendinize yatırılmasını talep edebilirsiniz. Bu durumda da kardeşinizin haberi olacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

bizde hisseli tarla mirasçıların hepsi benim yanım da bir halam hariç ve kocası benden haber siz tarlayi işlemiş ve buna diğer ve benim rızam yok hepside tarlayı bozalim dior ben nasıl bir yol izlemeliyim uyarmamıza rağmen aldırmıyor ve ben yanım da.olan mirasçıları alsam o birkisiye karşı tarlayı bozsam suç olurmu

m***** 4/21/2023 6:55:12 PM

Merhaba. Tarlada müşterek mülkiyetle malik olduğunuzdan aranızdaki ilişkinin de hukuki ilişki olması nedeniyle kullanım oranlarına tecavüz halinde herhangi bir suç oluşmayacaktır. Sizin tarlanın halanız veya kocasına karşı kira/semere talebinde bulunma hakkınız vardır. Bunun haricinde tarla üzerinde rızai taksim veya ortaklığın giderilmesi gibi yollarla haklarınızı ayırabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar benim size sorum Annem 15 Mart 2023 de rahmetli oldu.Babamdan kalma bir evimiz var.Bu evde ölünceye kadar annem oturuyordu,şimdi size sormak isteğim şey ablam beni aradı evin telefonunu ve elektriğini kapatması gerektiğini ve bunun içinde kardeşlerinin ona vekâlet vermesi gerektiğini söyledi.Ben bugüne kadar hiç böyle birşey duymadım,normalinde annemin ölüm belgesiyle gidip Telekom’a kapattırabilir mi? Sırf telefon ve elektriği kapatmak için vekâlet verilebilir mi? Bu doğru’mudur bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

M***** 4/20/2023 11:23:26 PM

Merhaba. Annenizin ölüm belgesiyle birlikte elektrik ve telefon idarelerine başvurarak abonelikler kapatılabilir. Bunun haricinde vekaletname istenmesi halinde sadece elektrik ve su aboneliklerinin iptalini içerir vekaletname vermenizi öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

2022 haziranda ev aldım.2023 martta kontrat doldu ama kiracı cıkmadı. Ne zaman ihtarname cekmem gerekir? Ne zaman dava acabilirim? Tesekkur ederim.

A***** 4/20/2023 12:15:23 PM

Merhaba. Evi aldığınızda kiracılı olarak almış iseniz ve siz kiracıyla ayrı bir kira kontratı imzalamamış iseniz bu durumda kira sözleşmesi belirsiz süreli kira sözleşmesi şekline dönmektedir. Siz şahsi ihtiyacınızın doğması halinde gerekli ihtarları çekerek 6 ay içerisinde evi boşaltması yönünde bildirimde bulunup sonrasında da tahliye davası açarak evi boşalttırabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İse gitmediğim gün rahatsız olduğum için hastaneye gidip rapor aldım ama işe gitmediğim gün anneannem rahatsızlandı hastaneye kaldırıldı dedim gelemeyeceğim dedim. Müdür benden anneannemin hastaneye yatış ya da giriş belgesini istiyor istirahat raporum olduğu halde beni ikaz girmekle tehdit ediyor hak ki var mı?

B***** 4/20/2023 5:11:21 AM

Merhaba. Hastaneden hastalığınız nedeniyle almış olduğunuz rapor var ise bu durumda başkaca hiç bir bilgi ve belgeye gerek olmaksızın haklı nedenle işe gitmemeniz mümkündür.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. Ben Kırıkkale den isim değişikliği davası açtım. Dava acarken de dilekceme Ordu da öğretmenlik yaptığım icin duruşmaya online olarak Ordu dan katılmayı talep etmiştim. Gönderilen tebligatta herhangi bir şekilde belirtilmemiş bu durum. Bunun için kırıkkale adliyesine gitmem gerekir mi yoksa Ordu adliyede mi bi işlem yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim

G***** 4/19/2023 7:05:54 PM

Merhabalar. Online olarak duruşmalara katılma hakkı sadece avukatlara tanınmış bir haktır. Sizin ilgili mahkemeye Ordu ilinde çalıştığınızı belirtir bir dilekçe yazarak, talimat yazılmasını talep etmeniz gerekiyor.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Bir avukat dosya numarası olmadan TC kimlik numaram olmadan adıma açılan bir dava dosyasına erişebilir mi dava başka şehirde olsa bile

B***** 4/19/2023 6:18:39 AM

Merhaba. TC Kimlik numaranız ve vekâletname olmadan adınıza açılan davaya sizin dışınızda hiç kimse erişemez.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Bizim avukat yanlis miktardan dava acti halbiki bunu basta dedim halde ben isimi bilirim diye. Netice telefondan ve yazili olarak whtasapp dan bunlarda mevcutdur... Üstelin kendim uyap dan bunlari görsü isime özen vermiyrekten ben istedigi zaman aramsiyla ve bu hatalari ona dedihmde istifasini Verdi dava sürerken bu özsenislige ilgilsliye ve beni bundan dolayi bosdan yere yanlis dava ve miktari yükseklignden dolayi zararar soktu bu yapilan haksizliga Rahmen birsey yapabilirmiym

T***** 4/17/2023 9:55:02 PM

Merhabalar. Avukatınıza karşı bir tazminat davası açabilirsiniz. Uğradığınız zararı ve karşı tarafın kusurunu ispatlayabilirseniz zararınızın tazminini sağlayabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba bi fake hesaptan birine yazmıştım bi kac defa ama mesaj iceriklerinde hiçbir suç teşkil edecek bir sey yok hakaret taciz gibi. Sonra kendisi benim kişisel hesabimi bulup bana ısrarla takip isteği ve mesajlar attı kim olduğumu öğrenmekte istedi ben cevap vermedim şimdi ise savciliga verecegini söylüyor sizce burda suç teşkil eden bi durum var mi

Z***** 4/16/2023 5:32:45 PM

Merhaba. Kişilerin ısrarla aranarak, mesaj atılarak veya takip edilerek rahatsız edilmesi "kişilerin huzur ve sükununu bozma" suçunu oluşturur. Bu durumda nasıl savunma yapacağınızı veya olayın içeriğini ayrıntılı görüşerek çözüm üretmemiz gerekir. İletişime geçmeniz halinde yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar abimin kiracısi olduğu evin satılığa çıkması nedeni ile eve talip olmus ve aralarında anlaşma yapmislar anlaşma noterde evi abim adına mirasçısı olarak gösterilmis 1.5 milyon TL ye 600 bini peşin geri kalan 900 bini 2.5yil 12 bin TL ardından 15 ve 18 bin TL olarak 6.5 yılda odenicek bankadan senet yapilmis 1 yıllık her yıl yeniden sözleşme yaparak borc ödenicek şimdi benim bir kaç sorum var 1.sonradan abim mirastan men edebilir mi 2.ev alırken bu yöntem ne kadar güvenilir 3.kendimizi sağlama almak için ne gibi adımlar atmalıyız 4.ve en önemlisi dolandirilmis olabilir miyim 5. Geri cayma hakkımız varmıdır 5 6 ay olmuş aylık 12 bin TL ödenmeye başlanalı

E***** 4/16/2023 4:38:26 PM

Merhaba. Anlattığınız olay çok detaylandırılmış. Bir kişi sonradan mirasçı gösterilemez, ancak vasiyetname yapılabilir. Diğer taraftan bedel ödenerek vasiyetname de yapılamaz. Somut olayı değerlendirdiğimizde muhtemelen ölene kadar bakım sözleşmesi veya ölüme bağlı tasarruf kapsamında bir sözleşme yapılmış olabilir. Konu ile ilgili yüz yüze ayrıntılı şekilde görüşebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Avukatim davami takip etmedigim icin kazandigm davanin parasini pesin bir fiyatta anlasarak kapatmis uzerinden 3 ay gecmesine ragmen bana hala dava devam ediyor demisti ardindan ölüm haberini aldim ve baska avukata gittim para ailesinden alinicak fakat bu magduriyete karsi olen avukata dava acabilirmiyim

O***** 4/14/2023 9:08:20 AM

Merhaba. Ölen kişiye karşı herhangi bir dava açma hakkınız bulunmamaktadır. Olası hukuk davalarında ise bu davayı ancak ölenin mirasçılarına yöneltebilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Darp edildim ve 6 bin tl peşin ücret ödeyip avukat tuttum.Avukatım dava açmak için işlem başlattı ve savcı kabul edip dava açmadı.Avukata verdiğim ücretimi geri alabilirmiyim? (Hiç mahkemeye çıkmadık)

H***** 4/14/2023 2:16:21 AM

Merhaba. Avukatınız ile yaptığınız ücret sözleşmesi kapsamında alınan ücret davanın erken bitmiş olması veya savcılık aşamasında kapanmış olması karşısında iade edilmez. Sizin de böyle bir talep hakkınız bulunmamaktadır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ev sahibi evi satmak istedi kira sozlesmem bitmeden ve bizde tamam dedik evin fotoğrafıni çekti ve emlakçı bı alıcı geldi arkadaşına göstermek için evimin fotoğrafını çekti ve video çekti sizce çekebilir miyim zaten ilanda fotoğraflar var

C***** 4/14/2023 12:33:46 AM

Merhaba. Ev sahibi veya emlakçının evi satmak için fotoğraf çekimlerine sizin özel hayatınıza müdahale etmemek ve izniniz kapsamında hakları vardır. Bunun haricinde sürekli şekilde sizi rahatsız ederek fotoğraf çekimi yapmak, alıcıya evi gezdirmek gibi işlemler yapamaz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

WhatsApp tan bana mesaj geldi bir avukat hanim dan diyorki bir masaj salonuna randevu almak için mesaj atmışsınız sonrasinda karşı tarafin mesajlarına bakmamış siniz iptal veya talebinizi iletmemişsiniz bu yüzden adıma dava açılmış davayı kapatmak için 6 bin TL istiyor aksi taktirde odemezsem icralik olacam böyle birşey varmı?

B***** 4/12/2023 8:13:22 PM

Merhabalar. Bu şekilde bir çok dolandırıcılık eylemiyle karşılaşıyoruz. Sizi bu şekilde arayan kişilerden dosya numarasını talep edip ilgili adliyeden sorgulama yapmanız ve buna göre işlemlerinize devam etmenizi öneririz. Hiç bir avukat icra işleminden önce sizi arayıp para talep etmez.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Benim avukatım idari davanın süresini kaçırdı ve kaybettik. bende avukatı mahkemeye verdim ve suçlu olduğunu ve tazminat ödemeyi kabul etti. Şimdi adil yargılanma hakkından yararlanıp idari davamı canlandıra bilir miyim?

T***** 4/12/2023 1:28:27 PM

Merhaba. Bu kararı ileri sürerek sürenin elinizde olmayan nedenle kaçırılmış olduğunu belirtip dava açmayı düşünebilirsiniz. Bu şekilde olumlu sonuç alma ihtimaliniz bulunmaktadır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Belediyenin bozuk kaldırımı yüzünden ayağımı catlattim düştüm üzerine işime gidemiyorum ayağım alcida gidemediğim günün parasını belediyeden yada valilikten alabilirmiyim

E***** 4/12/2023 7:28:53 AM

Merhaba. Ayağınızı belediyenin bozuk kaldırımı nedeniyle kırdığınızı ve sizin kusurunuz olmadığını ıspatlayabilirseniz, belediyeye karşı bu şekilde bir dava açabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Slm, beş kardeşiz. Annemiz kendi üzerine tapulu tarlayı satarsa çocuklara hak düşermi.? İyi çalışmalar.

F***** 4/10/2023 4:28:14 PM

Merhaba. Anneniz (akıl sağlığı yerinde veya kısıtlı değilse) kendi üzerine kayıtlı maliki olduğu tarlayı satması halinde size her hangi bir pay düşmeyecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

12 yaşındaki otistik engelli bir tanıdığıma babasının vefatı sonucunda kendisine miras olarak gayrimenkul kaldı vergi yükümlüsü ve sorumluluğu nedir

M***** 4/8/2023 8:51:19 PM

Merhaba. 12 yaşındaki otistik çocuğun veli veya vasisi tarafından bu işlemlerin yürütülmesi gerekir. Çocuğun herhangi bir cezai sorumluluğu bulunmamakla birlikte veli veya vasisinin bu sorumlulukları mevcuttur. İşlemlerinin takip edilmesi gerekir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Birlikte çalıştıgım arkadaş iş yeri malzemelerimi geri vermiyor kuaför malzemeleri nasıl bi yol izlemem gerekiyor aradan 5 yol geçti aracı gönderdim gene olmadı gidip kavga etmek istemiyorum koyacak yerim olmadığı için çok üstüne düşmemiştim ama dükkan açmak istiyorum durumum belli kendi malzemelerim i kullanmak istiyorum ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

A***** 4/8/2023 2:21:13 AM

Merhaba. Aradan uzunca bir süre geçmesi nedeniyle hakkınızı ispatlamanızda sıkıntı doğabilecektir. Bunun yanında "güveni kötüye kullanma" suçu yönünden suç duyurusunda bulunabilir, hukuki olarak da tespit yaptırıp, tazminat veya iade davası açabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar öncelikle soru sorup bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim Ben 20 yıldır aynı fabrikada çalışmaktayım bu güne kadar yüz kızartıcı bir olayım nede iş kazam olmadı yaptığım illerde performans olarak hep birinciyim adam kayırmaya ayrımcılığa gelemiyorum buda şefimin hoşuna gitmediği için beni iftiralarla yalanlarla suçlayıp tutanak tutturup işten artırmaya çalışıyor yalanlarını resimle belgeledim disipline çıkaracaklar beni işten atarlarmı atarlarsa hukuki olarak iftiraların ve yalanlarını ispat ederim delillerim var hukuki olarak ben kazanırmıyım ne olur süreç nasıl işler cevabınızı acil bekliyorum hizmetiniz için teşekkür ederim

M***** 4/7/2023 4:06:54 PM

Merhaba. Hakkınızda yapılacak disiplin soruşturması gerekçesini öğrenirsek size yardımcı olabiliriz. Ancak uydurma şekilde disiplin işlemlerinden ceza almayacağınızı beyan edebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar, 10 ay önce yurdisindan internetten buldugun bir ev satin aldim. Vekaletle satis islemi gerceklesti. Evi satan sahsin anne babasi oglum evimizi habersiz satt diyerek evden cikmayi redetti. Bir avukat tutarak olayi yasal yollarla hal etmek istedim. Tuttugum avukat 9 aydir beni oyaliyor ve suan hic bir sekilde bana cevap vermiyor. Eski ev hala boşaltilamadi. Bu durumda nasil bir yol izleyebilirim. Cevap icin simdiden tesekkur ederi..

T***** 4/5/2023 11:49:26 PM

Merhaba. Aldığınızda evde bulunan kişinin sıfatı artık kiracı olacaktır. Bu nedenle sizin kiracıya uygulanan prosedürle tahliye ihtarnamesi göndermeniz ve tahliye davası açarak süreci takip etmeniz gerekir. Ayrıca kiracılar kiralarını ödemiyorlarsa ödenmeyen kiralarla ilgili derhal icra takibine de geçebilirsiniz. Avukatınızın bu süreçleri takip edeceğini düşünüyoruz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. 10 yılı geçirmiş olan kiracımıza 3 ay öncesinden ihtarname çektik süresi doldu çıkmayacağım diyor. Tahliye davası ve bu süreçtede tahliye davası sonunçlanana kadar kira güncellemesi yapmak istiyoruz. İkisini birden yapmamız mümkün müdür?

M***** 4/4/2023 12:13:36 PM

Merhaba. 10 yılı geçmiş olan kiracınıza karşı açacağınız tahliye davasının yanında kira güncellemesi yapmak istiyorsanız ayrıca "kira tespit davası" açmanız gerekmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar ben yeğenimi aylardır göremiyorum sadece telefonla bir kaç dakika konuşup kapatıyoruz daha öncesinde yanıma geliyordu akşama kadar kalıyordu yaklaşık 3 aydır yanıma göndermiyor annesi telefonla falan da aratmıyor yeğenimin vasisi ya da velayetini alabilir miyim ( ben halayim abim 7 yıl önce vefat etti) eski yengem olcak insan 10 aydır da evli yeğenim onun yanında konuştuğu için rahat konuşup cevap veremiyor şuan kendisi 11 yaşında bununla ilgili nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olur musunuz lütfen

C***** 4/2/2023 7:46:11 AM

Merhaba. Çocuğun anne-babasından biri vefat ettiğinde diğer eş doğal olarak tek velayet hakkına sahip kişi olmaktadır. Sizin çocuğun velayetini alabilmeniz için annenin velayet haklarını kötüye kullandığını, çocuğa gerektiği gibi bakmadığını ve çocuğun annede kalması halinde zarar göreceğini ispatlamanız gerekiyor. Bunun yerine şahsi ilişki tesisi için dava açabilirsiniz. Bu durumda çocukla yılın belli dönemlerinde iletişim kurma hakkı elde etmiş olursunuz. Detaylı bilgi için iletişime geçebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Eşim benden habersiz evdeki 700 kg fındığı kardeşine vermiş . Eşim önce haberim yok kardeşim kendi basina almış dedi ben kardeşi hakkında hırsızlıktan suç duyurusunda bulundum , bunu duyan eşim kardeşimin aldığı fındıktan haberim vardı almadan önce bana söyledi dedi . Şimdi kardeşi hakkındaki suç duyurum nasıl gelişir nasıl sonuclanir . Eşimde suç ortağı sayilirmı

S***** 4/1/2023 1:32:12 AM

Merhabalar. Eşinizin ortak evinizden bir eşyayı alması hırsızlık suçunu oluşturmaz. Eşinizin rızasıyla kardeşine evdeki herhangi bir eşyayı kardeşine vermesi halinde de her iki kişi için de bu suç oluşmayacaktır. Sizin suç duyurunuz muhtemelen KYOK ile sonuçlanacaktır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, vodafone evde internet abonesiyim. Yalnız 2 gün önce tarafıma hiçbir bilgi verilmeden eksik evrak gerekçesiyle gece saat 23:00 da aboneliğimi iptal etmişler. 2 yıldır kullanıyorum ben bu aboneliği. 2 yıl sonra hiçbir bildiirm yapılmadan hattımı iptal etme hakları varmıdır? Sonuçta üniversiteye giden ve derslerine online katılan bir çocuğum var. Vodafonun bu tutumu yüzünden çocuk 3 gündür derslerine giremiyor. Bu mağduriyetimden dolayı yasal yollara başvurabilirmiyim?

Y***** 3/30/2023 12:16:45 PM

Merhaba. Haksız olarak yapılmış bir işlem nedeniyle Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz. Ancak yazdıklarınızdan sorunun ne olduğunu net şekilde anlamış değiliz. İletişime geçmeniz halinde yardımcı olmaya çalışacağımızdan emin olabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Ben 2015 te 4 ay ceza yarım ve akabinde berat ettim bu süreçte eşim dışarda büyük bir trafik kazası geçirdi evliliğim dağıldı çocuklarimi devlet aldı iş düzenim dağıldı pazar yerlerim iptal oldu avukatimi sordum tazminat açabilir miyim diye hayır ostunde bir yıl geçtiği için tazminat davası acamiycagimi söyledi ve o sorecte eşimin yapmış olduğu kazaya hem madi hem manevi büyük tazminat ödedik yuvamız dağıldı işimiz dağıldı acaba ?şuanda tazminat acabiliyormuyum saygilarila

M***** 3/30/2023 11:45:12 AM

Merhaba. Avukatınızın söylediği gibi haksız tutuklama ile ilgili davanın süresini kaçırmışsınız ne yazık ki.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba,1997-1998 yılları arasında 1 ay süreyle iş bankasinda çalıştım fakat bu süre icerisinde sigorta yapılmamış bu durumda yapılacak birşey varmı?

O***** 3/29/2023 4:08:36 PM

Merhabalar. Sigortasız çalıştığınız dönem ile ilgili delillendirme yapabilirsek dava sürecine geçebiliriz. İletişime geçmeniz halinde ayrıntılı yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba suan 2 yıl olucak binaya taşınalı kiracıyız. 1. Yıl sözleşmemiz oldu ve sonradında ev sahibi sözleşme imzalamadı kendi aramızda anlaştık banka yolula kirayı yolluyoruz. Şuan kiramız 2300 ev sahibi 6000 yapıcağını duyurdu. Bu kanuna göre ama yasak. Apartmanda sadece kiracılar var ve hiçbirimiz bunu kabul etmek istemiyoruz. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor? Nasıl bir yol izleyebiliriz?

B***** 3/29/2023 2:28:47 PM

Merhabalar. Ev sahibiniz yasal sınırın üzerinde olacak şekilde kirayı arttıramaz. Siz düzenli şekilde banka havalesi yolu ile kiranızı ödemeniz halinde yapmanız gereken başkaca bir işleme gerek bulunmamaktadır. Konu ile ilgili iletişime geçmeniz halinde daha detaylı şekilde bilgi verebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba,sali günü asliye ceza mahkemem vardi,hakimin sosyal sorumluluk projesine katilmak ister misiniz? Sorusunu yanlis anlayip evet cevabi verdim.Bunu duzeltmek icin ne yapabilirim?

A***** 3/27/2023 8:34:35 AM

Merhabalar. Tekrar dilekçe verebilir, verilen karara itiraz edebilirsiniz. Alınan kararla ilgili detaylı bilgi gönderebilirseniz yardımcı olabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba benim eşim sürekli evde bişeyler kırıyor kavga edince ama büyük şeyler kapılar masalar sandalyeler elektrikli süpürgeler o an ispat için kendisinin resmini çeksem bana bişey yapar diye korkuyorum resimleri çekerim ama içinde kendi yok bunları yaptığını onun yaptığını nasıl iskat edebilirim

H***** 3/26/2023 8:27:17 PM

Merhabalar. Kendinizi suçtan korumak amaçlı kamera kaydı alabilirsiniz. Bunun yanında bu şekilde size de zarar verebilecek şekilde davranışlar gösteren eşiniz hakkında doğrudan kolluk güçlerine şikayette bulunmanızı tavsiye ederiz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba Benim işyerim 2016 yılı temmuz ayında Ohal khk ile kapatıldı. Kapatılmadan Nisan ayında kayyum atandı. Biz kayyumla görüştüğümüzde burada çalışmaya devam edin, biz devletiz, devletin güvencesi altında olacaksınız dedi. Buz ona güvenerek çalışmaya devam ettik, ama daha sonra temmuz ayında khk ile kapatıldı ve bizim çıkış kodumuz sıkıntılı olarak yazıldı. Kayyumdan önce çıksaydık çıkış kodum da bir sıkıntı olmayacağı için devlette çalışabilecektim. (zaten çıkacaktım üstledime söyledim herkes biliyordu, yerime birini bulana kadar çalış dediler, bu sırada kayyum atandı.) Benim hakkımda açılan herhangi bir dava, adli sicil kaydı, üye ve iltisakım olmamasına rağmen sırf orada çalıştığım ve çıkış kodum dolayısıyla işkurun typ programlarına başvuramıyorum. Muhtemelen devlet memuru olmamda da sıkıntı olacak. Ne yapabiliriz

H***** 3/23/2023 8:15:45 PM