15 yıldır evlilğim var.evimiz kayın validemin üzerine.ancak ev aınırken biz kredi çekip ,arabamızı satıp,üzerine para koyup evi aldık.kredi borcunu ödedik.şimdşi anlaşalı boşanmak istiyoruz.bu evden hakkıma birsey düşer mi. ve sıkıntıl bu dönemde bu evde ne kadar kalabiirim.ya da onlar beni evden atma hakları var mı

s***** 9/26/2020 12:24:18 PM

Ne yazık ki ev kayınvalidenizin üzerine olduğu için bir hak iddia edemezsiniz. Boşanma gerçekleştikten sonra veya önce kayınvalideniz mülkiyeti kendisinde olduğu için evden çıkmanızı isteyebilir. Ancak bu hususları nafakanın belirlenmesi sırasında ayrıntılı şekilde dile getirirseniz, nafaka miktarının belirlenmesinde lehe bir durum oluşabilir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için, tapu suretleri, kaç yıldır bu evde oturduğunuz, ev alınırken çekilen kredi dökümleri, araba satış bedelleri ve ev alınırken ödenen paralara ilişkin dekontlar ile boşanma davasının içeriği ile ilgili belgeleri de temin ederek müracaatınız halinde daha net bilgi verebiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar 2019 nisan ayın da yıllık 35000 tl karşılığında işyeri (nargile kafe) kiraladım. 2020 mart ayında pandemi sebebiyle tüm kafeler kapatılma kararı verildi. 2020 nisan ayında ise işyeri sahibim kira için kapalı olmasına rağmen sürekli arıyarak yıllık tefe tüfe oranını öne sürerek 40000 tl peşin kira istedi. Pandemi sebebiyle 2020 haziran ayına erteledim. İş yerim tekrar açılırken nargile yasaklarından ötürü bu kirayı yıllık değil aylık olarak ödiyeceğimi söyledim. Kabul etmediler çıkmamı istediler. Ben de devir ediceğimi bu şekilde çıkarsam zararımın büyük olcağını dile getirdim. 3 ay geçti her ay kiram 3300 olması gerekirken ben ilk ay 5000 tl( elden avukatlarına) 2nci ay 3500 (elden avukata) ve yine 3nci ay 3500 tl (bankadan iş yeri sahibe) işyeri sahibinin avukatına ödedim. Buna rağmen beni arayıp sözleşmemiz peşin aylık istemiyoruz dükkanımı tahliye edin diyorlar dava açaçaklarını söylüyorlar.. Nargile yasağı ve pandemiden dolayı ben dükkanı kapatma eşiğine geldim. Mucbir sebeb olarak ben dava da nasıl bir tutum izlemeliyim

S***** 9/18/2020 12:15:28 PM

Merhabalar, Bu şekilde size karşı bir dava açılırsa açılan dava dilekçesinde iddia edilen hususlara göre tavır belirlemek gerekiyor. Ancak sizin kısmi ödemelere devam etmeniz ve bunları da belgelendirmeniz çok önemli. Pandemi sürecini yargı makamları "mücbir sebep" kapsamında değerlendirmekteler. Sizin durumunuzun da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Konu ile ilgili ayrıntılı olarak yüz yüze görüşebiliriz. Saygılarımızla.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Dilekçeyi kayda almadigi öğrenildiği gun ; suç duyurusunda ne kadar sure gecerse zaman aşımı olur.

M***** 8/21/2020 8:29:50 PM

Bizim anladığımız resmi kuruma verilen bir dilekçenin işleme alınmaması. Bu halde resmi kurumda bu dilekçeyi işleme almayan kişi yönünden "görevi ihmal" (duruma göre "görevi kötüye kullanma") suçu oluşmakta olup, bu suçlar şikayete tabi suçlardan olmadığından genel zamanaşımı süresi geçerlidir. Bu da asgari 8 yıllık süredir. Sormak istediğiniz bunun dışında bir konu ise iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 2018/ Aralik ayinda sekiz yıllık evliliğimi anlaşmalı olarak bitirdim. Yapilan protokolde evlilik birliği içinde alınan ve konut olarak kullanılan dairenin kredisi bitince taraflarca satılarak elde edilen tutarın taraflarca paylaşılacağı ibaresi yer aldı. Evde su anda 4 yaşındaki oğlumla birlikte oturuyorum. Evin kredisi 2019 Kasım aynda bitti ayrı olduğumuz bir yıl boyunca kalan kredi tutarını da eşit şekilde ödedik. Ev tapuda eski eşime ait. Tapuya gittiğim de eşimin evi istediği takdirde tek başına satabileceğini mahkemeden onlara bu konuda serh yazısının gitmediğini soylediler. Ben protokoldeki bu ibareye karşın tek başına satamaz diye biliyordum yeni öğrendim bu durumu. Eski eşimin evi benden habersiz satamamasi için ne yapmalıyım. Tespit davası bu konuya uygunmudur. Bu konuda size başvursam dava ucreti ne kadar olur bu konularda bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

N***** 7/17/2020 12:43:11 AM

Nesrin Hanım iyi günler. Protokole uygun şekilde ortak mallarda tasarruf edilmesi gerekir. Yapılması gereken husus mahkeme kararını net şekilde okuyup buna göre bir yol çizmek olacaktır. Her ne kadar protokolde bu şekilde hüküm bulunsa da, mahkeme bu konuda şüpheye yer bırakmayacak şekilde bir hüküm tesis etmiştir. Bu hükme göre gerekli girişimler yapılarak, protokolde belirtildiği şekilde evin yarı fiyatı alınır. Konu ile ilgili yüz yüze veya telefonla daha net bilgi verebileceğimizi düşünüyoruz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba eşim öğretmen ve biz bir dönemin sonunda Ocak ayında tayin istemeyi planlıyoruz tayin istediğimizde 360 gün primim olacak fakat şu an işten ayrıldım tayin dönemi ne kadar sigortam birkaç ay kesintiye uğrayacak sigortanın kesintiye uğraması herhangi bir problem oluşturur mu teşekkür ederim

M***** 7/16/2020 6:19:21 PM

Merve Hanım soruyu tam olarak anlamadım. Eğer siz özel bir işte çalışıyorsanız ve eşiniz sizin mesleğinizi ileri sürerek tayin istiyorsa, bu kesinti kayıtlara girmediği sürece sizin için sorun oluşturmayacaktır. Ancak sorunu detaylandırmanız halinde size daha iyi yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

İyi günler, müşterek tapulu tarladan bir müşterek kendi payını o tarlanın müştereği olmayan birisine satmak istiyor. ikinci müşterek ise müştereğin kendisine satmak istemediği tarlayı almak istiyor. Tarlayı almak isteyen müştereğin müşterek olmayan müşterilere karşı tarla satın almada öncelik hakkı var mıdır, varsa bu hak nedir, nasıl kullanılır ?

a***** 6/24/2020 8:06:28 AM

Müşterek mülkiyetle malik olunan taşınmazlarda, müşterek maliklerden birisi kendi payını satarsa, diğer müşterek maliklerin ön alım (şuf'a) hakları vardır. Müşterek malik satım niyetini diğer müşterek maliklere bildirmek zorundadır. Bunu tapu müdürlüğü vasıtasıyla da yapabilir. Ancak bir şekilde bunu gizli olarak yaparsa dahi diğer müşterek maliklerin bu satım işlemini iptal ettirme ve ön alım haklarını kullanma hakları vardır.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba bizim bir işyerimiz var, dükkan kiracımızı çıkarmak istiyoruz. Tapu babama ait olup dükkan kiracımız 20 yıllık kiracıdır. İnternette biraz arastırma yaptım 10 yıı geçen kiracıyı sebep göstermeden çıkarma hakkına sahip olduğumuz yazıyor acaba doğruluk payı nedir? Tapuyu babam benim adıma verse 20 yılı dolduruğuna göre bende sebepsiz çıkarabilme hakkına sahip olur muyum acaba?

Y***** 6/12/2020 12:33:27 PM

Merhaba, Kira sözleşmenizde ki süreler önemli. Bu konuda kira sözleşmesindeki müddetin sona ermesinden önce gerekli ihtarları yaparak kiralanın tahliyesini isteme hakkınız var. Türk Borçlar Kanunun 347. maddesi gereğince "on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler. Genel hükümlere göre fesih hakkının kullanılabileceği durumlarda, kiraya veren veya kiracı sözleşmeyi sona erdirebilir.” hükmü mevcuttur. Kira sözleşmesi 10 yılı geçtiğinden sözleşme sebepsiz olarak sürelere riayet edilerek feshedilebilir. Ayrıntılar için sözleşmeleriniz ile birlikte bir hukukçuya danışmanızı öneriliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba ben evsahibiyim. Kiracim sürekli kirayı aksatiyor. Bu ay da ödemedi. Iki ay sonra evden çıkacak.geriye kalan kiraları ödemeden evden çıkma ihtimali var.ben yarin noterden ihtarname cekecem. Eger ki kiracım kirayı ödemeden evden kaçarsa ona verdiğim ihtarnameyi icraya verebilir miyim???

M***** 6/2/2020 11:52:52 PM

Merhabalar. Kiracının kirayı ödemeden evden çıkması halinde kontrat bitimine kadar ve kontratta belirtilen miktarlar üzerinden icra takibine gidebilirsiniz. Kiracı çıkmasa dahi süresi içerisinde kirayı ödemedi takdirde ödenmeyen kira için de icra takibi yolunu kullanabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba iyi çalışmalar diliyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.Milli Eğitim Bakanligi kadrosunda öğretmenim.2019 yılı mayıs ayında annemin sağlık mazereti nedeniyle yürütme durdurma talepli iptal davası açtım.Yurutme durdurma red fakat iptal davası lehime sonuçlandı.Su an 1.sinif ogretmeniyim ve yürütme durdurma talebim red edilmemiş olsaydı 1.sinif öğrencilerimin eğitimine başlamadan tayinimi isteyecektim .Davam yeni sonuçlandı ve ben annemin ikametgahından geçici bir süre yanıma alarak bu öğrencilerimi yariyolda birakmamayi düşünüyorum.Davali idare mahkeme ilamini 30 gün içersinde yerine getirmek isteyecek fakat ben tayinimin iptalini istesem bu karar hükümsüz mu kalır?yani ben 3 yıl sonra bu ilama dayanarak tayin isteyebilir miyim?Sorum sizlere çok mantıksız geldiyse affınıza sığınıyorum teşekkür ederim.

B***** 5/16/2020 12:04:30 AM

Merhaba Burak Bey, Size yönelik işleme karşı açtığınız iptal davası sonucu işlem iptal edildiğinden siz kalmak isteseniz dahi bunun bir hükmü yoktur. Yani idari işlemin iptali nedeniyle söz önceki görev yerinize dönersiniz. Ancak idare bu aşamada yeni bir işlem tesisi ile sizin de muvafakatinizi alarak aynı işlemi tekrarlayabilir. Bu konuda hukuki yardım almanızı ve idari üstlerinizle görüşerek sonuç almanızı öneririz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba işveren en fazla nekadar sürede ücretsiz izine çıkartabilir

O***** 5/15/2020 2:02:54 PM

Merhabalar. Normalde İş Kanunu'nda işverenin işçiyi ücretsiz izne çıkarması şeklinde bir düzenleme yapılmamıştır. Ancak özellikle pandamı dönemi olan şu sıralarda, işçinin işini kaybetmemesi ve işverenin de bir şekilde kriz dönemini atlatabilmesi amacıyla böyle bir yol izlenmektedir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Soru sorma, danışmanlık Hizmeti ücretli mi acaba? Herneyse ben sorayım da, ücretli ise cevaplamayın. Babam%88 fiziksel ve zihinsel engelli. Babamın üzerine birkaç arsa, köy evi, tarla VS var. Babama annem, ben ve benden küçük erkek kardeşim bakıyoruz. Yaklaşık 20 yıl önce evlenen ve aileden bağlarını koparıp kendi hayatını yaşayan, aile içinde sık sık huzursuzluğa VS sebep olan 2 tane ablam, anne babamı "siz ölünce paşa paşa gelir mirasını alırım, gerekirse dava açarım* gibi sözlerle halen tehdit etmekte. Şuan var olan köy evi, tarladakş ağaçlar VS hepsini ablalarım evlendikten sonra anne, babam, ben ve erkek kardeşim yaptık. Onlar evlenip kendileri için çalışırken biz ailemize bakıp köy işleri, tarla bağ VS ile ilgileniyoruz. Anne ve babam bahsetmiş olduğum 3 ablama miras bırakmak istemiyor. Geri kalan ablalarım da kendi paylarını da bizim almamızı istiyor. Anne ve babamın bahsetmiş olduğum 2 ablamı mirastan mahrum bırakma şansı var mı? Babamın engelli raporu olduğu için bu konuda yapılan herhangi bir işlem geçerli olur mu? Ömür boyu bakma anlaşması VS ile biz 2 erkeğe bırakılacak miras daha sonra açılması muhtemel olan miras muvazası davaları ile geri alınabilir mi? Anne ve babam tüm mirasını biz 2 kardeşe bırakırsa ve ilerde miras muvazası davaları ablalarım lehine olursa avukat, dava VS ücretlerini biz mi ödeyeceğiz? Babam engelli olduğu için yazdığı vasiyetname de geçersiz olur galiba. Bu konularda bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

A***** 5/3/2020 12:29:14 PM

Sormuş olduğunuz konu çok kapsamlı nitelikte. Bu nedenle ayrıntılarını bilmemekle beraber kabaca bahsetmek gerekirse, ebeveynlerden biri çocuklarından birini mirastan mahrum bırakabilir. Ancak bu durumda dahi mirasçı olan çocuk miras payının 1/2 sini her halükarda alacaktır. Bunun yanında engelli olan ebeveyn adına da yine onun yasal temsilcisi tasarrufta bulunabilir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için bir avukata tüm ayrıtılar ile başvurmanızı tavsiye eder iyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba 2011 yılında internet üzerinden sattığım yurt dışından gönderilen elektronik eşyalar nedeniyle 2013 de mahkemeye verildim Berat ettim ama yargıtay kararı bozdu 15/03/2020 tekrar dava açıldı suç tarihinin üzerinde 9 yıl geçti zaman aşımı uygulanıp dava düşer mi? Düşerse şayet mahkeme esnasından mı yoksa yazılı olarak davanın düşmesi için savcılığa mı başvurmalıyım teşekkür ederim

O***** 4/26/2020 1:25:48 PM

Üzerinize atılı suçu bilmemekle birlikte, Türk Ceza Kanunu'nun 67. maddesinde zamanaşımı süreleri ayrıntılı olarak düzenlenmiş ve en düşük ceza için ceza zamanaşımı süresi 8 yıl olarak belirlenmiştir. Anlatımınız doğrultusunda, ceza zamanaşımı süresini kesen sebeplerin dosyanızda mevcut olduğu (iddianame, savunma ...vb.) görülmektedir. Bu halde ceza zamanaşımı azami yarı oranında (12 yıla) uzar. Ayrıntılı ve kesin olarak cevap verebilmek için dosya içeriğinin incelenmesi ve zamanaşımı sürelerinin net olarak belirlenmesi gerekmektedir. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

iyi geceler kardeşim ben 21.02.2020 tarihinde uygulamaya girdim ve alkolsuz olmama rağmen 1.82 promil alkol tespit edildi yarım saat içinde polis eşliğinde hastaneden rapor aldık ve 0.09 olarak çıktı ordan karakola gittik adli işlem yapıldı komiser haklı oldugumu soyledi ama adli işlem başladıgı için savcılıga itiraz dilekçesi verebilirmişim sadece eyw dedik 2 gun sonra savcılıga itiraz dilekçesini verdim 1 hafta sonra adliyeden aradılar savcı 03.17.2020 tarihinde sizinle görüşmek istiyor dediler tamam dedim 03.18.2020 de aradılar virus nedeniyle görüşme iptal oldu dediler biz size haber verecez dediler bu güne kadar konu kapalıydı bugün adliyeyi aradım durumu sordum 03.25.2020 tarihinde itirazınız red olmus dediler sebeb sordum dosyanız özel dediler sadece savcı bakabilir dediler ama savcının o tarihte izinde olması lazımdı neyse karakola gittim hastane raporumu gene aldım elime bana savcı ilgilenmiş trafik ekibinden bi arkadasıda tanık olarak ifadeye çağırmış dedi red almış dedi boyle bişeyin imkanı varmıdır virüs nedeniyle kapalı olan adliyeye nasıl polis tanık olarak gidiorda ben şikayetçi olarak gorusemeden red veriorlar ustelik raporumda 0.09 rapora belgeye göre bir yanlışlık var cezamı9n iptali gerekiordu ayrıca ikidebir hastane raporu önemsiz deyip duruyor nasıl bir yol izlemeliyim

h***** 4/22/2020 11:16:15 PM

"Alkollü araç kullanmak" eylemi idari para cezası gerektiren bir eylem. Ancak bu şekilde araç kullandığınız sırada bir kaza geçirmeniz halinde bu durum "trafik güvenliğini tehlikeye sokmak" suçunu oluşturur. Ayrıca Karayolları Trafik Kanunu'nun 48/6. maddesi gereği 1 promil üstü alkollü olunması durumunda "trafik güvenliğini tehlikeye sokma" suçu oluşur. Sizin durumunuza gelirsek; muhtemelen sizin hakkınızda savcılık tarafından soruşturma kapsamında kamu davası açılmıştır. Yargılamanız da Asliye Ceza Mahkemesinde yapılacaktır. Ancak alkol ölçümüne yaptığınız itiraz da mutlaka yapılan yargılama sırasında göz önünde bulundurulur. Ayrıntılı bilgi için hukuki destek almanız halinde dosyanız incelenip size ayrıntılı bilgi verilecektir.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba, Özel bir şirkete 2019 yilinda santiye şefi olarak ise alindim.Sözleşmede inşaat teknoloji teknikeri olarak gorunmekteyim. İş veren geçenlerde bir sebep gostermeden artık santiye şefliği yapmayacaksın saha şefi olarak calisacaksin dedi benim isteğim dışında ve kabulüm olmamasına rağmen zorlayıcı sebepler olduğu için, verin ihbar tazminatimi cikayim dedim onlarda sen kendin çık dedi.istifa kağıdında istifa ibaresi bulunmadan ayrılmaya zorlanıyorum diye yazdım ve işten ayrıldım. Beni santiye şefliği den saha sefligine düşürdüler hak talep edebilirmiyim ben ihbar tazminatimi istedim vermediler. Bu arada tarafımca işveren ve şirket içi maillerimde , bana verdikleri kaşe de ve tutmuş olduğum tutanak ve izin kagitlarimda hep santiye şefi olduğum bellidir. İspat ederim diye işten ayrılırken atmış olduğum maillerin tutanakların çıktılarını aldım. Yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla.

İ***** 4/5/2020 12:09:08 PM

Öncelikle bahsettiğiniz konu hakkında sözleşmenizin ayrıntılı şekilde incelenip, ilk sözleşme sırasında hangi şartları kabul ettiğinizin belirlenmesi gerekiyor. Diğer yönüyle hiç bir işçi istifaya zorlanamaz. Çalıştığı pozisyon dışında başka bir görevlendirme ise ancak sözleşmede böyle bir hüküm var ise mümkündür. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için elinizdeki tüm bilgi ve belgeler ile hukuki danışmanlık almanızı tavsiye ederiz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Herkes bir Başka birsey söylüyor açıkta mı yatacak kapalıda mı bir güzel infazdan anlayan avukat bulamadım teşekkürler ilgilenirseniz .() Sanıgın halkın da İstanbul 3ceza mahkemesinin 2016/216esas 2016/396 karar sayılı hırsızlık suçundan verilen mükerürürlereğe özgü 10 ay hapis cezasına ilişkin ilamı 27 04 2016 tarihinde kesinleştiği ve yine aynı kararla verilen 31 07 2017 tarihli ek kararından 11 09 2017 tarihinde kesinleştiği sanığın bu suretle 2.kez mükerrer olduğu anlaşıldığından mükerrer olan sanık hakkında verilen cezanın tck nın 58/6 maddesi uyarınca mükerrürlere özgü infaz rejimine göre infaz edilmesine ve cezanın infazından dan sonra detenimli serbestlik tedbirlerinin uygulanmasına Bu hususun TCK nın 58/7 maddesi gereğince sanıgın ihtarina . Şimdi 22 ay 7 gün cezası 11 09 2017 tarihinden yukarda belirttiğim gibi var 86 basit yaralama tehdit aileye karşı suçundan ne kadar ceza yatacak tamamını ? kapalıda mı yatacak avukat bey lütfen yardımcı

N***** 3/29/2020 1:15:51 PM

İyi günler. Bahse konu kararlar, kesinleşme şerhleri ve sabıka kaydı ile bize başvurmanız halinde size danışmanlık hizmeti kapsamında ayrıntılı bilgi sunabiliriz. Verilen bilgiler kapsamında ikinci kez mükerrer bir kişi İnfaz Kanunun 108/3. maddesi gereği şartla tahliye edilmez ve cezasının tümünü çekmesi gerekir. Yine Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinin 8/1-b maddesi gereği Açık Ceza İnfaz Kurumuna da ayrılması mümkün değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu hususta bir meslektaşımıza başvurmanız halinde ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

merhabalar benim yaş düzeltme davam vardı ve kazandım bu ayın 6 sında da gerekçeli karar yazıldı bana e teblig ile teblig edildi davalı nüfüs müdürlüğüne de posta yolu ile gider bildiğim kadarı ile şimdi burada sormak istediğim husus şu 2 haftalık istinaf süresi var bu gerekçeli kararın tebliğinden itibaren diyor bu hangi tarafa tebliğinden itibaren başlıyor ben ayın 9 unda tebliği aldım ama nüfüs aldımı onu bilmiyorum aldıysada hangi tarihte aldı onuda bilmiyorum benim aldığım tarihe bakılırsa 23 martta kararın kesinleşmesi lazım ki nüfüsa gidip yeni kimliğimi alayım yardımcı olursanız sevinirim

***** 3/18/2020 11:21:00 AM

İyi günler. Gerekçeli kararlar, davanın her iki tarafına da tebliğ edildikten sonra süresi içerisinde taraflardan herhangi birinin yasa yoluna başvurmaması sonucunda kesinleşir. E-Devlet üzerinden (vatandaş Uyap) inceleme yaparsanız, Nüfus Müdürlüğüne tebliğ tarihini öğrenebilirsiniz. Bu süreler dolduktan sonra tekrar mahkemeye müracaatla kararın kesinleşmesini talep edebilirsiniz. Kolaylıklar dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Bir kamu kuruluşunda kamu işçisi olarak çalışmaktayım çalıştığım kurumda başka bir personelin nafaka kesintisi yanlışlıkla 19 ay boyunca benim maaşımdan yapılmıştır çalıştığım kurum hatasını kabul ediyor fakat ödeme yapmıyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor tesekur ederim iyi gunler

G***** 12/26/2019 3:45:28 PM

Bu durumda hem çalıştığınız kurum hem de yanlışlıkla ödeme yapılan kişi size karşı sorumlu. Her iki tarafa yönelikte husumet hakkınız mevcut. Ancak sizin en kolay yapacağınız şey bordrolardaki yanlışlığın düzeltilmesi için kuruma başvurup kurumun bu talebi reddi halinde idari dava yoluna gitmek. Kurum fazla ödeme yaptığı kişiden bu parayı daha sonra tahsil edecektir. Geçmiş olsun.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

MERHABA SAYGILAR İYİ GÜNLER... MİRAS BIRAKAN EŞİ DE ÖLEN DEDENİN, EŞLERİ DE ÖLEN İKİ EVLADININ BİRİNİN TEK DİĞERİNİN BEŞ ÇOCUĞUNA BIRAKTIĞI MİRASIN ORANLARI NASIL OLUR? - % 50 Sİ ÖLEN TEK ÇOCUKLU EVLADININ, YAŞAYAN TEK ÇOCUĞUNA VE % 50 Sİ DE ÖLEN BEŞ ÇOCUKLU EVLADININ, YAŞAYAN BEŞ ÇOCUKLARINA MI? VEYA NASIL OLUR? % ???

E***** 11/12/2019 4:01:43 PM

İyi günler, Sorunuzun tam olarak cevaplanabilmesi için nüfus müdürlüğünden veya e devletten mirasçıların nüfus aile kayıt tablolarının çıkarılması gerekir. Bahse konu belgeler temin edilerek büromuza gelinmesi halinde miras paylarını net bir bir biçimde çıkarabiliriz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhabalar benim sizlere iki adet sorum olacak eğer ilgilenirseniz çok memnun kalırım şimdiden teşekkür ederim ve iyi günler dilerim. Soru 1 : Ben 2017 yılında evlendim. Eşim ile geçinemiyorum her an boşanmaya karar verebilirim. Kimin haklı kimin haksız olduğundan artık geçtim hayatım tamamen çekilmez bir hal aldı, sürekli kavga ediyoruz şahsıma ve aileme hakaretler bitmek bilmiyor ayrıca kadınlık görevlerini yerine getirmemekle birlikte evimizin bütün işlerini (temizlik,bulaşık,yemek vs) tek başıma yapmak zorunda kalıyorum ayrıca özel bir şirkette çalışmaktayım hem bedenen hem ruhen tükendim. Bu nedenler boşanma davası açmak için yeterli midir ve kusur sayılır mı ? Soru-2 : Boşanma davası açmış olsam yaşayabileceğim sorunlar ve başıma gelebilecekleri kısmen bilmek istiyorum. Düğün sırasında (nikahımız düğünden önce oldu) eşime ve bana takılan takıların bir kısmını evliliğimiz sırasında ihtiyaçlarımız için harcadık, geri kalını ise şu an ikamet ettiğimiz evimizi alabilmek için kullandık, aldığımız ev 150.000 tl değerinde 75.000 tl si takılan takıları bozdurup (eşimin sözlü rızası ile) 75.000 tl sini ise konut kredisi (borç benim üzerime) ile karşıladık. Kredi borcu muzun bir kısmını ödemiş bulunmaktayız. Eğer boşanma gerçekleşirse taşınmaz paylaşımı bu durumda nasıl yürütülüyor. (eşimin anlaşmaya varacağını düşünmüyorum)

H***** 8/28/2019 8:53:43 PM

Merhabalar Hasan Bey, Boşanma davaları nitelikleri gereği çok özellik arz eden davalardandır. Ayrıntılı olarak yüzyüze görüşmeden cevap vermek çok zor. Ancak yine de anlattığınız şekilde ve bu bilgiler ışığında cevap vermek gerekirse; 1. Belirttiğiniz kavga ve hakaret eylemleri haklı boşanma sebeplerindendir. Bu sepeplerle boşanma davası açılabilir. 2. 2017 yılında evlenmiş olduğunuz için evlilik mal rejimi olarak mal birliği ilkesi geçerli. Bu nedenle evlilik sırasında edindiğiniz tüm aktif ve pasif malvarlığına ortak sahip olursunuz. Konu ile ilgili ayrıntılı görüşmemiz halinde size çok daha verimli bilgi verebiliriz. İyi günler dileriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

Merhaba. Ben Ankara da ikamet ediyorum Bizim geçen yıl yan parsele inşaat baslayacaktı dediler ki sizin gecekondu evinizin yarısıda bizim bina alanına giriyor dediler çıkmamızı istediler bizde 33 yıllık tapulu evimizden çıkmayız dedik bahçemizı verdik bina yapıldı fakat çevre düzenlemesini biz evden çıkmayınca yapamıyorlar. Belediyeden görevli geldi sizin tapulu evinizi 2 ay içinde encümen kararı ile yıktıracağız diyorlar. Böyle bir hakları var mı

E***** 8/21/2019 11:34:25 AM

Merhaba, Bahsetmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak İmar durumu, ruhsat niteliği ve tapunuzun incelenmesi sonucu kapsamlı bir değerlendirme yapmak gerekir. Bu nedenle tapu, ruhsat, yapılan binanın bahçenize taşan kısmı ile ilgili ayrıntılı fotoğraflar ile birlikte büromuza gelmeniz halinde yardımcı olacağımızdan şüpheniz olmasın. İyi günler dileğiyle...

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara

tazminatmı eksik aldım 42 günlük ihbar tazminatım varmış bilmiyordum daha yeni ögrendim 21 ay bir yerde çalışmştımkdem tazminatını aldım 42 ihbar tazminatı varmış onu bilmiyordum 4 ay gecti aradan mahkemeye versem alırmıyım

m***** 6/11/2019 3:50:14 PM

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacımız var tabiki. Ancak şunu söyleyebiliriz ki; ihbar öneli verilmediyse ve rızanız dışında işten çıkarıldıysanız dava açma hakkınız bulunmaktadır. Randevu almanız halinde konu ile ilgili ayrıntılı görüşme yapabiliriz.

KG Hukuk DanışmanlıkÇankaya / Ankara