Tıbbi ihmal sonucu gerçekleşen engellilik hali nedeniyle kişinin maddi ve manevi varlığının koruma hakkının ihlal edildiği iddiası

Hastane tarafından yapılan enjeksiyon işlemi nedeniyle çalışma gücünü %46 oranında kaybettiği iddiasıyla açılan davada yerel mahkemenin "hastane kayıtlarında enjeksiyon kaydı olmadığı" gerekçesiyle davanın reddine dair verilen karar, Anayasa Mahkemesi tarafından "teşhis ve tedavi sürecindeki verilerin kaydedilmesi ve makul bir süre saklanması sorumluluğu, tıbbi müdahaleyi gerçekleştiren sağlık kuruluşuna aittir" şeklinde gerekçeyle kişinin maddi ve manevi varlığına yönelik tehlike olarak kabul edilmiş ve hak ihlali kararı verilmiştir.

İlgili Dokümanlar

malpraktis.pdf

Web sitemizdeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı KG Hukuk Danışmanlık' a aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Avukat meslektaşların makale içeriklerini dava dilekçelerinde kullanması serbesttir.

KG Hukuk Danışmanlık Çankaya Ankara - Sorularınız için: Avukata Sor sayfasını ziyaret ediniz.